پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

تفکیک جنسیتی در گورستان ظهیرالدوله!

تاریخ انتشار : شنبه, 25 آذر 1396 15:22

 اخباراجتماعی ,خبرهای اجتماعی , گورستان ظهیرالدوله

«مگر مردم این سرزمین در یک قبرستان که هنرمندان این کشور در آنجا به خاک سپرده شده‌اند، چه کار می‌کنند که باید زنان‌شان از مردان‌شان جدا باشند؟ چه کسی و با کدام مقرره قانونی به خود این اختیار را می‌دهد که برای مردم که ولی‌نعمتان این کشور هستند تعیین‌تکلیف کند؟ تفکیک جنسیتی در قبرستان ظهیرالدوله، علاوه بر آن که خلاف منافع ملک موقوفه است، توهین آشکاری به ملت ایران محسوب می‌شود.» 

روزنامه قانون نوشت: «سربالایی‌های دربند خط‌ونقشی از «فروغ»، «ابوالحسن‌ صبا»، «روح‌ا... خالقی»، «قمرالملوک وزیری» و صدالبته رنگ‌وبوی «محمدتقی بهار» را به‌ یادگار دارد. وقتی میدان قدس را بالا برویم، به‌ خیابانی به‌ نام «ظهیرالدوله» می‌رسیم؛ خیابان باریکی که در گوشه‌اش گورستانی کوچک را با همین نام در خود جای داده است؛ قبرستانی که اکنون بیش از آن که محل دفن بزرگان فرهنگ‌ و هنر این مرز و بوم باشد، به مخروبه‌ای دلگیر تبدیل شده است و ظهیرالدوله‌ای که روزگاری پذیرای اهالی فرهنگ‌ و هنر بود، اکنون حتی درش برای خواندن یک فاتحه به روی عموم مردم نیز باز نیست و مسئولان ذی‌ربط با تحقیر مردم، قاعده غیر قانونی تفکیک جنسیتی را بر این محل بار کرده‌اند و نه سازمان میراث فرهنگی و نه سازمان اوقاف هیچ‌ یک برای ترمیم و بازسازی این مکان تاریخی اقدام مثبتی نمی‌کنند تا شاید در آینده‌ای نه‌ چندان دور شاهد از بین رفتن بخشی از هویت تهران و بلکه ایران باشیم.

 

در مورد تاریخچه این آرامگاه گفته‌اند که پس از دفن «علی‌خان ظهیرالدوله» در سال۱۳۰۳، این گورستان نامش را از مهمان مدفون خود گرفت. علی‌خان فرزند یکی از وزرای ناصرالدین‌شاه قاجار بود که به‌ دلیل روحیات خاص خود، اغلب ساعات حیاتش را در قبرستانی عمومی می‌گذراند. وقتی او از دنیا رفت، یکی از مریدانش به‌نام «مولوی رشتی» وی را غسل داد و در قبرستان کنار باغش، او را به خاک سپرد. بعدها انجمن «اخوت»، این قبرستان را محصور و به‌ نام علی‌خان نامگذاری کرد. از این‌ روایت کوتاه تاریخی، می‌توان نتیجه گرفت که بنای تاریخی ظهیرالدوله متعلق به شخص خاص و حتی خاندان قاجار نبوده است و وقتی ملکی متعلق به ایشان نبوده است نمی‌توان پذیرفت که توسط آنها به وقف رسیده است.

 

وضعیت حقوقی ملک موسوم به ظهیرالدوله

 

در باب وضعیت حقوقی ملک موسوم به ظهیرالدوله، چند حالت متصور است. نخست آن که بگوییم مالک این ملک معلوم نیست و آن را در زمره اموال مجهول‌المالک شناسایی می‌کنیم. اموال مجهول‌المالک با اموال بدون مالک تفاوت دارد. در اموال مجهول‌المالک، مالک وجود دارد اما معلوم و معین نیست و در اموال بدون مالک، از ابتدا مالکیت هیچ‌ شخص حقیقی یا حقوقی بر ملک احراز نشده است. ماده۲۸ قانون مدنی در باب اموال مجهول‌المالک مقرر داشته است: «اموال مجهول‌المالک با اذن حاکم یا ماذون از قِبَل او به مصارف فقرا می‌رسد.»

