پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

اقتصاد ایران به دلال‌ها اصالت می‌دهد نه سرمایه یا کارگر/کار به جایی رسیده که شخصیت‌فروشی می‌کنند

تاریخ انتشار : یکشنبه, 02 مهر 1396 09:05

 اخباراقتصادی,خبرهای اقتصادی , اقتصاد ایران

بنیانگذار مکتب کنش‌شناسی و کارشناس رسانه می‌گوید: ما نه به سرمایه اصالت می‌دهیم و نه به کارگر، ما به دلال اصالت می‌دهیم و هر فردی که زر و زور و تزویر و زیور داشته باشد اولویت با اوست و هر کاری که بخواهد انجام می‌دهد.

به گزارش ایلنا، نوکیسه‌گی یا تازه به دوران رسیدن، عبارتی که در این ده- دوازده سال اخیر بیشتر از همیشه از شنیده می‌شود و نمود خارجی‌اش را در جامعه می‌بینیم. اما آیا پدیده نوکیسه‌گی خاصِ جامعه ایران است؟ آیا تاثیرات آن بر جامعه همچون تاثیر مشابهش در سایر جوامع است؟ و اینکه آیا نوکیسه‌گی سیاسی و اجتماعی در ایران توانسته نوکیسه‌گی فرهنگی را هم دامن بزند و ترویج کند؟ وقتی با بروز پدیده نوکیسه‌گی طبقات اجتماعی ما نه با فرهنگ که با پول شکل گرفته‌اند، باید منتظر چه سرنوشتی برای جامعه‌مان باشیم؟

 

حسین باهر (جامعه‌شناس، استاد دانشگاه، کارشناس رسانه، بنیانگذار مکتب کنش‌شناسی و نویسنده در زمینه رفتارشناسی، جامعه‌شناسی، مشاوره خانواده و دارای مدرک دکتری در توسعه اقتصادی و فوق دکتری فلسفه مدیریت منابع) در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) به این پرسش‌ها پاسخ داده است و همچنین از نقش پدیده نوکیسه‌گی در فعالیت‌هایی مانند خیریه و تاثیر تبلیغات قرعه‌کشی بانکی در ترویج علاقه به یک‌ شبه پولدار شدن گفت.

 

پدیده نوکیسه‌گی نه خاص امروز و دیروز است و نه تنها شامل ایران می‌شود، با این حال به نظر می‌رسد دست‌کم در دوره تاریخ معاصر کشور اوج رواج نوکیسه‌گی در دولت‌های نهم و دهم اتفاق افتاده است، یعنی زمانی که به موازات تحریم‌ها مناسبات اقتصادی مبتنی بر دلالی و رانت بر اقتصاد کشور چمبره زده بود. از دید شما آیا مناسبات اقتصادی مبتنی بر دلالی و رانت واقعا بستری برای رشد نوکیسه‌گی و نوکیسه‌گان محسوب می‌شود؟

 

کارکرد و مفهوم نوکیسه‌گی در ایران متفاوت از معنا و کاردکرد این عبارت در سطح جهانی است. به این دلیل که در ایران سال‌های اخیر داستان رانت‌خواری، پول‌شویی، فساد اداری و اختلاس باعث شد تعدادی بدون آنکه واجد شرایط اکتساب حق و مالی و مقامی باشند از طریق‌های نامعلوم، نامشروع، نا معقول و نامالوف به انباشتی از ثروت و مکنت رسیدند که مقداری از آن را صادر کردند، بخشی را صرف ولخرجی یا تجمل‌گرایی کردند و مقداری را هم صرف امور خیریه کردند. حتی متولیان برخی رفتارها و مناسک مذهبی یا بناهایی که با کاربردهای عمومی و گاه مذهبی ساخته می‌شود همین گروه هستند.

 

اصولا نابه‌هنجاری‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور باعث می‌شود عده‌ای اعم از دلال و رانت‌خوار و سواستفاده‌گر و مفسد فی‌الارض از موقعیت‌ها حداکثر استفاده را ببرند.

 

کدامیک از انواع  نوکیسه‌گی سیاسی، اقتصادی یا فرهنگی بیشترین اثرگذاری تخریبی را دارد؟ و آیا لزوما نوکیسه‌گی سیاسی به نوکیسه‌گی اقتصادی منجر می‌شود یا برعکس و در این میان جای نوکیسه‌گی فرهنگی و اجتماعی کجاست؟

 

از قدیم در علم سیاست مطرح بوده که الیگارشی مالی ایجاد پلوتوکراسی می‌کند و پلوتوکراسی هم ایجاد الیگارشی مالی می‌کند. به بیان دیگر هرکجا انباشت ثروت اتفاق می‌افتد اقتدار سیاسی به وجود می‌آورد و در هر کجا که اقتدار سیاسی به وجود بیاید؛ انباشت ثروت هم به دنبالش می‌آید. به عنوان مثال رضاشاه که تمکن مالی آنچنانی نداشت و حتی اساسا پولی نداشت ولی با قدرت صاحب کلی مال و اموال شد و زمین و ملک دیگران را مصادره کرد و زیرمجموعه خاندان سلطنت قرار داد. برعکس آن هم هست افرادی مثل مشیرالدوله و فلان‌سلطنه هم بودند که متمول بوده‌اند و با مالشان مقام پیدا کردند. به عبارت دیگر نوکیسه‌گی سیاسی و نوکیسه‌گی اقتصادی دو روی یک سکه هستند که با یکدیگر تبادل و داد و ستد می‌کنند.

