پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

خطای دید در محاسبه تورم

تاریخ انتشار : سه شنبه, 04 مهر 1396 07:34

 اخباراقتصادی,خبرهای اقتصادی ,تورم

 

در‌حالی‌که در اقتصاد ایران محاسبه نرخ تورم به‌عنوان معیار اصلی، براساس تغییرات 24 ماهه صورت می‌گیرد، اما پژوهش‌های مستقل حاکی از آن است که این مبنای محاسباتی باعث خطای دید در سیاست‌گذاری خواهد شد. محاسبه نرخ تورم متوسط یا 24 ماهه به دلایلی نظیر هماهنگی جزء قیمتی و جزء وزنی شاخص بهای مصرف‌کننده و نوسان بالای نرخ تورم در اقتصاد ایران صورت می‌گیرد. این در حالی است که به‌نظر کارشناسان حافظه طولانی مدت و نامانایی برآوردگر باعث بروز انحراف در محاسبه نرخ تورم خواهد شد. 

 

بهره‌گیری از نرخ تورم متوسط به‌عنوان نرخ هدف باعث ابهاماتی نزد کارشناسان شده است. بر این اساس، تورم سالانه در ایران با استفاده از «برآوردگر» نرخ رشد «میانگین شاخص قیمت در دوازده ماه سال‌جاری» نسبت به «میانگین شاخص قیمت در دوازده ماه سال قبل» گزارش می‌شود.

 

برآوردگری که در یک سخنرانی ازسوی پویا ناظران که اخیرا در دانشگاه صنعتی شریف صورت گرفته مورد انتقاد قرار گرفته است. مهم‌ترین دلیل منتقدان درباره استفاده از چنین برآوردگری دقت پایین آن در ارائه تورم سالانه است. این دقت پایین از دو علت «حافظه طولانی‌مدت» و «نامانایی برآوردگر» نشات می‌گیرد. این در حالی است که سیاست‌گذاران حوزه پولی برای حمایت از چنین برآوردگری سه دلیل «روند پر‌نوسان تورم در ایران»، «تکیه بر تعریف تورم» و «شکل‌گیری بخش زیادی از انتظارات براساس تورم ماهانه» را مطرح می‌کنند.

 

ماهیت برآوردگر

مهم‌ترین هدفی که علوم انسانی به‌طور کل و علم اقتصاد به‌طور خاص دنبال می‌کند یافتن رابطه واقعی بین پدیده‌هایی است که به نحوی زندگی بشر را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند.

 

به‌عنوان مثال، تورم یکی از متغیر‌هایی است که به میزان گسترده در بطن زندگی مردم ایفای نقش می‌کند؛ به همین دلیل اقتصاددانان به‌دنبال آن هستند تا عوامل موثر بر تورم را شناسایی و اثر آنها را تخمین بزنند. با وجود این، برخلاف علوم طبیعی مانند علم فیزیک که پدیده‌ها در محیط آزمایشگاه و با کنترل کامل واکاوی می‌شوند، در حیطه علم اقتصاد یافتن روابط دقیق بین پدیده‌ها امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل، محققان این حوزه از علم، با استفاده از شواهد موجود مانند داده‌های در دسترس، به‌دنبال آن هستند تا تخمینی از مقدار واقعی پدیده‌ها به دست بیاورند.

 

تورم سالانه یکی از مهم‌ترین متغیر‌هایی است که محققان علم اقتصاد به‌دنبال تخمین مقدار واقعی آن هستند. با این حال برای رسیدن به مقدار واقعی تورم سالانه در جامعه، ابزار در دسترس اقتصاددانان، شاخص قیمت سبدی از کالا‌ها از گروهی از افراد جامعه و در سطح ماهانه است. به‌عبارت دیگر، یک اقتصاددان در پی آن است تا با بیشترین دقت، یک «کل نامشهود» را با استفاده از یک «جزء در دسترس» تخمین بزند. به همین دلیل گزارش‌هایی که از تورم در سطح جامعه منتشر می‌شود نه تورم واقعی بلکه یک «برآوردگر» از تورم است.

