پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

در "تعرفه‌ها" به تولیت سلامت اعتماد کنید/برخی بیمه‌ها اولویت بهداشت و درمان را اعمال نمی‌کنند

تاریخ انتشار : دوشنبه, 27 شهریور 1396 14:43

 اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی ,قائم مقام وزیر بهداشت

قائم مقام وزیر بهداشت توضیحاتی درباره اعتراضات متخصصین بیهوشی مبنی بر کاهش تعرفه‌هایشان، مشکلاتی که تاخیر در پرداخت‌ مطالبات دانشگاه‌های علوم پزشکی رخ داده، وضعیت سلامت دانش‌آموزان و ... ارائه داد. 

به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در نشستی خبری درباره اعتراض‌ متخصصین بیهوشی نسبت به کاهش تعرفه‌هایشان و عدم ارائه خدمات از سوی آنها در برخی مراکز، گفت: ما ۵۸۰ بیمارستان دولتی داریم که در اکثر آنها خدمات به نحو احسن ارائه می‌شود، اما در هفته گذشته در برخی مراکز معدود اعمال جراحی الکتیو دچار خدشه‌هایی شده بود که بلافاصله تصحیح شد و ما هم مذاکراتی در این زمینه داشته‌ایم.

 

وی با بیان اینکه در این هفته مورد خاصی از این موضوع مشاهده نشده، گفت: ما سعی می‌کنیم مسائل را در یک محیط مسامحه حل کنیم، اما مهم این است که اخیرا انجمن بیهوشی نامه‌ای داشتند و اعلام کردند که اجازه نمی‌دهند کوچک‌ترین خدشه‌ای در خدمت‌رسانی به مردم ایجاد شود.

 

قائم مقام وزیر بهداشت ادامه داد: باید توجه کرد که وزارت بهداشت یک عضو از اعضای متعدد شورای عالی بیمه است و از طرفی برای تعیین تعرفه‌ها کار کارشناسی انجام می‌شود. حال وقتی که اختلاف نظر وجود دارد، برخی گروه‌ها می‌گویند تعرفه‌های ما حتما باید بالا برود؛ این در حالی است که وسع مالی چنین چیزی موجود نیست. بنابراین هر چقدر هم که تبادل نظر کنیم به یک نتیجه مشترک نمی‌رسیم. امیدوارم در این زمینه دوستان به مراجع قانونی و تولیت سلامت اعتماد کنند. در عین حال باید توجه کرد که تصویب‌کننده نهایی تعرفه‌ها، شورای عالی بیمه و دولت است و این تصمیم‌گیری‌ها با توجه به مصالح کشور انجام می‌شود.

 

مشکل در تامین دارو و ملزومات پزشکی به دلیل تاخیر بیمه‌ها

 

حریرچی در پاسخ به سوال ایسنا درباره مشکلات ایجاد شده در حوزه تجهیزات پزشکی و داروی کشور به دلیل عدم پرداخت معوقات دانشگاه‌های علوم پزشکی از سوی سازمان‌های بیمه‌گر، گفت: بخش دارو و ملزومات مصرفی پزشکی ما به دلیل تاخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها دچار مشکل شده است. باید توجه کرد که بیمارستان‌ها به عنوان ارائه‌کننده خدمت باید عمده هزینه‌های خدمات درمانی را از بیمه‌ها بگیرند و میزان فرانشیز پرداختی مردم مشخص است. از طرفی خط قرمز وزارت بهداشت این است که علیرغم همه مشکلات به طرف افزایش پرداخت از جیب مردم نرویم.

 

وی افزود: متاسفانه به دلیل تاخیر سازمان‌های بیمه‌گر در پرداخت مطالبات مشکلاتی در حوزه نقدینگی شرکت‌های پخش و توزیع ایجاد شده است، اما از طرفی بیمارستان‌های ما برخلاف شرایط قبل از طرح تحول سلامت، فقط مجازند که کالاهای دارای بارکد مشخص و زنجیره تولید معین را خریداری کنند.

 

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه تولیدکنندگان ما هم به مشکلات کشور واقفند، گفت: باید توجه کرد که مشکل تاخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها و شرکت‌ها از سال ۷۴ که بیمارستان‌های کشور خودگردان شدند، وجود دارد. البته از نظر ما یک روز تاخیر هم پذیرفته نیست.

