پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

در "تعرفه‌ها" به تولیت سلامت اعتماد کنید/برخی بیمه‌ها اولویت بهداشت و درمان را اعمال نمی‌کنند

تاریخ انتشار : دوشنبه, 27 شهریور 1396 14:43

 اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی ,قائم مقام وزیر بهداشت

قائم مقام وزیر بهداشت توضیحاتی درباره اعتراضات متخصصین بیهوشی مبنی بر کاهش تعرفه‌هایشان، مشکلاتی که تاخیر در پرداخت‌ مطالبات دانشگاه‌های علوم پزشکی رخ داده، وضعیت سلامت دانش‌آموزان و ... ارائه داد. 

به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در نشستی خبری درباره اعتراض‌ متخصصین بیهوشی نسبت به کاهش تعرفه‌هایشان و عدم ارائه خدمات از سوی آنها در برخی مراکز، گفت: ما ۵۸۰ بیمارستان دولتی داریم که در اکثر آنها خدمات به نحو احسن ارائه می‌شود، اما در هفته گذشته در برخی مراکز معدود اعمال جراحی الکتیو دچار خدشه‌هایی شده بود که بلافاصله تصحیح شد و ما هم مذاکراتی در این زمینه داشته‌ایم.

 

وی با بیان اینکه در این هفته مورد خاصی از این موضوع مشاهده نشده، گفت: ما سعی می‌کنیم مسائل را در یک محیط مسامحه حل کنیم، اما مهم این است که اخیرا انجمن بیهوشی نامه‌ای داشتند و اعلام کردند که اجازه نمی‌دهند کوچک‌ترین خدشه‌ای در خدمت‌رسانی به مردم ایجاد شود.

 

قائم مقام وزیر بهداشت ادامه داد: باید توجه کرد که وزارت بهداشت یک عضو از اعضای متعدد شورای عالی بیمه است و از طرفی برای تعیین تعرفه‌ها کار کارشناسی انجام می‌شود. حال وقتی که اختلاف نظر وجود دارد، برخی گروه‌ها می‌گویند تعرفه‌های ما حتما باید بالا برود؛ این در حالی است که وسع مالی چنین چیزی موجود نیست. بنابراین هر چقدر هم که تبادل نظر کنیم به یک نتیجه مشترک نمی‌رسیم. امیدوارم در این زمینه دوستان به مراجع قانونی و تولیت سلامت اعتماد کنند. در عین حال باید توجه کرد که تصویب‌کننده نهایی تعرفه‌ها، شورای عالی بیمه و دولت است و این تصمیم‌گیری‌ها با توجه به مصالح کشور انجام می‌شود.

 

مشکل در تامین دارو و ملزومات پزشکی به دلیل تاخیر بیمه‌ها

 

حریرچی در پاسخ به سوال ایسنا درباره مشکلات ایجاد شده در حوزه تجهیزات پزشکی و داروی کشور به دلیل عدم پرداخت معوقات دانشگاه‌های علوم پزشکی از سوی سازمان‌های بیمه‌گر، گفت: بخش دارو و ملزومات مصرفی پزشکی ما به دلیل تاخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها دچار مشکل شده است. باید توجه کرد که بیمارستان‌ها به عنوان ارائه‌کننده خدمت باید عمده هزینه‌های خدمات درمانی را از بیمه‌ها بگیرند و میزان فرانشیز پرداختی مردم مشخص است. از طرفی خط قرمز وزارت بهداشت این است که علیرغم همه مشکلات به طرف افزایش پرداخت از جیب مردم نرویم.

 

وی افزود: متاسفانه به دلیل تاخیر سازمان‌های بیمه‌گر در پرداخت مطالبات مشکلاتی در حوزه نقدینگی شرکت‌های پخش و توزیع ایجاد شده است، اما از طرفی بیمارستان‌های ما برخلاف شرایط قبل از طرح تحول سلامت، فقط مجازند که کالاهای دارای بارکد مشخص و زنجیره تولید معین را خریداری کنند.

 

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه تولیدکنندگان ما هم به مشکلات کشور واقفند، گفت: باید توجه کرد که مشکل تاخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها و شرکت‌ها از سال ۷۴ که بیمارستان‌های کشور خودگردان شدند، وجود دارد. البته از نظر ما یک روز تاخیر هم پذیرفته نیست.

