پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

آشنایی با روز گفت و گوی تمدن‌ها

روز جهانی گفتگوی تمدن ها

 

30 شهریور ماه هر سال در تقویم رسمی ایران به نام روز گفت و گوی تمدن‌ها نامگذاری شده است.

ارتباط تمدن‌ها و فرهنگ میان نسل‌های مختلف در غنی‌سازی فکر، تمدن و فرهنگ انسان‌ها سهیم بوده است. گفت و گوی میان فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در نزدیک ساختن ملت‌ها و دولت‌ها و از بین بردن موانع ارتباط آنها با یکدیگر نقش بسزایی دارد.

 

ایده گفت و گوی تمدن‌ها برای اولین‌بار از سوی سید محمدخاتمی، رئیس جمهور سابق کشورمان مطرح شد که از سوی جوامع داخلی و خارجی خصوصاً سازمان ملل متحد مورد استقبال قرارگرفت تا آنجا که دیبر کل سازمان ملل سال 2001 را سال گفت و گوی تمدن‌ها نامگذاری کرد.

 

30 شهریور ماه هر سال در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به نام روز گفت وگوی تمدن‌ها نامگذاری شد. روز گفت‌وگو یا سال گفت‌وگوی تمدن‌ها زمینه‌ای برای تسری دادن گفت‌وگو و گفت‌وگوی تمدن‌ها به عرصه‌های دیگر است.

 

امروزه که فرهنگ‌ها تأثیرگذارتر از موضع مستقیم سیاست هستند، مشترکاتی در حوزه‌های فرهنگی می‌توان یافت که بر حوزه‌های سیاسی مقدم بوده و از رخداد بسیاری از آنها جلوگیری می‌کند.

حاملان این مقوله عالمان ادیان، اندیشمندان، هنرمندان، محققان، نهادهای مدنی و فرهنگی و علمی هستند که با درایت کامل می‌توانند زمینه‌ساز و تغذیه کننده بسیاری از نیازهای فکری و روانی بشر امروز گردند.

 

انجمن صفاخانه مکانی در محله جلفا اصفهان (محله ارامنه اصفهان) جهت مناظره و گفتگوی ادیان بوده‌است که به همت آقا نجفی اصفهانی و حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی در سال ۱۲۸۱ شمسی برابر با جمادی الاخر ۱۳۲۰ قمری و ۱۹۰۲ میلادی تأسیس شده‌است در این مکان مبلغین مسیحی و نمایندگان مسلمانان به بحث و گفتگو می‌پرداختند. این مکان یکی از اولین مراکز گفتگوی ادیان و تمدن‌ها بوده است.

 

در دوره پهلوی 

ابتکار راه‌اندازی مرکزی برای گفتگوی تمدن‌ها در ایران به دوران پهلوی بازمی‌گردد. در آن سال‌ها داریوش شایگان، حسین ضیایی و روژه گارودی با حمایت‌های فرح پهلوی، بنیاد فرهنگی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها را پایه گذاشتند. داریوش شایگان بعد از انقلاب نیز از نظریهٔ خاتمی که ایده‌ای مرتبط با نظر ایشان داشت حمایت کرد.

 

در همان دوران، روژه گارودی در سال ۱۹۷۷ کتابی با عنوان «برای یک گفتگوی تمدن‌ها» منتشر کرد. این طرح فراخوانی برای ایجاد زمینة تفاهم ملت‌ها و دارای ویژگی نقد سلطه غرب بر جهان امروز بود. روژه گارودی غرب را عنصری آسیب رسان به شریعت و نوید دهنده نیستی و نابودی می‌داند که در دوره‌ای از حیاتش است که به آرامی به سوی فروپاشی و پرتگاه می‌رود. 

 

مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها

مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها نهادی بود که در سال ۱۳۷۷ خورشیدی در ایران تأسیس شد و محمد خاتمی، رئیس جمهوری وقت ایران ریاست آن را برعهده داشت.

به تصویب رسیدن پیشنهاد محمد خاتمی برای نام‌گذاری سال ۲۰۰۱ در پنجاه و سومین مجمع عمومی سازمان ملل (سپتامبر ۱۹۹۸) به عنوان «سال گفت‌وگوی تمدن‌ها» انگیزه تأسیس این مرکز در ایران شد.

 

محمد خاتمی در نخستین سفر خود به ایالات متحده و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیشنهاد «گفت‌وگوی تمدن‌ها» را مقابل «برخورد تمدن‌ها» مطرح کرد که این پیشنهاد با استقبال اعضای سازمان ملل روبه‌رو شد.

هدف از بنیاد این مرکز «هماهنگ کردن فعالیت‌های کلیه سازمان‌ها، مراکز دولتی و غیردولتی برای توسعه نظریه گفت‌وگوی تمدن‌ها» عنوان شد.

محمدجواد فریدزاده به عنوان نخستین رئیس مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها منصوب شد. وی پس از مدتی جای خود را به عطاءالله مهاجرانی داد. ریاست وی نیز دیری نپایید و در پی استعفای او، محمود بروجردی به عنوان سرپرست جدید این مرکز گمارده شد.

