پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

اقتصاد ایران به دلال‌ها اصالت می‌دهد نه سرمایه یا کارگر/کار به جایی رسیده که شخصیت‌فروشی می‌کنند

تاریخ انتشار : یکشنبه, 02 مهر 1396 09:05

 اخباراقتصادی,خبرهای اقتصادی , اقتصاد ایران

بنیانگذار مکتب کنش‌شناسی و کارشناس رسانه می‌گوید: ما نه به سرمایه اصالت می‌دهیم و نه به کارگر، ما به دلال اصالت می‌دهیم و هر فردی که زر و زور و تزویر و زیور داشته باشد اولویت با اوست و هر کاری که بخواهد انجام می‌دهد.

به گزارش ایلنا، نوکیسه‌گی یا تازه به دوران رسیدن، عبارتی که در این ده- دوازده سال اخیر بیشتر از همیشه از شنیده می‌شود و نمود خارجی‌اش را در جامعه می‌بینیم. اما آیا پدیده نوکیسه‌گی خاصِ جامعه ایران است؟ آیا تاثیرات آن بر جامعه همچون تاثیر مشابهش در سایر جوامع است؟ و اینکه آیا نوکیسه‌گی سیاسی و اجتماعی در ایران توانسته نوکیسه‌گی فرهنگی را هم دامن بزند و ترویج کند؟ وقتی با بروز پدیده نوکیسه‌گی طبقات اجتماعی ما نه با فرهنگ که با پول شکل گرفته‌اند، باید منتظر چه سرنوشتی برای جامعه‌مان باشیم؟

 

حسین باهر (جامعه‌شناس، استاد دانشگاه، کارشناس رسانه، بنیانگذار مکتب کنش‌شناسی و نویسنده در زمینه رفتارشناسی، جامعه‌شناسی، مشاوره خانواده و دارای مدرک دکتری در توسعه اقتصادی و فوق دکتری فلسفه مدیریت منابع) در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) به این پرسش‌ها پاسخ داده است و همچنین از نقش پدیده نوکیسه‌گی در فعالیت‌هایی مانند خیریه و تاثیر تبلیغات قرعه‌کشی بانکی در ترویج علاقه به یک‌ شبه پولدار شدن گفت.

 

پدیده نوکیسه‌گی نه خاص امروز و دیروز است و نه تنها شامل ایران می‌شود، با این حال به نظر می‌رسد دست‌کم در دوره تاریخ معاصر کشور اوج رواج نوکیسه‌گی در دولت‌های نهم و دهم اتفاق افتاده است، یعنی زمانی که به موازات تحریم‌ها مناسبات اقتصادی مبتنی بر دلالی و رانت بر اقتصاد کشور چمبره زده بود. از دید شما آیا مناسبات اقتصادی مبتنی بر دلالی و رانت واقعا بستری برای رشد نوکیسه‌گی و نوکیسه‌گان محسوب می‌شود؟

 

کارکرد و مفهوم نوکیسه‌گی در ایران متفاوت از معنا و کاردکرد این عبارت در سطح جهانی است. به این دلیل که در ایران سال‌های اخیر داستان رانت‌خواری، پول‌شویی، فساد اداری و اختلاس باعث شد تعدادی بدون آنکه واجد شرایط اکتساب حق و مالی و مقامی باشند از طریق‌های نامعلوم، نامشروع، نا معقول و نامالوف به انباشتی از ثروت و مکنت رسیدند که مقداری از آن را صادر کردند، بخشی را صرف ولخرجی یا تجمل‌گرایی کردند و مقداری را هم صرف امور خیریه کردند. حتی متولیان برخی رفتارها و مناسک مذهبی یا بناهایی که با کاربردهای عمومی و گاه مذهبی ساخته می‌شود همین گروه هستند.

 

اصولا نابه‌هنجاری‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور باعث می‌شود عده‌ای اعم از دلال و رانت‌خوار و سواستفاده‌گر و مفسد فی‌الارض از موقعیت‌ها حداکثر استفاده را ببرند.