 

می‌ماند مسئله فرهنگی و اجتماعی که به شدتِ مقولات سیاسی و اقتصادی در مبحث نوکیسه‌گی تاثیرگذار نیستند منتها می‌بینیم که باعث می‌شود یک ابتذال و میان‌مایگی فرهنگی رواج داده شود تا برای افراد جایگاهی خریداری شود. این یک نوکیسه‌گی فرهنگی است که برندِ مبتذلِ فرهنگی به وجود می‌آورد. یا نوکیسه‌گی اجتماعی مثل اینکه فردی به فکر ارائه خدمات اجتماعی و فعالیت‌های خیریه باشد تنها با این انگیزه که مشهور شود یا با نامش بزرگراه بسازند. هرچند نوکیسه‌گی فرهنگی و اجتماعی در حد و اندازه‌های نوکیسه‌گی سیاسی و اقتصادی اثرگذار نیست.

 

تجمل‌گرایی و مصرف‌گرایی از نمودهای اصلی رفتار نوکیسه‌گان است. با این حال و باتوجه به چارچوب‌های اقتصادی ایران آیا می‌توان گفت نوکیسه‌گی یکی از عوارض رویکردهای سرمایه‌دارانه و نئولیبرالیسم اقتصادی است که در ایران بروز شدید‌تری پیدا کرده؟

 

سرمایه‌داری یا کاپیتالیسم یک نظام اقتصادی است مبتنی بر اصالت سرمایه و اینکه نیروی انسانی را برای تولید استثمار می‌کند و تا جایی که بتواند مزد کارگر را هم کمتر پرداخت می‌کند. وقتی اصالت با سرمایه بود یعنی سرمایه‌دار با اتکا به سرمایه‌اش هر کاری که دلش می‌خواهد انجام می‌دهد و مباح هم هست. ترامپ هم یک سرمایه‌دار است که از طریق سرمایه‌داری تا مقام ریاست‌جمهوری آمریکا بالا آمده است و وجه سیاسی هم کسب کرده است. قانون هم نمی‌تواند مانعی بر سر اقدامات او ایجاد کند و دست‌کم تا زمانی که مالیاتش را پرداخت می‌کند حتی کازینو و دیسکو هم راه‌اندازی می‌کند. با این حال سرمایه‌داری یک نظام اقتصادی است یعنی علم و فرمول دارد و تمام این علم اقتصاد که این روزها در دانشگاه‌های ما هم تدریس می‌شود اساسا علم اقتصاد سرمایه‌داری است. من اصلا به همین دلیل با وجود مدرک دکترای اقتصاد، فعالیت در این رشته را ادامه ندادم چون از اساس با منطق نظام سرمایه‌داری مشکل دارم. طرف دیگر؛ نظام اقتصادی مارکسیستی یا سوسیالیستی است که اصالت را به کارگر می‌دهد. هر کشوری به یکی از این دو نظام اعتقاد دارد و براساس قوانین منطبق با آن عمل می‌کند. 

 

حالا در ایران ما نه سرمایه‌داری هستیم و نه مارکسیستی. شیوه اقتصادی ایران سرمایه‌مداری است هیچ چارچوب و نظامی ندارد. در این مدل اقتصادی سرمایه‌مدار می‌خواهد با پولش همه را بخرد حتی آخرتش را . و به همین دلیل هم نماز نمی‌خواند و روزه نمی‌گیرد ولی بعد از مرگش هزینه پرداخت می‌کند تا نمازش را بخوانند و حتی مسجد و ... به نامش بسازند. یعنی ما نه به سرمایه اصالت می‌دهیم و نه به کارگر، ما به دلال اصالت می‌دهیم و هر فردی که زر و زور و تزویر و زیور داشته باشد، اولویت با اوست و هر کاری که بخواهد انجام می‌دهد. ما تابع هیچ نظام اقتصادی نیستیم.

