پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

انواع گلیم های ایران و روش نگهداری از آن

مراقبت از گلیم

 

كردها

تاريخ زندگي كردها از ابتدا به عنوان يكي از قديمي‌ترين و بومي‌ترين قوم هاي ايراني، در افسانه‌هاي اين سرزمين مورد توجه بوده است. در اين افسانه‌ها از  پادشاهي به نام حضرت سليمان سخن مي‌رود كه پانصد «جن» برده‌ي او بوده‌اند. (جن موجودي است خارق‌العاده در اسطوره‌هاي عربي كه مابين دنياي مردگان و زندگان رفت و آمد مي‌كند. جن‌ها برتر از قوانين طبيعي‌اند اما به وسيله‌ي طلسم مي‌توانند تحت كنترل بشر درآيند.) حضرت سليمان آن‌ها را براي  پيدا كردن پانصد دوشيزه‌ي زيبا و افزودن آنان به حرم خود به غرب مي‌فرستد.

 

متأسفانه حضرت سليمان قبل از بازگشت جن‌ها از دنيا مي‌رود و به همين دليل هركدام از جن‌ها با يكي از اين دوشيزگان ازدواج كرده، در كوه‌هاي سرسبز زاگرس مستقر مي‌شوند و قوم كردها را پديد مي‌آورند. اين افسانه‌ي ملتي است كه در ناحيه‌ي كردستان زندگي مي‌كند، منطقه‌اي كه هويت سياسي ندارد و مرزهاي آن كاملاً مشخص نيست.

 

صحنه‌ي كردستان

مبدأ مشهورترين گليم‌هاي كردستان صحنه است كه در حال حاضر شامل سنندج و اطراف آن مي‌شود. صحنه از زمان سلطنت صفويان  پايتخت كردستان بوده و هميشه مركز كارگاه‌هاي توليد قالي ها و گليم‌هاي كردستان به شمار مي‌آمده است. تأُثير صفويان در گليم‌هاي به جاي مانده از قرن هاي هجدهم، نوزدهم و اوايل قرن بيستم به آساني مشاهده مي‌شود.

 

بيجار كردستان

بيجار (به معني تركيبي از گروه‌هاي مختلف مردم) شهري تجاري در حاشيه‌ي كردستان است. گليم بافت‌هايي كه به عنوان بيجار شناخته شده، مربوط به خود شهر و چهل روستاي اطراف آن است.

 

كردهاي خراسان

خراسان به معناي سرزمين طلوع خورشيد است. به دليل وجود دره‌هاي حاصل خيز، چراگاه‌ها و محصولات فراوان به «انبار غله» مشهور است و گله‌هاي بزرگ گوسفند و بز در آن جا پرورش مي‌يابند.

كرد هاي خراسان در دست بافته‌هاي خود از طرح‌ها، رنگ‌ها، و فنون بسيار متنوع استفاده مي‌كنند. در اين ميان نشانه‌هايي از اجداد قفقازي و آناتوليايي آن‌ها نيز در طرح‌هاي شان يافت مي‌شود. از آن جا كه قبايل ديگري با نژادهاي متفاوت، چون افشارهاي كلات، تركمن‌ها و بلوچ‌ها نيز در اين ناحيه زندگي مي‌كنند، طرح ها و نگاره‌هاي دست بافت‌هاي اين منطقه از تنوع فراواني برخوردار است.

 

شاهسون

شاهسون‌ها يكي از مهم‌ترين طوايف شمال غربي ايران اند كه اكثريت آن‌ها ترك و اقليتي داراي اصليت كرد، تاجيك و گرجي هستند. شاهسون به معناي دوست دار و وفادار به شاه است كه توسط شاه عباسي براي مقابله با سپاه شيعه يعني قزل باش‌ها به وجود آمد.

گليم رايج‌ترين كف پوش شاهسون ها است و به همين علت تعداد زيادي از آن‌ها توسط اين طايفه بافته شده است. شاهسون ها مردمي بسيار سنتي هستند و در طرح و بافت گليم‌هاي آنان نوعي محدوديت به چشم مي‌خورد. طرح‌ها و بافت‌هاي مشابهي توسط تمام گروه‌هاي شاهسون به كار رفته و با اين حال تفاوت‌هاي ظريفي در رنگ و حاشيه‌هاي آن‌ها وجود دارد كه گليم‌ها را از يكديگر متمايز مي‌كند.

در تمام گليم‌هاي شاهسون از نگاره‌هاي بزرگ و برجسته استفاده شده است.

 

شاهسون مغان

مغان از بزرگ‌ترين ايل‌هاي شاهسون و دشت مغان سرزمين مادري و محل قشلاق آنان است.