 

تاخیر ۱۳ ماهه بیمه‌ها

برخی بیمه‌ها اولویت بهداشت و درمان را اعمال نمی‌کنند

 

حریرچی ادامه داد: روزی که ما به وزارت بهداشت آمدیم تاخیر بیمه‌ها ۱۴ ماه بود هر چند که در مقاطعی از طرح تحول تاخیرها به سه تا چهار ماه کاهش یافت، اما در حال حاضر متوسط تاخیرها بیش از ۱۲ ماه است و در برخی دانشگاه‌ها به ۱۳ ماه نیز رسیده است. البته همه ما به مشکلات کشور واقفیم اما سعی می‌کنیم که این مشکلات را حل کنیم. از طرفی خط قرمز ما این است که خدشه‌ای به ارائه خدمات به مردم وارد نشود. همچنین اقدامات متعددی برای حل این مشکل در حال انجام است. از برخی سازمان‌ها هم گلایه داریم که اولویت بهداشت و درمان را اعمال نمی‌کنند و دستورات قانون و رییس‌جمهور را به طور کامل انجام نمی‌دهند، اما امیدواریم بتوانیم در محیطی مناسب مشکلات را کمتر کنیم و در حال پیگیری این مشکل هستیم.

 

نحوه نظارت بر اغذیه‌فروشی‌ها

 

وی در پاسخ به سوالی درباره نحوه نظارت وزارت بهداشت بر اغذیه‌فروشی‌ها، گفت: در این حوزه هم وزارت بهداشت و هم گروه‌های صنفی نظارت‌هایی را انجام می‌دهند، البته اکثر نظارت‌ها توسط خود صنف انجام می‌شود. تذکرات ما هم به این صورت است که در صورت دیدن تخلف، تذکرات لازم را می‌دهیم.

 

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه در این حوزه دو مشکل وجود دارد، گفت: اولا مواد غذایی موجود در رستوران‌ها از نظر بهداشتی و طبخ اشکالی ندارد، اما مصرف آنها از نظر ما دارای اشکال است. به عنوان مثال مصرف فست‌فود، چیپس، پفک، سوئیس و کالباس و ... به میزان زیاد نباید انجام شود. در قسمت دوم هم باید توجه کنیم که غذاهای معمولی یا مطلوب در رستوران‌ها به درستی طبخ شوند که ما در این قسمت نظارت‌های بهداشتی را انجام می‌دهیم و با متخلفین که به ویژه در ایام نوروز و تعطیلات افزایش می‌یابند، برخورد می‌کنیم. ما در این زمینه باید با فرهنگ‌سازی، ‌ارائه‌کنندگان این خدمات را به سمتی ببریم که استانداردهای بهداشتی را رعایت کنند.

 

حریرچی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت اغذیه‌فروشی‌ها نامطلوب نیست، گفت: البته ادعا نمی‌کنیم که وضعیت این مراکز کاملا مطلوب است، اما نامطلوب هم نیست. در عین حال تجربه دنیا نشان می‌دهد که انجام بازرسی‌های زیاد و با شدت بسیار پرهزینه است و تاثیر زیادی هم ندارد.

 

۲۱ درصد از دانش‌آموزان ایرانی یا چاقند و یا اضافه وزن دارند

 

وی با اشاره به فرا رسیدن زمان بازگشایی مدارس، گفت: متاسفانه در کشور حدود ۲۱ درصد از دانش‌آموزان دچار اضافه وزن یا چاقی هستند و ۱۶.۱ درصد از دانش‌آموزان ما نیز لاغرند. همچنین شیوع اضافه وزن و چاقی نیز در شهرها دو برابر مناطق روستایی است. همچنین ۲۷.۵ درصد از دانش‌آموزان‌مان در هفته غذاهای غیرمفید مصرف می‌کنند.

 

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه ۲۵.۷ درصد دانش‌آموزان ایرانی در هر هفته نوشابه مصرف می‌کنند، گفت: همچنین ۱۵ درصد از آنها در هر هفته به طور مرتب فست‌فود می‌خورند و ۶۰ درصد دانش‌آموزان‌مان هم روزانه شیر مصرف نمی‌کنند و ۶۸ درصدشان هم روزانه سبزیجات تازه مصرف نمی‌کنند. همچنین ۴۰ درصد دانش‌آموزان ایرانی به طور روزانه میوه مصرف نمی‌کنند.

 

حریرچی با بیان اینکه این تغذیه نامناسب به دو دلیل محدودیت‌های مالی و یا انتخاب الگوی غذایی بد است، گفت: درباره محدودیت‌های مالی باید کاری کنیم تا برای این افراد بسته‌های غذایی مناسب ایجاد شود که این کار در چندین استان کشور از سوی بهزیستی، وزارت بهداشت و ... انجام شده است.

 

۴۸ درصد دانش‌آموزان مسواک نمی‌زنند

 

وی با بیان اینکه ۲۱ درصد دانش‌آموزان ما همیشه سر سفره نمک به غذایشان اضافه می‌کنند، گفت: اکثر دانش‌آموزان ما یک روز در هفته ورزش می‌کنند و ۴۸ درصدشان هم روزانه مسواک نمی‌زنند. البته ۲۳ درصد از آنها نیز روزانه یک بار مسواک می‌زنند.