 

حال اگر پیش از حضور انجمن اخوت، مالک خاصی، ملک مذکور را به حالت قبرستان درآورده باشد و اکنون مالک آن معلوم نباشد که بتوان وقف‌ بودن یا نبودن آن را احراز کرد، باید ملک به‌ مصرف فقرا برسد اما اگر این ملک از ابتدا دارای مالک نبوده است، متعلق به عموم مردم است و هیچکس حق بهره‌برداری شخصی از آن را ندارد. ملاک تشخیص اموال و مشترکات عمومی در این است که طبیعت اموال عمومی با به ملکیت خصوصی‌ درآمدن این اموال منافات دارد و اموالی هستند که مورد استفاده عموم مردم قرار می‌گیرند و به همه مردم اختصاص دارند؛ مانند ساحل دریا و رودخانه‌های قابل کشتیرانی.

 

معیار دیگر، مصرفی است که دولت برای این گونه اموال معین کرده است و باید دید اموال دولتی به چه منظور مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و به تناسب این منظور نوع مال را تشخیص داد. اموال عمومی ‌به دو صورت مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند: نخست آن که بعضی از آنها به‌ طور مستقیم و بی‌واسطه در دسترس عموم قرار گرفته است و هر کس با رعایت نظامات مخصوص، می‌تواند استفاده مطلوب کند. مثل پل‌ها، باغ‌ها، کاروانسراها و راه‌های عمومی. اما دولت از نظر اختیاری که در اداره مشترکات دارد، می‌تواند امتیاز بهره‌برداری از این اموال را برای مدت محدودی به شخص معین واگذار کند.

 

دوم آن که به یکی از خدمات عمومی ‌اختصاص یافته باشد و تنها بنگاه خاصی حق دارد از آن بهره‌برداری کند؛ مانند راه‌آهن و سیم‌های تلفن و تلگراف که از مشترکات عمومی ‌است و به سود عموم مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس تمام اموالی که به‌ طور مستقیم یا با واسطه از طرف دولت برای رفع نیازمندی‌های عمومی ‌اختصاص داده شده، از اموال عمومی ‌است و سایر اموال دولتی، ملک دولت محسوب می‌شود. این تحلیل موافق مواد ۲۳ تا ۲۷ قانون مدنی است.

 

چنان که این‌ گونه در این مواد آمده است. ماده۲۳: «استفاده از اموالی که مالک خاص ندارد، مطابق قوانین مربوطه به آنها خواهد بود.» ماده۲۴: «هیچ‌کس نمی‌تواند طرق و شوارع عامه و کوچه‌هایی را که آخر آنها مسدود نیست، تملک نماید.» ماده۲۵: «هیچ‌کس نمی‌تواند اموالی را که مورد استفاده عموم است و مالک خاص ندارد از قبیل پل‌ها وکاروانسراها و آب‌انبارهای عمومی و مدارس قدیمه و میدان‌گاه‌های عمومی تملک کند و همچنین قنوات و چاهایی که مورد استفاده عموم است.»

 

ماده۲۶: «اموال دولتی که معد است برای مصالح یا انتفاعات عمومی مثل استحکامات، قلاع، خندق‌ها، خاکریزهای نظامی، قورخانه، اسلحه و ذخیره و سفاین جنگی و همچنین اثاثه و ابنیه و عمارات دولتی و سیم‌های تلگرافی دولتی و موزه‌ها و کتابخانه‌های عمومی و آثار تاریخ و امثال آنها و بالجمله آن چه از اموال منقوله و غیر منقوله که دولت به عنوان مصالح عمومی و منافع ملی در تحت تصرف دارد، قابل تملک خصوصی نیست و همچنین اموالی که موافق مصالح عمومی به ایالت و ولایت یا ناحیه یا شهری اختصاص یافته باشد.» ماده۲۷: «اموالی که ملک اشخاص نیست و افراد مردم می‌توانند آنها را مطابق مقررات مندرجه در این قانون و قوانین مخصوصه مربوطه به هر یک از اقسام مختلفه آنها تملک کرده یا از آنها استفاده کنند مباحات نامیده می‌شود. مثل اراضی موات یعنی زمین‌هایی که معطل افتاده و آبادی و کشت و زرع در آنها نباشد.»