علي رغم كوتاهي مسافت اين كوچ و با وجود اين كه كوه‌هاي سبلان تنها ناحيه‌ي ييلاقي موجود نيست، اما از نظر سنن بومي و عرفاني اهميت فراوان دارد. شاهسون‌ها معتقدند شهر بابلي «سُدُم» در زير قله‌ي آتش فشان سبلان قرار دارد. در ضمن گفته مي‌شود كه قالي بسيار قديمي «زرتشت» در زير تخته سنگي در كنار يك درياچه، در نزديكي قله مدفون است و چند تار موي حضرت محمد (ص) نيز در كف درياچه قرار دارد. 

 

گليم بافت هاي شاهسون مغان از نظر طرح داراي سنتي‌ترين شكل گليم اند. در طرح بافت و رنگ اين گليم ها كيفيت و هماهنگي وجود دارد. همه‌ي آن ها باريك و دراز و داراي بافت چاك‌دار بوده و دو قسمت آن، آزادانه به يكديگر دوخته شده است.  رنگ‌هاي روشن و درخشان، اما محدود و تارهاي پشمين رنگ نشده‌ي سفيد متمايل به شيري يا قهوه‌اي در آن ها به كار رفته است.

 

لُرها

لرهاي امروزي بازماندگان همان لرهاي سازنده‌ي برنزهاي لرستان در قرن‌هاي  پنجم و ششم قبل از ميلاد ‌اند. آن‌ها از معدود گروه‌هاي قومي‌اند كه به مدت سه هزار سال در سرزمين هاي بومي خود زندگي كرده و مانند كردها كاملاً ايراني شناخته مي‌شوند.

قبايل لر از مرز ايران و عراق گرفته تا شهر كرمانشاه واقع در شمال لرستان و جنوب كردستان و از دامنه‌هاي زاگرس گرفته تا جلگه‌هاي مرتفع خليج در نزديكي شيراز، در همه جا  پراكنده‌اند. قبايل جنوبي تر لر زير گروه‌هاي «ممسني»  و «بوير احمدي» را شامل مي‌شود.

 

از آن جا كه گليم‌هاي قشقايي و لر اكثراً با يكديگر اشتباه مي‌شود، لازم است در مورد تفاوت‌هاي آنان كاملاً آگاه بود: پشم منسوجات لر در بافت زبرتر است، شُل تر ريسيده شده و موقع لمس كردن ضخيم تر به نظر مي‌رسد. در ضمن تارهاي به كار رفته در آن‌ها از  پشم قهوه‌اي است، در صورتي كه در گليم‌هاي قشقايي از پشم‌هاي سفيد استفاده مي‌شود . رنگ گليم‌هاي لر تيره‌تر و نسبت به دست ‌بافته‌هاي قشقايي از تنوع رنگ محدودتري برخوردار است.

 

قشقايي

به دليل عدم تشخيص هويت قالي‌هاي قبيله‌اي جنوب ايران، اكثر دست بافت‌هاي اين منطقه در قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم، توسط فروشندگان غربي و ايراني به شهر شيراز منسوب شده است. شيراز  نام شهر اصلي منطقه است كه به علت بافت‌هاي خود در قرون هفدهم و هجدهم شهرت بسيار دارد. 

 

قشقايي‌ها نام خود را از اسامي يكي از رهبران مهم قبايل به اسم «جان آقا قشقايي» اقتباس كرده‌اند. شاه عباس صفوي در دوران سلطنت خود، حكومت قبايل فارس را در جنوب ايران به اين شخص واگذار كرد. محتملاً قشقايي‌ها با خلج‌هايا قلچ‌ها نيز ارتباط نژادي دارند.

قشقايي‌ها شايد از مشهورترين و ثروتمندترين قوم‌هاي ايران باشند .

جزييات به كار رفته در حاشيه‌ي گليم‌هاي قشقايي آن ها را از ديگر تخت بافت‌هاي مناطق جنوبي ايران جدا مي‌سازد، زيرا براي مثال، حاشيه‌ي يك گليم لر، بسيار ساده تر است.

 

انواع گلیم های ایران 

 

كرمان

اين استان كويري كه در حال حاضر در جنوب غربي ايران قرار دارد، ابتدا توسط اردشير اول،  پادشاه ساساني اشغال شد و سپس با هجوم مغولان و ترك‌ها به تصرف آنان درآمد. معماري عالي و بي‌‌نظير كرمان، در قرن شانزدهم، توسط پادشاهان صفوي جاني تازه گرفت: اما در زلزله‌اي در سال 1794 ، اين شهر كاملاً  نابود شد.