 

۴۳ هزار دانش‌آموز ایرانی تری گلیسرید نسبتا بالا دارند

 

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه ۴۳ هزار دانش‌آموز ایرانی یعنی ۲۷.۷ درصد از آنها تری گلیسرید نسبتا بالا دارند، گفت: این موضوع به دلیل خوردن غذاهای چرب، کالباس، سوئیس و ... ایجاد شده است. این در حالی است که طبق آمارها ۸۶.۸ درصد از مادران دانش‌آموزها خانه‌دارند و این موقعیتی را فراهم می‌کند تا دانش‌آموزان غذای سالم مبتنی بر میوه و سبزی مصرف کنند.

 

وی با اشاره به موضوع سلامت دندان در دانش‌آموزان، گفت: در حال حاضر از نظر وضعیت سلامت دندان چه در دانش‌آموزان و چه در بزرگسالان وضعیت مطلوبی نداریم؛ به طوریکه در سنین ۳۵ تا بالای ۴۰ سال به طور متوسط ۱۲ دندان کشیده شده، پر شده یا دارای خردگی داریم.

 

حریرچی افزود: البته دو سال است که در ۶۰ هزار مدرسه ابتدایی کشور خدمات دندانی ارائه می‌دهیم و ۴۰ هزار نفر را در این حوزه آموزش داده‌ایم؛ به طوریکه تاکنون طی چهار دوره هفت میلیون دانش‌آموز ابتدایی را با پوشش ۸۰ درصدی وارنیش فلورایدتراپی کردیم.

 

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه همچنین خدمات سلامت دهان و دندان را برای دانش‌آموزان روستایی به طور رایگان انجام می‌دهیم، گفت: بر این اساس تاکنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار خدمت ترمیم دندان رایگان به این افراد ارائه شده و یک میلیون و ۵۰۰ هزار فیشورسیلانت انجام شده است. با این اقدامات تعداد دانش آموزانی که فاقد مشکلات دندانی هستند از هشت درصد به ۱۵ درصد افزایش یافته است و شاخص دندان‌های خراب نیز از ۲.۰۹ درصد در سال ۹۱ به ۱.۸۴ درصد در سال ۹۵ کاهش یافته است و این یعنی دانش‌آموزان ابتدایی ما کمتر از دو دندان خراب دارند. البته اکنون برای مادران باردار هم خدمات دندانپزشکی رایگان ارائه می‌دهیم.

 

اعلام مواد غذایی غیرمجاز در بوفه‌های مدارس

 

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره نحوه نظارت وزارت بهداشت بر بوفه‌های مدارس، ‌ گفت:‌ در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش در راستای ایجاد پایگاه تغذیه سالم در مدارس ایجاد شده است که تعاریف و اهداف آن در تفاهم‌نامه اعلام شده و توضیح دادیم که چه مواد غذایی و با چه خصوصیاتی باید در بوفه‌های مدارس وجود داشته باشند.

 

وی به مواد غذایی مجاز و غیرمجاز بوفه‌های مدارس اشاره کرد و گفت: موادی که وجودشان در بوفه‌های مدارس از نظر ما غیرمجاز است شامل انواع چیپس‌ها، غلات حجیم شده، انواع یخمک، نوشابه‌های گازدار، ماءالشعیر، دوغ گازدار، آدامس‌های حاوی مواد قندی، سوئیس و کالباس و فرآورده‌های آنها، همبرگرهای کمتر از ۷۰ درصد گوشت، انواع سالاد الویه، انواع لواشک، آلو و آلوچه بدون بسته‌بندی و فاقد مجوز وزارت بهداشت، فلافل، سمبوسه، پیراشکی، بستنی یخی، پاستیل، خیارشور و انواع سس‌ها است.

 

در عین حال مواد غذایی مجاز نیز شامل خشکبار، انواع آجیل، شیر و فرآورده‌های آن، نوشیدنی‌هایی مانند آب معدنی، دوغ بدون گاز، آبمیوه بسته‌بندی شده، انواع میوه‌ها، بیسکویت‌های بدون کرم، انواع لقمه سالم و انواع آش، سوپ، سمنو و ... است. البته به شرط اینکه پخت آنها به صورت روزانه و بهداشتی باشد و در ظروف یک بار مصرف و بر پایه گیاهی سرو شوند و بلافاصله بعد از پخت هم توزیع شوند. باید توجه کرد که ۳.۶ درصد دانش‌آموزان ما اصلا صبحانه نمی‌خورند.