 

مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ها تا اوایل سال ۸۴ زیرمجموعه وزارت خارجه بود ولی پس از آن به زیرمجموعه‌ای از سازمان فرهنگ و ارتباطات تبدیل شد. در دی‌ماه ۱۳۸۴ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دو دفتر ادیان و مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ها را با نام جدید «مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها» ادغام کرد.

این مرکز سرانجام در دی‌ماه ۱۳۸۶ طی حکمی از سوی محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت ایران، با همه امکانات و نیروی انسانی در «مرکز ملی مطالعات جهانی شدن» ادغام شد و زیر نظر رئیس جمهور و به ریاست اسفندیار رحیم مشایی قرار گرفت.

 

در جهان: سازمان‌های متعددی در جهان با این عنوان یا عناوین مشابه وجود داشته است. مثلاً «مرکز گفتگوی بین فرهنگی» (The Center for Intercultural Dialogue) جوایزی از جمله جایزهٔ گفتگوی جهانی (The Global Dialogue Prize) را ارائه می‌دهد. در ایران، بنیادی با نام مشابه بنیاد فرهنگی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها در زمان پهلوی تأسیس شده بود.

 

30 شهریور ماه هر سال به نام روز گفت و گوی تمدن‌ها نامگذاری شده است

 

تاثیر گفتگوی تمدنها بر صلح جهانی

هیچ قومی بدون اندیشه اخلاق به تمدن نرسیده و هیچ تمدنی بدون سخت کوشی و قناعت و اخلاق پایدار است.

اندیشه همچون باران رحمت غبار از رخ فرهنگ و تمدن می زاید و حقیقت هستی را صیقل می دهد تمدنها همواره نیازمند بازبینی و باز آفرینی جهت و مقصد خود هستند واین میسر نیست مگر با مبادله اندیشه و تجربه میان فرهنگها و تمدن های گوناگون . فرهنگ و تمدن غرب که هم دین و هم حکمت اخلاقیش وامدار است با پیوند خلاقیت علمی شگرف در قرون اخیر از بستر تاریخی و مبدا محرکه خود جدا مانده است . شرق نیز که زمانی سلسله گردان اندیشه و حکمت بود دیر زمانی به خواب گران رفت .

 

اکنون طبل بیداری شرق نواخته شده است . در سوگ زمان از دست رفته نباید گریست باید از گذشته پند گرفت و آینده را دوباره ترسیم کرد . اندیشه ها را باید میدان داد و تفسیر مجددی از معنای زندگی با همه ارزشها و آرمانها یش ارائه داد فرهنگ و تمدن را مطابق شان و مرتبه دنیای امروز باید بازسازی ومبادله کرد قرن ۲۱ و آغاز هزاره سوم میلادی فرصتی گران مایه برای باز اندیشی در فلسفه حیات و معنای زندگی در دوران فرامدرن است.

گفتگوی تمدنهای شرق و غرب در چنین عرصه ای یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای همگرایی انسانها فارغ از رنگ، نژاد، آیین و سرزمین است.

 

باشد که ملتهای ما و فرهیختگان و اندیشه ورزان نقش تاریخی خود را در این برهه به شایستگی بازی کنند . اسلام در این باره می گوید:

یا ایها الذین آمنو دخلو فی السلم کافه

(ای گروه مومنان همه به صلح در آیید و از گامهای شیطان پیروزی نکنید که او برای شما دشمنی آشکار است)

 

سلم اسلام مفهوم سازش و صلح را دارد . یعنی اینکه ای گروه انسانها همه در اردوگاه حقیقی صلح وارد شوید وبا هم سازش داشته باشید نجنگید اسلام حامل رسالتی است به نام صلح و سازش درجهان که انسانها را به آرامش و صلح دعوت می کنند.

 

سخنرانی آقای خاتمی در اجلاس هزاره سران سازمان ملل

 

 

● گفتگوی تمدنها از دو دیدگاه

الف) جناب آقای خاتمی

طبق نظریه آقای خاتمی (گفت و گوی تمدنها ) مستلزم شنیدن از سایر فرهنگها و تمدنها است و اهمیت شنیدن از سایرین اگر بیشتر از گفتن نباشد ، قطعا" کمتر از آن نیست . قرن آینده باید قرن رجوع به یک نوع معنویتی باشد که انسان شرقی در کسب آن تجربه های چند هزار ساله دارد. نشاط و حیات فرهنگ اروپا مدیون نگاه انتقادی این فرهنگ به همه چیز و خصوصا" به خود این فرهنگ است، اما اکنون زمان آن فرا رسیده است که اروپا یک گام دیگر به جلو بردارد و خود را از چشم دیگری بیند.

 

این نوع تاریک اندیشی ، بلکه تشویق این فرهنگ است به کسب تجربه های تازه و شناخت دقیق تر جغرافیای فرهنگی جهان در شرق شناسی ، مشرق زمین موضوع شناخت (object) است و نه طرف گفتگو . برای تحقق گفت گوی تحقق واقعی میان تمدنها لازم است که شرق به جای اینکه موضوع شناخت (اوبژه) باشد به شریک بحث و طرف مکالمه تبدیل شود. این گام بسیار مهمی است که باید اروپا و آمریکا برای تحقق طرح گفت گوی تمدنها بردارند.