 

افشار كرمان

اين قبيله مهمترين و بزرگ‌ترين گروه از قبايل افشار است كه در قرن شانزدهم، به دليل قيام عليه شاه صفوي به كرمان تبديل شدند. ساكنان كوه نشين اين قبايل از چراگاه‌هاي خوب و حاصلخيز تابستاني استفاده كرده و زمستان‌هاي خود را در منزلگاه‌هاي موقت و گرم سواحل خليج فارس سپري مي‌كنند. قبايل ترك زبان زيادي نيز نظير آبدوغي، رضاخاني، حسن خاني، بلوچ و لك در اين مناطق زندگي مي‌كنند كه ارتباطي با افشارها ندارند.

 

افشار سيرجان

سيرجان بازار اصلي استان كرمان است. در گليم‌هاي سيرجان از روش بافت متصل و جفت قلاب استفاده مي‌شود و شيرازه‌هاي ظريف و ريسمان‌هاي اضافه با طرح‌هاي مارپيچي و رنگ‌هاي آبي و طلايي از مشخصات اين دست بافت‌ها است. قسمت‌هاي انتهايي گليم‌ها به كمك تارهاي  پنبه‌اي گيس بافت با دقت به ريشه‌هاي بلند بافته شده و خود ريشه‌ها نيز براي جلوگير از ريش ريش شدن با  پشم نگين به يكديگر متصل شده است.

 

رنگ ها معمولاً محدود و اكثراً قرمز، آبي و سبزه تيره است. در متن اين گليم ها نيز همچون ديگر دست بافت‌هاي افشار، از گل‌هاي تزييني كوچك و سفيد استفاد مي‌شود؛ اما بر خلاف گليم‌هاي گرمسار، ورامين و بلوچ كه گل‌ها به صورت نامنظم در زمينه پراكنده مي‌شود، در گليم‌هاي سيرجان گل‌ها به شكل منظم در متن و حاشيه‌ها قرار مي‌گيرند نوع ديگري از حاشيه طرح چپ و راست دارد و شامل گل‌هاي تزييني كوچك و سفيد است. 

تعداد زيادي سفره و روكرسي نيز در اين منطقه بافته مي‌شود.

 

گرمسار:

گليم‌هاي گرمسار به دليل استفاده از پشم زبر با ضخامت متوسط از استحكام قابل توجهي برخوردار است. تارها  پنبه‌اي است و غالباً مثل اكثرگليم‌هاي ايراني از  پشم طبيعي قهوه‌اي نيز تشكيل مي‌شود. پشم طبيعي قهوه‌اي تيره، در كنار رنگ‌هاي زنده به طرزي متمايز، براي پودها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين رنگ‌ها به دليل كيفيت پشم و طريقه‌ي خشك كردن آن ها بسيار روشن است.

 

بافت چاك دار اين گليم‌ها داراي زاويه‌اي حاده و به همين دليل چاك‌ها بسيار كوچك است و به سختي خود را نشان مي دهد. متن ‌ها معمولاً از نوارهاي اريب يا افقي لوزي، ستاره يا شش گوش با حاشيه‌هاي بسيار باريك تشكيل مي‌شود. نوارهاي متضاد رنگين اطراف نگاره‌ها را فرا گرفته و گاه حاشيه‌ها با رديفي عمودي از پيچ باف هاي پشمين قرمز تيره يا قهوه‌اي از متن جدا مي‌شود.

 

طرح متمايزي كه معمولاً در قاب‌هاي گليم‌هاي گرمسار ديده مي‌شود نوار بسيار  باريك با طرح پيچ باف است كه در آن از چهار پود استفاده شده و طرحي S شكل و يا حلقه‌اي از گل‌هاي مرواريد ظريف را به وجود مي‌آورد. اين اسلوب به صورتي گسترده در گليم‌هاي بلوچ يافت مي‌شود و طرح گل‌هاي مرواريد و گل‌هاي تزييني ، به شكلي نامنظم در متن سفيد شيري پراكنده است كه طرحي منحصر به فرد به وجود مي‌آورد. شيرازه‌ها سنگين است و با كمك ريسمان‌هاي اضافه‌ي پشمين قرمز تيره، تقويت مي‌شود.

 

روش نگهداری گلیم

 

مراقبت و نگهداري

گليم نيز مانند ديگر قالي‌ها و منسوجات، گاهي بايد شست و شو و رفو شود. در زبان تركي، كلمه «سقط» به معناي ناسالم است و براي قالي‌هاي صدمه ديده به كار مي‌رود.

منسوجات دست بافت اگر به طرز صحيح نگه داري شوند، مي‌توانند سال‌ها عمركنند.

