پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

تابش: اگر هاشمی دست به افشاگری می‌زد پشت پرده بسیاری از چهره‌ها مشخص می‎‌شد

تاریخ انتشار : پنج شنبه, 21 دی 1396 21:16

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

سالگرد درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی موعد مناسبی برای ارزیابی شرایط کشور در نبود این چهره موثر سیاسی به نظر می‌ رسد؛ چهره‌ای که از سال‌های قبل از انقلاب اسلامی در زمره انقلابیون ارشد به حساب می‌آمد و با روی کار آمدن جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از مقامات ارشد نظام در بخش‌های رسمی حکومت ایفای نقش کرد تا سال‌های آخر عمرش که قدری از این فضای رسمی فاصله گرفت و نزدیکی بیشتری با اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان پیدا کرد.

 پس از فوت مرحوم‌ هاشمی رفسنجانی همواره بحث جایگزینی شخصیتی در تراز ایشان در فضایی دور از عرصه‌های رسمی قدرت مطرح بوده است. به ویژه اینکه آیت الله هاشمی در چند دوره انتخابات اخیر نقش موثری را در فضای سیاسی کشور ایفا کرد و فقدان ایشان نوعی نگرانی را به ویژه برای فعالان سیاسی اصلاح‌طلب به وجود می‌آورد.

 

محمدرضا تابش، نماینده اصلاح‌طلب مجلس و نایب رئیس فراکسیون امید، هاشمی رفسنجانی را محرم‌ترین فرد به امام و رهبری توصیف می‌کند و می‌گوید اگر او اراده می‌کرد وقایعی از ادوار مختلف را افشا کند، سنگ روی سنگ بند نمی‌شد و پشت پرده چهره‌ها مشخص می‌شد و این نشات گرفته از علایق و دل‌بستگی‌اش به نظام بود که بسیاری از اسرار نظام را در دل خود نگه داشت.

 

 

 

*شخصیت مرحوم هاشمی رفسنجانی از نظر شما تحت تاثیر کدام‌یک از شخصیت‌های تاریخ معاصر ایران بود؛ چون هم‌فکران ایشان، مرحوم هاشمی را تحت تاثیر امیرکبیر می‌دانند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی جامع الاطراف داشتند که هم در کسوت روحانیت بود و با رموز حوزه‌های علمیه و افکار روحانیت آشنا بود و هم درعین حال دستی در بازار و داد و ستد داشت. ایشان اگرچه به عنوان یک روحانی در زمره مبارزین با رژیم ستم‌شاهی قرار داشت، اما با گروهها و احزابی که افکار و دیدگاه‌های متنوع وبعضا متضادی داشتند ارتباط و تعامل برقرار می‌کرد و در واقع حلقه وصل مبارزین انقلابی بود. به مسائل بین‌المللی از جمله حوادث خاورمیانه و فلسطین واقف بود. شخصیت سیاسی ایشان بیشتر متاثر از شخصیت سیاسی افرادی بود که تحول‌گرا و اصلاح‌طلب بودند؛ مانند امیرکبیر، مدرس، عبده و... کاملا تحت تاثیر حضرت امام و مجذوب ایشان بود. او انقلاب اسلامی را همچون شخصیت‌هایی امثال شهید مطهری، شهید بهشتی و مقام معظم رهبری می‌دید که از پایگاه دین بتواند به استبداد واستعمار خاتمه دهد و درجامعه عدالت و قسط برقرار کند. می‌خواست انقلاب اسلامی بتواند طرحی نو در دنیای معاصر در افکند. از نظر او دین اسلام وحکومت دینی قابلیت اداره جامعه را در سطح وسیع داشت.

 

*برای مرحوم هاشمی در سیاست ایران چه نقشی قائل هستید؟

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی کاملا ممتاز، مردمی، انقلابی، واقع ببن وروشن‌نگر بود. شاکله وجودی او باعث شده بود به قضایا ازسر محاسبه نگاه کند و بر مبنای خواست‌های مردم، آینده‌ای را برای جمهوری اسلامی ترسیم کند که دین در عرصه حکومت، بدرخشد. او در اداره جنگ در خدمت پیاده کردن اهداف امام و انقلاب قرار گرفت و در شورای انقلاب نقش‌آفرین بود. در دفاع مقدس، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان هم نقش ممتاز خود را به خوبی ایفا کرد و برای تحقق اهدافش از اهرم‌های مقبولیت، تاثیرگذاری و قدرت به اتکای رای مردم نیز استفاده کرد و علیرغم برخی تنگناها وتنگ نظری‌ها و تهمت‌هایی که به او روا داشته شد، کنار نکشید و خسته نشد.