 

پس اگر ملک ظهیرالدوله بدون مالک نباشد، به نفع عموم مردم استفاده می‌شود و اکنون که این ملک به‌ صورت قبرستان درآمده، مسئولیت اداره‌اش با نهاد متبوع، یعنی سازمان اوقاف و امور خیریه است. اما اگر ملک مزبور مالک خاص داشته باشد و او آن را برای قبرستان وقف کرده باشد، باید به وقفنامه یا اراده ضمنی واقف رجوع شود. گفته می‌شود که این ملک در اختیار انجمن اخوت بوده و آخرین بازمانده این‌ انجمن یعنی درویش‌رضا، سال‌ها پیش از دنیا رفته و پس از او همسر وی اداره ظاهری این ملک را در اختیار داشته که چند سالی است از همسر وی نیز خبری در دست نیست؛ هر چند در ملکیت این مکان ابهام وجود دارد زیرا معلوم نیست که چگونه ملکی که سابق قبرستان بوده، به‌ ملکیت افراد خاص درآمده است. حالت آخری که بر این‌ ملک می‌تواند مترتب باشد، به وقف عام رسیدن آن است. اگر این ملک برای قبرستان وقف عام شده باشد، اداره آن با سازمان اوقاف و امور خیریه است، زیرا اصل بر این است که متولی قبرستان‌های موقوفه سازمان مذکور است.

 

مسئولیت نگهداری از قبرستان

 

موضوع قابل بحث دیگر در خصوص قبرستان ظهیرالدوله، مسئولیت رسیدگی به وضعیت ملک است. اگر این مکان را ملک موقوفه خاص بدانیم، باید بپذیریم که اداره‌اش با متولی تعیین‌ شده از سوی واقف بوده اما اگر اداره‌اش با سازمان اوقاف باشد، موقوفه عام است، زیرا ورود این سازمان در اداره یک محل، خود قرینه‌ای بر وقف عام‌ بودن است. از سوی دیگر شاید گفته شود که اداره قبرستان مذکور با نهادهای شبه‌دولتی و امنیتی است. حتی اگر چنین باشد نیز نمی‌توان پذیرفت که متولی تعیین‌ شده در وقف خاص اداره را به چنین نهادهایی واگذار کرده باشد. پس به‌ نظر می‌رسد به دلیل وقف عام‌ بودن این محل سازمان اوقاف و امور خیریه متولی حقیقی این محل است؛ هر چند برخی بگویند که متولی شخص دیگری است.

 

یکی از نتایجی که از این بحث حاصل می‌شود، مسئولیت نگهداری از این مکان تاریخی است. قبرستان ظهیرالدوله در سال۱۳۷۷ به‌ عنوان یکی از میراث فرهنگی کشور ایران در سازمان میراث فرهنگی به‌ ثبت رسید. وقتی مکانی در این سازمان به ثبت می‌رسد، وظیفه نگهداری آن با سازمان تخصصی یعنی میراث فرهنگی است. یعنی در تزاحم مسئولیت متولی خاص مثل اشخاص حقیقی یا حقوقی و متولی عام که در خصوص قبرستان‌ها سازمان اوقاف است با سازمان میراث فرهنگی، سازمان اخیرالذکر مقدم است. اکنون که قبرستان ظهیرالدوله که هم از جهت قدمت تاریخی و هم از حیث افراد مدفون در آن محل بسیار اهمیت دارد، باید از مسئولان سازمان میراث فرهنگی پرسید که به چه دلیل موجه قانونی و بر اساس کدام مجوز این مکان با ارزش رها شده است؟ گورستان ظهیرالدوله که روزگاری محل گرد هم‌ آمدن بزرگان ادب و هنر ایران بود، اکنون شبیه به یک مخروبه شده است؛ به نحوی که عموم سنگ قبرهای تاریخی در معرض نابودی قرار دارند.

 

بهروز جلالی، معاون ‌اداره‌ میراث‌ فرهنگی استان تهران‌ چند سال پیش در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها در خصوص وضعیت نابه‌سمان این قبرستان گفته بود: «طرح مطالعاتی بررسی و شناسایی آثار تاریخی فرهنگی و مشاهیر گورستان ظهیرالدوله در سال‌های ۸۴-۸۵ انجام شده است. همچنین طرح ساماندهی و مرمت احیای این گورستان نیز از طرف اداره کل میراث فرهنگی استان تهران تهیه شده که در آن، این گورستان دارای حریم حفاظتی مصوب است.»

 

وی با اشاره به این که بودجه مورد نیاز و برنامه‌هایی را برای حفظ و احیای این گورستان در نظر گرفته است، اضافه کرده بود: «سازمان میراث فرهنگی از محل اعتبارات دور سوم سفر ریاست‌جمهوری، اعتباراتی را برای حفظ و احیای این گورستان بر اساس طرح ساماندهی و مرمتی آن در سال۸۵ پیش‌بینی کرده است که در صورت تصویب و اختصاص اعتبارات، سازمان میراث فرهنگی استان تهران مرمت و احیای این گورستان را در سال ۱۳۹۰ آغاز خواهد کرد.»