 

دوام: دوام يك گليم، به مواد به كار رفته، استحكام بافت و عمر آن بستگي دارد. مسلماً اگر يك قالي در اثر استعمال فرسوده شده باشد،‌ نبايد در قسمت‌هاي پر رفت و آمد خانه مورد استفاده قرار گيرد. مرغوبيت  پشم و بافت نكته‌ي ديگري است كه بايد به آن توجه شود. اگر گليمي در عين ظرافت، كيفيتي خوب داشته و  پشم آن با دست تابيده شده باشد، در مقايسه با فرش ماشيني ضخيم‌تر با  پشم شل، طول عمر بيش‌تري خواهد داشت.

 

راه هايي مثل قرار دادن قطعه‌اي حايل بين  پايه مبل و گليم يا چسباندن تكه‌هاي ضخيم نمد در زير پايه‌هاي مبل و صندلي، مي‌تواند مانع اين فرسودگي شود.

چرخاندن گاه به گاه گليم و تغيير جهت آن نيز روش مناسبي است، به خصوص اگر قسمتي از گليم بيش‌تر در معرض رفت و آمد يا نور طبيعي خورشيد قرار گرفته باشد. گليم‌ها اگر دائماً در جاهاي نم‌دار قرار گيرد، دچار پوسيدگي مي‌شود. براي مثال اگر شوفاژ شما چكه كند يا به نحوي با آب و رطوبت در تماس باشد، هر چه سريع تر بايد اين مشكل را حل كنيد.

 

استفاده از لايه و زيرانداز: گليم ها و فرش‌ها اگر بر روي زمين صيقلي شده و يا موكت قرار گيرد، حتماً ليز مي‌خورد. براي حل اين مشكل مي‌توان از لايه و زير اندازهايي مابين گليم و زمين استفاده كرد. انواع گوناگون اين زيراندازها با كاربردهاي گوناگون در بازار يافت مي‌شود. زير انداز به شكل لايه در زير گليم قرار مي‌گيرد و در اين حال ضمن ممانعت از لغزيدن آن، ميزان فرسودگي را نيز كاهش مي‌دهد. هر زميني بالاخره قسمت‌هايي ناصاف دارد و همين برآمدگي‌ها، در اثر رفت و آمد مداوم برروي آن، موجب از بين رفتن گليم مي‌شود.

راحت‌ترين راه براي جلوگيري از ليز خوردن گليم بر روي موكت، دوختن و به يكديگر وصل كردن آنها است. اما اين امر، در صورتي كه گليم به طور متناوب احتياج به شست و شو داشته باشد، امكان پذير نيست. 

 

شست و شو: زماني كه يك گليم كثيف به نظر مي‌رسد، حتماً بايد براي شست و شو فرستاده شود. شست و شو براي گليم و فرش ، امري مفيد و ضروري است، زيرا با مرور زمان،‌چرك و خاك در بافت آن‌ها نفوذ مي‌كند و موجب فرسودگي قالي مي‌شود.

قالي‌هاي دست بافت بايد به طور منظم، شست و شو شود چون اين شست و شو باعث براق شدن پشم آنها مي‌شود و به رنگ‌ها جاني تازه مي‌دهد. گليم‌هاي جديد مي‌تواند خشك شويي شود،‌ اما اين امر در مورد دست بافت‌هاي قديمي به هيچ وجه صدق نمي‌كند.

 

شستن گليم در خانه كار صحيحي نيست، زيرا امكان مخلوط شدن رنگ‌ها و آب رفتگي ‌هاي نامنظم وجود دارد. دست بافت‌ها به هنگام خيس بودن، بسيار شق و حالتي مقوا مانند دارد. در اين حال اگر قالي، با روش صحيح خشك نشود، امكان تراوش رنگ‌ها نيز وجود دارد. به هنگام ريختن مايع بر روي قالي، فوراً بايد به وسيله‌ي دستمال كاغذي نم آن گرفته شود و سپس با آب تميز شسته و خشك شود. براي از بين بردن لك قالي‌هاي دست بافت استفاده از مواد شيمايي توصيه نمي‌شود.

 

رفو: قبل از فرستادن گليم و قالي براي رفو، بهتر است با يك رفوكار يا فروشنده مشورت شود، زيرا براي مثال، بعضي اوقات پشم ها به قدري بر اثر شسته نشدن و درست نگه داري نكردن، ترد و شكننده مي‌شود كه رفوي آن‌ها نيز فقط خرج بيهوده خواهد بود. رفوگري خود هنر است و قبل از رفوي يك دست بافت بايد قسمت‌هايي كه به طرزي ناصحيح تعمير شده از ميان برداشته شود. ريشه‌ها اولين نقاطي است كه در دست بافت‌ها فرسوده مي‌شود و جاروهاي برقي اثر بسيار بدي بر روي آن ها مي‌گذارد.

 

اگر ريشه‌هاي قالي تجزيه و نابود شود، در مرحله‌ي بعد، بافت اصلي آن نيز از بين مي‌رود . فرسوده شدن ريشه‌ها را به راحتي مي‌توان متوقف كرد، اما بافت مجدد قسمت‌هاي انتهايي بسيار پر خرج است.