 

او حتی از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس هم سر باز نزد؛ نه اینکه حرص مقام داشته باشد، بلکه می‌خواست آرمان‌هایش به نتیجه برسد. ایشان شخصیتی بود که هم قبل از انقلاب را درک کرده بود و هم دلش برای توسعه کشور می‌تپید و قائل به تحول در روش‌ها برای پیشرفت در کشور بود. او یک مبارز انقلابی و شخصیت مردمی خستگی ناپذیر بود که از بذل هیچ کوششی فروگذار نکرد تا به آرمان‌هایی که مردم به خاطر آن انقلاب کرده بودند و او به آنها وفادار بود، جامه عمل بپوشاند.

 

*این تهمت‌ها و تنگ نظری‌ها بیشتر از سوی چه طیف یا چه کسانی بود؟

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آماج حملات تندروانه برخی رفقای سابق خود و حتی معدودی از اصلاح‌طلبان نیز قرار گرفت که بیشتر درگروه اول ریشه درشاید تنگ نظری‌ها و رقابت‌ها داشت. برخی هم تصورشان این بود که سیاست‌های به کارگرفته شده تضعیف دین را درپی خواهد داشت. در اصلاح‌طلبان بیشتر ترس دورشدن از آرمان‌های انقلاب و خواست‌های تاریخی مردم و رواج شاید به تعبیر عریانش اشرافی‌گری را به دنبال خواهد داشت که موجب برانگیخته شدن مخالفت‌ها می‌شد. علی‌رغم این برخوردها که گاهی عرصه را تنگ و سخت می‌کرد ولی او دست از اهدافش برنداشت.

 

 *با این وجود آیا توانست نقش موثری در فضای سیاسی ایفا کند؟

حسن بزرگ آقای هاشمی امید به آینده، استواری درعزم و اراده و مایوس نشدن بود. ایشان تا وقتی در قید حیات بود، ممکن بود خیلی اوقات علیرغم داشتن سمت رسمی، از مدار تصمیم‌گیری خارج باشد یا نتواند هر آنچه را که در اندیشه‌اش بود، محقق کند اما با یک موضع‌گیری سنجیده و سخن تاثیرگذار به افراد روحیه می‌داد و خواست مردم را ملاک عمل حاکمیت می‌دانست. مثل فرآیند انتخابات ۷۶ که به مردم تضمین داد رای‌شان خوانده می‌شود؛ یاصحبت‌هایش بعد از انتخابات ۸۸ که هدفش التیام و آرامش دادن به جامعه بود. اگر چه ممکن بود صفر تا صد قدرت در اختیارش نبوده باشد؛ اما موضع خویش را درمقام حاکمیت اراده مردم بیان می‌کرد. اشاره کردم، همانند انتخابات ریاست جمهوری ۷۶ که پیامدش روی کارآمدن آقای خاتمی بود و پس از آن شاهد تحولاتی هستیم که درجامعه رخ داد.

 

زمانی ما دراقلیت محض بودیم عدد اصلاح‌طلبان حاضر در مجموعه حاکمیت به تعداد انگشتان دو دست نمی‌رسید اما در ملاقات‌هایی که با ایشان داشتیم چنان با روحیه و امیدوار صحبت می‌کرد که انگار ما در اکثریت هستیم. بی پرده صحبت می‌کرد و بعضا مطالبی را که به رهبری معظم منعکس کرده بود و نقطه‌نظرات ایشان را توضیح می‌داد. حتی گاهی از اختلاف سلایق می‌گفت اما مراقبت می‌کرد و توصیه‌اش این بود، مباحث علنی نشود. براین باور بود که ضرورتی ندارد حرف‌های درون خانواده نظام علنی شود. اگر جایی هم مسیری طی می‌شد که مشی مسئولان و اراده آنها با آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب فاصله داشت، خودش وارد عمل می‌شد و حرفش را می‌زد. او در عین کیاست و درایت، شجاعت داشت و اگر ضرورت ایجاب می‌کرد مواضعش را صریح بیان می کرد؛ در عین حال اگر مصلحت نمی‌دید حرفی علنی شود، آن را به شیوه های دیگر دنبال می‌کرد. بسیاری از اسرار نظام را در دل خود نگه داشت.