 

قرار بود اقتصاد ما اسلامی باشد ولی در حال حاضر این اقتصاد هر چیزی هست به جز اسلامی. همین خمس وقتی به این منظور پرداخت می‌شود که مال مخلوط به حرام را حلال کند یعنی چه؟  یا راه‌هایی که برای مشروع کردن بحث ربا استفاده می‌کنند همه اقتصاد ما را بیمار کرده است. در همان نظام‌های کاپیتالیسم یا سوسیالیسم عملا راهی برای دور زدن قوانین وجود ندارد و اگر ذره‌ای مالیات طرف کم و زیاد شود، باید پاسخگو باشد. خانم کلینتون هنوز هم درگیر فرار مالیاتی‌هایی هست که داشته و حتی رئیس‌جمهوری بعد از 10 سال به دلیل فرار مالیاتی مواخده می‌شود. در شرایط موجود هر کسی که بیشتر دزدی کند بالاتر می‌رود و خیلی هم با افتخار راه می‌روند و مدعی می‌شوند ژن خوب داریم یا سر سفره انقلاب نشسته‌ایم....

 

مایکل سندل هم می‌گوید وقتی در جامعه‌ای همه چیز قابل خرید و فروش باشد، سقوطی ناگزیر در انتظار است.

 

بهتر از سندل؛ سخن پیامبر اسلام(ص) است که فرموده؛ الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم. یعنی اگر کسی دین نداشت مسئله‌ای نیست و انتخاب کرده به جهنم برود و حق انتخاب برای هر کسی محفوظ است ولی ظلم نباید وجود داشته باشد. ظلم یعنی چه یعنی بی‌عدالتی حالا بی‌عدالتی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی یا فرهنگی. متاسفانه در جامعه امروز ایران تمام این بی‌عدالتی‌ها را می‌بینیم و من معتقدم جامعه دچار بحران است چون چهار ظلم به صورت همزمان جریان دارد. بدتر اینکه ظالم خودش را به مظلوم تحمیل می‌کند و معترض می‌شود که تو چرا اعتراض می‌کنی و فرد مظلوم بدهکار هم می‌شود.

 

مقوله دیگری که شما هم به نوعی به آن اشاره کردید نمایشی شدن کار خیر و فعالیت‌های خیریه در یک جامععه نوکیسه است. اصولا وقتی قدرت و ثروت و شهرت مایه فخر و امتیاز می‌شود چه چیزی در انتظار آن جامعه خواهد بود؟

 

به‌طور کلی اگر بنای ما قرآن و اسلام باشد پول نباید به قدری جمع شود که طرف بخواهد هزار مدرسه بسازد و باید از فرد پرسید از کجا آورده‌ای. در قرآن صراحتا اعلام شده حتی از راه حلال هم نباید پول به آن اندازه جمع شود که طرف با آن مانور کار خیر بدهد. حضرت علی(ع) هم تاکید داشتند که من ندیدم جایی ثروتی انباشته شود مگر اینکه حق مظلومی تضییع شده باشد.

 

درثانی تجمع مال و ثروت حتی از راه حلال پسندیده نیست و قرآن افرادی که انفاق نمی‌کنند و تنها به فکر انباشت ثروت برای خودشان هستند را توبیخ کرده و حتی به عذاب فرامی‌خواند. اگر جامعه یک جامعه انسانی باشد انباشت سرمایه یک فرد به درجه‌ای نمی‌رسد که با کار خیر بخواهد نمایش بدهد یا رد مظالم کند. در زمان صدر اسلام هم حضرت خدیجه(س) یا حتی خلفای راشدین را داشتیم که ثروتمند بودند ولی تمام مالشان را برای اعتقادش هزینه کردند.

 

تازه اینجا صحبت از کسب ثروت از طریق راه‌های حلال است، موضوع حرام که دیگر جای خود. همچنین اگر انگیزه از کار خیر؛ خدمات اجتماعی نمایشی و خرید شهرت باشد که از تمام موارد فوق مذموم‌تر است و حتی اگر نماز را با نیت ریا بخوانید حرام است و خدا می‌گوید وای بر نمازگزار ریاکار. متاسفانه جامعه ما امروز به تمام این مصائب دچار شده و اگر در غم این فاجعه خون گریه کنیم رواست.

 

از دیگر آسیب‌های پدیده نوکیسه‌گی که به روشنی در جامعه ایران هم آن را می‌بینیم این است که دیگر فرهنگ طبقه نمی‌آورد و این پول است که طبقه اجتماعی شما را تعیین می‌کند. با این جابه‌جایی در طبقات اجتماعی شاهد چه جامعه‌ای خواهیم بود؟

 

نوکیسه‌گی در جامعه ما به حدی از خرابی است که مدرک دکترا خرید و فروش می‌شود. بالاخره دکتر صاحب یک طبقه اجتماعی و فرهنگی خوبی محسوب می‌شود اگر مدرک اصل باشد ولی وقتی 300 نسخه مدرک بین خودشان توزیع عادلانه و مشروع می‌شود دیگر نه تنها از جایگاه اجتماعی چیزی باقی نمی‌‌ماند بلکه عدم مشروعیت را عادلانه جلوه می‌دهد.