 

کدامیک از انواع  نوکیسه‌گی سیاسی، اقتصادی یا فرهنگی بیشترین اثرگذاری تخریبی را دارد؟ و آیا لزوما نوکیسه‌گی سیاسی به نوکیسه‌گی اقتصادی منجر می‌شود یا برعکس و در این میان جای نوکیسه‌گی فرهنگی و اجتماعی کجاست؟

 

از قدیم در علم سیاست مطرح بوده که الیگارشی مالی ایجاد پلوتوکراسی می‌کند و پلوتوکراسی هم ایجاد الیگارشی مالی می‌کند. به بیان دیگر هرکجا انباشت ثروت اتفاق می‌افتد اقتدار سیاسی به وجود می‌آورد و در هر کجا که اقتدار سیاسی به وجود بیاید؛ انباشت ثروت هم به دنبالش می‌آید. به عنوان مثال رضاشاه که تمکن مالی آنچنانی نداشت و حتی اساسا پولی نداشت ولی با قدرت صاحب کلی مال و اموال شد و زمین و ملک دیگران را مصادره کرد و زیرمجموعه خاندان سلطنت قرار داد. برعکس آن هم هست افرادی مثل مشیرالدوله و فلان‌سلطنه هم بودند که متمول بوده‌اند و با مالشان مقام پیدا کردند. به عبارت دیگر نوکیسه‌گی سیاسی و نوکیسه‌گی اقتصادی دو روی یک سکه هستند که با یکدیگر تبادل و داد و ستد می‌کنند.

 

می‌ماند مسئله فرهنگی و اجتماعی که به شدتِ مقولات سیاسی و اقتصادی در مبحث نوکیسه‌گی تاثیرگذار نیستند منتها می‌بینیم که باعث می‌شود یک ابتذال و میان‌مایگی فرهنگی رواج داده شود تا برای افراد جایگاهی خریداری شود. این یک نوکیسه‌گی فرهنگی است که برندِ مبتذلِ فرهنگی به وجود می‌آورد. یا نوکیسه‌گی اجتماعی مثل اینکه فردی به فکر ارائه خدمات اجتماعی و فعالیت‌های خیریه باشد تنها با این انگیزه که مشهور شود یا با نامش بزرگراه بسازند. هرچند نوکیسه‌گی فرهنگی و اجتماعی در حد و اندازه‌های نوکیسه‌گی سیاسی و اقتصادی اثرگذار نیست.

 

تجمل‌گرایی و مصرف‌گرایی از نمودهای اصلی رفتار نوکیسه‌گان است. با این حال و باتوجه به چارچوب‌های اقتصادی ایران آیا می‌توان گفت نوکیسه‌گی یکی از عوارض رویکردهای سرمایه‌دارانه و نئولیبرالیسم اقتصادی است که در ایران بروز شدید‌تری پیدا کرده؟

 

سرمایه‌داری یا کاپیتالیسم یک نظام اقتصادی است مبتنی بر اصالت سرمایه و اینکه نیروی انسانی را برای تولید استثمار می‌کند و تا جایی که بتواند مزد کارگر را هم کمتر پرداخت می‌کند. وقتی اصالت با سرمایه بود یعنی سرمایه‌دار با اتکا به سرمایه‌اش هر کاری که دلش می‌خواهد انجام می‌دهد و مباح هم هست. ترامپ هم یک سرمایه‌دار است که از طریق سرمایه‌داری تا مقام ریاست‌جمهوری آمریکا بالا آمده است و وجه سیاسی هم کسب کرده است. قانون هم نمی‌تواند مانعی بر سر اقدامات او ایجاد کند و دست‌کم تا زمانی که مالیاتش را پرداخت می‌کند حتی کازینو و دیسکو هم راه‌اندازی می‌کند. با این حال سرمایه‌داری یک نظام اقتصادی است یعنی علم و فرمول دارد و تمام این علم اقتصاد که این روزها در دانشگاه‌های ما هم تدریس می‌شود اساسا علم اقتصاد سرمایه‌داری است. من اصلا به همین دلیل با وجود مدرک دکترای اقتصاد، فعالیت در این رشته را ادامه ندادم چون از اساس با منطق نظام سرمایه‌داری مشکل دارم. طرف دیگر؛ نظام اقتصادی مارکسیستی یا سوسیالیستی است که اصالت را به کارگر می‌دهد. هر کشوری به یکی از این دو نظام اعتقاد دارد و براساس قوانین منطبق با آن عمل می‌کند. 

