پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

تابش: اگر هاشمی دست به افشاگری می‌زد پشت پرده بسیاری از چهره‌ها مشخص می‎‌شد

تاریخ انتشار : پنج شنبه, 21 دی 1396 21:16

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

سالگرد درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی موعد مناسبی برای ارزیابی شرایط کشور در نبود این چهره موثر سیاسی به نظر می‌ رسد؛ چهره‌ای که از سال‌های قبل از انقلاب اسلامی در زمره انقلابیون ارشد به حساب می‌آمد و با روی کار آمدن جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از مقامات ارشد نظام در بخش‌های رسمی حکومت ایفای نقش کرد تا سال‌های آخر عمرش که قدری از این فضای رسمی فاصله گرفت و نزدیکی بیشتری با اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان پیدا کرد.

 پس از فوت مرحوم‌ هاشمی رفسنجانی همواره بحث جایگزینی شخصیتی در تراز ایشان در فضایی دور از عرصه‌های رسمی قدرت مطرح بوده است. به ویژه اینکه آیت الله هاشمی در چند دوره انتخابات اخیر نقش موثری را در فضای سیاسی کشور ایفا کرد و فقدان ایشان نوعی نگرانی را به ویژه برای فعالان سیاسی اصلاح‌طلب به وجود می‌آورد.

 

محمدرضا تابش، نماینده اصلاح‌طلب مجلس و نایب رئیس فراکسیون امید، هاشمی رفسنجانی را محرم‌ترین فرد به امام و رهبری توصیف می‌کند و می‌گوید اگر او اراده می‌کرد وقایعی از ادوار مختلف را افشا کند، سنگ روی سنگ بند نمی‌شد و پشت پرده چهره‌ها مشخص می‌شد و این نشات گرفته از علایق و دل‌بستگی‌اش به نظام بود که بسیاری از اسرار نظام را در دل خود نگه داشت.

 

 

 

*شخصیت مرحوم هاشمی رفسنجانی از نظر شما تحت تاثیر کدام‌یک از شخصیت‌های تاریخ معاصر ایران بود؛ چون هم‌فکران ایشان، مرحوم هاشمی را تحت تاثیر امیرکبیر می‌دانند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی جامع الاطراف داشتند که هم در کسوت روحانیت بود و با رموز حوزه‌های علمیه و افکار روحانیت آشنا بود و هم درعین حال دستی در بازار و داد و ستد داشت. ایشان اگرچه به عنوان یک روحانی در زمره مبارزین با رژیم ستم‌شاهی قرار داشت، اما با گروهها و احزابی که افکار و دیدگاه‌های متنوع وبعضا متضادی داشتند ارتباط و تعامل برقرار می‌کرد و در واقع حلقه وصل مبارزین انقلابی بود. به مسائل بین‌المللی از جمله حوادث خاورمیانه و فلسطین واقف بود. شخصیت سیاسی ایشان بیشتر متاثر از شخصیت سیاسی افرادی بود که تحول‌گرا و اصلاح‌طلب بودند؛ مانند امیرکبیر، مدرس، عبده و... کاملا تحت تاثیر حضرت امام و مجذوب ایشان بود. او انقلاب اسلامی را همچون شخصیت‌هایی امثال شهید مطهری، شهید بهشتی و مقام معظم رهبری می‌دید که از پایگاه دین بتواند به استبداد واستعمار خاتمه دهد و درجامعه عدالت و قسط برقرار کند. می‌خواست انقلاب اسلامی بتواند طرحی نو در دنیای معاصر در افکند. از نظر او دین اسلام وحکومت دینی قابلیت اداره جامعه را در سطح وسیع داشت.

 

*برای مرحوم هاشمی در سیاست ایران چه نقشی قائل هستید؟

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی کاملا ممتاز، مردمی، انقلابی، واقع ببن وروشن‌نگر بود. شاکله وجودی او باعث شده بود به قضایا ازسر محاسبه نگاه کند و بر مبنای خواست‌های مردم، آینده‌ای را برای جمهوری اسلامی ترسیم کند که دین در عرصه حکومت، بدرخشد. او در اداره جنگ در خدمت پیاده کردن اهداف امام و انقلاب قرار گرفت و در شورای انقلاب نقش‌آفرین بود. در دفاع مقدس، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان هم نقش ممتاز خود را به خوبی ایفا کرد و برای تحقق اهدافش از اهرم‌های مقبولیت، تاثیرگذاری و قدرت به اتکای رای مردم نیز استفاده کرد و علیرغم برخی تنگناها وتنگ نظری‌ها و تهمت‌هایی که به او روا داشته شد، کنار نکشید و خسته نشد.