 

این دعوت البته یک طرفه نیست ما نیر به عنوان ایرانی و مسلمانی وآسیایی باید گامهای بزرگی در جهت شناخت واقعیت غرب برداریم . این شناخت ، ما را در بهبود بخشیدن و سامان دادن به نحوه زندگی اقتصادی و اجتماعی نخود کمک خواهد کرد و البته برداشتن چنین گامهایی چه از جانب ما و چه از جانب اروپا مستلزم خصیصه ای اخلاقی و روانی است که در اروپا بری نخستین بار توسط ایتالیا ییها شناخته شد و گسترش یافت .

 

هیچ تمدنی حق ندارد سهم سایر تمدنها را به نفع خود مصادره کند و یا مساهمت یک تمدن را در تاریخ بشری انکار کند. گذشته از اثر فلسفه و کلام و هنر مسلمانان در اروپا ، آنچه موجب تلطیف روح و تهذیب اخلاق اروپاییان شده است ، ادبیات بسیار غنی و گسترده اسلامی است . صحبت از گذشته تاریخی ، بدون نگاه به آینده ، فقط می تواند یک تفنن علمی تلقی شود ، در حالی که برای کمک به جوامع انسانی و بهبود وضع جهان لازم است ببینیم وضع کنونی ارتباط کشورهای آسیایی و مخصوصا" مسلمانان اروپا چگونه است .

 

اگر امروز تمدنهای بزرگ آسیایی خود را در آیینه غرب بوده است آیینه ای که گذشته غرب و مواریث فکر و فرهنگی خود را نشان می داده است اگر گفت و گو نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت برای فرهنگ ما و غرب است پس باید کوشش کنیم تا با نمایند گان اصیل فکر و فرهنگ اسلامی سخن بگوییم و گرنه گفتگوی غرب با غرب زدگان که در واقع وجود ناقص اصیل فکری و ابتری از خود غرب هستند نه تنها دیالوگ نیست بلکه حتی منو لوگ نیز می تواند باشد، گفتگوی عمیق ، دقیق و متفکرانه غرب با تمدن اسلامی می تواند برای بعضی از مشکلات بسیار جدی جهان راه حلهای عادلانه انسانی و علمی بیابد.(گفتگو ) از آن رو مطلوب است که مبتنی بر آزادی و اختیار است در گفت و گو نمی توان هیچ فکری را به طرف مقابل تحمیل کرد در گفت وگو به وجود مستقل فکری ، اعتقادی و فرهنگی مستقل طرف گفت وگو باید احترام گذاشت. فقط در این صورت است که گفت وگو مقدمه ای برای صلح و امنیت و عدالت خواهد بود .

 

ایده گفت وگوی تمدنها بر خلاف مدل رویارویی سیاسی واحدها که بر حسب برتری ابزار قدرت مفهوم می یابد از فقدان خود برتری جویانه کشورها و در واقع برابری تمدنها و فرهنگها بدون توجه به قدمت ، گسترش و آوازه آنها نه تنها تاریخ بشر بلکه در ملل دنیا با پذیرش این پیشنهاد به مدد زایشگری روح تمدن جو و استغنا طلب فرهنگیشان می خواهند به رقابتی سالم در عرصه تعالی اندیشه ها ، تضارب آرا ورویه مصالحه جویی وارد شوند واز سیستم نا امن حاکم بر جهان کنونی فاصله بگیرند . سید محمد خاتمی رئیس جمهوری محترم تاکید می کنند که تحقق صلح جهانی به دور از تحقق عدالت جهانی امری خیالی و وهم آور است .

 

وی بایاد آوری این که روابط میان مسلمانان و غربیان به عنوان صاحبان دو تمدن بزرگ و داعیه دار جهانی ، اهمیت ویژه ای دارد عنوان کرد: اسلام نه تنها تهدیدی برای غرب نیست ، بلکه به عنوان بهترین پیام معنوی آسمانی ، که قادر است خلا" معنوی موجود در غرب را به بهترین شکل پر کرده و انسان سرگشته و از خود بیگانه امروز را از وضعیت ناهنجار خود رهایی بخشد.

 

خاتمی در سخنرانی اجلاس هزاره سران سازمان ملل،ضمن آنکه خواستار تغییر اراده معطوف به قدرت ، به ارده معطوف به برابری ، احترام گفتگو وتفاهم گردید ، خاطر نشان ساخت که گسترش جهانی شدن دموکراسی تنها راه این گفتگو است :باید مردم سالاری فراتر از سطح ملتها و کشورها برود و در عرصه بین المللی باید جامعه مدنی جهانی که اعضای آن دولتها و ملتها هستند تحقق پیدا کند.

 

که لازمه آن برقراری تساوی و عدالت در بهره برداری از موقعیت ها و اعتبارات جهانی است. پس دموکراسی چه در سطح درونی و چه درسطح بیرونی ، مهمترین شرط تحقق گفتگوی تمدن هاست. دموکراسی، نه فقط در سطح درونی یک ملت ، که در عرصه بین المللی نیز باید ضابطه معیار زندگی نوین شود ، در عرصه ای که شهروندان آن به جای افراد برابر در درون یک ملت – دولت ، ملتهای دارای حق و حرمت مساوی در عرصه حیات بشری باشند.