 

حالا در ایران ما نه سرمایه‌داری هستیم و نه مارکسیستی. شیوه اقتصادی ایران سرمایه‌مداری است هیچ چارچوب و نظامی ندارد. در این مدل اقتصادی سرمایه‌مدار می‌خواهد با پولش همه را بخرد حتی آخرتش را . و به همین دلیل هم نماز نمی‌خواند و روزه نمی‌گیرد ولی بعد از مرگش هزینه پرداخت می‌کند تا نمازش را بخوانند و حتی مسجد و ... به نامش بسازند. یعنی ما نه به سرمایه اصالت می‌دهیم و نه به کارگر، ما به دلال اصالت می‌دهیم و هر فردی که زر و زور و تزویر و زیور داشته باشد، اولویت با اوست و هر کاری که بخواهد انجام می‌دهد. ما تابع هیچ نظام اقتصادی نیستیم.

 

قرار بود اقتصاد ما اسلامی باشد ولی در حال حاضر این اقتصاد هر چیزی هست به جز اسلامی. همین خمس وقتی به این منظور پرداخت می‌شود که مال مخلوط به حرام را حلال کند یعنی چه؟  یا راه‌هایی که برای مشروع کردن بحث ربا استفاده می‌کنند همه اقتصاد ما را بیمار کرده است. در همان نظام‌های کاپیتالیسم یا سوسیالیسم عملا راهی برای دور زدن قوانین وجود ندارد و اگر ذره‌ای مالیات طرف کم و زیاد شود، باید پاسخگو باشد. خانم کلینتون هنوز هم درگیر فرار مالیاتی‌هایی هست که داشته و حتی رئیس‌جمهوری بعد از 10 سال به دلیل فرار مالیاتی مواخده می‌شود. در شرایط موجود هر کسی که بیشتر دزدی کند بالاتر می‌رود و خیلی هم با افتخار راه می‌روند و مدعی می‌شوند ژن خوب داریم یا سر سفره انقلاب نشسته‌ایم....

 

مایکل سندل هم می‌گوید وقتی در جامعه‌ای همه چیز قابل خرید و فروش باشد، سقوطی ناگزیر در انتظار است.

 

بهتر از سندل؛ سخن پیامبر اسلام(ص) است که فرموده؛ الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم. یعنی اگر کسی دین نداشت مسئله‌ای نیست و انتخاب کرده به جهنم برود و حق انتخاب برای هر کسی محفوظ است ولی ظلم نباید وجود داشته باشد. ظلم یعنی چه یعنی بی‌عدالتی حالا بی‌عدالتی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی یا فرهنگی. متاسفانه در جامعه امروز ایران تمام این بی‌عدالتی‌ها را می‌بینیم و من معتقدم جامعه دچار بحران است چون چهار ظلم به صورت همزمان جریان دارد. بدتر اینکه ظالم خودش را به مظلوم تحمیل می‌کند و معترض می‌شود که تو چرا اعتراض می‌کنی و فرد مظلوم بدهکار هم می‌شود.

 

مقوله دیگری که شما هم به نوعی به آن اشاره کردید نمایشی شدن کار خیر و فعالیت‌های خیریه در یک جامععه نوکیسه است. اصولا وقتی قدرت و ثروت و شهرت مایه فخر و امتیاز می‌شود چه چیزی در انتظار آن جامعه خواهد بود؟

 

به‌طور کلی اگر بنای ما قرآن و اسلام باشد پول نباید به قدری جمع شود که طرف بخواهد هزار مدرسه بسازد و باید از فرد پرسید از کجا آورده‌ای. در قرآن صراحتا اعلام شده حتی از راه حلال هم نباید پول به آن اندازه جمع شود که طرف با آن مانور کار خیر بدهد. حضرت علی(ع) هم تاکید داشتند که من ندیدم جایی ثروتی انباشته شود مگر اینکه حق مظلومی تضییع شده باشد.

 

درثانی تجمع مال و ثروت حتی از راه حلال پسندیده نیست و قرآن افرادی که انفاق نمی‌کنند و تنها به فکر انباشت ثروت برای خودشان هستند را توبیخ کرده و حتی به عذاب فرامی‌خواند. اگر جامعه یک جامعه انسانی باشد انباشت سرمایه یک فرد به درجه‌ای نمی‌رسد که با کار خیر بخواهد نمایش بدهد یا رد مظالم کند. در زمان صدر اسلام هم حضرت خدیجه(س) یا حتی خلفای راشدین را داشتیم که ثروتمند بودند ولی تمام مالشان را برای اعتقادش هزینه کردند.