 

منبع:persiancarpet.blogfa.com

جدیدترین مطالب
 • نشانه هایی که نباید یک شغل را قبول کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه کوفته اسفناج
 • نتایج بیشتر ...
 • ماسک صورت بهاری برای پوست های خشک، چرب و سم زدایی پوست
 • نتایج بیشتر ...
 • هشدار؛ این افراد هرگز قارچ نخورند!
 • نتایج بیشتر ...
 • ضرب المثل آشی برایت بپزم که یک وجب روغن رویش باشد!
 • نتایج بیشتر ...
 • زندگی زیباست (117)
 • نتایج بیشتر ...
 • خواص روغن دنبه + میزان مصرف روغن دنبه
 • نتایج بیشتر ...
 • پیشنهادهای رنگی برای اتاق خواب!
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه یک مادر شاد باشیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • اولین سفر ناصرالدین شاه به اروپا
 • نتایج بیشتر ...
 • اورانوس بوی تخم مرغ گندیده می دهد
 • نتایج بیشتر ...
 • روشهای درمان شپش سر
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان افسردگی به کمک طب سنتی
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش کشیدن نقاشی خرس (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با جاهای دیدنی باغملک خوزستان
 • نتایج بیشتر ...
 • 4 جمله مخرب و ممنوع در زندگی زناشویی!!
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا لوازم آرایشی مانع غسل و وضو می شوند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز سه شنبه 04 اردیبهشت
 • نتایج بیشتر ...
 • چند حرکت ورزشی برای لاغر کردن صورت
 • نتایج بیشتر ...
 • نحوه نگهداری هندوانه
 • نتایج بیشتر ...
 • میکروبلیدینگ ابرو چیست و چه تفاوتی با میکروپیگمنتیشن دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • معما؛ عدد گمشده را پیدا کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • راهکارهایی برای اینکه یک مادر شاد و پر انرژی باشیم
 • نتایج بیشتر ...
 • شاید از افسردگی پنهان رنج می‌برید...
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس پروفایل دخترونه
 • نتایج بیشتر ...
 • فنون پخت باقالی + خواص باقالی
 • نتایج بیشتر ...
 • قدرت کردگار می بینم (شاه نعمت‌الله ولی)
 • نتایج بیشتر ...
 • ترفندهای مهم تمیزکاری خانه
 • نتایج بیشتر ...
 • با جزایر دیدنی کشور اندونزی آشنا شوید (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • راه‌های افزودن tab به فایل اکسپلورر ویندوز
 • نتایج بیشتر ...
 • خط قرمز هایی که در انتخاب همسرتان اهمیت ندارند!!
 • نتایج بیشتر ...
 • خرید انواع کیف زنانه و کاربردهای آن
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با بیوگرافی برایان تریسی
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با انواع شیر خشک
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز دوشنبه 03 اردیبهشت
 • نتایج بیشتر ...
 • کدام بچه ها تمایل بیشتری به پولدارشدن دارند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • کاریکاتورهای مفهومی و جالب (63)
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه برای کلیدهای رجیستری ویندوز میانبر ایجاد کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • وقتی زنان افسرده می شوند
 • نتایج بیشتر ...
 • سخنان و جملات زیبای شیخ بهایی
 • نتایج بیشتر ...
 • روشهای خانگی برای تشخیص بارداری
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه کوفته اسفناج
 • نتایج بیشتر ...
 • ماسک صورت بهاری برای پوست های خشک، چرب و سم زدایی پوست
 • نتایج بیشتر ...
 • هشدار؛ این افراد هرگز قارچ نخورند!
 • نتایج بیشتر ...
 • ضرب المثل آشی برایت بپزم که یک وجب روغن رویش باشد!
 • نتایج بیشتر ...
 • زندگی زیباست (117)
 • نتایج بیشتر ...
 • خواص روغن دنبه + میزان مصرف روغن دنبه
 • نتایج بیشتر ...
 • پیشنهادهای رنگی برای اتاق خواب!
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه یک مادر شاد باشیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • اولین سفر ناصرالدین شاه به اروپا