 

تاخیر ۱۳ ماهه بیمه‌ها

برخی بیمه‌ها اولویت بهداشت و درمان را اعمال نمی‌کنند

 

حریرچی ادامه داد: روزی که ما به وزارت بهداشت آمدیم تاخیر بیمه‌ها ۱۴ ماه بود هر چند که در مقاطعی از طرح تحول تاخیرها به سه تا چهار ماه کاهش یافت، اما در حال حاضر متوسط تاخیرها بیش از ۱۲ ماه است و در برخی دانشگاه‌ها به ۱۳ ماه نیز رسیده است. البته همه ما به مشکلات کشور واقفیم اما سعی می‌کنیم که این مشکلات را حل کنیم. از طرفی خط قرمز ما این است که خدشه‌ای به ارائه خدمات به مردم وارد نشود. همچنین اقدامات متعددی برای حل این مشکل در حال انجام است. از برخی سازمان‌ها هم گلایه داریم که اولویت بهداشت و درمان را اعمال نمی‌کنند و دستورات قانون و رییس‌جمهور را به طور کامل انجام نمی‌دهند، اما امیدواریم بتوانیم در محیطی مناسب مشکلات را کمتر کنیم و در حال پیگیری این مشکل هستیم.

 

نحوه نظارت بر اغذیه‌فروشی‌ها

 

وی در پاسخ به سوالی درباره نحوه نظارت وزارت بهداشت بر اغذیه‌فروشی‌ها، گفت: در این حوزه هم وزارت بهداشت و هم گروه‌های صنفی نظارت‌هایی را انجام می‌دهند، البته اکثر نظارت‌ها توسط خود صنف انجام می‌شود. تذکرات ما هم به این صورت است که در صورت دیدن تخلف، تذکرات لازم را می‌دهیم.

 

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه در این حوزه دو مشکل وجود دارد، گفت: اولا مواد غذایی موجود در رستوران‌ها از نظر بهداشتی و طبخ اشکالی ندارد، اما مصرف آنها از نظر ما دارای اشکال است. به عنوان مثال مصرف فست‌فود، چیپس، پفک، سوئیس و کالباس و ... به میزان زیاد نباید انجام شود. در قسمت دوم هم باید توجه کنیم که غذاهای معمولی یا مطلوب در رستوران‌ها به درستی طبخ شوند که ما در این قسمت نظارت‌های بهداشتی را انجام می‌دهیم و با متخلفین که به ویژه در ایام نوروز و تعطیلات افزایش می‌یابند، برخورد می‌کنیم. ما در این زمینه باید با فرهنگ‌سازی، ‌ارائه‌کنندگان این خدمات را به سمتی ببریم که استانداردهای بهداشتی را رعایت کنند.

 

حریرچی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت اغذیه‌فروشی‌ها نامطلوب نیست، گفت: البته ادعا نمی‌کنیم که وضعیت این مراکز کاملا مطلوب است، اما نامطلوب هم نیست. در عین حال تجربه دنیا نشان می‌دهد که انجام بازرسی‌های زیاد و با شدت بسیار پرهزینه است و تاثیر زیادی هم ندارد.

 

۲۱ درصد از دانش‌آموزان ایرانی یا چاقند و یا اضافه وزن دارند

 

وی با اشاره به فرا رسیدن زمان بازگشایی مدارس، گفت: متاسفانه در کشور حدود ۲۱ درصد از دانش‌آموزان دچار اضافه وزن یا چاقی هستند و ۱۶.۱ درصد از دانش‌آموزان ما نیز لاغرند. همچنین شیوع اضافه وزن و چاقی نیز در شهرها دو برابر مناطق روستایی است. همچنین ۲۷.۵ درصد از دانش‌آموزان‌مان در هفته غذاهای غیرمفید مصرف می‌کنند.

 

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه ۲۵.۷ درصد دانش‌آموزان ایرانی در هر هفته نوشابه مصرف می‌کنند، گفت: همچنین ۱۵ درصد از آنها در هر هفته به طور مرتب فست‌فود می‌خورند و ۶۰ درصد دانش‌آموزان‌مان هم روزانه شیر مصرف نمی‌کنند و ۶۸ درصدشان هم روزانه سبزیجات تازه مصرف نمی‌کنند. همچنین ۴۰ درصد دانش‌آموزان ایرانی به طور روزانه میوه مصرف نمی‌کنند.

 

حریرچی با بیان اینکه این تغذیه نامناسب به دو دلیل محدودیت‌های مالی و یا انتخاب الگوی غذایی بد است، گفت: درباره محدودیت‌های مالی باید کاری کنیم تا برای این افراد بسته‌های غذایی مناسب ایجاد شود که این کار در چندین استان کشور از سوی بهزیستی، وزارت بهداشت و ... انجام شده است.