 

گر چه این مقام سازمان میراث فرهنگی وعده ترمیم این مکان را داده بود اما تا امروز نه‌ تنها وضعیت قبرستان ظهیرالدوله بهبود نیافته است بلکه هر روز در معرض تخریب بیشتر قرار می‌گیرد. سخن این مقام رسمی سازمان میراث فرهنگی نشانه‌ای از این موضوع است که میراث از حیث اجرایی قدرت نظارت بر این‌ محل تاریخی را دارد اما اگر نهادهای مختلف اعم از سازمان اوقاف یا دیگر نهادهای امنیتی اذن تصمیم‌گیری سازمان میراث فرهنگی را نمی‌دهند، مسئول جبران خسارت، نهادهای ممانعت‌کننده هستند زیرا هنگامی که یک ملک جزو آثار ملی محسوب می‌شود، وظیفه ترمیم و نگهداری آن با سازمان میراث فرهنگی است.

 

تفکیک جنستی و محدودیت زمانی برای بازدیدکنندگان

 

موضوع به‌ شدت تاسف‌باری که در چند سال اخیر بر گورستان ظهیرالدوله پیش آمده، تفکیک جنسیتی قبرستان و تعیین زمان بازدید است. متولی اعم از متولی خاص یا سازمان اوقاف، حق ندارند اعمالی را انجام دهند که بر خلاف منافع موقوفه است. رفتارهای خلاف منافع موقوفه همواره تحت عنوان تغییر کاربری ملک تعبیر نمی‌شود و حتی اگر ملک از کارکرد اصلی خود تهی شود، رفتار خلاف منافع موقوفه قلمداد می‌شود. وقتی نهادهای ذی‌ربط از ورود مردم به یک قبرستان ممانعت می‌کنند، در عمل، خلاف هدف اصلی موقوفه رفتار کرده‌اند و چنین حالتی خلاف نص صریح قانون است.

 

یا آن که معلوم نیست چه نهادی و با کدام مجور قانونی در یک قبرستان شرایط تفکیک جنسیتی قایل شده است؟ تمام قبرستان‌های کشور بر اساس یک قاعده مشخص اداره می‌شوند و حتی قبرستان‌های داخل در محوطه امام‌زاده‌ها نیز با تفکیک جنسیتی روبه‌رو نیست. مگر مردم این سرزمین در یک قبرستان که هنرمندان این کشور در آنجا به خاک سپرده شده‌اند، چه کار می‌کنند که باید زنان‌شان از مردان‌شان جدا باشند؟ چه کسی و با کدام مقرره قانونی به خود این اختیار را می‌دهد که برای مردم که ولی‌نعمتان این کشور هستند تعیین‌تکلیف کند؟ تفکیک جنسیتی در قبرستان ظهیرالدوله، علاوه بر آن که خلاف منافع ملک موقوفه است، توهین آشکاری به ملت ایران محسوب می‌شود.

 

ضرورت پاسخگویی مسئولان

 

شرایط قبرستان تاریخی ظهیرالدوله، آن‌ قدر بغرنج و بحرانی است که ضرورت دارد مسئولان ذی‌ربط در اسرع وقت به آن رسیدگی کنند. نمی‌توان پذیرفت که بودجه‌های میلیاردی در بسیاری از موضوعات باربط یا بی‌ربط تعیین شود اما محلی که عموم ملت ایران بخشی از فرهنگ خود را در آن می‌بینند، در معرض نابودی کامل قرار بگیرد.

 

عدم رسیدگی مسئولان این شایبه را ایجاد می‌کند که شاید مسائلی فرای سهل‌انگاری در میان است به‌ گونه‌ای که چند سال پیش مسئولان مانع برگزاری مراسم خاص برخی افراد در این مکان شدند و پس از آن بازدید مردم از گورهای این محل را محدود کردند. شیوه برخورد مسئولان در دودهه اخیر در خصوص این مکان علاوه بر آن که مصداق بارز رفتارهای فراقانونی است، وجهی از سیاسی‌کاری را با خود به همراه دارد که چنین سیاسی‌کاری‌هایی نتیجه‌ای را جز نابودی تاریخ این سرزمین در پی نخواد داشت. از این رو لازم است که دولتمردان به جای کشمکش‌های بیهوده سیاسی، منفعت‌طلبی و انحصارطلبی اقدام عاجلی برای زنده‌ نگه‌ داشتن پیکر نیمه‌جان گورستان ظهیرالدوله کنند تا بتوانیم قدری به مسئولیت‌پذیری ایشان امیدوار باشیم.»