 

*رابطه مرحوم هاشمی با رهبری چگونه بود؟

او محرم‌ترین فرد به حضرت امام و رهبری بود و هیچگاه ندیدم مسائل حساس و دارای طبقه‌بندی را که بین ایشان و امام و رهبری گذشته در خفا یا علنی بیان کند. این هم نشات گرفته از وفاداری و مدیریت ایشان بود. البته ممکن است در قالب یادداشت نوشته باشند که بعد از طی شدن حساسیت‌ها منتشرشود ولی اگراراده می‌کرد وقایعی از دوران مبارزه و حوادث انقلاب اسلامی و مقطع جنگ تحمیلی و سال‌های حاکمیت جمهوری اسلامی را که در دلش بود و به افراد و اشخاص و نهادها و دستگاه‌های مختلف و مواضع آنها در قبال مسائل حساس مربوط می‌شد، افشا کند، سنگ روی سنگ بند نمی‌شد و پشت پرده چهره‌ها مشخص می‌شد.

این‌ها نشات گرفته از علایق و دل‌بستگی‌اش به نظام بود. آیت‌الله هاشمی شخصیتی مودب و منطقی بود که آدم پیش او احساس امنیت می‌کرد، او بیشتر وقت‌ها شخص دوم نظام بود و اینکه می‌شد پیش او بدون لکنت زبان حرف زد بسیار ارزشمند بود. همین روحیه باعث می‌شد هم مخزن‌الاسرار نظام باشد و هم خودش بی‌واسطه اطلاعات را کسب کند و به امام و رهبری و سایر مسئولان ذیربط منتقل کند و تصمیم‌گیری‌ها را مبتنی بر واقعیت‌ها رقم زند. اثر این نوع فعالیت او را در پایان جنگ تحمیلی دیده‌ایم.

 

*برخی انتقاداتی به عملکرد مرحوم هاشمی مطرح می‌کنند؛ آیا شما هم قائل به اشتباهاتی در دوران مدیریت اجرایی او هستید؟

جاهایی هم در سیاست‌هایی که اعمال کرده، ممکن است اشتباهاتی داشته یا توفیقی در اجرای هر آنچه مدنظرش بوده نداشته است؛ مثلا در برخی مناصب هر چند مدیریت به روز و کارآمد بود، ولی باید مراقبت می‌شد که مدیران منبعث از آرمان‌های انقلاب و درخدمت تحقق خواست‌های مردم باشند. رسیدگی به کار مردم و کشور را در اولویت قراردهند، به اراده مردم و این‌که آنها ولی نعمت ما هستند، عملا باور داشته باشند، ساده زیستی و پرهیز ازتجمل گرایی را پیشه خود کنند. اینها گاهی منشا اختلاف‌نظر اصلاح طلبان و بعضا اصول‌گرایان با برخی کارگزاران دولت ایشان می‌شد.

 

 *پایگاه سیاسی مرحوم هاشمی در چه طیفی تعریف می‌شود؟

ایشان پایگاه مردمی داشت؛ طیفی که انقلاب کرده بودند و دلبسته به انقلاب بودند و طیف تکنوکراتی که انقلاب را قبول داشتند ولی روش‌های دگم را نمی‌پسندیدند و خیلی از اصلاح‌طلبانی که آرمان‌های خویش را در دل انقلاب می‌جستند و اصول‌گرایانی که می‌خواستند عملا جمهوری اسلامی موفق شود، خیل مدیران کشور و تکنوکرات‌ها و حتی ملی مذهبی‌های واقع بین وعلاقمند به توسعه کشور، طرفدارش بودند.