 

۴۸ درصد دانش‌آموزان مسواک نمی‌زنند

 

وی با بیان اینکه ۲۱ درصد دانش‌آموزان ما همیشه سر سفره نمک به غذایشان اضافه می‌کنند، گفت: اکثر دانش‌آموزان ما یک روز در هفته ورزش می‌کنند و ۴۸ درصدشان هم روزانه مسواک نمی‌زنند. البته ۲۳ درصد از آنها نیز روزانه یک بار مسواک می‌زنند.

 

۴۳ هزار دانش‌آموز ایرانی تری گلیسرید نسبتا بالا دارند

 

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه ۴۳ هزار دانش‌آموز ایرانی یعنی ۲۷.۷ درصد از آنها تری گلیسرید نسبتا بالا دارند، گفت: این موضوع به دلیل خوردن غذاهای چرب، کالباس، سوئیس و ... ایجاد شده است. این در حالی است که طبق آمارها ۸۶.۸ درصد از مادران دانش‌آموزها خانه‌دارند و این موقعیتی را فراهم می‌کند تا دانش‌آموزان غذای سالم مبتنی بر میوه و سبزی مصرف کنند.

 

وی با اشاره به موضوع سلامت دندان در دانش‌آموزان، گفت: در حال حاضر از نظر وضعیت سلامت دندان چه در دانش‌آموزان و چه در بزرگسالان وضعیت مطلوبی نداریم؛ به طوریکه در سنین ۳۵ تا بالای ۴۰ سال به طور متوسط ۱۲ دندان کشیده شده، پر شده یا دارای خردگی داریم.

 

حریرچی افزود: البته دو سال است که در ۶۰ هزار مدرسه ابتدایی کشور خدمات دندانی ارائه می‌دهیم و ۴۰ هزار نفر را در این حوزه آموزش داده‌ایم؛ به طوریکه تاکنون طی چهار دوره هفت میلیون دانش‌آموز ابتدایی را با پوشش ۸۰ درصدی وارنیش فلورایدتراپی کردیم.

 

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه همچنین خدمات سلامت دهان و دندان را برای دانش‌آموزان روستایی به طور رایگان انجام می‌دهیم، گفت: بر این اساس تاکنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار خدمت ترمیم دندان رایگان به این افراد ارائه شده و یک میلیون و ۵۰۰ هزار فیشورسیلانت انجام شده است. با این اقدامات تعداد دانش آموزانی که فاقد مشکلات دندانی هستند از هشت درصد به ۱۵ درصد افزایش یافته است و شاخص دندان‌های خراب نیز از ۲.۰۹ درصد در سال ۹۱ به ۱.۸۴ درصد در سال ۹۵ کاهش یافته است و این یعنی دانش‌آموزان ابتدایی ما کمتر از دو دندان خراب دارند. البته اکنون برای مادران باردار هم خدمات دندانپزشکی رایگان ارائه می‌دهیم.

 

اعلام مواد غذایی غیرمجاز در بوفه‌های مدارس

 

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره نحوه نظارت وزارت بهداشت بر بوفه‌های مدارس، ‌ گفت:‌ در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش در راستای ایجاد پایگاه تغذیه سالم در مدارس ایجاد شده است که تعاریف و اهداف آن در تفاهم‌نامه اعلام شده و توضیح دادیم که چه مواد غذایی و با چه خصوصیاتی باید در بوفه‌های مدارس وجود داشته باشند.

 

وی به مواد غذایی مجاز و غیرمجاز بوفه‌های مدارس اشاره کرد و گفت: موادی که وجودشان در بوفه‌های مدارس از نظر ما غیرمجاز است شامل انواع چیپس‌ها، غلات حجیم شده، انواع یخمک، نوشابه‌های گازدار، ماءالشعیر، دوغ گازدار، آدامس‌های حاوی مواد قندی، سوئیس و کالباس و فرآورده‌های آنها، همبرگرهای کمتر از ۷۰ درصد گوشت، انواع سالاد الویه، انواع لواشک، آلو و آلوچه بدون بسته‌بندی و فاقد مجوز وزارت بهداشت، فلافل، سمبوسه، پیراشکی، بستنی یخی، پاستیل، خیارشور و انواع سس‌ها است.