 

برآوردگر قابل‌اعتماد

از آنجا که محاسبات یک برآوردگر از پارامتر واقعی جامعه، ماهیتا با خطا همراه است، به‌علاوه، به این دلیل که هدف اصلی یک اقتصاددان یافتن مقدار واقعی یک متغیر با استفاده از برآوردگر است؛ بنابراین استفاده از هر برآوردگری در علم اقتصاد مرسوم نیست. به معنی دیگر، هر برآوردگر برای اینکه نماینده خوبی برای پارامتر واقعی مورد هدف باشد، باید ویژگی‌های پذیرفته شده‌ای داشته باشد. اولین ویژگی هر برآوردگر این است که «نااریب» باشد.

 

به این معنی که میانگین برآوردگر مورد نظر باید با مقدار واقعی پارامتر مورد هدف برابر باشد. واضح است که اگر میانگین برآوردگر از مقدار واقعی پارامتر مورد هدف اختلاف زیادی داشته باشد، تخمین دقیقی از پارامتر زده نخواهد شد. دومین ویژگی «سازگاری» برآوردگر است؛ به این معنی که توزیع‌های برآوردگر با افزایش نمونه، در نزدیکی مقدار واقعی متمرکز شوند. پرواضح است که اگر توزیع برآوردگر اختلاف قابل‌توجهی از مقدار واقعی پارامتر مورد هدف داشته باشد، تخمین‌های صورت‌گرفته با خطای قابل توجهی همراه است.

 

سومین ویژگی مهم یک برآوردگر که حاکی از پایداری آن است کم بودن واریانس برآوردگر است. در علم اقتصادسنجی هر برآوردگری که ویژگی‌های یادشده را نداشته باشد، نمی‌تواند تخمین خوبی از پارامتر مورد هدف محقق بدهد. درباره متغیر‌های سری زمانی متغیرهایی که محقق با استفاده از اطلاعات زمان‌های قبل به‌دنبال پیش‌بینی مقدار متغیر در دوره آینده است، ویژگی‌های یاد شده در «مانایی» برآوردگر خلاصه می‌شوند. به‌عبارت دیگر برای اینکه یک برآوردگر سری زمانی تخمین‌های دقیقی از پارامتر مورد هدف بدهد لازم است توزیع آن با گذشت زمان دچار تغییر قابل‌توجه نشود؛ یعنی «مانا» باشد.

 

برآورد تورم سالانه

یکی از پارامتر‌هایی که در تحلیل‌های اقتصادی به‌صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد و مستلزم استفاده از یک برآوردگر مناسب است، تورم سالانه است. در این راستا، اقتصاددانان به‌دنبال یافتن عددی هستند که به بهترین نحو مقدار واقعی افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در بازه سالانه را نمایندگی کند و ابزار در دسترس آنها نیز شاخص ماهانه قیمت‌های سبدی مرسوم از کالا‌ها است؛ بنابراین برآوردگر‌های بی شماری می‌توان برای نمایندگی تورم سالانه ارائه داد. برآوردگر مورد استفاده در مراکز گزارش داده ایران، نرخ رشد «میانگین شاخص قیمت در دوازده ماه سال‌جاری» نسبت به «میانگین شاخص قیمت در دوازده ماه سال قبل» است.

 

به‌عبارت دیگر در این برآوردگر میانگین شاخص قیمت در دوازده ماه سال‌جاری و دوازده ماه سال قبل محاسبه شده و رشد این دو عدد به‌عنوان تورم سال‌جاری گزارش می‌شود. با این حال این برآوردگر در هیچ یک از کشور‌های دنیا به‌منظور ارائه تورم سالانه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. به‌منظور ارائه تورم سالانه، کشور‌های دیگر رشد شاخص قیمت در آخرین ماه هر سال نسبت به آخرین ماه سال قبل از آن را محاسبه می‌کنند. البته بعضی کشور‌ها به‌منظور نوسان‌زدایی از روند تورم، پر‌نوسان‌ترین سبد را از سبد مورد محاسبه در شاخص قیمت حذف می‌کنند.