 

آمادگی وزارت بهداشت برای اعزام کمک‌های پزشکی به میانمار

 

حریرچی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای کمک به مردم میانمار، گفت: همانطور که اعلام شد هم وزارت بهداشت با امکانات دولتی و هم سازمان هلال احمر با امکانات مردمی و هم گروه‌های پزشکی و پرستاری داخل کشور اعلام آمادگی کردند که اگر اجازه دسترسی به مردم میانمار را داشته باشند، از نظر نیروی انسانی و ارسال تجهیزات دارویی و پزشکی به مردم میانمار کمک می‌کنند. بنابراین ما آمادگی کامل داریم که اگر بتوانیم روزنه‌ای برای کمک‌رسانی به این افراد پیدا کنیم، حتما این اقدام را انجام دهیم.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره آموزش تعداد زیاد سفیران سلامت خانوار و آموزش آنها، گفت: ما از سفیران سلامت دانش آموزی راضی هستیم، اما اینکه بگوییم می‌توانیم در صددرصد خانوارهای جامعه یک سفیر سلامت داشته باشیم و آن را آموزش دهیم، امکانپذیر نیست؛ اما به طور کلی از نظر تعداد سفیران دانش‌آموزی و سفیران سلامت خانوار وضعیت مناسبی داریم؛ به طوریکه یک میلیون و 270 هزار سفیر سلامت دانش‌آموزی داریم.

 

سنجش وضعیت آسیب‌رسانی دکل‌های مخابراتی

 

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بررسی آسیب‌هایی که دکل‌های مخابراتی به سلامت مردم وارد می‌کنند،‌ گفت: ما اکنون در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم و تبادل اطلاعات و استفاده از این دکل‌ها یکی از ضرورت‌های امروز جامعه است. حال اینها می‌توانند چندین ضرر ایجاد کنند به عنوان مثال تشعشعات آنها می‌تواند منجر به آسیب شود و یا حادثه‌خیز باشند البته طبق بررسی‌های متعددی که در این زمینه و در کمیته‌ای متشکل از وزارت بهداشت، سازمان انرژی اتمی، سازمان حفاظت از محیط زیست و ... درباره تلفن‌های همراه و بی‌سیم‌های نیروهای انتظامی و ماهواره‌ای بررسی شده در هیچ موردی تعداد آنها بیش از استانداردهای ملی‌مان نبوده است. از طرفی وزارت ارتباطات خود را ملزم کرده که در هر کجا دکل جدیدی نصب شد، به ما اطلاع دهد تا آن را سنجش کنیم.

 

قائم مقام وزیر بهداشت افزود: وزارت بهداشت نیز 70 مرکز سنجش ثابت در سطح تهران قرار داده که دائما این دکل‌ها را سنجش می‌کنند. همچنین مناقصه‌ای برگزار کردیم تا دستگاه‌های سنجش متحرک را هم در سطح شهر قرار دهیم و دکل‌ها و تشعشعات‌شان را بررسی کنیم. باید توجه کرد که دکل‌هایی که در فواصل مجاز قرار می‌گیرند مشکلی ندارند و هر دکلی که دچار مشکل بوده با اعلام رسمی ما برداشته شده است.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره آسیب‌رسان بودن پارازیت‌ها، گفت: در این زمینه بررسی‌های مختلفی در وزارت بهداشت انجام شده و آخرین بررسی آن نیز مربوط به چند ماه پیش است.

 

بروز سالانه بیش از 9 هزار مورد سرطان سینه در بانوان

 

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره افزایش ابتلا به سرطان سینه در میان بانوان ایرانی، گفت: در اکثر کشورهای دنیا سرطان سینه بانوان شایع‌ترین سرطان زنان است؛ به طوریکه حدود یک چهارم تا یک سوم سرطان‌های زنان را تشکیل می‌دهد.

 

قائم مقام وزیر بهداشت افزود: سرطان سینه بانوان در اکثر کشورها به دلیل تغییراتی که در عوامل خطر این سرطان رخ داده در حال افزایش است. عواملی مانند چاقی، عدم حاملگی منجر به زایمان، بروز اولین حاملگی در سن بالای 35 سال، عدم شیردهی، مصرف سیگار و الکل و ... عواملی هستند که منجر به افزایش تعداد بروز سرطان سینه در کشورهای مختلف از جمله ایران شده است.

 

وی تاکید کرد: البته میزان شیوع سرطان سینه در بانوان در کشور در رده متوسط جهانی است و ما سالانه بیش از 9 هزار مورد بروز سرطان سینه بانوان را در کشور شاهدیم.