 

در عین حال مواد غذایی مجاز نیز شامل خشکبار، انواع آجیل، شیر و فرآورده‌های آن، نوشیدنی‌هایی مانند آب معدنی، دوغ بدون گاز، آبمیوه بسته‌بندی شده، انواع میوه‌ها، بیسکویت‌های بدون کرم، انواع لقمه سالم و انواع آش، سوپ، سمنو و ... است. البته به شرط اینکه پخت آنها به صورت روزانه و بهداشتی باشد و در ظروف یک بار مصرف و بر پایه گیاهی سرو شوند و بلافاصله بعد از پخت هم توزیع شوند. باید توجه کرد که ۳.۶ درصد دانش‌آموزان ما اصلا صبحانه نمی‌خورند.

 

آمادگی وزارت بهداشت برای اعزام کمک‌های پزشکی به میانمار

 

حریرچی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای کمک به مردم میانمار، گفت: همانطور که اعلام شد هم وزارت بهداشت با امکانات دولتی و هم سازمان هلال احمر با امکانات مردمی و هم گروه‌های پزشکی و پرستاری داخل کشور اعلام آمادگی کردند که اگر اجازه دسترسی به مردم میانمار را داشته باشند، از نظر نیروی انسانی و ارسال تجهیزات دارویی و پزشکی به مردم میانمار کمک می‌کنند. بنابراین ما آمادگی کامل داریم که اگر بتوانیم روزنه‌ای برای کمک‌رسانی به این افراد پیدا کنیم، حتما این اقدام را انجام دهیم.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره آموزش تعداد زیاد سفیران سلامت خانوار و آموزش آنها، گفت: ما از سفیران سلامت دانش آموزی راضی هستیم، اما اینکه بگوییم می‌توانیم در صددرصد خانوارهای جامعه یک سفیر سلامت داشته باشیم و آن را آموزش دهیم، امکانپذیر نیست؛ اما به طور کلی از نظر تعداد سفیران دانش‌آموزی و سفیران سلامت خانوار وضعیت مناسبی داریم؛ به طوریکه یک میلیون و 270 هزار سفیر سلامت دانش‌آموزی داریم.

 

سنجش وضعیت آسیب‌رسانی دکل‌های مخابراتی

 

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بررسی آسیب‌هایی که دکل‌های مخابراتی به سلامت مردم وارد می‌کنند،‌ گفت: ما اکنون در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم و تبادل اطلاعات و استفاده از این دکل‌ها یکی از ضرورت‌های امروز جامعه است. حال اینها می‌توانند چندین ضرر ایجاد کنند به عنوان مثال تشعشعات آنها می‌تواند منجر به آسیب شود و یا حادثه‌خیز باشند البته طبق بررسی‌های متعددی که در این زمینه و در کمیته‌ای متشکل از وزارت بهداشت، سازمان انرژی اتمی، سازمان حفاظت از محیط زیست و ... درباره تلفن‌های همراه و بی‌سیم‌های نیروهای انتظامی و ماهواره‌ای بررسی شده در هیچ موردی تعداد آنها بیش از استانداردهای ملی‌مان نبوده است. از طرفی وزارت ارتباطات خود را ملزم کرده که در هر کجا دکل جدیدی نصب شد، به ما اطلاع دهد تا آن را سنجش کنیم.

 

قائم مقام وزیر بهداشت افزود: وزارت بهداشت نیز 70 مرکز سنجش ثابت در سطح تهران قرار داده که دائما این دکل‌ها را سنجش می‌کنند. همچنین مناقصه‌ای برگزار کردیم تا دستگاه‌های سنجش متحرک را هم در سطح شهر قرار دهیم و دکل‌ها و تشعشعات‌شان را بررسی کنیم. باید توجه کرد که دکل‌هایی که در فواصل مجاز قرار می‌گیرند مشکلی ندارند و هر دکلی که دچار مشکل بوده با اعلام رسمی ما برداشته شده است.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره آسیب‌رسان بودن پارازیت‌ها، گفت: در این زمینه بررسی‌های مختلفی در وزارت بهداشت انجام شده و آخرین بررسی آن نیز مربوط به چند ماه پیش است.

 

بروز سالانه بیش از 9 هزار مورد سرطان سینه در بانوان

 

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره افزایش ابتلا به سرطان سینه در میان بانوان ایرانی، گفت: در اکثر کشورهای دنیا سرطان سینه بانوان شایع‌ترین سرطان زنان است؛ به طوریکه حدود یک چهارم تا یک سوم سرطان‌های زنان را تشکیل می‌دهد.

 

قائم مقام وزیر بهداشت افزود: سرطان سینه بانوان در اکثر کشورها به دلیل تغییراتی که در عوامل خطر این سرطان رخ داده در حال افزایش است. عواملی مانند چاقی، عدم حاملگی منجر به زایمان، بروز اولین حاملگی در سن بالای 35 سال، عدم شیردهی، مصرف سیگار و الکل و ... عواملی هستند که منجر به افزایش تعداد بروز سرطان سینه در کشورهای مختلف از جمله ایران شده است.