 

ب) هانتینگتون

پروفسور ساموئل هانتینگتون استاد دانشگاه هاروارد آمریکا و رئیس انستیتوی مطالعات استراتژیک، رئیس آکادمی مطالعات بین المللی و منطقه ای در هاروارد و سیاست شناس ریز نقش که همچون گذشته عمیقا" درباره حوادث جهانی بحث می کند و شنونده را با دانش مشروح خویش به شگفتی وا می دارد او یکی از تحلیل گرایان با سابقه آمریکاست که در راستای نظریه برخورد تمدن ها سه فرضیه دارد

 

▪ اولا":نظام بین المللی به لحاظ تاریخی مرکب از فرهنگهای متعددی است که هر یک ، سایرین را بیگانه می داند و در آن ما در مقابل دیگران مطرح می شویم.

 

▪ ثانیا":از این نگره ، غرب تمدن غالب در عصر دگر گونی روابط بین اللمللی است وبخش اعظم دیگر ارزشها تهدید کننده حیات خود می داند.

 

▪ ثالثا": در دوره معاصر برخورد فرهنگی غرب واسلام ، جای گزین برخورد ایدئولوژیک آنها می شود ؛چنانکه می توان گفت در عرصه سیاست ، جهان ما بعد از جنگ سرد وارد مرحله ای جدید می شود که در آن دیگر از رقابتهای کشور ملتها یا مناقشات اید ئولوژیک خبری نیست بلکه برخورد ، برخورد تمدن هاست.

 

از سوی دیگر ، این نظریه بر سه اصل متکی است :

اولا":تمدن هایی در جهان در حال شکل گیری هستند که در کلیه شئون ارزشی و غیر ارزشی دارای دیدگاههای متفاوتی می باشند.

ثانیا": کوچک شدن جهان و افزایش تعامل ملل وابسته به تمدنهای متنوع ،رسیدن به خود آگاهی تمدنی ناشی از تعامل متقابل را نفی می کند و بر خورد را دامن می زند، زیرا فرهنگ تابعیت نمی پذیرد ، هر چند می تواند مضاعف باشد.

ثالثا": روند نوسازی اقتصادی در سراسر جهان باعث بروز خلاء معنا و هویت می شود که به نوعی می توان مذهب را جای گزین آن نمود . هانتینگتون بر مبنای این فرض و اصول معتقد است هر تمدن دارای عناصر عینی (زبان ، تاریخ، مذهب ،سنن،نهادها)و ذهنی (وابستگی،قرابت پیوند درونی)است که ان را از سایر تمدن ها متمایز می کند به این ترتیب اختلاف خط مشی های فرهنگی و تمدنی موجب افزایش و پیدایش تنش در سطوح فرد (نزاع گروه های حامی تفکر مدنی)و کلان رقابت دول وابسته به تمد نهای مختلف برای ترویج مردم سالاری و لیبرالیسم واکنش تلافی جویانه سایر تمدنها را در برمی انگیزد.

 

هانتینگتون برای تمدنها اصالت ذاتی می تراشد و در قبال مسایل اعتباری رهیافتی ذات گرایانه بروز می دهد او در بخشی از نوشته هایش در مورد نظریه برخورد تمدنها و ترسیم خطوط گسل فرضی خود مدعی شده است : خطوط گسل موجود بین تمدنها امروز جای گزین مرزهای سیاسی اید ئو لوژیک دوران جنگ شده است و این خطوط جرقه های ایجاد بحران و خونریزی اند. خصو مت هزار و چند ساله اسلام و غرب آبستن بروز حوادثی خونین می شود . سیاست خارجی را بازتاب و کاربست سیاستهای داخلی کشور در صحنه بین المللی دانسته اند .

 

منافع ملی ،اید ئو لوژی و امنیت از جمله عواملی هستند که در عرصه تدوین و اجرای مسایل سیاست خارجی ،فرآیند تصمیم گیری را تحت تاثیر قرار می دهند و بدان شکل می بخشد. با تحکیم سرمایه بین المللی ، کشورهای سرمایه داری سیاستهایی را به منظور گسترش نظام سرمایه داری و اید ئو لوژی فرهنگ و سیاستهای بین المللی متناسب با آن دنبال می کنند.

 

به کار گیری موثر چنین سیاستی مستلزم آن است که دولت سرمایه داری منافع حیاتی خود را صریحا" بیان کند. این گونه منافع بر حسب قدرت و توانایی حفظ گسترش حوزه های نفوذ کشور، تعریف می شود. نزاع بین ملتها جای گزین جدال و پادشاهان و حاکمانی شد که به پشتوانه قوانین الهی برزمین حکم می راندند. بعد از جنگ جهانی اول و انقلاب بلشویکی شاهد بروز نوع جدیدی از درگیری یعنی درگیری اید ئو لوژیک هستیم.