 

حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدامات وزارت بهداشت در حوزه ناباروری، گفت: در حال حاضر یکی از اقدامات‌مان پوشش 85 درصدی هزینه‌های درمان ناباروری با تعرفه دولتی برای زوج‌های نابارور است و 17 مرکز جدید درمان ناباروری را در شش استان کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، گلستان، لرستان و هرمزگان که در گذشته فاقد مراکز درمانی ناباروری بودند، ایجاد کردیم.

 

برخورد وزارت بهداشت با اقدامات پزشکی زیبایی زیرزمینی

 

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره چگونگی نظارت وزارت بهداشت بر آموزش مسائل زیبایی و جراحی‌های زیبایی، گفت: آموزش مسائل پزشکی فقط باید در مراکز مجاز انجام شود.

 

وی تاکید کرد: البته در موضوع زیبایی مراکز غیرمجاز زیادی وجود دارند که برخی از آنها به صورت زیرزمینی فعالیت می‌کنند، اما تاکید می‌کنم که اگر وزارت بهداشت با چنین مواردی مواجه شود برخورد قانونی خواهد کرد.

 

 

جدیدترین مطالب
 • دعای مجیر
 • نتایج بیشتر ...
 • تکنیک های سرآشپزهای ماهر
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی خواهران منصوریان شهربانو ، الهه و سهیلا
 • نتایج بیشتر ...
 • بهترین فاصله سنی بین بچه‌ها
 • نتایج بیشتر ...
 • چه نوع برس مویی انتخاب کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • لاتاری چیست؟ + شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • برای داشتن هدف مناسب، این 4 نکته رو رعایت کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس روز حمل و نقل
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا کم خونی به شکل گیری کبودی منجر می‌شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با روش نگهداری از گل بگونیا هلندی
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش تصویری دوخت شلوار راحتی بدون الگو
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با طراحی به روش سالن
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش بازیابی اطلاعات گوشی اندرویدی آسیب‌دیده
 • نتایج بیشتر ...
 • آزمایش اسپرم در خانه
 • نتایج بیشتر ...
 • جلوگیری از انتقال ترس های والدین به کودک
 • نتایج بیشتر ...
 • فال روزانه - یکشنبه 26 آذر 1396
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز شنبه 25 آذر
 • نتایج بیشتر ...
 • حذف کامل فایل های آپدیت قدیمی ویندوز 10
 • نتایج بیشتر ...
 • چند نکته ی گلخانه ای
 • نتایج بیشتر ...
 • قبل از ازدواج این چند سوال مهم را از خودتان بپرسید
 • نتایج بیشتر ...
 • زندگی مشترک‌تان را با این نکات ارزیابی کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • بعد از ورزش چه چیزهایی بخوریم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • کانتورینگ لب، یک ترفند فوق العاده زیبایی که هر خانمی باید بداند
 • نتایج بیشتر ...
 • خواص برگ سنا برای لاغری و کاهش وزن
 • نتایج بیشتر ...
 • متن زیبا درباره شب یلدا
 • نتایج بیشتر ...
 • بهترین بازارهای دنیا
 • نتایج بیشتر ...
 • بازی های مناسب کودکانه از صفر تا دو سالگی
 • نتایج بیشتر ...
 • با این ۸ ماده غذایی با درد خداحافظی کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس تبریک روز پژوهش
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش تصویری نقاشی روی دامن
 • نتایج بیشتر ...
 • اینفوگرافی راهنمای تیپ های مردانه
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با خواص کدو تنبل
 • نتایج بیشتر ...
 • هر بارداری به‌طور باورنکردنی منحصربه‌فرد است
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز پنجشنبه 23 آذر
 • نتایج بیشتر ...
 • ترکیب وای‌فای و اینترنت موبایلی برای افزایش سرعت اینترنت
 • نتایج بیشتر ...
 • ورزش به تنهایی باعث کاهش وزن نمی‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • همه چیز درباره بیماری آمیلوئیدوز
 • نتایج بیشتر ...
 • هرآنچه باید درباره قرص های تاخیری بدانید
 • نتایج بیشتر ...
 • مخفی کردن شماره تلفن در تلگرام
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل لباس های ایوانکا ترامپ