 

این شیوه شکل‌گیری طبقه اجتماعی، به نوعی ارزش کار افرادی که بر حسب تلاش و زحمت به جایگاهی می‌رسند را خراب می‌کند و طبقاتی که با نوکیسه‌گی شکل گرفته‌اند هم ایجاد تبعات می‌کنند یعنی دیگر فرد با شان شغل پیدا می‌کند نه اینکه با شغلش شان پیدا کند.

 

تعدادی آقازاده و خانم‌زاده در دانشگاه‌ها هستند که با لیسانس مامایی؛ رئیس گروه شده، این فرد چگونه می‌خواهد من استاد دانشگاه را در چارچوب کاری خود تحمل کند پس مجبور می‌شود امثال مرا بازنشسته کند تا مدیریت خودش را حفظ کند.

 

یکی از دو فاجعه جامعه امروز ما فرار مغزهاست و دیگری فرار سرمایه‌ها. پس فقط آن‌هایی می‌مانند که جیبشان و دستشان خالی است برای کار کردن و اگر بگویند از امروز مدیریت ملی جامعه درست کار کند؛ باید پرسید با چه کسی کار کند؟ بسیاری از آدم حسابی‌ها رفته‌اند.

 

می‌توان گفت گسترش نوکیسه‌گی در جامعه و همچنین شکاف طبقاتی زیادی به نوعی بر یکدیگر اثرگذاشته و همدیگر را تشدید می‌کنند. یعنی جوان ما با دیدن نوکیسه‌گان از یک طرف و لمس شکاف طبقاتی از سوی دیگر دیگر تمایلی به طی کردن مسیر منطقی پیشرفت ندارد و می‌خواهد راه صدساله را را یک شبه برود و این یعنی همین گسترش نوکیسه‌گی؟ در این میان آیا انواع تبلیغات قرعه‌کشی‌های بانکی به نوعی ترویج علاقه به یک شبه پول‌دار شدن نیست؟

 

نوکیسه‌گی دو اثر بر جوان معمولی می‌گذارد. یا او جذب می‌شود و جزو نوکیسه‌گان قرار می‌گیرد یا حذف می‌شود حالا یا با مهارجرت و خروج از کشور یا افسرده شدن و کنار کشیدن و حتی اعتیاد و فساد.

 

جوان به هر حال می‌خواهد این شکاف طبقانی را به هر نحوی که شده و بلد است و دستش می‌رسد، پرکند و حتی به بزه دست می‌زند تا پله‌ها چندتا یکی را طی کند. برای همین است که اشتیاق واقعی به علم و کتابخوانی پایین آمده است، چون دانشجو می‌بیند با تمام درس‌خواندن‌هایش نهایتا بی‌کار خواهد بود و موقعیت‌های خوب شغلی از آن کسانی است که با پول مدرک خریده‌اند. مسئله تا جایی رسیده که بسیاری از کسانی که راهنمایی تزها را برعهده دارند خودشان تزها را به دانشجو ارائه می‌کنند و حتی در دیوارهای دانشگاه می‌بنیم که آگهی نوشتن تز و مقاله و ... چسبانده شده و توسط دانشجویان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

در قرآن هم آمده انسان صاحب چیزی نیست مگر اینکه برایش تلاش کرده باشد. آن‌هایی که قرآن و اسلام را می‌فهمند بیایند پاسخ این تناقض را بدهند. براساس اعتقادات ما کسی نمی‌تواند مالک چیزی باشد مگر آنکه برای آن عرق ریخته باشد و تلاش متناسب کرده باشد. اگر کسی مثل بیل گیتس امروز فردی متول است به اتکای پشتکار و فعالیت‌های چندین دهه‌ای او است و فرد دیگری که ممکن است کارمند یا هر شغل دیگری داشته باشد هم به اندازه خودش از ثروت‌های اجتماعی سهم داشته است. اینکه یک شبه با قرعه‌کشی و بازی و کلاس آمورشی که راه پولدار شدن را یاد بگیرند پاسخ رفع شکاف طبقانی نیست. خیلی راحت‌تر از تمام این‌ها؛ می‌توان دزدی کرد یا فحشا ولی این‌ها مجاز و مباح نیست. موضوع این است که در ایران امروز هم شخصیت‌فروشی شاهد هستیم و هم شخص‌فروشی و هر دو آسیب اجتماعی هستند. هیچ حیوانی در طول شکل‌گیری حیات در زمین نه شخص‌فروشی (تن‌فروشی) کرده و نه بدتر از آن شخصیت‌فروشی که خیلی از آقایان مرتکب می‌شوند. شخصیت‌فروشی یعنی برای یک مقام خرج کنند و باج بدهند و قول انجام بزه مثل جابه‌جایی مواد مخدر را بدهند که کسب درآمد داشته باشند و بعدتر وارد گودهای مهم شغلی یا ثروت شوند.