 

 خطای برآوردگر موجود

پویا ناظران و سایر منتقدان استفاده از مکانیزم مورد استفاده در ایران، دو دلیل عمده مبنی‌بر ناکارآیی این مکانیزم ارائه می‌دهند. در وهله اول آنها مساله را از زاویه علم اقتصادسنجی مبنی‌بر اینکه برآوردگر مورد استفاده، دقت کافی را در برآورد تورم سالانه ندارد مورد بررسی قرار می‌دهند. پشتوانه انتقاد آنها ویژگی «مانایی» برآوردگر؛ به‌عنوان مهم‌ترین ابزار سنجش دقت برآوردگر در علم اقتصادسنجی است. به‌عبارت دیگر یکی از لازمه‌های اصلی یک برآوردگر با دقت بالا، مانایی آن است که منتقدان نامانایی برآوردگر مورد استفاده در مراکز اصلی ارائه آمار در ایران را مورد هدف قرار داده و خطای محاسبه‌ای این برآوردگر را خلاف مکانیزم‌های مرسوم در دنیا ارائه کرده‌اند. دومین دلیل منتقدان، حافظه بلند مدت برآوردگر مورد استفاده در ایران است.

 

به این معنی که مقدار شاخص قیمت در دوازده ماه سال قبل میزان تورم در سال جدید را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. برای تشریح این مساله یک اقتصاد فرضی در نظر گرفته می‌شود که در آن در پنج ماه ابتدایی سال اول، شاخص قیمت‌ها ثابت بوده و بلافاصله در ماه ششم شاخص قیمت‌ها یک پرش قابل توجه داشته و از این ماه تا آخرین ماه سال دوم شاخص قیمت دوباره ثابت مانده است. از آنجا که بخشی از انتظارات آحاد اقتصادی و سیاست‌های سیاست‌گذار از تورم سالانه متاثر می‌شود، انتظار می‌رود در اقتصاد فرضی اشاره شده تورم در سال دوم صفر گزارش شود.

 

این در حالی است که تاثیر افزایش شاخص قیمت در پنجمین ماه سال اول تورم در سال دوم را عددی غیر از صفر گزارش خواهد داد. به‌عبارت دیگر تورم غیر صفر در سال دوم در حالی گزارش خواهد شد که نه‌تنها در سال دوم افزایش قیمتی رخ نداده، بلکه در 6 ماه پایانی سال اول نیز شاخص قیمت ثابت بوده است. به‌عبارت دیگر، یک پرش قیمت در یک ماه از سال قبل، تورم در سال جدید را تحت‌الشعاع قرار داده است. این انحراف تورمی از این حیث مهم است که منتقدان معتقدند بخش قابل‌توجهی از انتظارات آحاد اقتصادی و به‌علاوه بخشی از سیاست‌گذاری سیاست‌گذاران براساس تورم سالانه صورت می‌گیرد. بنابراین هر انحرافی در گزارش تورم انتظارات و سیاست‌گذاری را از مسیر اصلی خود منحرف خواهد کرد.

 

نوسان‌زدایی

با این حال حامیان برآوردگر فعلی، سه دلیل عمده «روند پر‌نوسان تورم در ایران»، «تکیه به تعریف تورم» و «شکل‌گیری انتظارات براساس تورم ماهانه» را به‌منظور حمایت از برآوردگر موجود ارائه داده‌اند. به‌عبارت دیگر، در وهله اول، آنها شرایط خاص اقتصاد کلان ایران را که طی آن تورم به مراتب پرنوسان‌تر از سایر کشور‌ها است مورد هدف قرار داده و دلیلی مبنی بر استفاده از این برآوردگر ارائه داده‌اند. طرفداران معتقدند که استفاده از یک حافظه بلند مدت باعث می‌شود تا نوسانات تورم سالانه کاهش یابد.

 

در پاسخ، منتقدان برآوردگر فعلی معتقدند که اگر چه نوسان‌زدایی از روند تورم سالانه در سایر کشور‌ها نیز مرسوم است با این حال آنها از ابزار مناسب‌تری استفاده می‌کنند. در برخی کشور‌ها به‌منظور نوسان‌زدایی از روند تورم، سبدهای کالایی را که نوسان زیاد داشته‌اند از سبد کالای مورد محاسبه در شاخص قیمت سالانه حذف می‌کنند. به‌عنوان مثال در آمریکا معمولا سبد غذا و انرژی از سبد کل حذف می‌شوند. حامیان مکانیزم موجود دلیل دوم خود را به تعریف تورم نسبت می‌دهند. به بیانی دیگر، از آنجا که تورم به‌صورت «افزایش مستمر قیمت کالاها و خدمات» تعریف می‌شود، حامیان برآوردگر موجود اعتقاد دارند که به‌منظور لحاظ استمرار افزایش قیمت لازم است حافظه تورم سالانه تغییرات قیمتی سال قبل را نیز در بر داشته باشد.