 

گفتگوی تمدن ها در عرصه غیر از روابط سیاسی و مذاکرات سیاسی است. مذاکرات سیاسی برای دادن و گرفتن امتیاز و قانع کردن است ولی گفتگوی تمدنها برای این است که این لایه را کنار بگذاریم با هم صحبت کنیم و آشنا شویم . البته نباید به طرف بگوییم که فرهنگ ما را بپذیر و طرف مقابل نیز نباید این را انجام دهد . یعنی مسا له در تحمیل نباشد ما نیازمند احترام متقابل هستیم . هدف رفع سوءتفا هماتی است که یا در تاریخ به وجود آمده یا در اثر مواضع خاص سیاسی و این مهمترین کار گفتگوی تمدن هاست . کسانی که در عرصه گفتگوی تمدنها فعال هستند که بیشترین تاثیر را بروی افکار عمومی دارند.

 

امروزه مشکل ما افکار عمومی است یعنی آقای بوش نیز وقتی می خواهد به عراق حمله کند یا کشوری را مورد تحریم قرار دهد باید در ابتدا افکار عمومی کشورش را آماده کند . حتی در دنیای اسلام نیز تروریست ها و افراطی باید یک پایگاهی در افکار عمومی داشته باشند . یعنی با روشهای که جوانان و گروهای سنتی را به خود جلب کنند آتشی که در حال حاضر وجود دارد همه ؛هم شرق هم غرب ، اسلام و مسیحیت را می سوزاند .

 

باید آتش خشونت را در جهان خاموش کنیم و میدان را از دست خشونت طلبان و یا تروریست ها خارج کنیم . وقتی اسلام بیانگر گفتگوی تمدن هاست طبیعتا باید چنین اسلام را در گفتگوی تمدن ها مطرح کرد ،ولی اگر در داخل نتوانیم با یکدیگر گفتگو کنیم و خودمان هم به حرفهایمان گوش نکنیم تاثیری ندارد. ما اگر بتوانیم اسلامی را که در قانون اساسی آمده و حضرت امام (ره) بر آن تاکید داشتند را ترویج کنیم ،موفق خواهیم شد .

 

اسلامی که پیروزی آن با گل بود اسلامی که موقع تخریب یک رژیم به زور متوسل نشد و در موقع سازندگی نیز حتما نباید به زور متوسل شد و اگر این اتفاق افتاد باید یا آن را توطئه ای دانست که می خواهد چهره اسلام را تخریب کند ، یا اینکه در اثر نفهمیدن عمق اسلام و انقلاب و روش و منش امام (ره)افتاده است. اگر برای مردم سالاری دینی که خود الگوی خاص است تلاش کنیم و در گفتگوی تمدنها به کار ببرییم حتما روابط خارجی و سیاست خارجی ما بهتر خواهد شد.