 

وی تاکید کرد: البته میزان شیوع سرطان سینه در بانوان در کشور در رده متوسط جهانی است و ما سالانه بیش از 9 هزار مورد بروز سرطان سینه بانوان را در کشور شاهدیم.

 

حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدامات وزارت بهداشت در حوزه ناباروری، گفت: در حال حاضر یکی از اقدامات‌مان پوشش 85 درصدی هزینه‌های درمان ناباروری با تعرفه دولتی برای زوج‌های نابارور است و 17 مرکز جدید درمان ناباروری را در شش استان کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، گلستان، لرستان و هرمزگان که در گذشته فاقد مراکز درمانی ناباروری بودند، ایجاد کردیم.

 

برخورد وزارت بهداشت با اقدامات پزشکی زیبایی زیرزمینی

 

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره چگونگی نظارت وزارت بهداشت بر آموزش مسائل زیبایی و جراحی‌های زیبایی، گفت: آموزش مسائل پزشکی فقط باید در مراکز مجاز انجام شود.

 

وی تاکید کرد: البته در موضوع زیبایی مراکز غیرمجاز زیادی وجود دارند که برخی از آنها به صورت زیرزمینی فعالیت می‌کنند، اما تاکید می‌کنم که اگر وزارت بهداشت با چنین مواردی مواجه شود برخورد قانونی خواهد کرد.

 

 