 • نتایج بیشتر ...
 • عفونت گوش در کودکان
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه یک صبحانه پنیری خوشمزه
 • نتایج بیشتر ...
 • دعای مجیر
 • نتایج بیشتر ...
 • تکنیک های سرآشپزهای ماهر
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی خواهران منصوریان شهربانو ، الهه و سهیلا
 • نتایج بیشتر ...
 • بهترین فاصله سنی بین بچه‌ها
 • نتایج بیشتر ...
 • چه نوع برس مویی انتخاب کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • لاتاری چیست؟ + شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • برای داشتن هدف مناسب، این 4 نکته رو رعایت کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس روز حمل و نقل
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا کم خونی به شکل گیری کبودی منجر می‌شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با روش نگهداری از گل بگونیا هلندی
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش تصویری دوخت شلوار راحتی بدون الگو
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با طراحی به روش سالن
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش بازیابی اطلاعات گوشی اندرویدی آسیب‌دیده
 • نتایج بیشتر ...
 • آزمایش اسپرم در خانه
 • نتایج بیشتر ...
 • جلوگیری از انتقال ترس های والدین به کودک
 • نتایج بیشتر ...
 • گلکسی اس 9 کی و کجا رونمایی می شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • حذف کامل فایل های آپدیت قدیمی ویندوز 10
 • نتایج بیشتر ...
 • چند نکته ی گلخانه ای
 • نتایج بیشتر ...
 • قبل از ازدواج این چند سوال مهم را از خودتان بپرسید
 • نتایج بیشتر ...
 • زندگی مشترک‌تان را با این نکات ارزیابی کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه خوراک مرغ چشم بلبلی
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی حمید هیراد (خواننده)
 • نتایج بیشتر ...
 • حدیث در فضیلت صلوات (2)
 • نتایج بیشتر ...
 • بیشتر با وجدان هستید یا روشن فکر؟
 • نتایج بیشتر ...
 • بعد از ورزش چه چیزهایی بخوریم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • کانتورینگ لب، یک ترفند فوق العاده زیبایی که هر خانمی باید بداند
 • نتایج بیشتر ...
 • خواص برگ سنا برای لاغری و کاهش وزن
 • نتایج بیشتر ...
 • متن زیبا درباره شب یلدا
 • نتایج بیشتر ...
 • بهترین بازارهای دنیا
 • نتایج بیشتر ...
 • بازی های مناسب کودکانه از صفر تا دو سالگی
 • نتایج بیشتر ...
 • با این ۸ ماده غذایی با درد خداحافظی کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس تبریک روز پژوهش
 • نتایج بیشتر ...
 • آموزش تصویری نقاشی روی دامن
 • نتایج بیشتر ...
 • اینفوگرافی راهنمای تیپ های مردانه
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با خواص کدو تنبل
 • نتایج بیشتر ...
 • هر بارداری به‌طور باورنکردنی منحصربه‌فرد است
 • نتایج بیشتر ...
 • عرضه کیبورد ضد اشتباه برای گوشی‌های اندرویدی
 • نتایج بیشتر ...
 • امسال، سال 'چگونه' در گوگل بود
 • نتایج بیشتر ...
 • ترکیب وای‌فای و اینترنت موبایلی برای افزایش سرعت اینترنت
 • نتایج بیشتر ...
 • ورزش به تنهایی باعث کاهش وزن نمی‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • همه چیز درباره بیماری آمیلوئیدوز
 • نتایج بیشتر ...
 • هرآنچه باید درباره قرص های تاخیری بدانید
 • نتایج بیشتر ...
 • مخفی کردن شماره تلفن در تلگرام
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل لباس های ایوانکا ترامپ
 • نتایج بیشتر ...
 • لاوروف: بر سر اصول تقسیم خزر توافق کرده‌ایم
 • نتایج بیشتر ...
 • اجرای طرح ضربتی برخورد با مسافربرهای شخصی در فرودگاه ها؛ به زودی
 • نتایج بیشتر ...
 • دو شرط سنگین آاِک برای مسعود/ شجاعی رو دست خورد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • پایان جنجال‌ها درباره سیارکی به شکل سیگار برگ
 • نتایج بیشتر ...
 • «آینه بغل» رکوردی جدید برای سینما رقم می‌زند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • حراجی سکه از هیجان افتاد/ صندلی‌ها خالی شد
 • نتایج بیشتر ...