 • نتایج بیشتر ...
 • اورانوس بوی تخم مرغ گندیده می دهد
 • نتایج بیشتر ...
 • روشهای درمان شپش سر
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان افسردگی به کمک طب سنتی
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش کشیدن نقاشی خرس (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با جاهای دیدنی باغملک خوزستان
 • نتایج بیشتر ...
 • 4 جمله مخرب و ممنوع در زندگی زناشویی!!
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا لوازم آرایشی مانع غسل و وضو می شوند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چند حرکت ورزشی برای لاغر کردن صورت
 • نتایج بیشتر ...
 • نحوه نگهداری هندوانه
 • نتایج بیشتر ...
 • میکروبلیدینگ ابرو چیست و چه تفاوتی با میکروپیگمنتیشن دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • مكان مرقد همه اهل بيت(ع) و ائمه معصوم(ع)
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه متناسب با فرم چشم‌ها خط چشم بکشیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • مزایا و معایب غذاهای اصلاح شده ژنتیکی
 • نتایج بیشتر ...
 • معرفی بازی های آپارتمانی
 • نتایج بیشتر ...
 • معما؛ عدد گمشده را پیدا کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • راهکارهایی برای اینکه یک مادر شاد و پر انرژی باشیم
 • نتایج بیشتر ...
 • شاید از افسردگی پنهان رنج می‌برید...
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس پروفایل دخترونه
 • نتایج بیشتر ...
 • فنون پخت باقالی + خواص باقالی
 • نتایج بیشتر ...
 • قدرت کردگار می بینم (شاه نعمت‌الله ولی)
 • نتایج بیشتر ...
 • ترفندهای مهم تمیزکاری خانه
 • نتایج بیشتر ...
 • با جزایر دیدنی کشور اندونزی آشنا شوید (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • راه‌های افزودن tab به فایل اکسپلورر ویندوز
 • نتایج بیشتر ...
 • خط قرمز هایی که در انتخاب همسرتان اهمیت ندارند!!
 • نتایج بیشتر ...
 • خرید انواع کیف زنانه و کاربردهای آن
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با بیوگرافی برایان تریسی
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با انواع شیر خشک
 • نتایج بیشتر ...
 • دستگاه رمزگشای آیفون ساخته شد
 • نتایج بیشتر ...
 • خواندن احساسات کاربر با دستیار احساسات هوآوی
 • نتایج بیشتر ...
 • کدام بچه ها تمایل بیشتری به پولدارشدن دارند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • کاریکاتورهای مفهومی و جالب (63)
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه برای کلیدهای رجیستری ویندوز میانبر ایجاد کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • وقتی زنان افسرده می شوند
 • نتایج بیشتر ...
 • سخنان و جملات زیبای شیخ بهایی
 • نتایج بیشتر ...
 • روشهای خانگی برای تشخیص بارداری
 • نتایج بیشتر ...
 • راهنمای نگهداری از گل های آپارتمانی
 • نتایج بیشتر ...
 • «حمید بقایی» تحت مراقبت پزشکی است
 • نتایج بیشتر ...
 • لیبرمن: در صورت استفاده از "اس ۳۰۰" علیه جنگنده‌های ما، آن را نابود می‌کنیم
 • نتایج بیشتر ...
 • پارسایی: به‌نام حجاب و به بهانه نهی از منکر منجر به ترویج منکر شدند
 • نتایج بیشتر ...
 • «زندگی جهان پهلوان تختی» مقابل دوربین خواهد رفت
 • نتایج بیشتر ...
 • ناکامان زن جایزه اسکار (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • تولید بتن قدرتمند سازگار با محیط زیست با گرافن
 • نتایج بیشتر ...
 • سقوط گران ترین بازیگران هالیوود در گیشه (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • سخنگوی وزارت کشور: بررسی لایحه جامع انتخابات در دستور کار هیأت وزیران قرار گرفت
 • نتایج بیشتر ...
 • خروج احتمالی آمریکا از برجام قیمت نفت را به بالاترین سطح در ۴ سال گذشته رساند
 • نتایج بیشتر ...
 • اسپوتنیک: واشنگتن در توافق هسته‌ای با ایران باقی خواهد ماند
 • نتایج بیشتر ...