 

*بسیاری معتقدند مرحوم هاشمی در مواضع سیاسی‌اش از راست به چپ گردش کرده؛ چقدر با این نظر موافقید؟

در واقع نمی‌توان تعبیر گردش را برای او استفاده کرد؛ ولی به هر حال مواضعش در برهه‌های مختلف، متفاوت با آن چیزی بود که در سال‌های قبل انقلاب یا اول انقلاب بیان می‌کرد. این نشانه واقع بینی است و دوری ازجزم نگری. معمولا مصلحان جامعه به این اوصاف متصفند. وی فردی مسالمت‌جو و منعطف بود و نوعی پختگی در رفتارش داشت. در واقع دو عنصر زمان و مکان را مدنظر داشت. تحولات مربوط به شکل‌گیری شخصیت سیاسی واجتماعی ایشان هم در جهت پویایی بود. همچنان که در بین اصلاح‌طلبان تحولات به این سمت بود.

 

*در فقدان مرحوم هاشمی رفسنجانی، در بین چهره‌های سیاسی، کسی هست که بتواند نقش ایشان را ایفا کند؟

به نظرم پایگاه مردمی و مقبولیت کم‌نظیر جناب آقای خاتمی و سعه‌صدر و دین‌داری وهم روشنفکری ایشان، می‌تواند این جایگاه را برای او متصور کند. اما شخصیت ومنش فردی جناب آقای خاتمی، تواضع و دوری ازمنیت‌ها، جایگزینی فردی را منتفی می‌کند. از آن‌طرف جامعه ما در حال تغییر و تحول است؛ هرچه جامعه به سمت تحزب پیش برود و نظام‌مند شود و افکار مردم را احزاب شکل دهند، تاثیر شخصیت‌های کاریزماتیک کمتر می‌شود و افکار و ایده‌های مبتنی بر خرد جمعی تعیین کننده خواهد بود. احزاب باید قدرت بگیرند تا جامعه حزبی باشد.

 

در یکی دو انتخابات اخیر تعامل نانوشته و بعضا ناگفته‌ای بین شخصیت‌های موثر سیاسی از جمله آقایان خاتمی، هاشمی رفسنجانی، سید حسن خمینی و در مواردی ناطق نوری، به وجود آمد که باعث شد روند جامعه به نحوی هدایت شود که به سمت رادیکالیسم پیش نرود. این تعاملات در دوره‌ای برقرار بود و اکنون هم در فقدان ایشان اگر این ظرفیت بتواند تداوم یابد، جامعه مسیر بالندگی، شادابی و نشاط را طی خواهد کرد. البته تفاوتی هم با قبل دارد؛ آن زمان این جناح در مصدر قدرت نبود و توقع از آن کم بود اما الان در مصدر قدرت است؛ هم باید برنامه‌هایش را اجرایی کند و هم تنگناها را بگوید که مردم بدانند اگر وعده‌ای محقق نمی‌شود دلیلش چیست.

 

دولت اعتدال‌گرا نیازمند تبیین مواضع و تلاش‌هایش است تا درآینده شاهد تغییرات مدیریتی نشات گرفته از فرافکنی و تخریب رقبا، ناآگاهی مردم و ضعف و سستی دست‌اندرکاران، نباشیم. باید نوعی اطلاع‌رسانی شفاف انجام شود. انقلاب متعلق به همه مردم است و همه باید در جهت تحقق خواست مردم گام بردارند.

 

 جمهوریت

 

 