 • کاهش قابل ملاحظه جریمه مهدی طارمی؛ محرومیت‌ همچنان پابرجاست
 • نتایج بیشتر ...
 • ازدواج نزدیک به 1500 دختر زیر 14 سال در زنجان
 • نتایج بیشتر ...
 • تاج: رای علی کریمی ارتباطی به ملاقاتش با من ندارد/ کریمی هیچ عذرخواهی از من نکرد
 • نتایج بیشتر ...
 • دیپلمات روس: هرلحظه احتمال وقوع جنگ در شبه جزیره کره وجود دارد
 • نتایج بیشتر ...
 • روزنامه کویتی مدعی شد: اسرائیل کارخانجات نظامی ایران در سوریه را بمباران کرده است
 • نتایج بیشتر ...
 • ابهامات دربارۀ ادعای آمریکا در قبال موشکهای یمنی
 • نتایج بیشتر ...
 • استفاده از اسپرم برای رساندن دارو به تومور سرطانی!
 • نتایج بیشتر ...
 • «نیمار» مطمئنا به رئال می‎رود/ منتظر ماه ژوئن باشید
 • نتایج بیشتر ...
 • اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره بلیت بازی‌های ایران در جام جهانی ۲۰۱۸
 • نتایج بیشتر ...
 • کواکبیان: آیا این گشت‌های ثارالله و بقیه‌الله و ... امر به معروف و نهی از منکر است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • بلومبرگ: کاخ سفید در حال بررسی اجازه استمرار توافق بوئینگ با ایران است
 • نتایج بیشتر ...
 • فلاحت‌پیشه: هنوز مردم کانکس ندارند/ بانک‌ها پیامک دیرکرد وام می‌فرستند
 • نتایج بیشتر ...
 • پزشکیان: ربایی‌ترین بانک‌ها درایران است/ مجلس به‌دنبال حذف دزدی واختلاس است
 • نتایج بیشتر ...
 • اردوغان: گروه‌های تروریستی و اسرائیل از درگیری میان مسلمانان بهره‌برداری می‌کنند
 • نتایج بیشتر ...
 • روایت خیابانی از نقش دایی در کمک‌ به زلزله‌زدگان
 • نتایج بیشتر ...
 • گره فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به ایران باز می‌شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • فائزه هاشمی: شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد در بدن پدر ۱۰ برابر حد مجاز رادیواکتیو بوده است
 • نتایج بیشتر ...
 • حیواناتی که برای نبردهایی خونین تربیت شده‌اند /تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • کامران تفتی به جمع روسی پیوست
 • نتایج بیشتر ...
 • اسپیلبرگ: دوران ترامپ شبیه ریاست جمهوری نیکسون است
 • نتایج بیشتر ...
 • تاج نباید اسلامیان را معرفی می‌کرد/ گرشاسبی استقلالی است
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان بی خوابی با عینک شیشه کهربایی
 • نتایج بیشتر ...
 • حسین مرعشی: مشکل ما، مشکل آی کیومان است؛ آی کیوی ما یک مقدار بیشتر از دوستان دیگرمان است
 • نتایج بیشتر ...
 • چایخورها چشمان سالم‌تری دارند
 • نتایج بیشتر ...
 • مهران غفوریان: اولین فیلم سینمایی‌ام را بزودی می سازم
 • نتایج بیشتر ...
 • مسعود نیلی: عنوان‌دار مزمن‌ترین تورم دنیا هستیم
 • نتایج بیشتر ...
 • غزاله سلطانی: با مهراوه دلم قرص شد
 • نتایج بیشتر ...
 • تفکیک جنسیتی در گورستان ظهیرالدوله!
 • نتایج بیشتر ...
 • حمایت وزیر خارجه ژاپن از توافق هسته‌ای
 • نتایج بیشتر ...
 • ستارگانی که ستاره بخت بر روی شانه آن‌ها نشسته است
 • نتایج بیشتر ...
 • ۲۵ ورزشکار ثروتمند تاریخ از نگاه فوربس
 • نتایج بیشتر ...
 • بیماری‌های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان ازتردد غیرضروری در فضای باز خودداری کنند
 • نتایج بیشتر ...
 • شناسایی درآمد خانوارها بر اساس «کدملی»
 • نتایج بیشتر ...
 • عربستان به زنان اجازه راندن کامیون و موتور را هم داد!
 • نتایج بیشتر ...
 • رویترز: مقامات کاخ سفید در مورد قرارداد هسته‌ای با عربستان به کنگره توضیح دادند
 • نتایج بیشتر ...
 • بورس تهران بار دیگر کانال شکنی کرد/ رشد فلزی‌ها و کاهش خودرویی‌ها
 • نتایج بیشتر ...
 • لیلی رشیدی و زهرا داوودنژاد به سریال هیئت مدیره پیوستند
 • نتایج بیشتر ...
 • محمد هاشمی: علت مرگ آیت‌الله اعلام شد، علت ایست قلبی نه!
 • نتایج بیشتر ...
 • دلار جا خوش کرد؛ سکه عقب‌ نشست
 • نتایج بیشتر ...
 • روش جدید برای مقابله با لورفتن سوالات/پیشنهاد ارائه ۲۵ دستگاه بنز به مدیران مدارس از سوی یکی از موسسات کنکور
 • نتایج بیشتر ...
 • وزیر دفاع آمریکا پس از ادعاهای نیکی هیلی: نیازی به پاسخ نظامی به ایران نمی‌بینم؛ به همین دلیل بود که ژنرال‌های ما کنار هیلی حضور نداشتند