 

تازه اینجا صحبت از کسب ثروت از طریق راه‌های حلال است، موضوع حرام که دیگر جای خود. همچنین اگر انگیزه از کار خیر؛ خدمات اجتماعی نمایشی و خرید شهرت باشد که از تمام موارد فوق مذموم‌تر است و حتی اگر نماز را با نیت ریا بخوانید حرام است و خدا می‌گوید وای بر نمازگزار ریاکار. متاسفانه جامعه ما امروز به تمام این مصائب دچار شده و اگر در غم این فاجعه خون گریه کنیم رواست.

 

از دیگر آسیب‌های پدیده نوکیسه‌گی که به روشنی در جامعه ایران هم آن را می‌بینیم این است که دیگر فرهنگ طبقه نمی‌آورد و این پول است که طبقه اجتماعی شما را تعیین می‌کند. با این جابه‌جایی در طبقات اجتماعی شاهد چه جامعه‌ای خواهیم بود؟

 

نوکیسه‌گی در جامعه ما به حدی از خرابی است که مدرک دکترا خرید و فروش می‌شود. بالاخره دکتر صاحب یک طبقه اجتماعی و فرهنگی خوبی محسوب می‌شود اگر مدرک اصل باشد ولی وقتی 300 نسخه مدرک بین خودشان توزیع عادلانه و مشروع می‌شود دیگر نه تنها از جایگاه اجتماعی چیزی باقی نمی‌‌ماند بلکه عدم مشروعیت را عادلانه جلوه می‌دهد.

 

این شیوه شکل‌گیری طبقه اجتماعی، به نوعی ارزش کار افرادی که بر حسب تلاش و زحمت به جایگاهی می‌رسند را خراب می‌کند و طبقاتی که با نوکیسه‌گی شکل گرفته‌اند هم ایجاد تبعات می‌کنند یعنی دیگر فرد با شان شغل پیدا می‌کند نه اینکه با شغلش شان پیدا کند.

 

تعدادی آقازاده و خانم‌زاده در دانشگاه‌ها هستند که با لیسانس مامایی؛ رئیس گروه شده، این فرد چگونه می‌خواهد من استاد دانشگاه را در چارچوب کاری خود تحمل کند پس مجبور می‌شود امثال مرا بازنشسته کند تا مدیریت خودش را حفظ کند.

 

یکی از دو فاجعه جامعه امروز ما فرار مغزهاست و دیگری فرار سرمایه‌ها. پس فقط آن‌هایی می‌مانند که جیبشان و دستشان خالی است برای کار کردن و اگر بگویند از امروز مدیریت ملی جامعه درست کار کند؛ باید پرسید با چه کسی کار کند؟ بسیاری از آدم حسابی‌ها رفته‌اند.

 

می‌توان گفت گسترش نوکیسه‌گی در جامعه و همچنین شکاف طبقاتی زیادی به نوعی بر یکدیگر اثرگذاشته و همدیگر را تشدید می‌کنند. یعنی جوان ما با دیدن نوکیسه‌گان از یک طرف و لمس شکاف طبقاتی از سوی دیگر دیگر تمایلی به طی کردن مسیر منطقی پیشرفت ندارد و می‌خواهد راه صدساله را را یک شبه برود و این یعنی همین گسترش نوکیسه‌گی؟ در این میان آیا انواع تبلیغات قرعه‌کشی‌های بانکی به نوعی ترویج علاقه به یک شبه پول‌دار شدن نیست؟

 

نوکیسه‌گی دو اثر بر جوان معمولی می‌گذارد. یا او جذب می‌شود و جزو نوکیسه‌گان قرار می‌گیرد یا حذف می‌شود حالا یا با مهارجرت و خروج از کشور یا افسرده شدن و کنار کشیدن و حتی اعتیاد و فساد.

 

جوان به هر حال می‌خواهد این شکاف طبقانی را به هر نحوی که شده و بلد است و دستش می‌رسد، پرکند و حتی به بزه دست می‌زند تا پله‌ها چندتا یکی را طی کند. برای همین است که اشتیاق واقعی به علم و کتابخوانی پایین آمده است، چون دانشجو می‌بیند با تمام درس‌خواندن‌هایش نهایتا بی‌کار خواهد بود و موقعیت‌های خوب شغلی از آن کسانی است که با پول مدرک خریده‌اند. مسئله تا جایی رسیده که بسیاری از کسانی که راهنمایی تزها را برعهده دارند خودشان تزها را به دانشجو ارائه می‌کنند و حتی در دیوارهای دانشگاه می‌بنیم که آگهی نوشتن تز و مقاله و ... چسبانده شده و توسط دانشجویان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