 • نعمت احمدی: مرتضوی یک کمد شکایت دارد/ مرتضوی می‌گفت تا انقلاب هست، من هم هستم
 • نتایج بیشتر ...
 • توضیحات سخنگوی شورای شهر تهران درباره انتخاب شهردار: با گروه‌های مرجع مشورت کردیم
 • نتایج بیشتر ...
 • سعید لیلاز: زمان ریاضت اقتصادی فرا رسیده!
 • نتایج بیشتر ...
 • شکار بزرگترین پشه دنیا در چین
 • نتایج بیشتر ...
 • جزییات خبر غافلگیرکننده روحانی برای مردم تبریز
 • نتایج بیشتر ...
 • تاریخ برگزاری جوایز اسکار ۲۰۱۹ اعلام شد
 • نتایج بیشتر ...
 • حسگری که جان سانحه دیدگان حوادث را نجات می دهد
 • نتایج بیشتر ...
 • ستاره لوگوی پرسپولیس رسماً ثبت شد
 • نتایج بیشتر ...
 • چه کسی دارای بیشترین رأی در میان کاندیداهای شهرداری تهران است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • جسد کشف شده در محوطه شاه‌عبدالعظیم کجاست؟/ پزشکی قانونی: پیش ما نیست!
 • نتایج بیشتر ...
 • این‌ها همه برای برجام است! /تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • ظریف: خروج رسمی آمریکا از برجام ایران را از تعهدات خود در این توافق رها می‌کند
 • نتایج بیشتر ...
 • شکست رکورد تازه/ نفت از ۷۶ دلار گذشت
 • نتایج بیشتر ...
 • شرط تمدید قرارداد شفر لو رفت
 • نتایج بیشتر ...
 • سخنگوی کاخ سفید: به دنبال یک توافق هسته‌ای بهتر هستیم توافقی که کارآمد باشد/ منتظر رهبران ایران نخواهیم ماند تا سیاست ما را تعیین کنند
 • نتایج بیشتر ...
 • توصیه کی‌روش به بازیکنان با تجربه تیم‌ملی؛ بعد از جام جهانی خداحافظی نکنید
 • نتایج بیشتر ...
 • ساخت چرم مصنوعی با الهام از گیاهان
 • نتایج بیشتر ...
 • شمخانی: حق خروج در ان پی تی پیش بینی شده است
 • نتایج بیشتر ...
 • باران لب زاینده‌رود را تر کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • تولید نانو ذرات طلا با آب
 • نتایج بیشتر ...
 • اعتراض باشگاه استقلال به رای پرونده جباری
 • نتایج بیشتر ...
 • محمدهاشمی: سران نظام باید به شهردار تهران اعتماد داشته باشند
 • نتایج بیشتر ...
 • نتیجه جالب پرسپولیس در تقابل با بالانشین‌ها
 • نتایج بیشتر ...
 • توضیحات تازه بطحایی درباره پیشنهاد تدریس زبان روسی در مدارس ایران/ کنکور ۹۸ تفاوتی با کنکور ۹۷ ندارد
 • نتایج بیشتر ...
 • ترامپ درباره شرکت در مراسم «دختر شایسته» مسکو به کومی دروغ گفت/ عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • مناظره داغ ترکی فیصل با موسویان در آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • واعظی: مردم به صورت عجیب به سکه روی آورده‌اند/ رئیس جمهور دستور داده قیمت سکه با دلار ۴۲۰۰ تومانی محاسبه شود
 • نتایج بیشتر ...
 • برانکو: نمی‌دانم شفر چه می‌گوید/ سال آینده قوی‌تر خواهیم بود
 • نتایج بیشتر ...
 • حباب در قیمت وام مسکن نداریم/ تاثیرپذیری اوراق از بازارهای موازی
 • نتایج بیشتر ...
 • رییس‌جمهور : کسی نگران واردات و صادرات نباشد/ کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • همه چیز درباره "جسد مومیایی شده" شهر ری / رضا شاه یا دیگری؟!
 • نتایج بیشتر ...
 • «نیما» تا آخر اردیبهشت عملیاتی می‌شود/۳.۲ میلیارددلار برای واردات
 • نتایج بیشتر ...
 • چه كسی هزينه چند صد ميليارد دلاری بازسازی سوريه را مي‌پردازد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • کاخ سفید: تا کره‌شمالی عملا خلع تسلیحات اتمی نشود،‌ تحریم‌ها را کاهش نمی‌دهیم
 • نتایج بیشتر ...
 • هاشمی در میان گزینه‌های شهرداری تهران نبود/معرفی ۷ گزینه نهایی
 • نتایج بیشتر ...
 • مهدی فخیم‌زاده: سينمای «لوده» مخاطب زيادی دارد!
 • نتایج بیشتر ...
 • احوال‌پرسی احمدی‌نژاد از محمدرضا رحیمی!
 • نتایج بیشتر ...
 • دو نوجوان گنج پادشاه بولوتوث را کشف کردند
 • نتایج بیشتر ...
 • رقابت جالب سیبیلوها در برزیل (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا بازار نفت آماده خروج آمریکا از برجام است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • مدیران دولتی که روزه سکوت گرفته‌اند!