 

درباره دلیل سوم، طرفداران مکانیزم موجود معتقدند که بخش عمده سیاست‌های سیاست‌گذار و انتظارات آحاد اقتصادی از تورم ماهانه متاثر می‌شود. به‌عنوان مثال، بسته تحریکی تقاضا که در سال 1394 از سوی سیاست‌گذار ارائه شد بر مبنای تورم ماهانه آن زمان تحلیل شده بود. به همین دلیل، طرفداران معتقدند نه‌تنها چنین برآوردگری در فرآیند سیاست‌گذاری انحراف ایجاد نمی‌کند، بلکه به‌خاطر نوسان‌زدایی آن بهترین برآوردگر در دسترس است.

 

انحراف تورمی در دو سال گذشته

بررسی‌ها نشان می‌دهد که برآوردگر مورد استفاده در ایران به‌خاطر خطاهای نامتعارف، در هیچ کشوری به‌منظور ارائه تورم سالانه استفاده نمی‌شود. در عوض، کشور‌های مختلف از جمله آمریکا، از برآوردگر رشد «شاخص قیمت در آخرین ماه سال‌جاری» نسبت به «شاخص قیمت در آخرین ماه سال گذشته» استفاده می‌کنند. در این برآوردگر به‌خاطر بی‌تاثیری شاخص قیمت سال‌های قبل، مشکل یادشده در محاسبه تورم سالانه از بین می‌رود. بر مبنای اطلاعات منتشرشده از سوی بانک مرکزی، در 12 ماه سال 1394 شاخص قیمت از 4/ 87 به 7/ 94 افزایش یافته است؛ بنابراین براساس برآوردگر مرسوم در دنیا، تورم سال مذکور 4/ 8 درصد محاسبه می‌شود. این در حالی است که بانک مرکزی تورم را در سال یادشد معادل 9/ 11 درصد گزارش داده بود. این عدد از رشد متوسط شاخص قیمت در سال‌های 1393 و 1394 که به ترتیب معادل 9/ 81 و 7/ 91 بوده‌اند، محاسبه شده است.

 

دلیل عمده بالا بودن تورم با استفاده از برآوردگر ایرانی این است که رشد شاخص قیمت در سال 1394 تا حدی متوقف شده؛ ولی رشد بالاتر شاخص در سال 1393 باعث شده است که میانگین شاخص قیمت در سال 1394 اختلاف قابل توجهی از شاخص قیمت در سال 1393 داشته باشد. به‌طور طبیعی در شاخص مورد استفاده در ایران، هر سالی که شاخص قیمت متوقف شده ولی در سال قبل از آن رشد نسبتا بالایی داشته، تورم در سال مورد نظر بیش از مقدار واقعی آن برآورد می‌شود. محاسبه برآوردگر متعارف حاکی از تجربه تورم 8/ 11 درصدی در سال 1395 است.

 

این در حالی است که در سال یادشده بانک مرکزی تورم را 9درصد گزارش کرده بود. به‌عبارت دیگر در سال 1395 برآوردگر ایرانی نرخ تورم را کمتر از مقدار واقعی آن برآورد کرده است. دلیل اصلی این برآورد کمتر از حد این است که در حالی که در سال 1394 آهنگ رشد شاخص قیمت کم شده بود و این توقف تا آبان‌ماه ادامه داشت، با این حال افزایش سرعت رشد شاخص قیمت در چهار ماه پایانی سال 1395 باعث شده است که این افزایش در سطوح میانگین دیده نشود. این در حالی است که افزایش شاخص قیمت در سال 1395 رخ داده و انتظار می‌رود در تورم سال 1395 به‌خوبی لحاظ شود.