 

او حتی از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس هم سر باز نزد؛ نه اینکه حرص مقام داشته باشد، بلکه می‌خواست آرمان‌هایش به نتیجه برسد. ایشان شخصیتی بود که هم قبل از انقلاب را درک کرده بود و هم دلش برای توسعه کشور می‌تپید و قائل به تحول در روش‌ها برای پیشرفت در کشور بود. او یک مبارز انقلابی و شخصیت مردمی خستگی ناپذیر بود که از بذل هیچ کوششی فروگذار نکرد تا به آرمان‌هایی که مردم به خاطر آن انقلاب کرده بودند و او به آنها وفادار بود، جامه عمل بپوشاند.

 

*این تهمت‌ها و تنگ نظری‌ها بیشتر از سوی چه طیف یا چه کسانی بود؟

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آماج حملات تندروانه برخی رفقای سابق خود و حتی معدودی از اصلاح‌طلبان نیز قرار گرفت که بیشتر درگروه اول ریشه درشاید تنگ نظری‌ها و رقابت‌ها داشت. برخی هم تصورشان این بود که سیاست‌های به کارگرفته شده تضعیف دین را درپی خواهد داشت. در اصلاح‌طلبان بیشتر ترس دورشدن از آرمان‌های انقلاب و خواست‌های تاریخی مردم و رواج شاید به تعبیر عریانش اشرافی‌گری را به دنبال خواهد داشت که موجب برانگیخته شدن مخالفت‌ها می‌شد. علی‌رغم این برخوردها که گاهی عرصه را تنگ و سخت می‌کرد ولی او دست از اهدافش برنداشت.

 

 *با این وجود آیا توانست نقش موثری در فضای سیاسی ایفا کند؟

حسن بزرگ آقای هاشمی امید به آینده، استواری درعزم و اراده و مایوس نشدن بود. ایشان تا وقتی در قید حیات بود، ممکن بود خیلی اوقات علیرغم داشتن سمت رسمی، از مدار تصمیم‌گیری خارج باشد یا نتواند هر آنچه را که در اندیشه‌اش بود، محقق کند اما با یک موضع‌گیری سنجیده و سخن تاثیرگذار به افراد روحیه می‌داد و خواست مردم را ملاک عمل حاکمیت می‌دانست. مثل فرآیند انتخابات ۷۶ که به مردم تضمین داد رای‌شان خوانده می‌شود؛ یاصحبت‌هایش بعد از انتخابات ۸۸ که هدفش التیام و آرامش دادن به جامعه بود. اگر چه ممکن بود صفر تا صد قدرت در اختیارش نبوده باشد؛ اما موضع خویش را درمقام حاکمیت اراده مردم بیان می‌کرد. اشاره کردم، همانند انتخابات ریاست جمهوری ۷۶ که پیامدش روی کارآمدن آقای خاتمی بود و پس از آن شاهد تحولاتی هستیم که درجامعه رخ داد.

 

زمانی ما دراقلیت محض بودیم عدد اصلاح‌طلبان حاضر در مجموعه حاکمیت به تعداد انگشتان دو دست نمی‌رسید اما در ملاقات‌هایی که با ایشان داشتیم چنان با روحیه و امیدوار صحبت می‌کرد که انگار ما در اکثریت هستیم. بی پرده صحبت می‌کرد و بعضا مطالبی را که به رهبری معظم منعکس کرده بود و نقطه‌نظرات ایشان را توضیح می‌داد. حتی گاهی از اختلاف سلایق می‌گفت اما مراقبت می‌کرد و توصیه‌اش این بود، مباحث علنی نشود. براین باور بود که ضرورتی ندارد حرف‌های درون خانواده نظام علنی شود. اگر جایی هم مسیری طی می‌شد که مشی مسئولان و اراده آنها با آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب فاصله داشت، خودش وارد عمل می‌شد و حرفش را می‌زد. او در عین کیاست و درایت، شجاعت داشت و اگر ضرورت ایجاب می‌کرد مواضعش را صریح بیان می کرد؛ در عین حال اگر مصلحت نمی‌دید حرفی علنی شود، آن را به شیوه های دیگر دنبال می‌کرد. بسیاری از اسرار نظام را در دل خود نگه داشت.