گردآوری:بخش فرهنگ و هنر پارسی یاب

منابع: hamshahrionline.ir

ftabir.com

fa.wikipedia.org

جدیدترین مطالب
 • تکنیک های سرآشپزهای ماهر
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی خواهران منصوریان شهربانو ، الهه و سهیلا
 • نتایج بیشتر ...
 • بهترین فاصله سنی بین بچه‌ها
 • نتایج بیشتر ...
 • چه نوع برس مویی انتخاب کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • لاتاری چیست؟ + شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • برای داشتن هدف مناسب، این 4 نکته رو رعایت کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس روز حمل و نقل
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا کم خونی به شکل گیری کبودی منجر می‌شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با روش نگهداری از گل بگونیا هلندی
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش تصویری دوخت شلوار راحتی بدون الگو
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با طراحی به روش سالن
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش بازیابی اطلاعات گوشی اندرویدی آسیب‌دیده
 • نتایج بیشتر ...
 • آزمایش اسپرم در خانه
 • نتایج بیشتر ...
 • جلوگیری از انتقال ترس های والدین به کودک
 • نتایج بیشتر ...
 • فال روزانه - یکشنبه 26 آذر 1396
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز شنبه 25 آذر
 • نتایج بیشتر ...
 • حذف کامل فایل های آپدیت قدیمی ویندوز 10
 • نتایج بیشتر ...
 • چند نکته ی گلخانه ای
 • نتایج بیشتر ...
 • قبل از ازدواج این چند سوال مهم را از خودتان بپرسید
 • نتایج بیشتر ...
 • زندگی مشترک‌تان را با این نکات ارزیابی کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه خوراک مرغ چشم بلبلی
 • نتایج بیشتر ...
 • کانتورینگ لب، یک ترفند فوق العاده زیبایی که هر خانمی باید بداند
 • نتایج بیشتر ...
 • خواص برگ سنا برای لاغری و کاهش وزن
 • نتایج بیشتر ...
 • متن زیبا درباره شب یلدا
 • نتایج بیشتر ...
 • بهترین بازارهای دنیا
 • نتایج بیشتر ...
 • بازی های مناسب کودکانه از صفر تا دو سالگی
 • نتایج بیشتر ...
 • با این ۸ ماده غذایی با درد خداحافظی کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس تبریک روز پژوهش
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش تصویری نقاشی روی دامن
 • نتایج بیشتر ...
 • اینفوگرافی راهنمای تیپ های مردانه
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با خواص کدو تنبل
 • نتایج بیشتر ...
 • هر بارداری به‌طور باورنکردنی منحصربه‌فرد است
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز پنجشنبه 23 آذر
 • نتایج بیشتر ...
 • ترکیب وای‌فای و اینترنت موبایلی برای افزایش سرعت اینترنت
 • نتایج بیشتر ...
 • ورزش به تنهایی باعث کاهش وزن نمی‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • همه چیز درباره بیماری آمیلوئیدوز
 • نتایج بیشتر ...
 • هرآنچه باید درباره قرص های تاخیری بدانید
 • نتایج بیشتر ...
 • مخفی کردن شماره تلفن در تلگرام
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل لباس های ایوانکا ترامپ
 • نتایج بیشتر ...
 • عفونت گوش در کودکان
 • نتایج بیشتر ...
 • حدیث در فضیلت صلوات (1)
 • نتایج بیشتر ...
 • دعای مجیر
 • نتایج بیشتر ...
 • تکنیک های سرآشپزهای ماهر
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی خواهران منصوریان شهربانو ، الهه و سهیلا
 • نتایج بیشتر ...
 • بهترین فاصله سنی بین بچه‌ها
 • نتایج بیشتر ...
 • چه نوع برس مویی انتخاب کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • لاتاری چیست؟ + شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • برای داشتن هدف مناسب، این 4 نکته رو رعایت کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس روز حمل و نقل
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا کم خونی به شکل گیری کبودی منجر می‌شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با روش نگهداری از گل بگونیا هلندی
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش تصویری دوخت شلوار راحتی بدون الگو
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با طراحی به روش سالن
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش بازیابی اطلاعات گوشی اندرویدی آسیب‌دیده
 • نتایج بیشتر ...
 • آزمایش اسپرم در خانه
 • نتایج بیشتر ...
 • جلوگیری از انتقال ترس های والدین به کودک
 • نتایج بیشتر ...
 • گلکسی اس 9 کی و کجا رونمایی می شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • حذف کامل فایل های آپدیت قدیمی ویندوز 10
 • نتایج بیشتر ...
 • چند نکته ی گلخانه ای
 • نتایج بیشتر ...
 • قبل از ازدواج این چند سوال مهم را از خودتان بپرسید
 • نتایج بیشتر ...
 • زندگی مشترک‌تان را با این نکات ارزیابی کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه خوراک مرغ چشم بلبلی
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی حمید هیراد (خواننده)
 • نتایج بیشتر ...
 • حدیث در فضیلت صلوات (2)
 • نتایج بیشتر ...
 • بیشتر با وجدان هستید یا روشن فکر؟