 

 

  اخبار اقتصادی  -  دنیای اقتصاد  

جدیدترین مطالب
 • نکته هایی برای انتخاب بهترین رنگ ها برای دکوراسیون
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل لباس های شب یلدا
 • نتایج بیشتر ...
 • رسوم شب یلدا در چادگان اصفهان
 • نتایج بیشتر ...
 • طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب (74)
 • نتایج بیشتر ...
 • سفر به قونیه
 • نتایج بیشتر ...
 • راهکارهایی برای داشتن زمستانی شاد و سالم‌تر
 • نتایج بیشتر ...
 • جدیدترین میوه آرایی شب یلدا
 • نتایج بیشتر ...
 • راههای ارتباط بر قرار کردن با جنین
 • نتایج بیشتر ...
 • بیماری گلومرولونفریت (التهاب مویرگهای کلیه)
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان شپش موی سر با اسپند
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس تبریک شب یلدا (9)
 • نتایج بیشتر ...
 • بایدها و نبایدهای آرایش عروس
 • نتایج بیشتر ...
 • ابداع یک نشیمن عجیب، کارا و قابل حمل+ تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • 10 نکته ساده برای داشتن یک زندگی عاشقانه و رویایی
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا نباید به غیر خدا اعتماد کرد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز یکشنبه 26 آذر
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه انگیزه‌مان را برای راه اندازیِ کار جدید بالا ببریم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه یک زن قاطع در مقابل شوهرم باشم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل لباس های مجلسی ایوانکا ترامپ
 • نتایج بیشتر ...
 • ماه های میلادی
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس گل
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی خواهران منصوریان شهربانو ، الهه و سهیلا
 • نتایج بیشتر ...
 • بهترین فاصله سنی بین بچه‌ها
 • نتایج بیشتر ...
 • چه نوع برس مویی انتخاب کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • لاتاری چیست؟ + شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • برای داشتن هدف مناسب، این 4 نکته رو رعایت کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس روز حمل و نقل
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا کم خونی به شکل گیری کبودی منجر می‌شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با روش نگهداری از گل بگونیا هلندی
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش تصویری دوخت شلوار راحتی بدون الگو
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با طراحی به روش سالن
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش بازیابی اطلاعات گوشی اندرویدی آسیب‌دیده
 • نتایج بیشتر ...
 • آزمایش اسپرم در خانه
 • نتایج بیشتر ...
 • جلوگیری از انتقال ترس های والدین به کودک
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز شنبه 25 آذر
 • نتایج بیشتر ...
 • حذف کامل فایل های آپدیت قدیمی ویندوز 10
 • نتایج بیشتر ...
 • چند نکته ی گلخانه ای
 • نتایج بیشتر ...
 • قبل از ازدواج این چند سوال مهم را از خودتان بپرسید
 • نتایج بیشتر ...
 • زندگی مشترک‌تان را با این نکات ارزیابی کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه خوراک مرغ چشم بلبلی
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی حمید هیراد (خواننده)
 • نتایج بیشتر ...
 • نکته هایی برای انتخاب بهترین رنگ ها برای دکوراسیون
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل لباس های شب یلدا
 • نتایج بیشتر ...
 • رسوم شب یلدا در چادگان اصفهان
 • نتایج بیشتر ...
 • طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب (74)
 • نتایج بیشتر ...
 • سفر به قونیه
 • نتایج بیشتر ...
 • راهکارهایی برای داشتن زمستانی شاد و سالم‌تر
 • نتایج بیشتر ...
 • جدیدترین میوه آرایی شب یلدا
 • نتایج بیشتر ...
 • راههای ارتباط بر قرار کردن با جنین
 • نتایج بیشتر ...