جدیدترین مطالب
 • راهنمای نگهداری از گل های آپارتمانی
 • نتایج بیشتر ...
 • تاریخچه تقویم در ایران
 • نتایج بیشتر ...
 • جدا شدگی پرده شبکیه چشم
 • نتایج بیشتر ...
 • در هتل ها چه خطرات بهداشتی شما را تهدید می کند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • برای رشد موهایم چی بخورم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی مارال فرجاد | عکس های خانوادگی مارال فرجاد
 • نتایج بیشتر ...
 • اگر فرزند وسط هستید این مطلب را حتما بخوانید
 • نتایج بیشتر ...
 • با انواع نان پیتزا آشنا شوید
 • نتایج بیشتر ...
 • انتخاب سنگ‌ مناسب برای کابینت آشپزخانه
 • نتایج بیشتر ...
 • امر به معروف و نهی از منکر چه شرایطی دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • اصول تمیز کردن کولر گازی
 • نتایج بیشتر ...
 • ازدواج با مردی با این خصوصیات، ممنوع!!
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا می دانید مضرات نوشابه چیست؟
 • نتایج بیشتر ...
 • 15 فایده ورزش شنا
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز یکشنبه 02 اردیبهشت
 • نتایج بیشتر ...
 • کاهش وزن سریع چه عوارضی دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • هفت نکته که همه باید درباره کرم ضد آفتاب بدانند
 • نتایج بیشتر ...
 • ناامیدی و بدبینی نشانه ای از اختلالات خلقی است
 • نتایج بیشتر ...
 • مردان کم خونی را جدی بگیرند
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه پلو چغاله و مرغ
 • نتایج بیشتر ...
 • تغییر یا اضافه کردن فونت‌های جدید به اندروید
 • نتایج بیشتر ...
 • طالع بینی اردیبهشت ماه 97
 • نتایج بیشتر ...
 • اشعار ولادت امام سجاد علیه السلام (3)
 • نتایج بیشتر ...
 • باستان شناسان هیچ توضیحی برای این کشفیات ندارند
 • نتایج بیشتر ...
 • رازهای جذابیت در اولین برخورد با جنس مخالف!
 • نتایج بیشتر ...
 • اصول ست کردن رنگ کفش با لباس آقایان
 • نتایج بیشتر ...
 • احادیث امام سجاد (ع)
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش شکستن تخم مرغ با یک دست
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش گام به گام ساخت خرس عروسکی (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با مسجد الحرام
 • نتایج بیشتر ...
 • 6 علت لرزش و تکان خوردن جنین در بارداری
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز شنبه 01 اردیبهشت
 • نتایج بیشتر ...
 • یادگیری و تقویت حافظه
 • نتایج بیشتر ...
 • چند دقیقه در هفته شنا کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • مکان های دیدنی ایران در بهار
 • نتایج بیشتر ...
 • پوسترهای میلاد حضرت ابوالفضل العباس (ع)
 • نتایج بیشتر ...
 • مسائل مالی چه به روز رابطه‌تان می‌آورد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل مو دخترانه برای بهار 2018
 • نتایج بیشتر ...
 • متن ادبی در مورد حضرت ابوالفضل (علیه السلام)
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه نان مغزدار با گردو
 • نتایج بیشتر ...
 • سرطان تخمدان چه علائمی دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • راهنمای نگهداری از گل های آپارتمانی
 • نتایج بیشتر ...
 • تاریخچه تقویم در ایران
 • نتایج بیشتر ...
 • جدا شدگی پرده شبکیه چشم
 • نتایج بیشتر ...
 • در هتل ها چه خطرات بهداشتی شما را تهدید می کند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • برای رشد موهایم چی بخورم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی مارال فرجاد | عکس های خانوادگی مارال فرجاد
 • نتایج بیشتر ...
 • اگر فرزند وسط هستید این مطلب را حتما بخوانید
 • نتایج بیشتر ...
 • با انواع نان پیتزا آشنا شوید