 

 

 

جدیدترین مطالب
 • متن ادبی در مورد حضرت ابوالفضل (علیه السلام)
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه نان مغزدار با گردو
 • نتایج بیشتر ...
 • سرطان تخمدان چه علائمی دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • شرایطی که خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهند
 • نتایج بیشتر ...
 • انعطاف پذیری ذهن، به این ۴ عامل بستگی دارد!
 • نتایج بیشتر ...
 • اشعار ولادت حضرت ابوالفضل علیه السلام (4)
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس ولادت حضرت ابوالفضل علیه السلام (9)
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش نوشتن طرح کسب و کار
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش مراحل کشیدن نقاشی مورچه
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با خودروی خودران
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با خواص نان جو و سبوس
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز پنجشنبه 30 فروردین
 • نتایج بیشتر ...
 • اشعار ولادت امام حسین علیه السلام (5)
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس تبریک ولادت امام حسین علیه السلام (11)
 • نتایج بیشتر ...
 • کم خونی همولیتیک چیست؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه هورمون استرس را کم کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • پوسترهای ولادت امام حسین (ع)
 • نتایج بیشتر ...
 • هر آنچه باید درباره میکرودرم بدانید
 • نتایج بیشتر ...
 • میکروسکوپ واقعیت افزوده برای تشخیص سرطان
 • نتایج بیشتر ...
 • معبدی عجیب که قاتل بازدیدکنندگانش می شود+تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه خورش کدو با مرغ
 • نتایج بیشتر ...
 • گلچینی از احادیث امام حسین(ع)
 • نتایج بیشتر ...
 • جوان نگه داشتن پوست گردن با چند ترفند ساده
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه فضای حافظه آیفون را آزاد کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی اکرم محمدی + عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • با 8 گام، سلامت خود را تا 10 سال تضمین کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • به تماشا سوگند (سهراب سپهری)
 • نتایج بیشتر ...
 • افزایش میل جنسی با دمنوش های گیاهی
 • نتایج بیشتر ...
 • ایده هایی برای استفاده دوباره از لامپ ها
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس نوشته آدم های دورو
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش دانلود کردن عکس از Google photo روی رایانه
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز چهارشنبه 29 فروردین
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه حساب کاربری گوگل خود را در اندروید و iOS حذف کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه انرژی منفی را از خانه دور کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چند ماه پس از تولد نوزاد میتوان سفر هوایی داشت؟
 • نتایج بیشتر ...
 • نکات دوام رنگ مو
 • نتایج بیشتر ...
 • نحوه تمیز کردن وسایل ساخته شده از لاستیک
 • نتایج بیشتر ...
 • مزایای پیاده روی روزانه
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل‌های زیبای بافت مو
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس تبریک روز ارتش (2)
 • نتایج بیشتر ...
 • پوسترهای روز ارتش
 • نتایج بیشتر ...
 • متن ادبی در مورد حضرت ابوالفضل (علیه السلام)
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه نان مغزدار با گردو
 • نتایج بیشتر ...
 • سرطان تخمدان چه علائمی دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • شرایطی که خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهند
 • نتایج بیشتر ...
 • انعطاف پذیری ذهن، به این ۴ عامل بستگی دارد!
 • نتایج بیشتر ...
 • اشعار ولادت حضرت ابوالفضل علیه السلام (4)