 • بیماری گلومرولونفریت (التهاب مویرگهای کلیه)
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان شپش موی سر با اسپند
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس تبریک شب یلدا (9)
 • نتایج بیشتر ...
 • بایدها و نبایدهای آرایش عروس
 • نتایج بیشتر ...
 • ابداع یک نشیمن عجیب، کارا و قابل حمل+ تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • 10 نکته ساده برای داشتن یک زندگی عاشقانه و رویایی
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا نباید به غیر خدا اعتماد کرد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه انگیزه‌مان را برای راه اندازیِ کار جدید بالا ببریم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه یک زن قاطع در مقابل شوهرم باشم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل لباس های مجلسی ایوانکا ترامپ
 • نتایج بیشتر ...
 • ماه های میلادی
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس گل
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس پروفایل تولدم نزدیکه
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه یک صبحانه پنیری خوشمزه
 • نتایج بیشتر ...
 • دعای مجیر
 • نتایج بیشتر ...
 • تکنیک های سرآشپزهای ماهر
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی خواهران منصوریان شهربانو ، الهه و سهیلا
 • نتایج بیشتر ...
 • بهترین فاصله سنی بین بچه‌ها
 • نتایج بیشتر ...
 • چه نوع برس مویی انتخاب کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • لاتاری چیست؟ + شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • برای داشتن هدف مناسب، این 4 نکته رو رعایت کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس روز حمل و نقل
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا کم خونی به شکل گیری کبودی منجر می‌شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با روش نگهداری از گل بگونیا هلندی
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش تصویری دوخت شلوار راحتی بدون الگو
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با طراحی به روش سالن
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش بازیابی اطلاعات گوشی اندرویدی آسیب‌دیده
 • نتایج بیشتر ...
 • آزمایش اسپرم در خانه
 • نتایج بیشتر ...
 • جلوگیری از انتقال ترس های والدین به کودک
 • نتایج بیشتر ...
 • گلکسی اس 9 کی و کجا رونمایی می شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • حذف کامل فایل های آپدیت قدیمی ویندوز 10
 • نتایج بیشتر ...
 • چند نکته ی گلخانه ای
 • نتایج بیشتر ...
 • قبل از ازدواج این چند سوال مهم را از خودتان بپرسید
 • نتایج بیشتر ...
 • زندگی مشترک‌تان را با این نکات ارزیابی کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه خوراک مرغ چشم بلبلی
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی حمید هیراد (خواننده)
 • نتایج بیشتر ...
 • حدیث در فضیلت صلوات (2)
 • نتایج بیشتر ...
 • لاوروف: بر سر اصول تقسیم خزر توافق کرده‌ایم
 • نتایج بیشتر ...
 • اجرای طرح ضربتی برخورد با مسافربرهای شخصی در فرودگاه ها؛ به زودی
 • نتایج بیشتر ...
 • دو شرط سنگین آاِک برای مسعود/ شجاعی رو دست خورد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • پایان جنجال‌ها درباره سیارکی به شکل سیگار برگ
 • نتایج بیشتر ...
 • «آینه بغل» رکوردی جدید برای سینما رقم می‌زند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • حراجی سکه از هیجان افتاد/ صندلی‌ها خالی شد
 • نتایج بیشتر ...
 • کاهش قابل ملاحظه جریمه مهدی طارمی؛ محرومیت‌ همچنان پابرجاست
 • نتایج بیشتر ...
 • ازدواج نزدیک به 1500 دختر زیر 14 سال در زنجان
 • نتایج بیشتر ...
 • تاج: رای علی کریمی ارتباطی به ملاقاتش با من ندارد/ کریمی هیچ عذرخواهی از من نکرد
 • نتایج بیشتر ...
 • دیپلمات روس: هرلحظه احتمال وقوع جنگ در شبه جزیره کره وجود دارد
 • نتایج بیشتر ...