 

جدیدترین مطالب
 • ماجرای سه دعای ناکام که برای زاهد قوم بنی اسرائیل دردسرساز شد
 • نتایج بیشتر ...
 • لباس پوشیدن بعد از 40 سالگی
 • نتایج بیشتر ...
 • نکاتی برای استفاده از پارچه های طرح ‎دار در دکوراسیون
 • نتایج بیشتر ...
 • عاشق گردو باز
 • نتایج بیشتر ...
 • هپاتیتE؛ از ابتلا تا درمان
 • نتایج بیشتر ...
 • عفونت گوش نوزادان
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه کیک نارگیلی
 • نتایج بیشتر ...
 • طالع بینی بهمن ماه 96
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه سوپ گردو و خامه
 • نتایج بیشتر ...
 • خانه تاریخیِ «نیما یوشیج»، سفره‌ خانه می‌شود!
 • نتایج بیشتر ...
 • جملات زیبا و خواندنی (45)
 • نتایج بیشتر ...
 • اهداف‌تان را با این افراد در میان نگذارید
 • نتایج بیشتر ...
 • اعمال محدودیت دسترسی برنامه‌های اندرویدی به اینترنت
 • نتایج بیشتر ...
 • استفاده متداوم از سوخت های فسیلی و افزایش شدید گرما
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش تصویری رنگ آمیزی کفش های ساده
 • نتایج بیشتر ...
 • آسیب‌هایی که مردها به رابطه‌ی زناشویی می‌زنند
 • نتایج بیشتر ...
 • بورجو بیریجیک یکی از زیباترین بازیگران ترکی
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز شنبه 30 دی
 • نتایج بیشتر ...
 • کمبود ۶ ماده مغذی را در صورت تان تشخیص دهید
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه نماز باران می خوانند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • مصرف زیاد نمک آلزایمر را افزایش می دهد
 • نتایج بیشتر ...
 • دروغ مصلحت‌آمیز، به از راست فتنه‌انگیز
 • نتایج بیشتر ...
 • درست کردن نوشیدنی های انرژی زا
 • نتایج بیشتر ...
 • گفتار اندر آفرینش مردم (فردوسی)
 • نتایج بیشتر ...
 • ۶ ماده غذایی که باید بعد از ورزش مصرف کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • بایدها و نبایدهای مصرف عرقیات در بارداری
 • نتایج بیشتر ...
 • دلایلی غیرمنطقی برای ادامه یک رابطه
 • نتایج بیشتر ...
 • ایده هایی برای داشتن رنگ موی نارنجی سوخته
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا کودکان هم باید عینک آفتابی بزنند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با خواص روغن زیره
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا او با من ازدواج می‌کند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • System Restore Points،بازگشت ویندوز به یک نقطه دلخواه قبلی به صورت روزانه و خودکار
 • نتایج بیشتر ...
 • 10 نکته برای تمیزکاری خانه
 • نتایج بیشتر ...
 • 10 فایده خردل زرد که نمی دانستید!
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز پنجشنبه 28 دی
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه چربی گردن را از بین ببریم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چطور بدون ماشین به سافاری برویم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • همه چیز درباره ایمپلنت دندان
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه کیک خرفه زعفرانی
 • نتایج بیشتر ...
 • زندگی زناشویی شما اگر این نشانه ها را دارد مسموم است!!
 • نتایج بیشتر ...
 • چه زمانی با وجود بیماری می‌توانیم ورزش کنیم
 • نتایج بیشتر ...
 • ماجرای سه دعای ناکام که برای زاهد قوم بنی اسرائیل دردسرساز شد
 • نتایج بیشتر ...
 • لباس پوشیدن بعد از 40 سالگی
 • نتایج بیشتر ...
 • نکاتی برای استفاده از پارچه های طرح ‎دار در دکوراسیون
 • نتایج بیشتر ...
 • عاشق گردو باز
 • نتایج بیشتر ...
 • هپاتیتE؛ از ابتلا تا درمان
 • نتایج بیشتر ...
 • عفونت گوش نوزادان
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه کیک نارگیلی
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه سوپ گردو و خامه
 • نتایج بیشتر ...
 • خانه تاریخیِ «نیما یوشیج»، سفره‌ خانه می‌شود!
 • نتایج بیشتر ...
 • جملات زیبا و خواندنی (45)
 • نتایج بیشتر ...
 • اهداف‌تان را با این افراد در میان نگذارید
 • نتایج بیشتر ...
 • اعمال محدودیت دسترسی برنامه‌های اندرویدی به اینترنت