در قرآن هم آمده انسان صاحب چیزی نیست مگر اینکه برایش تلاش کرده باشد. آن‌هایی که قرآن و اسلام را می‌فهمند بیایند پاسخ این تناقض را بدهند. براساس اعتقادات ما کسی نمی‌تواند مالک چیزی باشد مگر آنکه برای آن عرق ریخته باشد و تلاش متناسب کرده باشد. اگر کسی مثل بیل گیتس امروز فردی متول است به اتکای پشتکار و فعالیت‌های چندین دهه‌ای او است و فرد دیگری که ممکن است کارمند یا هر شغل دیگری داشته باشد هم به اندازه خودش از ثروت‌های اجتماعی سهم داشته است. اینکه یک شبه با قرعه‌کشی و بازی و کلاس آمورشی که راه پولدار شدن را یاد بگیرند پاسخ رفع شکاف طبقانی نیست. خیلی راحت‌تر از تمام این‌ها؛ می‌توان دزدی کرد یا فحشا ولی این‌ها مجاز و مباح نیست. موضوع این است که در ایران امروز هم شخصیت‌فروشی شاهد هستیم و هم شخص‌فروشی و هر دو آسیب اجتماعی هستند. هیچ حیوانی در طول شکل‌گیری حیات در زمین نه شخص‌فروشی (تن‌فروشی) کرده و نه بدتر از آن شخصیت‌فروشی که خیلی از آقایان مرتکب می‌شوند. شخصیت‌فروشی یعنی برای یک مقام خرج کنند و باج بدهند و قول انجام بزه مثل جابه‌جایی مواد مخدر را بدهند که کسب درآمد داشته باشند و بعدتر وارد گودهای مهم شغلی یا ثروت شوند.

 