 • روزنامه کویتی مدعی شد: اسرائیل کارخانجات نظامی ایران در سوریه را بمباران کرده است
 • نتایج بیشتر ...
 • ابهامات دربارۀ ادعای آمریکا در قبال موشکهای یمنی
 • نتایج بیشتر ...
 • استفاده از اسپرم برای رساندن دارو به تومور سرطانی!
 • نتایج بیشتر ...
 • «نیمار» مطمئنا به رئال می‎رود/ منتظر ماه ژوئن باشید
 • نتایج بیشتر ...
 • اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره بلیت بازی‌های ایران در جام جهانی ۲۰۱۸
 • نتایج بیشتر ...
 • کواکبیان: آیا این گشت‌های ثارالله و بقیه‌الله و ... امر به معروف و نهی از منکر است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • بلومبرگ: کاخ سفید در حال بررسی اجازه استمرار توافق بوئینگ با ایران است
 • نتایج بیشتر ...
 • فلاحت‌پیشه: هنوز مردم کانکس ندارند/ بانک‌ها پیامک دیرکرد وام می‌فرستند
 • نتایج بیشتر ...
 • پزشکیان: ربایی‌ترین بانک‌ها درایران است/ مجلس به‌دنبال حذف دزدی واختلاس است
 • نتایج بیشتر ...
 • اردوغان: گروه‌های تروریستی و اسرائیل از درگیری میان مسلمانان بهره‌برداری می‌کنند
 • نتایج بیشتر ...
 • روایت خیابانی از نقش دایی در کمک‌ به زلزله‌زدگان
 • نتایج بیشتر ...
 • گره فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به ایران باز می‌شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • فائزه هاشمی: شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد در بدن پدر ۱۰ برابر حد مجاز رادیواکتیو بوده است
 • نتایج بیشتر ...
 • حیواناتی که برای نبردهایی خونین تربیت شده‌اند /تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • کامران تفتی به جمع روسی پیوست
 • نتایج بیشتر ...
 • اسپیلبرگ: دوران ترامپ شبیه ریاست جمهوری نیکسون است
 • نتایج بیشتر ...
 • تاج نباید اسلامیان را معرفی می‌کرد/ گرشاسبی استقلالی است
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان بی خوابی با عینک شیشه کهربایی
 • نتایج بیشتر ...
 • حسین مرعشی: مشکل ما، مشکل آی کیومان است؛ آی کیوی ما یک مقدار بیشتر از دوستان دیگرمان است
 • نتایج بیشتر ...
 • چایخورها چشمان سالم‌تری دارند
 • نتایج بیشتر ...
 • مهران غفوریان: اولین فیلم سینمایی‌ام را بزودی می سازم
 • نتایج بیشتر ...
 • مسعود نیلی: عنوان‌دار مزمن‌ترین تورم دنیا هستیم
 • نتایج بیشتر ...
 • غزاله سلطانی: با مهراوه دلم قرص شد
 • نتایج بیشتر ...
 • تفکیک جنسیتی در گورستان ظهیرالدوله!
 • نتایج بیشتر ...
 • حمایت وزیر خارجه ژاپن از توافق هسته‌ای
 • نتایج بیشتر ...
 • ستارگانی که ستاره بخت بر روی شانه آن‌ها نشسته است
 • نتایج بیشتر ...
 • ۲۵ ورزشکار ثروتمند تاریخ از نگاه فوربس
 • نتایج بیشتر ...
 • بیماری‌های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان ازتردد غیرضروری در فضای باز خودداری کنند
 • نتایج بیشتر ...
 • شناسایی درآمد خانوارها بر اساس «کدملی»
 • نتایج بیشتر ...
 • عربستان به زنان اجازه راندن کامیون و موتور را هم داد!
 • نتایج بیشتر ...
 • رویترز: مقامات کاخ سفید در مورد قرارداد هسته‌ای با عربستان به کنگره توضیح دادند
 • نتایج بیشتر ...
 • بورس تهران بار دیگر کانال شکنی کرد/ رشد فلزی‌ها و کاهش خودرویی‌ها
 • نتایج بیشتر ...
 • لیلی رشیدی و زهرا داوودنژاد به سریال هیئت مدیره پیوستند
 • نتایج بیشتر ...
 • محمد هاشمی: علت مرگ آیت‌الله اعلام شد، علت ایست قلبی نه!
 • نتایج بیشتر ...
 • دلار جا خوش کرد؛ سکه عقب‌ نشست
 • نتایج بیشتر ...
 • روش جدید برای مقابله با لورفتن سوالات/پیشنهاد ارائه ۲۵ دستگاه بنز به مدیران مدارس از سوی یکی از موسسات کنکور
 • نتایج بیشتر ...
 • وزیر دفاع آمریکا پس از ادعاهای نیکی هیلی: نیازی به پاسخ نظامی به ایران نمی‌بینم؛ به همین دلیل بود که ژنرال‌های ما کنار هیلی حضور نداشتند
 • نتایج بیشتر ...
 • ظریف: کشورهای منطقه با یک عطسه ترامپ می‌لرزند و با خنده‌اش سرخوش می‌شوند
 • نتایج بیشتر ...