 • نتایج بیشتر ...
 • انتخاب سنگ‌ مناسب برای کابینت آشپزخانه
 • نتایج بیشتر ...
 • امر به معروف و نهی از منکر چه شرایطی دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • اصول تمیز کردن کولر گازی
 • نتایج بیشتر ...
 • ازدواج با مردی با این خصوصیات، ممنوع!!
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا می دانید مضرات نوشابه چیست؟
 • نتایج بیشتر ...
 • 15 فایده ورزش شنا
 • نتایج بیشتر ...
 • شناسایی کودک آزاران در فضای مجازی ممکن شد
 • نتایج بیشتر ...
 • کاهش وزن سریع چه عوارضی دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • هفت نکته که همه باید درباره کرم ضد آفتاب بدانند
 • نتایج بیشتر ...
 • ناامیدی و بدبینی نشانه ای از اختلالات خلقی است
 • نتایج بیشتر ...
 • مردان کم خونی را جدی بگیرند
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه پلو چغاله و مرغ
 • نتایج بیشتر ...
 • تغییر یا اضافه کردن فونت‌های جدید به اندروید
 • نتایج بیشتر ...
 • این نشانه‌های پنهان اضطراب را جدی بگیرید
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس ولادت امام سجاد علیه السلام (6)
 • نتایج بیشتر ...
 • کارت تبریک ولادت امام سجاد
 • نتایج بیشتر ...
 • طراحی اتاق ‎نشیمن
 • نتایج بیشتر ...
 • اشعار ولادت امام سجاد علیه السلام (3)
 • نتایج بیشتر ...
 • باستان شناسان هیچ توضیحی برای این کشفیات ندارند
 • نتایج بیشتر ...
 • رازهای جذابیت در اولین برخورد با جنس مخالف!
 • نتایج بیشتر ...
 • اصول ست کردن رنگ کفش با لباس آقایان
 • نتایج بیشتر ...
 • احادیث امام سجاد (ع)
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش شکستن تخم مرغ با یک دست
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش گام به گام ساخت خرس عروسکی (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با مسجد الحرام
 • نتایج بیشتر ...
 • 6 علت لرزش و تکان خوردن جنین در بارداری
 • نتایج بیشتر ...
 • یادگیری و تقویت حافظه
 • نتایج بیشتر ...
 • چند دقیقه در هفته شنا کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • مکان های دیدنی ایران در بهار
 • نتایج بیشتر ...
 • پوسترهای میلاد حضرت ابوالفضل العباس (ع)
 • نتایج بیشتر ...
 • مسائل مالی چه به روز رابطه‌تان می‌آورد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل مو دخترانه برای بهار 2018
 • نتایج بیشتر ...
 • متن ادبی در مورد حضرت ابوالفضل (علیه السلام)
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه نان مغزدار با گردو
 • نتایج بیشتر ...
 • سرطان تخمدان چه علائمی دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • شرایطی که خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهند
 • نتایج بیشتر ...
 • انعطاف پذیری ذهن، به این ۴ عامل بستگی دارد!
 • نتایج بیشتر ...
 • احتمال موفقیت تلاش‌های اروپا برای حفظ برجام
 • نتایج بیشتر ...
 • خريد و فروش ارز ديجيتال ممنوع شد
 • نتایج بیشتر ...
 • محمدرضا رحیمی از زندان آزاد شد
 • نتایج بیشتر ...
 • ظریف: تلاش آمریکا برای تغییر نظام در ایران یک توهم است
 • نتایج بیشتر ...
 • بهرام افشاری: من از تئاتر آمده ام/ نسرین نصرتی باعث جان گرفتن شخصیت «بهتاش» شد
 • نتایج بیشتر ...
 • ریما رامین‌فر در مورد تجربه‌ش در پایتخت می‌گوید
 • نتایج بیشتر ...
 • روایت ترقی از شنود جلسات خصوصی رئیس دولت اصلاحات
 • نتایج بیشتر ...
 • واردات برنج آزاد شد
 • نتایج بیشتر ...
 • افزایش ۱۰ درصدی قیمت لوازم خانگی
 • نتایج بیشتر ...
 • مازیار میری: ما با آرامشی که محمدصادق میرکریمی فراهم می‌کند امور جشنواره را پیش می‌بریم
 • نتایج بیشتر ...