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس ولادت حضرت ابوالفضل علیه السلام (9)
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش نوشتن طرح کسب و کار
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش مراحل کشیدن نقاشی مورچه
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با خودروی خودران
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با خواص نان جو و سبوس
 • نتایج بیشتر ...
 • اشعار ولادت امام حسین علیه السلام (5)
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس تبریک ولادت امام حسین علیه السلام (11)
 • نتایج بیشتر ...
 • کم خونی همولیتیک چیست؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه هورمون استرس را کم کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • پوسترهای ولادت امام حسین (ع)
 • نتایج بیشتر ...
 • هر آنچه باید درباره میکرودرم بدانید
 • نتایج بیشتر ...
 • میکروسکوپ واقعیت افزوده برای تشخیص سرطان
 • نتایج بیشتر ...
 • معبدی عجیب که قاتل بازدیدکنندگانش می شود+تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه خورش کدو با مرغ
 • نتایج بیشتر ...
 • راههایی برای چیدمان کتابخانه
 • نتایج بیشتر ...
 • داستان زندگی امام حسین (ع)
 • نتایج بیشتر ...
 • حرکات کششی توانایی حرکتی سالمندان را افزایش می‌دهد
 • نتایج بیشتر ...
 • کلمات پنهان شده در تصویر را بیابید (5)
 • نتایج بیشتر ...
 • گلچینی از احادیث امام حسین(ع)
 • نتایج بیشتر ...
 • جوان نگه داشتن پوست گردن با چند ترفند ساده
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه فضای حافظه آیفون را آزاد کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی اکرم محمدی + عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • با 8 گام، سلامت خود را تا 10 سال تضمین کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • به تماشا سوگند (سهراب سپهری)
 • نتایج بیشتر ...
 • افزایش میل جنسی با دمنوش های گیاهی
 • نتایج بیشتر ...
 • ایده هایی برای استفاده دوباره از لامپ ها
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس نوشته آدم های دورو
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش دانلود کردن عکس از Google photo روی رایانه
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه حساب کاربری گوگل خود را در اندروید و iOS حذف کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه انرژی منفی را از خانه دور کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چند ماه پس از تولد نوزاد میتوان سفر هوایی داشت؟
 • نتایج بیشتر ...
 • نکات دوام رنگ مو
 • نتایج بیشتر ...
 • نحوه تمیز کردن وسایل ساخته شده از لاستیک
 • نتایج بیشتر ...
 • مزایای پیاده روی روزانه
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل‌های زیبای بافت مو
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس تبریک روز ارتش (2)
 • نتایج بیشتر ...
 • پوسترهای روز ارتش
 • نتایج بیشتر ...
 • فهرست جاذبه‌های گردشگری در شانگهای
 • نتایج بیشتر ...
 • چرا در خواب حرف می‌زنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • جمله نامتعارف پخش شده از تریبون مجلس، صداگذاری نبوده است
 • نتایج بیشتر ...
 • سکه از حراج خارج شد
 • نتایج بیشتر ...
 • ریابکوف: پیش‌بینی حفظ تمامیت ارضی سوریه دشوار است
 • نتایج بیشتر ...
 • زیبایی های زمین‎ (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • ابداع روشی برای خم کردن الماس
 • نتایج بیشتر ...
 • زیبایی‌های گوی آبی منظومه شمسی (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • عضو شورای شهر تهران: قانون حجاب و عفاف را اصلاح کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • لک‌لکی که هر سال هزاران کیلومتر برای دیدن یارش سفر می‌کند
 • نتایج بیشتر ...
 • رئیس سابق اف‌بی‌آی: از اقدامات ترامپ بدم می‌آید