جدیدترین مطالب
 • بیوگرافی امیر آقایی + تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • سفری دل انگیز به جنگل رویایی الیمستان
 • نتایج بیشتر ...
 • معمای ریاضی همه ارقام در سه تساوی!
 • نتایج بیشتر ...
 • اشتباهاتی که بر سلامت تیروئید تاثیر می گذارد
 • نتایج بیشتر ...
 • چرا باید در رژیم غذایی خود از ماهی استفاده کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • افسانه تو (عباس معروفی)
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه عکس های اینستاگرام را در کامپیوتر ذخیره کنیم
 • نتایج بیشتر ...
 • فال روزانه - پنجشنبه 27 مهر 1396
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با انواع پنجره های دو جداره
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه همبرگر خانگی
 • نتایج بیشتر ...
 • موسیقی شاد باعث افزایش قوه تفکر خلاقانه می شود
 • نتایج بیشتر ...
 • در نماز جماعت آیا امامت زن برای بانوان جایز است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • Wi-Fi خود را بدون لو دادن رمز با دوستانتان به اشتراک بگذارید
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل دسته گل های دور مچ عروس
 • نتایج بیشتر ...
 • اصول و نحوه انتخاب و خرید بخارپز
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز چهارشنبه 26مهر
 • نتایج بیشتر ...
 • سخـنان حکیـمانه از بـزرگان (12)
 • نتایج بیشتر ...
 • ورزش‌های کوتاه مدت و شدید برای همه افراد جامعه مناسب نیستند
 • نتایج بیشتر ...
 • طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب (67)
 • نتایج بیشتر ...
 • در ابتدا و انتهای روز، قرائت کدام سوره‌ها مستحب است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • با توت فرنگی برای صورتتان ماسک بسازید
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان نقرس با طب سنتی
 • نتایج بیشتر ...
 • دوست آن باشد که به تو راست گوید، نه آن‌که دروغ تو را راست انگارد
 • نتایج بیشتر ...
 • تقویت مو با موثرترین روشهای طبیعی و خانگی
 • نتایج بیشتر ...
 • چطور می‌توانم کیفیت رابطه جنسی‌ام را بهتر کنم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه کیک اسفناج
 • نتایج بیشتر ...
 • این ۱۰ چیز را هر روز صبح به خودتان بگویید
 • نتایج بیشتر ...
 • این مواد غذایی را درون یخچال نگهداری نکنید
 • نتایج بیشتر ...
 • جدیدترین مدل کاپشن پسرانه
 • نتایج بیشتر ...
 • آنچه باید از جراحی سینه بدانید!
 • نتایج بیشتر ...
 • انواع گلیم های ایران و روش نگهداری از آن
 • نتایج بیشتر ...
 • آقا! چرا همسرت شاد نیست؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا داروی وارفارین با ویتامین k تداخل دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با کوکوپیت
 • نتایج بیشتر ...
 • 10 توصیه برای سفرهای هوایی طولانی
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز سه شنبه 25مهر
 • نتایج بیشتر ...
 • ۱۷ عادت بد که مانع رسیدن به موفقیت است
 • نتایج بیشتر ...
 • گوش شنوای همسرتان باشید
 • نتایج بیشتر ...
 • کاریکاتور فقر و ریشه کنی فقر (2)
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه کودکان را تشویق به خوردن غذاهای سالم کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه جهنم آتشین زمین را به وجود آوردند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • 6 اصل طب سنتی برای سلامتی
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی امیر آقایی + تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • سفری دل انگیز به جنگل رویایی الیمستان
 • نتایج بیشتر ...
 • معمای ریاضی همه ارقام در سه تساوی!
 • نتایج بیشتر ...
 • اشتباهاتی که بر سلامت تیروئید تاثیر می گذارد
 • نتایج بیشتر ...
 • چرا باید در رژیم غذایی خود از ماهی استفاده کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • افسانه تو (عباس معروفی)
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه عکس های اینستاگرام را در کامپیوتر ذخیره کنیم
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با انواع پنجره های دو جداره
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه همبرگر خانگی
 • نتایج بیشتر ...
 • موسیقی شاد باعث افزایش قوه تفکر خلاقانه می شود
 • نتایج بیشتر ...
 • در نماز جماعت آیا امامت زن برای بانوان جایز است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • Wi-Fi خود را بدون لو دادن رمز با دوستانتان به اشتراک بگذارید
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل دسته گل های دور مچ عروس
 • نتایج بیشتر ...
 • اصول و نحوه انتخاب و خرید بخارپز
 • نتایج بیشتر ...
 • سخـنان حکیـمانه از بـزرگان (12)