 • نتایج بیشتر ...
 • کشتی‌گیران نامدار بهترین تصمیم را بگیرند/در اردوی تیم ملی باز است
 • نتایج بیشتر ...
 • مهران احمدی و امین حیایی در شانگهای +عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (672)
 • نتایج بیشتر ...
 • مسابقه جهانی سنگ‌ها در سواحل اسکاتلند (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • سیاره ای تاریک که تقریبا تمام نور دریافتی را جذب می کند
 • نتایج بیشتر ...
 • سعید مرتضوی در اوین!
 • نتایج بیشتر ...
 • دلایل توقف پیش فروش یکماهه سکه/برخی‌ها در حراج نرخ تعیین می‌کردند
 • نتایج بیشتر ...
 • مساحت دریاچه ارومیه بیش از 494 کیلومتر افزایش یافت
 • نتایج بیشتر ...
 • با عجیب‌ترین بنای جهان آشنا شوید +عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • «حمید بقایی» تحت مراقبت پزشکی است
 • نتایج بیشتر ...
 • جسد کشف شده در محوطه شاه‌عبدالعظیم کجاست؟/ پزشکی قانونی: پیش ما نیست!
 • نتایج بیشتر ...
 • ته دل همه آقايان اين است كه حصر برداشته شود
 • نتایج بیشتر ...
 • سوال از وزیر اطلاعات درباره «برخورد امنیتی با نخبگان»
 • نتایج بیشتر ...
 • احمدی‌نژادِ مدل سال ۹۷؛ یک روز نامه‌نگاری یک روز بست‌نشینی
 • نتایج بیشتر ...
 • اعتبار ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای گذر از بحران آب/ ۵۰ درصد جمعیت شهری در وضعیت قرمز
 • نتایج بیشتر ...
 • احوال‌پرسی احمدی‌نژاد از محمدرضا رحیمی!
 • نتایج بیشتر ...
 • خروج احتمالی آمریکا از برجام قیمت نفت را به بالاترین سطح در ۴ سال گذشته رساند
 • نتایج بیشتر ...
 • واعظی: مردم به صورت عجیب به سکه روی آورده‌اند/ رئیس جمهور دستور داده قیمت سکه با دلار ۴۲۰۰ تومانی محاسبه شود
 • نتایج بیشتر ...
 • جلسات رئیس دولت اصلاحات شنود می‌شود؟ /واکنش‌ها به ادعای یک عضو موتلفه
 • نتایج بیشتر ...
 • رویترز: ترامپ از احتمال توافق با مکرون درباره برجام گفت
 • نتایج بیشتر ...
 • عیادت رهبر کره‌شمالی از بازماندگان چینی سانحه مرگبار اتوبوس/ اون با سفیر چین هم ملاقات کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • اسپوتنیک: واشنگتن در توافق هسته‌ای با ایران باقی خواهد ماند
 • نتایج بیشتر ...
 • پارسایی: به‌نام حجاب و به بهانه نهی از منکر منجر به ترویج منکر شدند
 • نتایج بیشتر ...
 • توضیحات تازه بطحایی درباره پیشنهاد تدریس زبان روسی در مدارس ایران/ کنکور ۹۸ تفاوتی با کنکور ۹۷ ندارد
 • نتایج بیشتر ...
 • مهدی فخیم‌زاده: سينمای «لوده» مخاطب زيادی دارد!
 • نتایج بیشتر ...
 • «زندگی جهان پهلوان تختی» مقابل دوربین خواهد رفت
 • نتایج بیشتر ...
 • خاطرات «الیور استون» از ۳۰ ساعت مصاحبه با پوتین
 • نتایج بیشتر ...
 • آخرین وضعیت فیلم سینمایی «آقای سانسور»
 • نتایج بیشتر ...
 • سریال «شب عید» بزودی روی آنتن شبکه یک
 • نتایج بیشتر ...
 • دو نوجوان گنج پادشاه بولوتوث را کشف کردند
 • نتایج بیشتر ...
 • شکار بزرگترین پشه دنیا در چین
 • نتایج بیشتر ...
 • رقابت جالب سیبیلوها در برزیل (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • مسابقه جهانی سنگ‌ها در سواحل اسکاتلند (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • با عجیب‌ترین بنای جهان آشنا شوید +عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • برندگان مسابقه عکاسی سونی
 • نتایج بیشتر ...
 • کشف سیارک‌ها و دنباله دارهای خطرناک در منظومه شمسی
 • نتایج بیشتر ...
 • تولید بتن قدرتمند سازگار با محیط زیست با گرافن
 • نتایج بیشتر ...
 • حسگری که جان سانحه دیدگان حوادث را نجات می دهد
 • نتایج بیشتر ...
 • ساخت چرم مصنوعی با الهام از گیاهان
 • نتایج بیشتر ...
 • تائید شرط‌ بندی بر روی نتایج صبای قم
 • نتایج بیشتر ...
 • شرط تمدید قرارداد شفر لو رفت
 • نتایج بیشتر ...
 • برانکو: نمی‌دانم شفر چه می‌گوید/ سال آینده قوی‌تر خواهیم بود
 • نتایج بیشتر ...
 • تکرار می‌کنم؛ با تاج به بهشت هم نمی‌روم!‍
 • نتایج بیشتر ...