 • نتایج بیشتر ...
 • ظریف: کشورهای منطقه با یک عطسه ترامپ می‌لرزند و با خنده‌اش سرخوش می‌شوند
 • نتایج بیشتر ...
 • شغل جدید اوباما؛ بابانوئل! (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • لاوروف: تحولات سوریه آغازی برای مذاکرات سیاسی طبق قطعنامه ۲۲۵۴ است
 • نتایج بیشتر ...
 • فردیسی‌ها در البرز قبر 6 میلیونی را 18 میلیون تومان می‌خرند!
 • نتایج بیشتر ...
 • محکومیت یک ایرانی ـ کانادایی به بهانه نقض تحریم‌های آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • گرشاسبی: سوءتفاهم‌های پیش آمده با ریزه اسپور مرتفع می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • شناسایی درآمد خانوارها بر اساس «کدملی»
 • نتایج بیشتر ...
 • عباس عبدی: کسانی که می گویند از رای خود پشیمانند، مفهوم سیاست را نمی دانند
 • نتایج بیشتر ...
 • ترامپ برندگان قرعه‌کشی لاتاری اقامت در آمریکا را "زباله" خواند!
 • نتایج بیشتر ...
 • پول خود را بیت‌کوین بر باد ندهید!
 • نتایج بیشتر ...
 • بنزین واقعا ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • روزنامه کویتی مدعی شد: اسرائیل کارخانجات نظامی ایران در سوریه را بمباران کرده است
 • نتایج بیشتر ...
 • بازار کساد خانه‌های لوکس + قیمت
 • نتایج بیشتر ...
 • کواکبیان: آیا این گشت‌های ثارالله و بقیه‌الله و ... امر به معروف و نهی از منکر است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • ظریف: ایران ادعای آمریکا در تحویل تسلیحات به یمن را به سازمان ملل ارجاع می دهد
 • نتایج بیشتر ...
 • ازدواج نزدیک به 1500 دختر زیر 14 سال در زنجان
 • نتایج بیشتر ...
 • صفایی فراهانی: اصلاح‌طلبان با شناخت کامل به روحانی رای دادند و به هیچ عنوان پشیمان نیستند
 • نتایج بیشتر ...
 • راه سخت مردم‌سالاري
 • نتایج بیشتر ...
 • گره فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به ایران باز می‌شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • روحانی عقب‌نشینی کرده است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • برگ تازه ی بن سلمان برای مقابله با نفوذ ایران در میدان یمن: اخوان المسلمین!
 • نتایج بیشتر ...
 • حسین مرعشی: مشکل ما، مشکل آی کیومان است؛ آی کیوی ما یک مقدار بیشتر از دوستان دیگرمان است
 • نتایج بیشتر ...
 • عبدالله ناصری بررسی کرد؛ چه کسانی، پشت پرده فضاسازی و حملات سنگین علیه روحانی قرار دارند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • پاسخ باران کوثری به منتقدان موضع‌گیری سیاسی اخیرش
 • نتایج بیشتر ...
 • انتقاد تند نیوشا ضیغمی از صدف طاهریان/ خودمان آدم‌های بی‌مغز را بزرگ می‌کنیم
 • نتایج بیشتر ...
 • جایزه افتخاری گلدن گلوب برای «اوپرا وینفری»
 • نتایج بیشتر ...
 • مهران غفوریان: اولین فیلم سینمایی‌ام را بزودی می سازم
 • نتایج بیشتر ...
 • «آینه بغل» رکوردی جدید برای سینما رقم می‌زند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • بهترین راه یادگیری معرفی شد /عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • حیواناتی که برای نبردهایی خونین تربیت شده‌اند /تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • ۲۰ میلیون چراغ برای تزئین خیابان‌های مسکو در آستانه کریسمس
 • نتایج بیشتر ...
 • جزیره‌ای به شکل اثر انگشت /عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • رونالدو به رکورد پله رسید
 • نتایج بیشتر ...
 • مهدی هاشمی نسب و افشاگری تازه‌اش درباره جدایی از پرسپولیس
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش تند علی کریمی به اتهام رانت خواری!
 • نتایج بیشتر ...
 • دو شرط سنگین آاِک برای مسعود/ شجاعی رو دست خورد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • پایان جنجال‌ها درباره سیارکی به شکل سیگار برگ
 • نتایج بیشتر ...
 • گل داوودی به جنگ پشه ها می رود
 • نتایج بیشتر ...
 • ساخت ربات‌هایی که مثل حشرات رفتار می‌کنند
 • نتایج بیشتر ...
 • ابداع روش جدیدی برای وزن کردن ستارگان تنها
 • نتایج بیشتر ...
 • چهره ها در شبکه‌های اجتماعی (597)
 • نتایج بیشتر ...