 • هشدار مشاوران ترامپ نسبت به «دام» کیم جونگ اون
 • نتایج بیشتر ...
 • بانک مرکزی خرید و فروش ارزهای مجازی را ممنوع کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • سعید مرتضوی وارد زندان اوین شد
 • نتایج بیشتر ...
 • ایجاد درد از راه دور با سلاح های جدید آمریکایی
 • نتایج بیشتر ...
 • مراقب سرتان باشید تا پارکینسون نگیرید
 • نتایج بیشتر ...
 • تقاضای «سعید مرتضوی» از رییس قوه قضاییه برای بازبینی پرونده‌اش
 • نتایج بیشتر ...
 • ملانیا در سرزمین عجایب
 • نتایج بیشتر ...
 • شبکه عصبی جدید صداها را مانند انسان پردازش می کند
 • نتایج بیشتر ...
 • ارتباط چشم با بیماری های قلبی و عروقی
 • نتایج بیشتر ...
 • محسن هاشمی میثاق نامه را امضاء نکرده است
 • نتایج بیشتر ...
 • جهانگیری: برخورد با قاچاقچیان ارز با قدرت ادامه می یابد
 • نتایج بیشتر ...
 • به‌زودی «گاو» بزرگ‌ترین جانور زمین خواهد شد
 • نتایج بیشتر ...
 • موافقت کامل ایران با "لغو ویزای اربعین حسینی"
 • نتایج بیشتر ...
 • حقایق جالبی که ظاهرتان درباره شما می‌گوید
 • نتایج بیشتر ...
 • مهران مدیری برای تلویزیون سریال می‌سازد
 • نتایج بیشتر ...
 • تایید جدایی کاپیتان از بارسلونا
 • نتایج بیشتر ...
 • ملکه الیزابت 92 ساله شد
 • نتایج بیشتر ...
 • این پرسپولیسی شکایتش را پس گرفت
 • نتایج بیشتر ...
 • ادامه بی‌خبری در بازار ارز/ طلا و سکه می‌تازند
 • نتایج بیشتر ...
 • الیور استون امشب به تهران می‌آید
 • نتایج بیشتر ...
 • افزایش حقوق بازنشستگان در فروردین ۹۷ اعمال نشد
 • نتایج بیشتر ...
 • تعاونی‌های مسکن بافت فرسوده تشکیل می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • جزئیات دستگیری سعید مرتضوی / اقامت در ویلای اجاره‌ای در سرخرود مازندران
 • نتایج بیشتر ...
 • آیت‌الله مکارم شیرازى: قم، واتیکان نیست/ مرجعیت مرز خاصى ندارد
 • نتایج بیشتر ...
 • کی‌روش، دومنش و ماتئوس کاندیدای سرمربیگری کامرون
 • نتایج بیشتر ...
 • رهبر مخالفان ارمنستان بازداشت شد
 • نتایج بیشتر ...
 • ابلاغ حکم تخلف مالی در تیم ملی فوتبال بعد از پایان لیگ
 • نتایج بیشتر ...
 • داعش مسئول انفجار کابل با ۳۱ کشته و ۵۴ زخمی
 • نتایج بیشتر ...
 • رئیس اداره ارشاد مشهد آزاد شد
 • نتایج بیشتر ...
 • پیشنهاد بازیگری به بهنام بانی
 • نتایج بیشتر ...
 • حواستان به تبلیغات باشد؛ اگر دروغ بودند باید تا ۵ برابر خسارت، جریمه بدهند
 • نتایج بیشتر ...
 • برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر به «دیلی‌میل» و «گاردین» هم رسید
 • نتایج بیشتر ...
 • جباری: بحث من و استقلال پول نیست/ باید پولم را از جیب بدهند/ هر وقت خودم بخواهم خداحافظی می‌کنم
 • نتایج بیشتر ...
 • کرباسیان : تشتتی در تیم اقتصادی دولت وجود ندارد
 • نتایج بیشتر ...
 • هشدار مشاوران ترامپ نسبت به "دام" کیم جونگ اون
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش هاشمی به شهردار نشدنش/می‌توان سه بار رجوع داشت
 • نتایج بیشتر ...
 • نلسون پریرا دوس سانتوس فیلمساز بزرگ برزیلی درگذشت
 • نتایج بیشتر ...
 • دست ندادن مریلا زارعی با مرد چینی سوژه شد (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • تصویب یک فوریت طرح ساماندهی بازار خودرو در مجلس
 • نتایج بیشتر ...
 • مسجدجامعی: ضرورت حضور پلیس امنیت اخلاقی چیست؟/ نگرانم در جشنواره بین المللی کتاب و فیلم فجر حضور داشته باشند
 • نتایج بیشتر ...
 • وزارت کشور: مرزنشینان در تجمعات اخیر بانه شرکت نداشتند/ یک عده تاجر پشت این قضیه بودند/ همه چیز که نباید از کوله‌بری تامین شود
 • نتایج بیشتر ...
 • پیش فروش 3 ماهه سکه بسته شد
 • نتایج بیشتر ...
 • توضیحات پزشکیان درباره‌ «دختر خوشگلا »: شیطنت فضای مجازی بود/ بحث کاملا علمی بود