 • نتایج بیشتر ...
 • استفاده متداوم از سوخت های فسیلی و افزایش شدید گرما
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش تصویری رنگ آمیزی کفش های ساده
 • نتایج بیشتر ...
 • آسیب‌هایی که مردها به رابطه‌ی زناشویی می‌زنند
 • نتایج بیشتر ...
 • بورجو بیریجیک یکی از زیباترین بازیگران ترکی
 • نتایج بیشتر ...
 • کمبود ۶ ماده مغذی را در صورت تان تشخیص دهید
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه نماز باران می خوانند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • مصرف زیاد نمک آلزایمر را افزایش می دهد
 • نتایج بیشتر ...
 • نکاتی برای پرده و پوشش پنجره ها
 • نتایج بیشتر ...
 • طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب (78)
 • نتایج بیشتر ...
 • زیباترین خلیج های جهان + عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • روان‌پریش‌ کیست؟!
 • نتایج بیشتر ...
 • دروغ مصلحت‌آمیز، به از راست فتنه‌انگیز
 • نتایج بیشتر ...
 • درست کردن نوشیدنی های انرژی زا
 • نتایج بیشتر ...
 • گفتار اندر آفرینش مردم (فردوسی)
 • نتایج بیشتر ...
 • ۶ ماده غذایی که باید بعد از ورزش مصرف کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • بایدها و نبایدهای مصرف عرقیات در بارداری
 • نتایج بیشتر ...
 • دلایلی غیرمنطقی برای ادامه یک رابطه
 • نتایج بیشتر ...
 • ایده هایی برای داشتن رنگ موی نارنجی سوخته
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا کودکان هم باید عینک آفتابی بزنند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با خواص روغن زیره
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا او با من ازدواج می‌کند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • System Restore Points،بازگشت ویندوز به یک نقطه دلخواه قبلی به صورت روزانه و خودکار
 • نتایج بیشتر ...
 • 10 نکته برای تمیزکاری خانه
 • نتایج بیشتر ...
 • 10 فایده خردل زرد که نمی دانستید!
 • نتایج بیشتر ...
 • کشف حفره امنیتی که آیفون را فریز می‌کند
 • نتایج بیشتر ...
 • سوءاستفاده از پسوردهای ذخیره‌شده
 • نتایج بیشتر ...
 • هوش مصنوعی مایکروسافت قدرت درک مطلب بیشتری از یک انسان دارد!
 • نتایج بیشتر ...
 • «فیلترشکن آمدنیوز» بدافزار است
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه چربی گردن را از بین ببریم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چطور بدون ماشین به سافاری برویم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • همه چیز درباره ایمپلنت دندان
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه کیک خرفه زعفرانی
 • نتایج بیشتر ...
 • زندگی زناشویی شما اگر این نشانه ها را دارد مسموم است!!
 • نتایج بیشتر ...
 • سردرگمی در کاتالونیا بر سر تعیین رئیس دولت آتی ایالتی
 • نتایج بیشتر ...
 • نیویورک تایمز: سفره‌های زیرزمینی آب در ۱۲ استان ایران تا ۵۰ سال آینده خشک می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • دولت ادعای کریمی قدوسی را تکذیب کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • پردرآمدترین فوتبالیست های دنیا/ صدرنشینی مسی، سقوط رونالدو
 • نتایج بیشتر ...
 • تساوی غیر منتظره اتلتیکو مادرید مقابل خیرونا
 • نتایج بیشتر ...
 • ضربه بزرگی که ترامپ به فوتبال آمریکا زد
 • نتایج بیشتر ...
 • یک حقوق‌دان: دادستان موظف است به تخلفات شهرداری سابق تهران ورود کند
 • نتایج بیشتر ...
 • چاوش اوغلو: سوریه را در جریان عملیات عفرین گذاشتیم
 • نتایج بیشتر ...
 • مسکو: اقدامات تحریک آمیز آمریکا سبب عملیات ترکیه در عفرین است
 • نتایج بیشتر ...
 • هشدار چین به کشتی‌های جنگی آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • برنامه بازی‌های دوستانه تیم ملی فوتبال ایران تا جام جهانی ۲۰۱۸ مشخص شد
 • نتایج بیشتر ...
 • فوت سالیانه ۵۰۰۰ نفر به دلیل حوادث ناشی از کار و آتش سوزی در کشور
 • نتایج بیشتر ...
 • معصومه ابتکار: آنچه در توان داریم برای حمایت از موسیقی بانوان به کار می‌گیریم
 • نتایج بیشتر ...