 • شغل جدید اوباما؛ بابانوئل! (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • لاوروف: تحولات سوریه آغازی برای مذاکرات سیاسی طبق قطعنامه ۲۲۵۴ است
 • نتایج بیشتر ...
 • فردیسی‌ها در البرز قبر 6 میلیونی را 18 میلیون تومان می‌خرند!
 • نتایج بیشتر ...
 • محکومیت یک ایرانی ـ کانادایی به بهانه نقض تحریم‌های آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • گرشاسبی: سوءتفاهم‌های پیش آمده با ریزه اسپور مرتفع می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • فائزه هاشمی: شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد در بدن پدر ۱۰ برابر حد مجاز رادیواکتیو بوده است
 • نتایج بیشتر ...
 • برگ تازه ی بن سلمان برای مقابله با نفوذ ایران در میدان یمن: اخوان المسلمین!
 • نتایج بیشتر ...
 • شناسایی درآمد خانوارها بر اساس «کدملی»
 • نتایج بیشتر ...
 • شغل جدید اوباما؛ بابانوئل! (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • عباس عبدی: کسانی که می گویند از رای خود پشیمانند، مفهوم سیاست را نمی دانند
 • نتایج بیشتر ...
 • عبدالله ناصری بررسی کرد؛ چه کسانی، پشت پرده فضاسازی و حملات سنگین علیه روحانی قرار دارند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • احمدي‌نژاد همچنان بدون محاكمه
 • نتایج بیشتر ...
 • صفایی فراهانی: اصلاح‌طلبان با شناخت کامل به روحانی رای دادند و به هیچ عنوان پشیمان نیستند
 • نتایج بیشتر ...
 • ازدواج نزدیک به 1500 دختر زیر 14 سال در زنجان
 • نتایج بیشتر ...
 • حسین مرعشی: مشکل ما، مشکل آی کیومان است؛ آی کیوی ما یک مقدار بیشتر از دوستان دیگرمان است
 • نتایج بیشتر ...
 • ترامپ برندگان قرعه‌کشی لاتاری اقامت در آمریکا را "زباله" خواند!
 • نتایج بیشتر ...
 • پول خود را بیت‌کوین بر باد ندهید!
 • نتایج بیشتر ...
 • گره فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به ایران باز می‌شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • روزنامه کویتی مدعی شد: اسرائیل کارخانجات نظامی ایران در سوریه را بمباران کرده است
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش «عادل الجبیر» به انصراف سعد حریری از استعفایش
 • نتایج بیشتر ...
 • بنزین واقعا ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • کواکبیان: آیا این گشت‌های ثارالله و بقیه‌الله و ... امر به معروف و نهی از منکر است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • پاسخ باران کوثری به منتقدان موضع‌گیری سیاسی اخیرش
 • نتایج بیشتر ...
 • انتقاد تند نیوشا ضیغمی از صدف طاهریان/ خودمان آدم‌های بی‌مغز را بزرگ می‌کنیم
 • نتایج بیشتر ...
 • جایزه افتخاری گلدن گلوب برای «اوپرا وینفری»
 • نتایج بیشتر ...
 • مهران غفوریان: اولین فیلم سینمایی‌ام را بزودی می سازم
 • نتایج بیشتر ...
 • «آینه بغل» رکوردی جدید برای سینما رقم می‌زند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • بهترین راه یادگیری معرفی شد /عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • حیواناتی که برای نبردهایی خونین تربیت شده‌اند /تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • ۲۰ میلیون چراغ برای تزئین خیابان‌های مسکو در آستانه کریسمس
 • نتایج بیشتر ...
 • جزیره‌ای به شکل اثر انگشت /عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • رونالدو به رکورد پله رسید
 • نتایج بیشتر ...
 • مهدی هاشمی نسب و افشاگری تازه‌اش درباره جدایی از پرسپولیس
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش تند علی کریمی به اتهام رانت خواری!
 • نتایج بیشتر ...
 • دو شرط سنگین آاِک برای مسعود/ شجاعی رو دست خورد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • پایان جنجال‌ها درباره سیارکی به شکل سیگار برگ
 • نتایج بیشتر ...
 • گل داوودی به جنگ پشه ها می رود
 • نتایج بیشتر ...
 • ساخت ربات‌هایی که مثل حشرات رفتار می‌کنند
 • نتایج بیشتر ...
 • ابداع روش جدیدی برای وزن کردن ستارگان تنها
 • نتایج بیشتر ...
 • چهره ها در شبکه‌های اجتماعی (597)
 • نتایج بیشتر ...