 • نتایج بیشتر ...
 • بازیگرانی که روی پرده سینما می‌آیند
 • نتایج بیشتر ...
 • استاندار کرمانشاه: بانک‌ها روی اعصاب زلزله‌زدگان راه نروند
 • نتایج بیشتر ...
 • توضیح سالار عقیلی درباره سرود تیم ملی در جام‌جهانی
 • نتایج بیشتر ...
 • استعفای بی‌سروصدای قائم‌مقام آخوندی
 • نتایج بیشتر ...
 • پایان فیلمبرداری «دختر شیطان»
 • نتایج بیشتر ...
 • آمریکا از دستگیری یکی از افراد کلیدی مرتبط با حملات ۱۱ سپتامبر خبر داد
 • نتایج بیشتر ...
 • استخراج انرژی بیشتر از سلول‌های خورشیدی
 • نتایج بیشتر ...
 • اولتیماتوم ارزی تمام شد
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش عارف به ویدیو برخورد گشت ارشاد
 • نتایج بیشتر ...
 • مرعشی: اصلاح‌طلبان باید بابت این که کشور را در اختیار جریانات بی‌هویت قرار دادند،عذرخواهی کنند
 • نتایج بیشتر ...
 • لاوروف: آمریکا در حمله به سوریه از خطوط قرمز ما عبور نکرده است
 • نتایج بیشتر ...
 • یوسف‌نژاد: در صورت افزایش درآمد دولت باید اصلاحیه و متمم بودجه ارائه شود
 • نتایج بیشتر ...
 • پنتاگون: سوریه همچنان توان انجام حملات شیمیایی محدود را دارد
 • نتایج بیشتر ...
 • ناصری: در انتخاب شهردار تهران نمی‌توان به کانون‌های قدرت بی‌توجه بود
 • نتایج بیشتر ...
 • مسکو: ادعای حمله شیمیایی دوما نمایش و جنجال رسانه‌ای غرب است
 • نتایج بیشتر ...
 • نیمار: امیدوارم جام جهانی روسیه برای برزیل فوق العاده باشد
 • نتایج بیشتر ...
 • ادعای دولت آمریکا درباره امحای آثار حمله شیمیایی در دوما
 • نتایج بیشتر ...
 • جدایی تیاگو سیلوا از پاری سن ژرمن
 • نتایج بیشتر ...
 • عراقچی: تصور این که ایران در هر شرایطی به برجام متعهد می‌ماند، اشتباهی بزرگ است
 • نتایج بیشتر ...
 • توقف ورزش احتمال افسردگی را افزایش می‌دهد
 • نتایج بیشتر ...
 • ایمپلنتی که با ایجاد لکه روی پوست خطر سرطان را هشدار می‌دهد
 • نتایج بیشتر ...
 • هشدار روسیه نسبت به توقف پروازها میان این کشور و آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • تهدید ترانه علیدوستی به انتشار بدرفتاری مامورین پلیس (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • افزایش حقوق بازنشستگان چند درصد شد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • اجرای آخرین مرحله رجیستری از فردا
 • نتایج بیشتر ...
 • پوچتینو: مورینیو یکی از بهترین مربیان جهان است
 • نتایج بیشتر ...
 • نتانیاهو: دستکم ۶ کشور در حال بررسی انتقال سفارت‌هایشان به قدس هستند
 • نتایج بیشتر ...
 • ظریف: واکنش بین‌المللی به خروج از برجام، برای آمریکا بسیار ناخوشایند خواهد بود
 • نتایج بیشتر ...
 • معاون پارلمانی نهاد ریاست جمهوری: مسئله سعید مرتضوی در دولت مطرح نشده است!
 • نتایج بیشتر ...
 • چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (669)
 • نتایج بیشتر ...
 • کیک تولد ۱۲۰ سالگی سینما در ایران بریده شد
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا ترامپ «رئالیست» شده است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • دلیل افزایش قیمت گوشت/ هرکیلو ۴۸ هزار تومان
 • نتایج بیشتر ...
 • متهم حوادث 11سپتامبر دستگیر شد
 • نتایج بیشتر ...
 • بلومبرگ؛ مکرون برای ماندن ترامپ دربرجام به واشنگتن می رود
 • نتایج بیشتر ...
 • روزنامه اطلاعات:انتشار عکسهای خصوصی کاوه مدنی توسط مسئولان،چه معنایی دارد جز انحطاط اخلاقی؟
 • نتایج بیشتر ...
 • فتحی: حکم سعید مرتضوی باید اجرا شود/ ماده ۴۷۷ مانع از اجرای حکم او نیست
 • نتایج بیشتر ...
 • رحیمی: نامه بیش از ۸۰ نماینده به لاریجانی/ پیگیر اهانت یکی از نمایندگان به مقام زن هستیم
 • نتایج بیشتر ...
 • پدر کویرشناسی ایران: ارومیه دیگر احیا نمی‌شود/ به فکر نجات هر چه سریع‌تر ایران باشیم
 • نتایج بیشتر ...
 • کاوه مدنی رسما استعفا داد
 • نتایج بیشتر ...