 

*رابطه مرحوم هاشمی با رهبری چگونه بود؟

او محرم‌ترین فرد به حضرت امام و رهبری بود و هیچگاه ندیدم مسائل حساس و دارای طبقه‌بندی را که بین ایشان و امام و رهبری گذشته در خفا یا علنی بیان کند. این هم نشات گرفته از وفاداری و مدیریت ایشان بود. البته ممکن است در قالب یادداشت نوشته باشند که بعد از طی شدن حساسیت‌ها منتشرشود ولی اگراراده می‌کرد وقایعی از دوران مبارزه و حوادث انقلاب اسلامی و مقطع جنگ تحمیلی و سال‌های حاکمیت جمهوری اسلامی را که در دلش بود و به افراد و اشخاص و نهادها و دستگاه‌های مختلف و مواضع آنها در قبال مسائل حساس مربوط می‌شد، افشا کند، سنگ روی سنگ بند نمی‌شد و پشت پرده چهره‌ها مشخص می‌شد.

این‌ها نشات گرفته از علایق و دل‌بستگی‌اش به نظام بود. آیت‌الله هاشمی شخصیتی مودب و منطقی بود که آدم پیش او احساس امنیت می‌کرد، او بیشتر وقت‌ها شخص دوم نظام بود و اینکه می‌شد پیش او بدون لکنت زبان حرف زد بسیار ارزشمند بود. همین روحیه باعث می‌شد هم مخزن‌الاسرار نظام باشد و هم خودش بی‌واسطه اطلاعات را کسب کند و به امام و رهبری و سایر مسئولان ذیربط منتقل کند و تصمیم‌گیری‌ها را مبتنی بر واقعیت‌ها رقم زند. اثر این نوع فعالیت او را در پایان جنگ تحمیلی دیده‌ایم.

 

*برخی انتقاداتی به عملکرد مرحوم هاشمی مطرح می‌کنند؛ آیا شما هم قائل به اشتباهاتی در دوران مدیریت اجرایی او هستید؟

جاهایی هم در سیاست‌هایی که اعمال کرده، ممکن است اشتباهاتی داشته یا توفیقی در اجرای هر آنچه مدنظرش بوده نداشته است؛ مثلا در برخی مناصب هر چند مدیریت به روز و کارآمد بود، ولی باید مراقبت می‌شد که مدیران منبعث از آرمان‌های انقلاب و درخدمت تحقق خواست‌های مردم باشند. رسیدگی به کار مردم و کشور را در اولویت قراردهند، به اراده مردم و این‌که آنها ولی نعمت ما هستند، عملا باور داشته باشند، ساده زیستی و پرهیز ازتجمل گرایی را پیشه خود کنند. اینها گاهی منشا اختلاف‌نظر اصلاح طلبان و بعضا اصول‌گرایان با برخی کارگزاران دولت ایشان می‌شد.

 

 *پایگاه سیاسی مرحوم هاشمی در چه طیفی تعریف می‌شود؟

ایشان پایگاه مردمی داشت؛ طیفی که انقلاب کرده بودند و دلبسته به انقلاب بودند و طیف تکنوکراتی که انقلاب را قبول داشتند ولی روش‌های دگم را نمی‌پسندیدند و خیلی از اصلاح‌طلبانی که آرمان‌های خویش را در دل انقلاب می‌جستند و اصول‌گرایانی که می‌خواستند عملا جمهوری اسلامی موفق شود، خیل مدیران کشور و تکنوکرات‌ها و حتی ملی مذهبی‌های واقع بین وعلاقمند به توسعه کشور، طرفدارش بودند.

 

*بسیاری معتقدند مرحوم هاشمی در مواضع سیاسی‌اش از راست به چپ گردش کرده؛ چقدر با این نظر موافقید؟

در واقع نمی‌توان تعبیر گردش را برای او استفاده کرد؛ ولی به هر حال مواضعش در برهه‌های مختلف، متفاوت با آن چیزی بود که در سال‌های قبل انقلاب یا اول انقلاب بیان می‌کرد. این نشانه واقع بینی است و دوری ازجزم نگری. معمولا مصلحان جامعه به این اوصاف متصفند. وی فردی مسالمت‌جو و منعطف بود و نوعی پختگی در رفتارش داشت. در واقع دو عنصر زمان و مکان را مدنظر داشت. تحولات مربوط به شکل‌گیری شخصیت سیاسی واجتماعی ایشان هم در جهت پویایی بود. همچنان که در بین اصلاح‌طلبان تحولات به این سمت بود.

