پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

مرکل ترکیه را به "سوءاستفاده" از احکام اینترپل متهم کرد

تاریخ انتشار : دوشنبه, 30 مرداد 1396 11:16

  اخباربین الملل,خبرهای بین الملل, مرکل

صدراعظم آلمان ضمن انتقاد از استفاده ترکیه از حکم بازداشت اینترپل برای دستگیری یک نویسنده آلمانی در اسپانیا تاکید کرد، این مساله مصداق سوءاستفاده از پلیس بین‌الملل است. 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دوغان آخانلی، نویسنده آلمانی ترکیه‌ای روز شنبه پس از آنکه آنکارا "اخطار قرمزی" را درخصوص وی صادر کرده بود، در اسپانیا بازداشت شد. این نویسنده روز یکشنبه آزاد شد اما از آنجایی که اسپانیا در حال بررسی درخواست ترکیه برای استرداد وی است باید در مادرید بماند.

 

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در جریان یک سخنرانی انتخاباتی گفت: این اقدام درست نیست و بسیار خوشحالم که اسپانیا در حال حاضر این نویسنده را آزاد کرده است. ما نباید از سازمان‌های بین‌المللی همچون اینترپل برای چنین اهدافی سوءاستفاده کنیم.

 

از کودتای نظامی نافرجام سال گذشته در ترکیه روابط میان آنکارا و اتحادیه اروپا روز به روز تیره‌تر شده است. اتباع اروپایی – ترکیه‌ای در بین 50 هزار فرد بازداشت شده از زمان وقوع این کودتای نافرجام قرار دارند که منتقدان این مساله را به عنوان یک سرکوب تبعیض آمیز توسط رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه محکوم می‌کنند.

 

مرکل نسبت به دیگر سیاستمداران آلمانی انتقادات کمتری از اردوغان مطرح کرده و منتقدان معتقدند که مرکل به خاطر نقش ترکیه به عنوان یک حائل در برابر سیل آوارگان جنگی سوری به اروپا به نوعی خودش را مدیون اردوغان می‌داند.

 

مرکل در تندترین انتقاد خود نسبت به آنکارا گفت: متاسفانه دوغان یکی از چندین مورد است به همین خاطر است که ما اخیرا به طور گسترده سیاستمان را در رابطه با ترکیه تغییر داده‌ایم چراکه این اقدامات اردوغان کاملا غیرقابل قبول است.

 

با وجود هشدار زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان به اردوغان در رابطه با اینکه نباید در سیاست‌های آلمان دخالت کند، اردوغان روز شنبه از ترکیه‌ای‌های آلمان خواست تا در انتخابات پارلمانی ماه آتی به احزاب ضد ترکیه‌ای آلمان درس خوبی بدهد.

 

این در حالی است که اینترپل هنوز در رابطه با اظهارات مرکل اظهارنظری نکرده است.

 

جدیدترین مطالب