 • کورکر: تردیدی نیست که در صورت عدم تغییر برجام، ترامپ از آن خارج می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • رویترز: اروپا به توافق برای تحریم ایران نزدیک‌تر شده است
 • نتایج بیشتر ...
 • بلومبرگ: پوتین همچنان به دنبال توافق با ترامپ است
 • نتایج بیشتر ...
 • تیراندازی به تیم امنیتی سازمان ملل در دوما
 • نتایج بیشتر ...
 • شانزده قدرت برتر آسیا مشخص شدند
 • نتایج بیشتر ...
 • حمله به خودروی نماینده سبزوار مقابل مجلس (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • اردوغان: اهداف بزرگ نیازمند اصلاحات بزرگ هستند
 • نتایج بیشتر ...
 • بانوى اول کره شمالى رونمایی شد
 • نتایج بیشتر ...
 • بازار زیرزمینی مبادلات دلار/ خرید و فروش تلفنی ارز رونق گرفت
 • نتایج بیشتر ...
 • توییت تند کاوه مدنی و تایید استعفا از معاونت سازمان محیط زیست و خروج از ایران: آری؛ متهم گریخت
 • نتایج بیشتر ...
 • ترامپ فعلا قصد اعمال تحریم جدید علیه روسیه را ندارد
 • نتایج بیشتر ...
 • ابوترابی: تلگرام اوایل اردیبهشت بسته می‌شود/ فیلترشدن اینستاگرام و واتس‌آپ به مرور زمان
 • نتایج بیشتر ...
 • محسن هاشمی می‌تواند شهردار تهران شود؟/ استعفای نجفی برای اصلاح‎طلبان، گران تمام شد
 • نتایج بیشتر ...
 • کلاف سردرگم مالیات خانه های خالی و سامانه ملی املاک و اسکان
 • نتایج بیشتر ...
 • ترزا می: برای جلوگیری از استفاده نظام سوریه از سلاح‌های شیمیایی در سوریه مداخله کردیم
 • نتایج بیشتر ...
 • صدام کدام گوری است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • عضوجبهه پایداری:ما که می توانیم ریگی را در آسمان بگیریم،نمی توانیم مرتضوی را دستگیر کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • طنز/ حتی دریغ از تتلو!
 • نتایج بیشتر ...
 • جان بولتون می گفت «باید سوریه را به صورت گسترده بمباران کنیم»، اما ترامپ گفت «نه»
 • نتایج بیشتر ...
 • گوشت گوسفندی در آستانه ۵۰ هزارتومانی شدن/با کمبود دام مواجه هستیم
 • نتایج بیشتر ...
 • نعمت احمدی: مرتضوی با استفاده از ماده ۴۷۷ می‌خواهد وقت بخرد
 • نتایج بیشتر ...
 • رونمایی از تعداد شاغلان در سال ٩٦/ نرخ بیکاری کاهش یافت
 • نتایج بیشتر ...
 • شرایط پرداخت پاداش به کارکنان دولت در سال ۱۳۹۷ تعیین شد
 • نتایج بیشتر ...
 • وقتی خوانندگان مجری رادیو می‌شوند
 • نتایج بیشتر ...
 • از سیمرغ بلورین تا نخل طلا
 • نتایج بیشتر ...
 • جایزه پولیتزر برای افشاگری درباره رسوایی جنسی در هالیوود
 • نتایج بیشتر ...
 • احسان کرمی: برخی نقدها به «هیات مدیره» را می‌پذیرم
 • نتایج بیشتر ...
 • جودی فاستر سر از بیمارستان درآورد/ ایفای نقش کمدی اکشن
 • نتایج بیشتر ...
 • کارگردان پایتخت پسرخاله کدام چهره مشهور است؟/اگر سریال ادامه پیداکند روح باباپنجعلی می ماند،نه جسمش!
 • نتایج بیشتر ...
 • هنرمندی که تنها با یک نخ پرتره می‌کشد!
 • نتایج بیشتر ...
 • استراحت لاک‌پشت در ساحل در عکس روز نشنال جئوگرافیک/ عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • ربات‌های قدیمی که بدون استفاده از تکنولوژهای مدرن ساخته شدند
 • نتایج بیشتر ...
 • راز ناخن عجیب مرد پاکستانی کشف شد!(+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • چینی‌های قرن نوزدهم به روایت تصویر
 • نتایج بیشتر ...
 • استدلال عجیب عضو هیات مدیره استقلال برای عدم پرداخت جریمه AFC
 • نتایج بیشتر ...
 • پاداش میلیاردی سرخابی‌ها در آسیا
 • نتایج بیشتر ...
 • استقلال الهلال را با خفت حذف کرد/ در جریان کارشکنی علیه شفر نیستم
 • نتایج بیشتر ...
 • نود (97/01/27) و پیراهن تیم ملی؛ دفاع از لباس ساده 2018
 • نتایج بیشتر ...
 • آزمایش جنجالی ناسا: بررسی امکان تولیدمثل انسان در فضا با اسپرم گاو وحشی
 • نتایج بیشتر ...
 • خطر گرمای شدید هوا برای مبتلایان به بیماری‌ کلیوی
 • نتایج بیشتر ...
 • گرفتن عکس‌های با کیفیت آزمایشگاهی با گوشی
 • نتایج بیشتر ...
 • آنزیم پلاستیک‌خوار امیدی تازه برای بازیافت موثر بطری‌ها
 • نتایج بیشتر ...