جدیدترین مطالب
 • مزایا و معایب انواع کاغذ دیواری
 • نتایج بیشتر ...
 • قلدری چیست و چگونه می‌شود جلوی آن را گرفت؟
 • نتایج بیشتر ...
 • طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب (68)
 • نتایج بیشتر ...
 • دلایل یائسگی زودرس کدام‌ها هستند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • دعا برای از بین بردن اضطراب و استرس
 • نتایج بیشتر ...
 • خواص انواع کلم برای بدنسازی و ورزشکاران
 • نتایج بیشتر ...
 • نحوه مدیریت مالی آدم های میلیاردر
 • نتایج بیشتر ...
 • توریست ها در چه کشورهایی نمیتوانند عکاسی کنند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • بخشندگی کوروش کبیر
 • نتایج بیشتر ...
 • با این ماسک خانگی، پوست صورت تان را سفید و شفاف کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • صفحه‌کلید یک دستی برای آیفون
 • نتایج بیشتر ...
 • تمرینات ورزشی برای مقابله با ام اس
 • نتایج بیشتر ...
 • تسکین گلودرد با روش‌های خانگی ساده
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی قاسم زارع
 • نتایج بیشتر ...
 • اول آبان،روز آمار و برنامه ریزی
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روزیکشنبه 30مهر
 • نتایج بیشتر ...
 • کاریکاتورهای مفهومی و جالب (48)
 • نتایج بیشتر ...
 • نحوه استفاده از مبلمان مناسب برای آپارتمان‌های کوچک
 • نتایج بیشتر ...
 • مراقبت از مو در فصل پاییز و چند نکته مهم که باید بدانید!
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل شال و کلاه نوزادی
 • نتایج بیشتر ...
 • علل افسردگی در کودکان
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان معده درد با طب سنتی
 • نتایج بیشتر ...
 • دانستنی درباره عطرها
 • نتایج بیشتر ...
 • گنجشک من پر بزن در زمستانم لانه کن (حسین منزوی)
 • نتایج بیشتر ...
 • حوادث تاریخی ماه صفر
 • نتایج بیشتر ...
 • تکنیک های بالا بردن سرعت مطالعه
 • نتایج بیشتر ...
 • تزیینات جدید یخچال عروس
 • نتایج بیشتر ...
 • تا دير نشده بگو دوستت دارم!
 • نتایج بیشتر ...
 • این ورزش کل بدنتان را قوی می کند!
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا تصمیم به طلاق می‌تواند ژنتیکی باشد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • بهترین مرورگر موبایل کدام است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آقایان، این حرفهای همسرتان را باور نکنید!!
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با امامزاده سید محمد(ع) در سولقان
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روزشنبه 29مهر
 • نتایج بیشتر ...
 • دعای ویژه ماه صفر
 • نتایج بیشتر ...
 • ۹ گزینه غذایی سالم که منابع غنی از آهن هستند!
 • نتایج بیشتر ...
 • ضرب المثل آن ریشی که گرو می گیرند این نیست
 • نتایج بیشتر ...
 • سنگ صبور بودن هم اندازه دارد!
 • نتایج بیشتر ...
 • خواص و کاربرد شوید و کرفس
 • نتایج بیشتر ...
 • ۵ توصیه ورزشی برای فصل پاییز
 • نتایج بیشتر ...
 • شیک ترین مدل انگشترهای زنانه
 • نتایج بیشتر ...
 • قلدری چیست و چگونه می‌شود جلوی آن را گرفت؟
 • نتایج بیشتر ...
 • طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب (68)
 • نتایج بیشتر ...
 • دلایل یائسگی زودرس کدام‌ها هستند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • دعا برای از بین بردن اضطراب و استرس
 • نتایج بیشتر ...
 • خواص انواع کلم برای بدنسازی و ورزشکاران
 • نتایج بیشتر ...
 • نحوه مدیریت مالی آدم های میلیاردر
 • نتایج بیشتر ...
 • توریست ها در چه کشورهایی نمیتوانند عکاسی کنند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • بخشندگی کوروش کبیر
 • نتایج بیشتر ...
 • با این ماسک خانگی، پوست صورت تان را سفید و شفاف کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • صفحه‌کلید یک دستی برای آیفون
 • نتایج بیشتر ...
 • تمرینات ورزشی برای مقابله با ام اس
 • نتایج بیشتر ...
 • تسکین گلودرد با روش‌های خانگی ساده
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی قاسم زارع
 • نتایج بیشتر ...
 • اول آبان،روز آمار و برنامه ریزی
 • نتایج بیشتر ...
 • آیفون ایکس اندرویدی آمد / عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • کاریکاتورهای مفهومی و جالب (48)
 • نتایج بیشتر ...
 • نحوه استفاده از مبلمان مناسب برای آپارتمان‌های کوچک
 • نتایج بیشتر ...
 • مراقبت از مو در فصل پاییز و چند نکته مهم که باید بدانید!
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل شال و کلاه نوزادی
 • نتایج بیشتر ...