 

*در فقدان مرحوم هاشمی رفسنجانی، در بین چهره‌های سیاسی، کسی هست که بتواند نقش ایشان را ایفا کند؟

به نظرم پایگاه مردمی و مقبولیت کم‌نظیر جناب آقای خاتمی و سعه‌صدر و دین‌داری وهم روشنفکری ایشان، می‌تواند این جایگاه را برای او متصور کند. اما شخصیت ومنش فردی جناب آقای خاتمی، تواضع و دوری ازمنیت‌ها، جایگزینی فردی را منتفی می‌کند. از آن‌طرف جامعه ما در حال تغییر و تحول است؛ هرچه جامعه به سمت تحزب پیش برود و نظام‌مند شود و افکار مردم را احزاب شکل دهند، تاثیر شخصیت‌های کاریزماتیک کمتر می‌شود و افکار و ایده‌های مبتنی بر خرد جمعی تعیین کننده خواهد بود. احزاب باید قدرت بگیرند تا جامعه حزبی باشد.

 

در یکی دو انتخابات اخیر تعامل نانوشته و بعضا ناگفته‌ای بین شخصیت‌های موثر سیاسی از جمله آقایان خاتمی، هاشمی رفسنجانی، سید حسن خمینی و در مواردی ناطق نوری، به وجود آمد که باعث شد روند جامعه به نحوی هدایت شود که به سمت رادیکالیسم پیش نرود. این تعاملات در دوره‌ای برقرار بود و اکنون هم در فقدان ایشان اگر این ظرفیت بتواند تداوم یابد، جامعه مسیر بالندگی، شادابی و نشاط را طی خواهد کرد. البته تفاوتی هم با قبل دارد؛ آن زمان این جناح در مصدر قدرت نبود و توقع از آن کم بود اما الان در مصدر قدرت است؛ هم باید برنامه‌هایش را اجرایی کند و هم تنگناها را بگوید که مردم بدانند اگر وعده‌ای محقق نمی‌شود دلیلش چیست.

 

دولت اعتدال‌گرا نیازمند تبیین مواضع و تلاش‌هایش است تا درآینده شاهد تغییرات مدیریتی نشات گرفته از فرافکنی و تخریب رقبا، ناآگاهی مردم و ضعف و سستی دست‌اندرکاران، نباشیم. باید نوعی اطلاع‌رسانی شفاف انجام شود. انقلاب متعلق به همه مردم است و همه باید در جهت تحقق خواست مردم گام بردارند.

 

 جمهوریت

 

 