 • زیباترین سگ جهان (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • قرارداد ۷۰۰ هزار دلاری ساغلام با تراکتورسازی
 • نتایج بیشتر ...
 • معاون پارلمانی وزیر فرهنگ: نمی‌شود بودجه نهادهای خاص را قطع کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • وزیر کشور: تکنولوژی را نمی‌شود بست
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش توییتری ترامپ به تعطیلی دولت آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • پولیتیکو: مردی که دائم پیشنهاد حمله به ایران را به اوباما داد چگونه در دولت ترامپ می‌گوید برجام زنده بماند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • داریوش ارجمند: شریفی نیا خیلی کارها میکند که ربطی به سینما ندارد/ بازی عرب‌نیا در نقش مختار را دوست نداشتم
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش وزارت خارجه روسیه به درگیری های عفرین
 • نتایج بیشتر ...
 • دستمزد 100 میلیونی مهران مدیری برای ده شب؟
 • نتایج بیشتر ...
 • سی ان بی سی: توافق هسته‌ای ایران از ضرب‌الاجل ترامپ نجات نمی‌یابد
 • نتایج بیشتر ...
 • تکذیب مشارکت ایران در میزبانی از جام جهانی ۲۰۲۲
 • نتایج بیشتر ...
 • رويترز مدعی شد؛ احتمال حملات داعش در بازی‌های عربستان و ايران
 • نتایج بیشتر ...
 • قنبری سرمربی موقت سپاهان شد/ ۲ مربی ایرانی و اروپایی گزینه جانشینی کرانچار
 • نتایج بیشتر ...
 • مهم‌ترین مفاد راهبرد جدید پنتاگون در قبال ایران/ اعتراف به کاهش قدرت نظامی آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • اشپیگل: آلمان در حال رایزنی برای اعمال تحریم‌های اروپایی تازه علیه ایران است
 • نتایج بیشتر ...
 • با تعطیلی نهاد‌های دولتی آمریکا چه اتفاقی خواهد افتاد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • اتحادیه اروپا در پی تحریم‌های جدید علیه ایران
 • نتایج بیشتر ...
 • پاری سن ژرمن به دنبال گواردیولا!
 • نتایج بیشتر ...
 • فریده شجاعی: 360 میلیون از استقلال طلب داریم/ مسئولان استقلال دیگر جواب ما را نمی‌دهند
 • نتایج بیشتر ...
 • ساخت دارویی که روند پیشرفت سرطان را مختل می‌کند
 • نتایج بیشتر ...
 • یک سال ریاست‌جمهوری ترامپ/ کاریکاتور
 • نتایج بیشتر ...
 • جهانگیری: قیمت‌ کالاها در شب عید سبب نگرانی مردم نمی‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • پزشکیان: امروز مبارزه با فساد، موردی و مقطعی است
 • نتایج بیشتر ...
 • توافق «ادین ژکو» با چلسی/ اختلاف بر سر ۱۰ میلیون یورو
 • نتایج بیشتر ...
 • ترامپ: جمهوریخواهان به ۶۰ کرسی در سنا نیاز دارند
 • نتایج بیشتر ...
 • اردوغان: عملیات عفرین آغاز شده، منبج هدف بعدی است
 • نتایج بیشتر ...
 • پای درد دل کسبه پلاسکو
 • نتایج بیشتر ...
 • استاندار اصفهان: ورودی آب زاینده رود نسبت به 46 سال پیش به نصف رسیده است
 • نتایج بیشتر ...
 • جریمه 37.5 میلیارد دلاری در انتظار هالک بانک ترکیه به اتهام نقض تحریم‌های ایران
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش بعیدی نژاد به برنامه سیما درخصوص برجام
 • نتایج بیشتر ...
 • اعزام اولین خدمه سیاه‌پوست به ایستگاه فضایی لغو شد
 • نتایج بیشتر ...
 • زیدان: همه نیمار را دوست دارند
 • نتایج بیشتر ...
 • فرانسه چگونه ۸۹ میلیون گردشگر جذب می‌کند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • اشتلیکه: من بودم، ایران را می‌بردیم/ دستیارم بی‌ادبی کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • کارگردان "آخرین ستاره شب" درگذشت
 • نتایج بیشتر ...
 • مهتاب کرامتی با «جاده قدیم» به جشنواره فیلم فجر می آید
 • نتایج بیشتر ...
 • ویدئوی جدید داعش درباره حمله به کاخ سفید و لندن
 • نتایج بیشتر ...
 • پیشی‌گرفتن یک کمدی از «همشهری کین»
 • نتایج بیشتر ...
 • زشت ترین ستاره های هالیوود
 • نتایج بیشتر ...
 • اما و اگرهای افزایش پلکانی حقوق کارکنان
 • نتایج بیشتر ...
 • معاینه تمام چشم با استفاده از یک لنز
 • نتایج بیشتر ...
 • پیروانی: کامیابی‌نیا اخراج نشده است
 • نتایج بیشتر ...
 • مردم فریب صحنه‌سازی‌های سیاسی مخالفان برجام را نمی‌خورند/ زمان تردستی‌های ژورنالیستی گذشته است
 • نتایج بیشتر ...