 • علل افسردگی در کودکان
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه مینی پای خرما
 • نتایج بیشتر ...
 • زندگی زیباست (99)
 • نتایج بیشتر ...
 • روش های تمیز کردن انواع لکه ها
 • نتایج بیشتر ...
 • دلیل رنگ سبز مدفوع چیست؟
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان معده درد با طب سنتی
 • نتایج بیشتر ...
 • دانستنی درباره عطرها
 • نتایج بیشتر ...
 • گنجشک من پر بزن در زمستانم لانه کن (حسین منزوی)
 • نتایج بیشتر ...
 • حوادث تاریخی ماه صفر
 • نتایج بیشتر ...
 • تکنیک های بالا بردن سرعت مطالعه
 • نتایج بیشتر ...
 • تزیینات جدید یخچال عروس
 • نتایج بیشتر ...
 • تا دير نشده بگو دوستت دارم!
 • نتایج بیشتر ...
 • این ورزش کل بدنتان را قوی می کند!
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا تصمیم به طلاق می‌تواند ژنتیکی باشد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • بهترین مرورگر موبایل کدام است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آقایان، این حرفهای همسرتان را باور نکنید!!
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با امامزاده سید محمد(ع) در سولقان
 • نتایج بیشتر ...
 • دعای ویژه ماه صفر
 • نتایج بیشتر ...
 • ۹ گزینه غذایی سالم که منابع غنی از آهن هستند!
 • نتایج بیشتر ...
 • ضرب المثل آن ریشی که گرو می گیرند این نیست
 • نتایج بیشتر ...
 • سنگ صبور بودن هم اندازه دارد!
 • نتایج بیشتر ...
 • خواص و کاربرد شوید و کرفس
 • نتایج بیشتر ...
 • ۵ توصیه ورزشی برای فصل پاییز
 • نتایج بیشتر ...
 • شیک ترین مدل انگشترهای زنانه
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس های فلسفی (سری 36)
 • نتایج بیشتر ...
 • دعایی از امام صادق (ع) به هنگام شروع کسب رزق و روزی
 • نتایج بیشتر ...
 • اردوغان شاهد ازدواج یک فوتبالیست/تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا ایران می‌تواند ناوهواپیمابر آمریکایی را غرق کند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • پوتین: ترامپ به دلیل هوش و ذکاوتش در انتخابات پیروز شد
 • نتایج بیشتر ...
 • جلسه مهم شفر با شماره ۱۰ استقلال
 • نتایج بیشتر ...
 • فروش ۷۵۰هزار دلاری مونالیزا با ریش و سبیل/عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • حسین محجوب: سینمای ایران سقوط کرده است
 • نتایج بیشتر ...
 • کیانی: من چاقوکش نیستم
 • نتایج بیشتر ...
 • صحبت‌های صریح مطهری درباره آینده اصولگرایی
 • نتایج بیشتر ...
 • برگزاری همه‌پرسی استقلال در دو منطقه ثروتمند شمال ایتالیا
 • نتایج بیشتر ...
 • بیشتر آبلیموها شیمیایی هستند نه طبیعی
 • نتایج بیشتر ...
 • فدراسیونی که پنج تیم ملی در جام جهانی دارد اما روابط عمومی ندارد!
 • نتایج بیشتر ...
 • پشت پرده جلسه‌ای که منصوریان را برکنار کرد/موبایل یک نفر روشن بود
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا کمپانی بزرگ هالیوودی ایده طراح ایرانی را دزدیده است؟/تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • ترامپ بخشی از هزینه‌های پرونده مداخله روسیه را عهده‌دار می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • سربرآوردن یک دونالد ترامپ جدید از اتحادیه اروپا
 • نتایج بیشتر ...
 • روحانی، ترامپ، پوتین / رئیس جمهوری، رئیس‌جمهور یا رئیس
 • نتایج بیشتر ...
 • رُبات پستچی هم آمد/تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • شخصیت‌های بد فیلم پدینگتون ۲ رونمایی شدند+عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • آژانس انرژی اتمی صلاحیت بازرسی از اماکن نظامی ایران را ندارد/ مخالفت مسکو با هرگونه مذاکره‌ درباره اصلاح برجام
 • نتایج بیشتر ...
 • هزینه ویزای هر زائر اربعین۱۷۰ هزار تومان/ شرط پرداخت ارز مسافرتی
 • نتایج بیشتر ...
 • استقبال ملک سلمان از وزیر خارجه آمریکا در ریاض+عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • پست اینستاگرامی سیدحسن خمینی برای عمو مصطفی /امام و همسرش او را داداش خطاب می‌کردند
 • نتایج بیشتر ...
 • روند صعودی ابتلا به سرطان پستان در ایران/ زندگی بدون تحرک در زنان ایران ۲ برابر مردان است
 • نتایج بیشتر ...
 • تصویری از چشم کبود خسرو حیدری
 • نتایج بیشتر ...
 • اینم ژن خوب آقای ترامپ!
 • نتایج بیشتر ...
 • مجسمه‌های زیر دریا در عکس روز نشنال جئوگرافیک
 • نتایج بیشتر ...
 • پایان دومین جلسه رسیدگی به پرونده «حمید بقایی»
 • نتایج بیشتر ...
 • تمرین استقلال تحت‌الشعاع قلیان کشیدن یا نکشیدن غفوری
 • نتایج بیشتر ...