 • نتایج بیشتر ...
 • ورزش‌های کوتاه مدت و شدید برای همه افراد جامعه مناسب نیستند
 • نتایج بیشتر ...
 • طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب (67)
 • نتایج بیشتر ...
 • در ابتدا و انتهای روز، قرائت کدام سوره‌ها مستحب است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • با توت فرنگی برای صورتتان ماسک بسازید
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان افسردگی با قارچ‌های جادویی
 • نتایج بیشتر ...
 • کاربرد مسواک در تمیزکاری
 • نتایج بیشتر ...
 • معرفی جدیدترین اجاق‌ خورشیدی+تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • راه های برخورد موثر با کودکان در مقابل استفاده از بازی های کامپیوتری
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان نقرس با طب سنتی
 • نتایج بیشتر ...
 • دوست آن باشد که به تو راست گوید، نه آن‌که دروغ تو را راست انگارد
 • نتایج بیشتر ...
 • تقویت مو با موثرترین روشهای طبیعی و خانگی
 • نتایج بیشتر ...
 • چطور می‌توانم کیفیت رابطه جنسی‌ام را بهتر کنم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه کیک اسفناج
 • نتایج بیشتر ...
 • این ۱۰ چیز را هر روز صبح به خودتان بگویید
 • نتایج بیشتر ...
 • این مواد غذایی را درون یخچال نگهداری نکنید
 • نتایج بیشتر ...
 • جدیدترین مدل کاپشن پسرانه
 • نتایج بیشتر ...
 • آنچه باید از جراحی سینه بدانید!
 • نتایج بیشتر ...
 • انواع گلیم های ایران و روش نگهداری از آن
 • نتایج بیشتر ...
 • آقا! چرا همسرت شاد نیست؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا داروی وارفارین با ویتامین k تداخل دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با کوکوپیت
 • نتایج بیشتر ...
 • 10 توصیه برای سفرهای هوایی طولانی
 • نتایج بیشتر ...
 • دانشمند ایرانی آنتن پرنده می‌سازد
 • نتایج بیشتر ...
 • ۱۷ عادت بد که مانع رسیدن به موفقیت است
 • نتایج بیشتر ...
 • گوش شنوای همسرتان باشید
 • نتایج بیشتر ...
 • کاریکاتور فقر و ریشه کنی فقر (2)
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه کودکان را تشویق به خوردن غذاهای سالم کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه جهنم آتشین زمین را به وجود آوردند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • مراحل جرم گیری ماشین ظرفشویی
 • نتایج بیشتر ...
 • چهره ها در شبکه‌های اجتماعی (549)
 • نتایج بیشتر ...
 • ظریف: جنگ‌طلبان بیش‌تر نگران پایبندی ایران به برجام هستند
 • نتایج بیشتر ...
 • ریابکوف:ادبیات ترامپ علیه ایران قابل قبول نیست
 • نتایج بیشتر ...
 • جرارد باتلر با موتورسیکلت تصادف کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • فیلم سینمایی «برادرم خسرو» با بازی شهاب حسینی در شبکه نمایش خانگی
 • نتایج بیشتر ...
 • داوود موثقی : «بی تو» در پیش‌تولید متوقف شد
 • نتایج بیشتر ...
 • «دوباره زندگی» با گلاب آدینه و شمس لنگرودی
 • نتایج بیشتر ...
 • لاوروف: از دخالت ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا مدرکی وجود ندارد
 • نتایج بیشتر ...
 • بارش در پایتخت رکورد زد/چاه‌های غیرمجاز پروانه‌دار می‌شوند
 • نتایج بیشتر ...
 • تغییرات استراتژیک در منطقه، عربستان را به فکر خرید سلاح از روسیه انداخت
 • نتایج بیشتر ...
 • احتمال استعفای «بارزانی»
 • نتایج بیشتر ...
 • ناطق‌نوری:رفتار ترامپ کاسبکارانه است/از سپاه حمایت کنیم
 • نتایج بیشتر ...
 • افسردگی در۱۰.۲۹درصد ایرانی ها نمایان است/زنان بیشتر اضطراب دارند
 • نتایج بیشتر ...
 • تاج: برای ۹ نفر حکم زندان صادر شده است/ نمی‌گذاریم کسی فوتبال را مسموم کند
 • نتایج بیشتر ...
 • فرصت 6 ماهه شورا به شهرداری تهران برای ارایه لیست برج‌های ناایمن
 • نتایج بیشتر ...
 • ییلدیریم: تمدید حالت فوق‌العاده ترکیه از روی اجبار است/تدابیر جدیدی علیه کردستان در راه است
 • نتایج بیشتر ...
 • خودروهای وارداتی خودروسازان چگونه قیمت‌گذاری می‌شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • اتمام پروژه فاضلاب تهران تا سال ۱۴۰۰
 • نتایج بیشتر ...
 • درگذشت بازیگر «بازی تاج و تخت»
 • نتایج بیشتر ...
 • جهانگیری : بعد از صحبت‌های ترامپ به اقتصاد جهان و ایران شوک وارد نشد
 • نتایج بیشتر ...
 • نوبخت : چرا عده‌ای در داخل می‌خواهند گرا بدهند که منابع مالی کم داریم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • سگ‌هایی که لباس آدمیزاد به تن می‌کنند!
 • نتایج بیشتر ...
 • جلسه محسن هاشمی با لاریجانی درباره دیوارکشی بهارستان/ رییس شورای شهر: باید مشخص شود چه کسی چنین مجوزی را صادر کرده
 • نتایج بیشتر ...
 • آمار ۲۳ درصدی اختلالات روان در ایران/افسردگی ۱۲ درصدی شاغلان در محیط‌های کاری