جدیدترین مطالب
 • تجهیزات پزشکی افرا طب
 • نتایج بیشتر ...
 • موهایتان را اینطوری بشویید
 • نتایج بیشتر ...
 • عادات غذایی کودک در سنین یک تا سه سالگی
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه کیک گردویی
 • نتایج بیشتر ...
 • ساخت قرص ضدباروری برای مردان از یک عصاره گیاهی
 • نتایج بیشتر ...
 • زمان سقوط آسانسور چه کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • کلمات پنهان شده در تصویر را بیابید (2)
 • نتایج بیشتر ...
 • ساخت جامدادی با بطری بازیافتی
 • نتایج بیشتر ...
 • دوزبانه بودن به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می‌کند
 • نتایج بیشتر ...
 • همه خواص سیاه دانه
 • نتایج بیشتر ...
 • شرط پیرزن برای اجاره خانه اش
 • نتایج بیشتر ...
 • جدیدترین مدل پیراهن بارداری
 • نتایج بیشتر ...
 • دلایل لب‌شکری شدن نوزادان
 • نتایج بیشتر ...
 • سه حرکت ورزشی برای کاهش وزن در ناحیه شکم
 • نتایج بیشتر ...
 • بيماري پريتونيت (علائم و درمان پریتونیت)
 • نتایج بیشتر ...
 • اضطراب اولین و مهم ترین نشانه بروز آلزایمر
 • نتایج بیشتر ...
 • با وجود این نشانه‌ها، او دیگر شما را نمی‌خواهد
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس ولادت حضرت زینب سلام الله علیه (6)
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با فن زری‌بافی
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز یکشنبه 01 بهمن
 • نتایج بیشتر ...
 • اتوماسیون اداری روی ابر با قیمت ارزان بدون دغدغه نگهداری
 • نتایج بیشتر ...
 • ماجرای مرگ‌های خاندان پهلوی
 • نتایج بیشتر ...
 • ماجرای سه دعای ناکام که برای زاهد قوم بنی اسرائیل دردسرساز شد
 • نتایج بیشتر ...
 • لباس پوشیدن بعد از 40 سالگی
 • نتایج بیشتر ...
 • نکاتی برای استفاده از پارچه های طرح ‎دار در دکوراسیون
 • نتایج بیشتر ...
 • عاشق گردو باز
 • نتایج بیشتر ...
 • هپاتیتE؛ از ابتلا تا درمان
 • نتایج بیشتر ...
 • عفونت گوش نوزادان
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه کیک نارگیلی
 • نتایج بیشتر ...
 • طالع بینی بهمن ماه 96
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه سوپ گردو و خامه
 • نتایج بیشتر ...
 • خانه تاریخیِ «نیما یوشیج»، سفره‌ خانه می‌شود!
 • نتایج بیشتر ...
 • جملات زیبا و خواندنی (45)
 • نتایج بیشتر ...
 • اهداف‌تان را با این افراد در میان نگذارید
 • نتایج بیشتر ...
 • اعمال محدودیت دسترسی برنامه‌های اندرویدی به اینترنت
 • نتایج بیشتر ...
 • استفاده متداوم از سوخت های فسیلی و افزایش شدید گرما
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش تصویری رنگ آمیزی کفش های ساده
 • نتایج بیشتر ...
 • آسیب‌هایی که مردها به رابطه‌ی زناشویی می‌زنند
 • نتایج بیشتر ...
 • بورجو بیریجیک یکی از زیباترین بازیگران ترکی
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز شنبه 30 دی
 • نتایج بیشتر ...
 • کمبود ۶ ماده مغذی را در صورت تان تشخیص دهید
 • نتایج بیشتر ...
 • تجهیزات پزشکی افرا طب
 • نتایج بیشتر ...
 • موهایتان را اینطوری بشویید
 • نتایج بیشتر ...
 • عادات غذایی کودک در سنین یک تا سه سالگی
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه کیک گردویی
 • نتایج بیشتر ...
 • ساخت قرص ضدباروری برای مردان از یک عصاره گیاهی
 • نتایج بیشتر ...
 • زمان سقوط آسانسور چه کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • کلمات پنهان شده در تصویر را بیابید (2)
 • نتایج بیشتر ...
 • ساخت جامدادی با بطری بازیافتی
 • نتایج بیشتر ...
 • دوزبانه بودن به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می‌کند
 • نتایج بیشتر ...
 • همه خواص سیاه دانه
 • نتایج بیشتر ...
 • شرط پیرزن برای اجاره خانه اش
 • نتایج بیشتر ...
 • جدیدترین مدل پیراهن بارداری
 • نتایج بیشتر ...
 • دلایل لب‌شکری شدن نوزادان
 • نتایج بیشتر ...
 • سه حرکت ورزشی برای کاهش وزن در ناحیه شکم
 • نتایج بیشتر ...