 • نتایج بیشتر ...
 • بعد از ورزش چه چیزهایی بخوریم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • کانتورینگ لب، یک ترفند فوق العاده زیبایی که هر خانمی باید بداند
 • نتایج بیشتر ...
 • خواص برگ سنا برای لاغری و کاهش وزن
 • نتایج بیشتر ...
 • متن زیبا درباره شب یلدا
 • نتایج بیشتر ...
 • بهترین بازارهای دنیا
 • نتایج بیشتر ...
 • بازی های مناسب کودکانه از صفر تا دو سالگی
 • نتایج بیشتر ...
 • با این ۸ ماده غذایی با درد خداحافظی کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس تبریک روز پژوهش
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش تصویری نقاشی روی دامن
 • نتایج بیشتر ...
 • اینفوگرافی راهنمای تیپ های مردانه
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با خواص کدو تنبل
 • نتایج بیشتر ...
 • هر بارداری به‌طور باورنکردنی منحصربه‌فرد است
 • نتایج بیشتر ...
 • عرضه کیبورد ضد اشتباه برای گوشی‌های اندرویدی
 • نتایج بیشتر ...
 • امسال، سال 'چگونه' در گوگل بود
 • نتایج بیشتر ...
 • ترکیب وای‌فای و اینترنت موبایلی برای افزایش سرعت اینترنت
 • نتایج بیشتر ...
 • ورزش به تنهایی باعث کاهش وزن نمی‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • همه چیز درباره بیماری آمیلوئیدوز
 • نتایج بیشتر ...
 • هرآنچه باید درباره قرص های تاخیری بدانید
 • نتایج بیشتر ...
 • مخفی کردن شماره تلفن در تلگرام
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل لباس های ایوانکا ترامپ
 • نتایج بیشتر ...
 • عفونت گوش در کودکان
 • نتایج بیشتر ...
 • حراجی سکه از هیجان افتاد/ صندلی‌ها خالی شد
 • نتایج بیشتر ...
 • کاهش قابل ملاحظه جریمه مهدی طارمی؛ محرومیت‌ همچنان پابرجاست
 • نتایج بیشتر ...
 • ازدواج نزدیک به 1500 دختر زیر 14 سال در زنجان
 • نتایج بیشتر ...
 • تاج: رای علی کریمی ارتباطی به ملاقاتش با من ندارد/ کریمی هیچ عذرخواهی از من نکرد
 • نتایج بیشتر ...
 • دیپلمات روس: هرلحظه احتمال وقوع جنگ در شبه جزیره کره وجود دارد
 • نتایج بیشتر ...
 • روزنامه کویتی مدعی شد: اسرائیل کارخانجات نظامی ایران در سوریه را بمباران کرده است
 • نتایج بیشتر ...
 • ابهامات دربارۀ ادعای آمریکا در قبال موشکهای یمنی
 • نتایج بیشتر ...
 • استفاده از اسپرم برای رساندن دارو به تومور سرطانی!
 • نتایج بیشتر ...
 • «نیمار» مطمئنا به رئال می‎رود/ منتظر ماه ژوئن باشید
 • نتایج بیشتر ...
 • اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره بلیت بازی‌های ایران در جام جهانی ۲۰۱۸
 • نتایج بیشتر ...
 • کواکبیان: آیا این گشت‌های ثارالله و بقیه‌الله و ... امر به معروف و نهی از منکر است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • بلومبرگ: کاخ سفید در حال بررسی اجازه استمرار توافق بوئینگ با ایران است
 • نتایج بیشتر ...
 • فلاحت‌پیشه: هنوز مردم کانکس ندارند/ بانک‌ها پیامک دیرکرد وام می‌فرستند
 • نتایج بیشتر ...
 • پزشکیان: ربایی‌ترین بانک‌ها درایران است/ مجلس به‌دنبال حذف دزدی واختلاس است
 • نتایج بیشتر ...
 • اردوغان: گروه‌های تروریستی و اسرائیل از درگیری میان مسلمانان بهره‌برداری می‌کنند
 • نتایج بیشتر ...
 • روایت خیابانی از نقش دایی در کمک‌ به زلزله‌زدگان
 • نتایج بیشتر ...
 • گره فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به ایران باز می‌شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • فائزه هاشمی: شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد در بدن پدر ۱۰ برابر حد مجاز رادیواکتیو بوده است
 • نتایج بیشتر ...
 • حیواناتی که برای نبردهایی خونین تربیت شده‌اند /تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • کامران تفتی به جمع روسی پیوست
 • نتایج بیشتر ...
 • اسپیلبرگ: دوران ترامپ شبیه ریاست جمهوری نیکسون است
 • نتایج بیشتر ...
 • تاج نباید اسلامیان را معرفی می‌کرد/ گرشاسبی استقلالی است
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان بی خوابی با عینک شیشه کهربایی
 • نتایج بیشتر ...
 • حسین مرعشی: مشکل ما، مشکل آی کیومان است؛ آی کیوی ما یک مقدار بیشتر از دوستان دیگرمان است
 • نتایج بیشتر ...
 • چایخورها چشمان سالم‌تری دارند
 • نتایج بیشتر ...
 • مهران غفوریان: اولین فیلم سینمایی‌ام را بزودی می سازم
 • نتایج بیشتر ...
 • مسعود نیلی: عنوان‌دار مزمن‌ترین تورم دنیا هستیم
 • نتایج بیشتر ...
 • غزاله سلطانی: با مهراوه دلم قرص شد
 • نتایج بیشتر ...
 • تفکیک جنسیتی در گورستان ظهیرالدوله!
 • نتایج بیشتر ...
 • حمایت وزیر خارجه ژاپن از توافق هسته‌ای
 • نتایج بیشتر ...
 • ستارگانی که ستاره بخت بر روی شانه آن‌ها نشسته است
 • نتایج بیشتر ...
 • ۲۵ ورزشکار ثروتمند تاریخ از نگاه فوربس
 • نتایج بیشتر ...
 • بیماری‌های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان ازتردد غیرضروری در فضای باز خودداری کنند
 • نتایج بیشتر ...
 • شناسایی درآمد خانوارها بر اساس «کدملی»
 • نتایج بیشتر ...
 • عربستان به زنان اجازه راندن کامیون و موتور را هم داد!
 • نتایج بیشتر ...
 • رویترز: مقامات کاخ سفید در مورد قرارداد هسته‌ای با عربستان به کنگره توضیح دادند