 • نرخ بازار تسلیم تخم مرغ وارداتی شد، هر شانه 13 هزار تومان
 • نتایج بیشتر ...
 • مراسم یادبود زوج شهید کشتی سانچی در رشت/تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • ترامپ برنامه جنجالی جاسوسی خارجی را احیا کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • تراکم ۶ برابری شهر تهران/ ساخت و ساز عامل اصلی آلودگی است
 • نتایج بیشتر ...
 • یحیی گل محمدی: افتخار می‌کنم در بحرانی‌ترین مقطع تاریخ سرمربی تراکتورسازی بودم
 • نتایج بیشتر ...
 • پشت پرده قهر حسینی با رحمتی/ از فضای مجازی تا فرودگاه تهران
 • نتایج بیشتر ...
 • پوستر متفاوت «اتاق تاریک» رونمایی شد/ عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • پولیتیکو: مردی که دائم پیشنهاد حمله به ایران را به اوباما داد چگونه در دولت ترامپ می‌گوید برجام زنده بماند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • پزشکیان: امروز مبارزه با فساد، موردی و مقطعی است
 • نتایج بیشتر ...
 • افزايش خشونت عاطفي زنان؛۶۰ درصد
 • نتایج بیشتر ...
 • استاندار اصفهان: ورودی آب زاینده رود نسبت به 46 سال پیش به نصف رسیده است
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش بعیدی نژاد به برنامه سیما درخصوص برجام
 • نتایج بیشتر ...
 • وزیر کشور: تکنولوژی را نمی‌شود بست
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش توییتری ترامپ به تعطیلی دولت آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • دل پُر آیت‌الله هاشمی از احمدی‌نژاد
 • نتایج بیشتر ...
 • دولت ادعای کریمی قدوسی را تکذیب کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • اما و اگرهای افزایش پلکانی حقوق کارکنان
 • نتایج بیشتر ...
 • حاشیه های صندلی کنار رئیس جمهور
 • نتایج بیشتر ...
 • هشدار محبیان به مسئولان؛ مردم ناراحتند و احساس می‌کنند با آنها بازی می‌شود/ درگیری را کنار بگذارید
 • نتایج بیشتر ...
 • حذف تدریجی یارانه پردرآمدها در سه ماه نخست ۹۷/ بنزین گران نمی‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • هیجان‌زدایی از بازار ارز
 • نتایج بیشتر ...
 • کدخدایی: بودجه شورای نگهبان از پول تو جیبی برخی مسئولین کمتر است
 • نتایج بیشتر ...
 • یکسال بعد از پلاسکو را ببینید!/ کاریکاتور
 • نتایج بیشتر ...
 • دولت آمریکا چه طور تعطیل شد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • الهام كردا: چارچوب اجباری را نمی پذيرم
 • نتایج بیشتر ...
 • مهتاب کرامتی با «جاده قدیم» به جشنواره فیلم فجر می آید
 • نتایج بیشتر ...
 • بیشتر نقش طنز از ما می‌خواهند/ نقشم در «ستایش» پیچیده است
 • نتایج بیشتر ...
 • نخستین عکس بازیگر «قهوه تلخ» در «لاتاری»
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش سروش صحت به ناراحتی هوادارن احسان علیخانی از شوخی با او در «لیسانسه‌ها»
 • نتایج بیشتر ...
 • محمدهاشمی: فشار می آوردندکه زن اخبار نگوید/پاسخ امام به درخواست ترور خانواده محمدرضا پهلوی
 • نتایج بیشتر ...
 • زیباترین سگ جهان (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • برندگان مسابقه سالانه عکاسی استرالیا
 • نتایج بیشتر ...
 • طولانی ترین مهاجرت های حیات وحش
 • نتایج بیشتر ...
 • نمایی 360 درجه از قله دماوند (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • اعزام اولین خدمه سیاه‌پوست به ایستگاه فضایی لغو شد
 • نتایج بیشتر ...
 • سیارکی به اندازه یک خودرو از کنار زمین رد شد
 • نتایج بیشتر ...
 • تصویر نجومی روز ناسا؛ ماه کهنه در آغوش ماه نو
 • نتایج بیشتر ...
 • استقلال هنوز به روزهای سختش نرسیده!
 • نتایج بیشتر ...
 • پردرآمدترین فوتبالیست های دنیا/ صدرنشینی مسی، سقوط رونالدو
 • نتایج بیشتر ...
 • رويترز مدعی شد؛ احتمال حملات داعش در بازی‌های عربستان و ايران
 • نتایج بیشتر ...
 • جواد عزتی؛ ستاره پولساز گیشه‌های متروک
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش محسن تنابنده به تولید اولین خودروی ملی در کره شمالی (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • در اینستاگرام ستاره های خارجی چه خبر است؟ (3)
 • نتایج بیشتر ...