 • بيماري پريتونيت (علائم و درمان پریتونیت)
 • نتایج بیشتر ...
 • اضطراب اولین و مهم ترین نشانه بروز آلزایمر
 • نتایج بیشتر ...
 • با وجود این نشانه‌ها، او دیگر شما را نمی‌خواهد
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس ولادت حضرت زینب سلام الله علیه (6)
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با فن زری‌بافی
 • نتایج بیشتر ...
 • اتوماسیون اداری روی ابر با قیمت ارزان بدون دغدغه نگهداری
 • نتایج بیشتر ...
 • پنج حرکت ورزشی برای افزایش قدرت عضلات پا
 • نتایج بیشتر ...
 • پرپشت کردن مژه بدون اکستنشن با چند راه ساده
 • نتایج بیشتر ...
 • کاربردهای متفاوت روغن های گیاهی
 • نتایج بیشتر ...
 • نکاتی در رابطه با لیزر پوست صورت
 • نتایج بیشتر ...
 • ماجرای مرگ‌های خاندان پهلوی
 • نتایج بیشتر ...
 • ماجرای سه دعای ناکام که برای زاهد قوم بنی اسرائیل دردسرساز شد
 • نتایج بیشتر ...
 • لباس پوشیدن بعد از 40 سالگی
 • نتایج بیشتر ...
 • نکاتی برای استفاده از پارچه های طرح ‎دار در دکوراسیون
 • نتایج بیشتر ...
 • عاشق گردو باز
 • نتایج بیشتر ...
 • هپاتیتE؛ از ابتلا تا درمان
 • نتایج بیشتر ...
 • عفونت گوش نوزادان
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه کیک نارگیلی
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه سوپ گردو و خامه
 • نتایج بیشتر ...
 • خانه تاریخیِ «نیما یوشیج»، سفره‌ خانه می‌شود!
 • نتایج بیشتر ...
 • جملات زیبا و خواندنی (45)
 • نتایج بیشتر ...
 • اهداف‌تان را با این افراد در میان نگذارید
 • نتایج بیشتر ...
 • اعمال محدودیت دسترسی برنامه‌های اندرویدی به اینترنت
 • نتایج بیشتر ...
 • استفاده متداوم از سوخت های فسیلی و افزایش شدید گرما
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش تصویری رنگ آمیزی کفش های ساده
 • نتایج بیشتر ...
 • آسیب‌هایی که مردها به رابطه‌ی زناشویی می‌زنند
 • نتایج بیشتر ...
 • بورجو بیریجیک یکی از زیباترین بازیگران ترکی
 • نتایج بیشتر ...
 • کمبود ۶ ماده مغذی را در صورت تان تشخیص دهید
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه نماز باران می خوانند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • مصرف زیاد نمک آلزایمر را افزایش می دهد
 • نتایج بیشتر ...
 • نکاتی برای پرده و پوشش پنجره ها
 • نتایج بیشتر ...
 • سردرگمی در کاتالونیا بر سر تعیین رئیس دولت آتی ایالتی
 • نتایج بیشتر ...
 • نیویورک تایمز: سفره‌های زیرزمینی آب در ۱۲ استان ایران تا ۵۰ سال آینده خشک می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • دولت ادعای کریمی قدوسی را تکذیب کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • پردرآمدترین فوتبالیست های دنیا/ صدرنشینی مسی، سقوط رونالدو
 • نتایج بیشتر ...
 • تساوی غیر منتظره اتلتیکو مادرید مقابل خیرونا
 • نتایج بیشتر ...
 • ضربه بزرگی که ترامپ به فوتبال آمریکا زد
 • نتایج بیشتر ...
 • یک حقوق‌دان: دادستان موظف است به تخلفات شهرداری سابق تهران ورود کند
 • نتایج بیشتر ...
 • چاوش اوغلو: سوریه را در جریان عملیات عفرین گذاشتیم
 • نتایج بیشتر ...
 • مسکو: اقدامات تحریک آمیز آمریکا سبب عملیات ترکیه در عفرین است
 • نتایج بیشتر ...
 • هشدار چین به کشتی‌های جنگی آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • برنامه بازی‌های دوستانه تیم ملی فوتبال ایران تا جام جهانی ۲۰۱۸ مشخص شد
 • نتایج بیشتر ...
 • فوت سالیانه ۵۰۰۰ نفر به دلیل حوادث ناشی از کار و آتش سوزی در کشور
 • نتایج بیشتر ...
 • معصومه ابتکار: آنچه در توان داریم برای حمایت از موسیقی بانوان به کار می‌گیریم
 • نتایج بیشتر ...
 • زیباترین سگ جهان (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • قرارداد ۷۰۰ هزار دلاری ساغلام با تراکتورسازی
 • نتایج بیشتر ...
 • معاون پارلمانی وزیر فرهنگ: نمی‌شود بودجه نهادهای خاص را قطع کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • وزیر کشور: تکنولوژی را نمی‌شود بست