 • نتایج بیشتر ...
 • بورس تهران بار دیگر کانال شکنی کرد/ رشد فلزی‌ها و کاهش خودرویی‌ها
 • نتایج بیشتر ...
 • لیلی رشیدی و زهرا داوودنژاد به سریال هیئت مدیره پیوستند
 • نتایج بیشتر ...
 • محمد هاشمی: علت مرگ آیت‌الله اعلام شد، علت ایست قلبی نه!
 • نتایج بیشتر ...
 • دلار جا خوش کرد؛ سکه عقب‌ نشست
 • نتایج بیشتر ...
 • روش جدید برای مقابله با لورفتن سوالات/پیشنهاد ارائه ۲۵ دستگاه بنز به مدیران مدارس از سوی یکی از موسسات کنکور
 • نتایج بیشتر ...
 • وزیر دفاع آمریکا پس از ادعاهای نیکی هیلی: نیازی به پاسخ نظامی به ایران نمی‌بینم؛ به همین دلیل بود که ژنرال‌های ما کنار هیلی حضور نداشتند
 • نتایج بیشتر ...
 • ظریف: کشورهای منطقه با یک عطسه ترامپ می‌لرزند و با خنده‌اش سرخوش می‌شوند
 • نتایج بیشتر ...
 • شغل جدید اوباما؛ بابانوئل! (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • لاوروف: تحولات سوریه آغازی برای مذاکرات سیاسی طبق قطعنامه ۲۲۵۴ است
 • نتایج بیشتر ...
 • فردیسی‌ها در البرز قبر 6 میلیونی را 18 میلیون تومان می‌خرند!
 • نتایج بیشتر ...
 • محکومیت یک ایرانی ـ کانادایی به بهانه نقض تحریم‌های آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • گرشاسبی: سوءتفاهم‌های پیش آمده با ریزه اسپور مرتفع می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • بازار کساد خانه‌های لوکس + قیمت
 • نتایج بیشتر ...
 • ثبت سومین کاهش هفتگی قیمت در بازارهای نفت
 • نتایج بیشتر ...
 • ماتیس: موشک بالستیک کره‌شمالی قابلیت رسیدن به آمریکا را ندارد
 • نتایج بیشتر ...
 • ۳ دی ماه؛ زمان رسیدگی به پرونده موسوم به دکل نفتی
 • نتایج بیشتر ...
 • انباشت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی
 • نتایج بیشتر ...
 • جهانگيري برود مي ماند
 • نتایج بیشتر ...
 • یارانه چند نفر در سال ۹۷ قطع خواهد شد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • خوش‌بینی به ایران ۲۰۱۹
 • نتایج بیشتر ...
 • دولت راهی جز حذف یارانه دهک‌های پردرآمد ندارد
 • نتایج بیشتر ...
 • موگرینی: قدس پایتخت فلسطین و اسرائیل است!
 • نتایج بیشتر ...
 • سفیر روسیه در یمن: به اتهامات آمریکا علیه ایران تردید داریم
 • نتایج بیشتر ...
 • عبور از عارف کلید خورد؟ /صوفی: فراکسیون امید ضعف فاحش دارد/مردم اقبال قبلی را به عارف ندارند
 • نتایج بیشتر ...
 • کره‌شمالی: محاصره دریایی توسط آمریکا قدم بزرگی به سمت جنگ هسته‌ای است
 • نتایج بیشتر ...
 • افزایش 50 درصدی قیمت مسکن با سرمایه سرگردان در بازار / رونق بازار مسکن همراه با گرانی است
 • نتایج بیشتر ...
 • علی جنتی: احمدی نژاد در دولت خود 890 هزار نیروی غیرقانونی دیپلم و زیر دیپلم به کار گرفت
 • نتایج بیشتر ...
 • بی بصیرت های زمان احمدی نژاد
 • نتایج بیشتر ...
 • سالانه ۱۲۰ هزار میلیارد تومان مستمری در کشور پرداخت می شود/ تلاش برای افزایش این رقم
 • نتایج بیشتر ...
 • پایان ماه عسل ترامپ و بن سلمان؟
 • نتایج بیشتر ...
 • نماینده ولی‌فقیه در سپاه: برخی انحرافات احمدی‌نژاد هنوز به‌مردم گفته نشده است/ عده‌ای امروز طلبکار شدند که چرا در آن زمان از احمدی‌نژاد حمایت کردید؟
 • نتایج بیشتر ...
 • ۲۰ درصد مردم در فقر مطلق هستند
 • نتایج بیشتر ...
 • نوبخت: رییس جمهوری از افزایش نرخ ارزبسیار مکدر است/ قیمت بنزین و گازوییل در ایران بسیار ارزان‌تر از افغانستان است
 • نتایج بیشتر ...
 • پنتاگون مدعی کشف سلاح‌های ایرانی در یمن شد!
 • نتایج بیشتر ...
 • پردرآمدترین بازیگر جهان، ستاره‌دار شد
 • نتایج بیشتر ...
 • اظهارات صریح این 7 نفر/ «هیچ نقطه‌ای از جهان اینگونه نیست»
 • نتایج بیشتر ...
 • استوری رضا صادقی در واكنش به انتقادش به رييس جمهور و جوابش به دلواپسان! (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • دورهمی مهران مدیری با خواننده‌ای که به مناطق زلزله‌زده نرفت/ هیراد از عشق ناکامش گفت
 • نتایج بیشتر ...
 • معرفی ۹ نامزد بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار/ «نفس» آبیار از رقابت بازماند
 • نتایج بیشتر ...
 • زنگ‌ها برای تلویزیون به صدا درآمده‌اند!
 • نتایج بیشتر ...
 • مهناز افشار، بهرام رادان و نوید محمدزاده در پشت صحنه یک نمایش/ عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • عجیب‌ترین اتفاق طبیعت را سنجاب‌ها رقم می‌زنند! +تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • تصاویر دیده نشده از سرباز 370 ساله بریتانیایی
 • نتایج بیشتر ...
 • عجیب‌ترین نژادهای سگ روی زمین
 • نتایج بیشتر ...
 • هلیکوپتری که هواپیما حمل می‌کند /عکس|
 • نتایج بیشتر ...
 • ثروت و فقر در یک نگاه
 • نتایج بیشتر ...
 • مطالعه زیر نور گیاه
 • نتایج بیشتر ...
 • صدای زمین از بستر اقیانوس‌هاست
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا سیارک "سیگار برگی" فرستاده‌ای از سوی بیگانگان است؟!
 • نتایج بیشتر ...
 • کشف حیات فرازمینی
 • نتایج بیشتر ...
 • حضور بانوان در ورزشگاه سرپل ذهاب (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش احسان حاج صفی به ماجرای خیانت و قلب‌های زرد!
 • نتایج بیشتر ...