 • نتایج بیشتر ...
 • سیف: بانک مرکزی حباب نرخ سکه را از بین می برد
 • نتایج بیشتر ...
 • جزییات برنامه جدید فرزاد حسنی تشریح شد/ دلیل پخش زودتر «ماه عسل»
 • نتایج بیشتر ...
 • نوبخت: افزایش حقوق محرمانه‌ نداریم/ مجلس زمینه حذف هرگونه تبعیض در پرداخت‌ها را فراهم کند
 • نتایج بیشتر ...
 • پیش فروش سکه یک ماهه بدلیل محدودیت در ضرب متوقف شد
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا نرخ دلار ۴۲۰۰ پایدارخواهد ماند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چرا به آن نماینده عکس دختر خوشگل را نشان ندادند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • دولت نظامي؛فاجعه تمام
 • نتایج بیشتر ...
 • ظریف: برنامه هسته ای را با سرعت بیشتری از سرمی گیریم
 • نتایج بیشتر ...
 • مقابله با تکدی‌گری درتهران باتغییرشیوه کمک/فعالیت قرارگاه آسیب‌های اجتماعی با شیوه‌ای قوی‌تر
 • نتایج بیشتر ...
 • سیف: التهابات بازار ارز با اقدام های دشمن شروع شد
 • نتایج بیشتر ...
 • کاهش ۱۹ درصدی معاملات مسکن در تهران
 • نتایج بیشتر ...
 • افزایش قیمت در بازار بی‌مشتری لوازم‌خانگی!
 • نتایج بیشتر ...
 • نتانیاهو: آماده مقابله با ایران هستیم
 • نتایج بیشتر ...
 • لیبرمن: تهران هشدارهای ما را جدی بگیرد!
 • نتایج بیشتر ...
 • «جیمز متیس» چگونه به آخرین مهره ی حامی برجام در دولت ترامپ تبدیل شد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • وکیل کاووس سیدامامی: دیدارهای کمیته حقیقت‌یاب دولت موثر نبود
 • نتایج بیشتر ...
 • زمزمه‌های موافقت با پایان حصر
 • نتایج بیشتر ...
 • کلانتری خطاب به کاوه مدنی: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم
 • نتایج بیشتر ...
 • ارز مسافرتی ۵۴۰۰ تومانی/ فقط یورو پرداخت می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • همسر سعید مرتضوی: من هیچ خبری از آقای مرتضوی ندارم
 • نتایج بیشتر ...
 • ساره بیات به دادسرا احضار شد
 • نتایج بیشتر ...
 • مهتاب کرامتی: واقعا هنوز هم فکر می کنید این نوع ارشاد برای جوانان ما جواب می دهد!؟
 • نتایج بیشتر ...
 • «آهوی پیشونی سفید ۲» مرداد ماه اکران می شود/ تولید یک اثر جدید
 • نتایج بیشتر ...
 • «سه جلد» اواخر تیر کلید می‌خورد/ بازنویسی ۶ قسمت اول سریال
 • نتایج بیشتر ...
 • نقش متفاوت نیما رئیسی در سریال «پدر»/ تلویزیون کم مخاطب نیست
 • نتایج بیشتر ...
 • بازداشت بازیگر زن به اتهام همدستی در قاچاق جنسی
 • نتایج بیشتر ...
 • ۱۰۰ چهره تأثیرگذار ‌سال ۲۰۱۸
 • نتایج بیشتر ...
 • بازیگرانی که روی پرده سینما می‌آیند
 • نتایج بیشتر ...
 • تهدید ترانه علیدوستی به انتشار بدرفتاری مامورین پلیس (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • نقاط دورافتاده و عجيب دنيا كه شما را شگفت‌زده مى‌كند+ تصاوير
 • نتایج بیشتر ...
 • شگرد عجیب رانندگان تاکسی چینی برای درآمد بیشتر! +عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • خشم آسمان در عکس روز نشنال جئوگرافیک/ عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • زیبایی های زمین‎ (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • کشف مورچه انتحاری در جنوب شرقی آسیا
 • نتایج بیشتر ...
 • تولید اولین بطری تصفیه آب دارای پمپ
 • نتایج بیشتر ...
 • دندانه دار کردن صفحات خورشیدی برای افزایش ظرفیت ذخیره سازی
 • نتایج بیشتر ...
 • جمع و جورترین جلیقه نجات دنیا تولید شد
 • نتایج بیشتر ...
 • چرا طارمی ۱۰۰ هزار دلار را واریز نمی‌کند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • این مربی ایرانی در خانه می‌نشیند و ماهی 500 میلیون حقوق می‌گیرد!
 • نتایج بیشتر ...