 • با این دستگاه جدید غذاها را در هوا ببلعید!
 • نتایج بیشتر ...
 • پوتین: ترامپ به دلیل هوش و ذکاوتش در انتخابات پیروز شد/ همچنان آماده همکاری با واشنگتن هستیم
 • نتایج بیشتر ...
 • سلطانی‌فر: از استعفای علی مرادی خبر ندارم/ فدراسیون به مساله پرسپولیس رسیدگی می‌کند
 • نتایج بیشتر ...
 • ماندگاری دلار بالای ۴۰۰۰ تومان صحت ندارد
 • نتایج بیشتر ...
 • ترامپ: هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه من کار نکرده است!
 • نتایج بیشتر ...
 • نام متهمان اقتصادی درصورت تشخیص دادگاه منتشر می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • نوه چرچیل ترامپ را "بی‌شعور احمق" خطاب کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش «سکینه الماسی» نسبت به انتشار مطالب و عکس‌های کذب
 • نتایج بیشتر ...
 • حاشیه‌های ناتمام "بهاره رهنما"/عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • الهه حصاری؛ بازیگر نقش دهه هفتادی ها
 • نتایج بیشتر ...
 • عراقچی: برجام از حمایت جهانی برخوردار شده است/برجام قابل مذاکره و تبصره پذیر نیست
 • نتایج بیشتر ...
 • لاریجانی: روی مولفه های اصلی نظام بودجه ریزی وفاق وجود دارد/ دولت سریعتر لایحه بودجه را به مجلس ارایه دهد
 • نتایج بیشتر ...
 • پرسپولیس و استقلال در انتظار نامه کمیته اخلاق درباره محرومیت مسلمان و غفوری
 • نتایج بیشتر ...
 • روحانی، ترامپ، پوتین / رئیس جمهوری، رئیس‌جمهور یا رئیس
 • نتایج بیشتر ...
 • سامانه سهام عدالت به‌مدت ۳ روز از دسترس خارج می‎شود
 • نتایج بیشتر ...
 • سربرآوردن یک دونالد ترامپ جدید از اتحادیه اروپا
 • نتایج بیشتر ...
 • ترامپ: به پول درآوردن در ایران ادامه دهید
 • نتایج بیشتر ...
 • اثر رشد معاملات مسکن بر بازار اجاره
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا ایران می‌تواند ناوهواپیمابر آمریکایی را غرق کند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • نامه اعتراض ظریف به موگرینی درباره اظهارات ترامپ و نقض برجام
 • نتایج بیشتر ...
 • ظرفیت اقتصاد مسکن به یک سوم رسیده است
 • نتایج بیشتر ...
 • پست اینستاگرامی سیدحسن خمینی برای عمو مصطفی /امام و همسرش او را داداش خطاب می‌کردند
 • نتایج بیشتر ...
 • پوتین: ترامپ به دلیل هوش و ذکاوتش در انتخابات پیروز شد
 • نتایج بیشتر ...
 • دولت ۱۸۳،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان ثروت دارد
 • نتایج بیشتر ...
 • ماندگاری دلار بالای ۴۰۰۰ تومان صحت ندارد
 • نتایج بیشتر ...
 • اینم ژن خوب آقای ترامپ!
 • نتایج بیشتر ...
 • تیلرسون خواستار تشکیل جبهه واحد عربستان - عراق علیه ایران شد
 • نتایج بیشتر ...
 • ولایتی: سفر عبادی به تهران سفری حیاتی است/ هلند منتقد عهدشکنی آمریکاست
 • نتایج بیشتر ...
 • حقوق پایین، مالیات بالا
 • نتایج بیشتر ...
 • الهه حصاری؛ بازیگر نقش دهه هفتادی ها
 • نتایج بیشتر ...
 • فراز و فرودهای سریال حضرت موسی(ع)/ دعوا بر سر چند صد‌میلیارد تومان ناقابل است
 • نتایج بیشتر ...
 • «لیدی مکبث» نامزد جوایز فیلم اروپایی شد
 • نتایج بیشتر ...
 • حاشیه‌های ناتمام "بهاره رهنما"/عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • انتقادات تند بازیگر فرانسوی از وضعیت فرهنگ در اروپا/ مهاجران تنها شانس ما هستند
 • نتایج بیشتر ...
 • حسین محجوب: سینمای ایران سقوط کرده است
 • نتایج بیشتر ...
 • آلبوم عربی مهدی یراحی منتشر می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا کمپانی بزرگ هالیوودی ایده طراح ایرانی را دزدیده است؟/تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • تبریک پرویز پرستویی به «بدون تاریخ، بدون امضا»یی‌ها برای هوگوی طلا
 • نتایج بیشتر ...
 • اردوغان شاهد ازدواج یک فوتبالیست/تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • فروش ۷۵۰هزار دلاری مونالیزا با ریش و سبیل/عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • رُبات پستچی هم آمد/تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • ترسناک ترین ترافیک روی پلی در هندوستان/عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • کیانی: من چاقوکش نیستم
 • نتایج بیشتر ...
 • پشت پرده جلسه‌ای که منصوریان را برکنار کرد/موبایل یک نفر روشن بود
 • نتایج بیشتر ...
 • کنایه بیرانوند به علیرضا حقیقی بود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • با این دستگاه جدید غذاها را در هوا ببلعید!
 • نتایج بیشتر ...
 • تشخیص فوری سرب در آب به کمک اختراع دانشمند 11 ساله!
 • نتایج بیشتر ...
 • چهره ها در شبکه‌های اجتماعی (551)
 • نتایج بیشتر ...