 • نتایج بیشتر ...
 • داعش جام جهانی روسیه را به حمله تروریستی تهدید کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • فتاح خطاب به روحانی: یارانه‌‌ها را قطع کنید من فحش‌ها را می‌پذیرم!
 • نتایج بیشتر ...
 • حاشیه‌های دادگاه حمید بقایی
 • نتایج بیشتر ...
 • تازه‎ترین ادعای بقایی: پرونده‌ام سیاسی است/ قرار نبود احمدی‌نژاد در جلسه دادگاه حاضر شود
 • نتایج بیشتر ...
 • لاریجانی: ترامپ خودشیفته‌ای کم‌تجربه است/کاری می‌کنیم که آمریکایی‌ها پشیمان شوند
 • نتایج بیشتر ...
 • شفر در آزمون و خطا
 • نتایج بیشتر ...
 • دختر 6 ساله‌ای که در کنار پدرش رفتگری می‌کند!
 • نتایج بیشتر ...
 • بادامچیان: مهدوی‌کنی تایید کرد وگرنه موافق همکاری با احمدی‌نژاد نبودیم
 • نتایج بیشتر ...
 • تهدید وزیر دفاع اسراییل: اگر ایران به مرز ما نزدیک شود، اقدام می کنیم
 • نتایج بیشتر ...
 • صعود سه پله ای حدادی در رنکینگ جهانی
 • نتایج بیشتر ...
 • ارائه اصلاحیه ثبت‌سفارش واردات خودرو به هیات دولت/ CNGهای غیراستاندارد تعطیل می‌شوند
 • نتایج بیشتر ...
 • حمله نیروهای امنیتی قطر به کاخ شاهزاده قطری و مصادره اموالش
 • نتایج بیشتر ...
 • زنگنه: ترامپ مانع آمدن شرکت های آمریکایی شده است، ما راه را نبسته ایم
 • نتایج بیشتر ...
 • علت تهدیدات ترامپ برای خروج از برجام مشخص شد/ هیلی: توان ما در مواجهه با کره شمالی تقویت می شود
 • نتایج بیشتر ...
 • ارزیابی مدیر آژانس بین‌المللی انرژی از تاثیر برجام بر قیمت نفت
 • نتایج بیشتر ...
 • قائم مقام وزیر کشور : مسئولان باید فهم درستی از مساله پدافند غیرعامل داشته باشند
 • نتایج بیشتر ...
 • ترامپ روسای جمهور قبلی را متهم به اهمال در مساله سربازان کشته شده کرد/حمله دولتمردان اوباما
 • نتایج بیشتر ...
 • مدیران متخلف مانده اموال را هم حیف و میل می‌کردند!
 • نتایج بیشتر ...
 • تخریب روحانی و ظریف دیکته مستمر مخالفان دولت است/ بر اساس اعلام وزارت اطلاعات، پرونده دری‌اصفهانی جاسوسی نیست
 • نتایج بیشتر ...
 • احتمال استعفای «بارزانی»
 • نتایج بیشتر ...
 • ممنوع التصور جدید!
 • نتایج بیشتر ...
 • سومین فرمان مهاجرتی ترامپ با حکم دادگاه متوقف شد
 • نتایج بیشتر ...
 • بادامچیان: مهدوی‌کنی تایید کرد وگرنه موافق همکاری با احمدی‌نژاد نبودیم
 • نتایج بیشتر ...
 • علي مطهري : به آمر اصلي حمله شيراز رضايت مي‌دهم
 • نتایج بیشتر ...
 • موگرینی: برجام پیروزی ما و مردم ایران است
 • نتایج بیشتر ...
 • عباسعلی کدخدایی: نظر شورای نگهبان درباره «سپنتا نیکنام» لازم الاجراست
 • نتایج بیشتر ...
 • نوبخت : چرا عده‌ای در داخل می‌خواهند گرا بدهند که منابع مالی کم داریم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • استیضاح ترامپ در سال ۲۰۱۸ ؟
 • نتایج بیشتر ...
 • تازه‎ترین ادعای بقایی: پرونده‌ام سیاسی است/ قرار نبود احمدی‌نژاد در جلسه دادگاه حاضر شود
 • نتایج بیشتر ...
 • حمید بقایی: در این پرونده همه چیز وجود دارد
 • نتایج بیشتر ...
 • ناطق‌نوری:رفتار ترامپ کاسبکارانه است/از سپاه حمایت کنیم
 • نتایج بیشتر ...
 • جهانگیری : بعد از صحبت‌های ترامپ به اقتصاد جهان و ایران شوک وارد نشد
 • نتایج بیشتر ...
 • «دوباره زندگی» با گلاب آدینه و شمس لنگرودی
 • نتایج بیشتر ...
 • درگذشت بازیگر «بازی تاج و تخت»
 • نتایج بیشتر ...
 • فاز دوم سریال منوچهر هادی به‌زودی به پایان می‌رسد
 • نتایج بیشتر ...
 • سگ‌هایی که لباس آدمیزاد به تن می‌کنند!
 • نتایج بیشتر ...
 • مهندسان بهداشت را بشناسید /عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • چشم آبی‌ها با هم فامیل هستند! /عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • وایکینگ‌ها هم مسلمان داشتند! /عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • گفت و گو با «فیروز نادری»، مشهورترین چهره‌ی ایرانی ناسا
 • نتایج بیشتر ...
 • کشف 8 کهکشان دوکی شکل جدید
 • نتایج بیشتر ...
 • شفر برای خارجی‌های استقلال نقشه کشید!
 • نتایج بیشتر ...
 • قولی که فدراسیون فوتبال عربستان به الهلال داد
 • نتایج بیشتر ...
 • آزمون: فوتبال من به هیچ‌کس ربطی ندارد/ در حق من نامردی کردند
 • نتایج بیشتر ...
 • خدا به کی‌روش و خانواده اش رحم کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • چهره ها در شبکه‌های اجتماعی (548)
 • نتایج بیشتر ...
 • «روز مرگ مبارک» طلسم تازه گیشه سینمای آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • رضا صادقی به دادگاه رفت/ ارایه توضیحات به مقام قضایی
 • نتایج بیشتر ...
 • مهدی پاکدل در «چهار راه استانبول»/ عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • اعلام زمان و سرگروه اکران «برگ جان»
 • نتایج بیشتر ...