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش توییتری ترامپ به تعطیلی دولت آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • پولیتیکو: مردی که دائم پیشنهاد حمله به ایران را به اوباما داد چگونه در دولت ترامپ می‌گوید برجام زنده بماند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • داریوش ارجمند: شریفی نیا خیلی کارها میکند که ربطی به سینما ندارد/ بازی عرب‌نیا در نقش مختار را دوست نداشتم
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش وزارت خارجه روسیه به درگیری های عفرین
 • نتایج بیشتر ...
 • دستمزد 100 میلیونی مهران مدیری برای ده شب؟
 • نتایج بیشتر ...
 • سی ان بی سی: توافق هسته‌ای ایران از ضرب‌الاجل ترامپ نجات نمی‌یابد
 • نتایج بیشتر ...
 • تکذیب مشارکت ایران در میزبانی از جام جهانی ۲۰۲۲
 • نتایج بیشتر ...
 • رويترز مدعی شد؛ احتمال حملات داعش در بازی‌های عربستان و ايران
 • نتایج بیشتر ...
 • قنبری سرمربی موقت سپاهان شد/ ۲ مربی ایرانی و اروپایی گزینه جانشینی کرانچار
 • نتایج بیشتر ...
 • مهم‌ترین مفاد راهبرد جدید پنتاگون در قبال ایران/ اعتراف به کاهش قدرت نظامی آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • اشپیگل: آلمان در حال رایزنی برای اعمال تحریم‌های اروپایی تازه علیه ایران است
 • نتایج بیشتر ...
 • با تعطیلی نهاد‌های دولتی آمریکا چه اتفاقی خواهد افتاد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • اتحادیه اروپا در پی تحریم‌های جدید علیه ایران
 • نتایج بیشتر ...
 • پاری سن ژرمن به دنبال گواردیولا!
 • نتایج بیشتر ...
 • فریده شجاعی: 360 میلیون از استقلال طلب داریم/ مسئولان استقلال دیگر جواب ما را نمی‌دهند
 • نتایج بیشتر ...
 • ساخت دارویی که روند پیشرفت سرطان را مختل می‌کند
 • نتایج بیشتر ...
 • یک سال ریاست‌جمهوری ترامپ/ کاریکاتور
 • نتایج بیشتر ...
 • جهانگیری: قیمت‌ کالاها در شب عید سبب نگرانی مردم نمی‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • پزشکیان: امروز مبارزه با فساد، موردی و مقطعی است
 • نتایج بیشتر ...
 • توافق «ادین ژکو» با چلسی/ اختلاف بر سر ۱۰ میلیون یورو
 • نتایج بیشتر ...
 • ترامپ: جمهوریخواهان به ۶۰ کرسی در سنا نیاز دارند
 • نتایج بیشتر ...
 • اردوغان: عملیات عفرین آغاز شده، منبج هدف بعدی است
 • نتایج بیشتر ...
 • پای درد دل کسبه پلاسکو
 • نتایج بیشتر ...
 • استاندار اصفهان: ورودی آب زاینده رود نسبت به 46 سال پیش به نصف رسیده است
 • نتایج بیشتر ...
 • جریمه 37.5 میلیارد دلاری در انتظار هالک بانک ترکیه به اتهام نقض تحریم‌های ایران
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش بعیدی نژاد به برنامه سیما درخصوص برجام
 • نتایج بیشتر ...
 • اعزام اولین خدمه سیاه‌پوست به ایستگاه فضایی لغو شد
 • نتایج بیشتر ...
 • زیدان: همه نیمار را دوست دارند
 • نتایج بیشتر ...
 • فرانسه چگونه ۸۹ میلیون گردشگر جذب می‌کند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • اشتلیکه: من بودم، ایران را می‌بردیم/ دستیارم بی‌ادبی کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • کارگردان "آخرین ستاره شب" درگذشت
 • نتایج بیشتر ...
 • مهتاب کرامتی با «جاده قدیم» به جشنواره فیلم فجر می آید
 • نتایج بیشتر ...
 • ویدئوی جدید داعش درباره حمله به کاخ سفید و لندن
 • نتایج بیشتر ...
 • پیشی‌گرفتن یک کمدی از «همشهری کین»
 • نتایج بیشتر ...
 • زشت ترین ستاره های هالیوود
 • نتایج بیشتر ...
 • اما و اگرهای افزایش پلکانی حقوق کارکنان
 • نتایج بیشتر ...
 • معاینه تمام چشم با استفاده از یک لنز
 • نتایج بیشتر ...
 • پیروانی: کامیابی‌نیا اخراج نشده است
 • نتایج بیشتر ...
 • مردم فریب صحنه‌سازی‌های سیاسی مخالفان برجام را نمی‌خورند/ زمان تردستی‌های ژورنالیستی گذشته است
 • نتایج بیشتر ...
 • نرخ بازار تسلیم تخم مرغ وارداتی شد، هر شانه 13 هزار تومان
 • نتایج بیشتر ...
 • مراسم یادبود زوج شهید کشتی سانچی در رشت/تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • ترامپ برنامه جنجالی جاسوسی خارجی را احیا کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • تراکم ۶ برابری شهر تهران/ ساخت و ساز عامل اصلی آلودگی است
 • نتایج بیشتر ...
 • یحیی گل محمدی: افتخار می‌کنم در بحرانی‌ترین مقطع تاریخ سرمربی تراکتورسازی بودم
 • نتایج بیشتر ...
 • پشت پرده قهر حسینی با رحمتی/ از فضای مجازی تا فرودگاه تهران
 • نتایج بیشتر ...
 • پوستر متفاوت «اتاق تاریک» رونمایی شد/ عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • یارانه‌بگیرها اینطوری هدفمند می‌شوند!/ کاریکاتور
 • نتایج بیشتر ...
 • مشاور وزیرنفت:نمایندگان به خاطر رای آوردن در دوره بعد،با گران شدن بنزین مخالفت کردند
 • نتایج بیشتر ...
 • ٧٠٠/٠٠٠ تومان بخور و نمير
 • نتایج بیشتر ...
 • محمد کاظمی: درباره خودکشی‌های بازداشتی‌های اخیر باید پرونده قضایی تشکیل شود
 • نتایج بیشتر ...
 • رهبر اقلیت دموکرات در سنا: مذاکره با ترامپ مثل مذاکره با ژله است!
 • نتایج بیشتر ...
 • رویترز: اروپا برای راضی کردن ترامپ، در زمینه موشکی و منطقه‌ای به ایران فشار می‌آورد
 • نتایج بیشتر ...
 • روحانی بر سر وعده‌هایش معامله نکند/ توقعات‌مان از دولت را براساس واقعیت‌ها تنظیم کنیم
 • نتایج بیشتر ...
 • تعلل چين شايعه است
 • نتایج بیشتر ...
 • احیای مجدد سهمیه بندی بنزین با اختصاص سهمیه به هر خانوار
 • نتایج بیشتر ...
 • عبدالله ناصری : وزی که ضرغامی از احمدی‌نژاد رودست خورد
 • نتایج بیشتر ...
 • نتانیاهو: معامله قرن بهترین طرح برای اسرائیل است
 • نتایج بیشتر ...
 • پزشکیان:احمدی‌نژاد باید ثابت می‌کرد ۲۸ سال دزدی یعنی چه
 • نتایج بیشتر ...
 • یک چهارم ایام ریاست جمهوری‌ ترامپ در زمین گلف سپری شده است
 • نتایج بیشتر ...
 • بعیدی‌نژاد: پر کردن قلب رآکتور با سیمان جنگ روانی صهیونیسم بود
 • نتایج بیشتر ...
 • میرزایی نیکو: تعدادی از نمایندگان اصلاح‌طلب‌ با ناطق نوری دیدار کردند
 • نتایج بیشتر ...
 • «دولت سایه» سعید جلیلی به کما رفته است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • باغچلی: عفرین را تابوت و منبج را گورستان یگان‌های مدافع خلق می‌کنیم
 • نتایج بیشتر ...
 • الهام كردا: چارچوب اجباری را نمی پذيرم
 • نتایج بیشتر ...
 • مهتاب کرامتی با «جاده قدیم» به جشنواره فیلم فجر می آید
 • نتایج بیشتر ...
 • بیشتر نقش طنز از ما می‌خواهند/ نقشم در «ستایش» پیچیده است
 • نتایج بیشتر ...
 • نخستین عکس بازیگر «قهوه تلخ» در «لاتاری»
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش سروش صحت به ناراحتی هوادارن احسان علیخانی از شوخی با او در «لیسانسه‌ها»
 • نتایج بیشتر ...
 • محمدهاشمی: فشار می آوردندکه زن اخبار نگوید/پاسخ امام به درخواست ترور خانواده محمدرضا پهلوی
 • نتایج بیشتر ...
 • زیباترین سگ جهان (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • برندگان مسابقه سالانه عکاسی استرالیا
 • نتایج بیشتر ...
 • طولانی ترین مهاجرت های حیات وحش
 • نتایج بیشتر ...
 • نمایی 360 درجه از قله دماوند (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • اعزام اولین خدمه سیاه‌پوست به ایستگاه فضایی لغو شد
 • نتایج بیشتر ...
 • سیارکی به اندازه یک خودرو از کنار زمین رد شد
 • نتایج بیشتر ...
 • تصویر نجومی روز ناسا؛ ماه کهنه در آغوش ماه نو
 • نتایج بیشتر ...
 • استقلال هنوز به روزهای سختش نرسیده!
 • نتایج بیشتر ...
 • پردرآمدترین فوتبالیست های دنیا/ صدرنشینی مسی، سقوط رونالدو
 • نتایج بیشتر ...
 • رويترز مدعی شد؛ احتمال حملات داعش در بازی‌های عربستان و ايران
 • نتایج بیشتر ...
 • جواد عزتی؛ ستاره پولساز گیشه‌های متروک
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش محسن تنابنده به تولید اولین خودروی ملی در کره شمالی (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • در اینستاگرام ستاره های خارجی چه خبر است؟ (3)
 • نتایج بیشتر ...