پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

آشنایی با قهوه

درخت قهوه كه برگ هايي هميشه سبز و زيبا دارد، گياهي است از تيره Coffee كه دانه هاي آن را به صورت هاي مختلف همچون پودر و خرده هاي ريز ودرشت به فروش مي رسانند. بيش از يك سوم مردم جهان قهوه را دوست دارند و مصرف مي كنند. واژه قهوه ، برگرفته از زبان عربي و به معناي تحريك كننده و زايل كننده  اشتها است . و برخي از مورخان ، پيشينه اين واژه را به كشور اتيوپي نسبت مي دهند.  درخت قهوه بين ۷ تا ۱۰ متر بلندي دارد و درهواي گرم و مرطوب رشد مي كند. اين درخت گل هايي كوچك و سپيد دارد كه بوي آن بي شباهت به بوي ياسمن نيست.

البته به عربي و دركتب سنتي «بن »ناميده مي شود. به فرانسوي Graine de cafe و به انگليسي Coffee  bean  و گفته مي شود . ثمر درختي است كه درخت آن به فارسي «درخت قهوه» و به فرانسوي Cafeierو به انگليسي Coffee tree گويند . گياهي است از خانواده  Rubiaceae  ، نام علمي آن Coffea Arabica L  مي باشد .

همچنين اندازه دانه هاي قهوه ، بين ۱۵ تا ۱۸ ميلي متر است كه در آغاز، رنگ سبز و پس از رسيدن، رنگ گيلاس به خود مي گيرد. از اين رو در بعضي كشورها به درخت گيلاس هم شهرت دارد. دانه هاي قهوه دو به دو به يكديگر چسبيده اند و پرده نازكي ميان دانه ها وجود دارد كه آن ها را از هم جدا مي كند.

تهيه قهوه در كشورهاي جهان متفاوت است، اما اغلب آن را با آب جوش ، بخار آب و يا از طريق گذراندن آب جوش از پودر آن تهيه مي كنند.  بهترين قهوه جهان از نظر بو و طعم ، از بوته اي به نام Arabica به دست مي آيد كه در برزيل به خوبي رشد مي كند و از آن جا به سراسرجهان صادر مي شود .

بعد از برزيل ، بهترين قهوه كه طعم و بويي مطبوع دارد متعلق به كشور تانزانيا و اتيوپي است. همچنين در آمريكا اغلب، قهوه را با بخار آب درست مي كنند كه به آن اسپرسو( Espresso) مي گويند.

بررسي و پژوهش هاي علمي در عصر ما، افزون بر موارد ياد شده ثابت كرده است كه مصرف قهوه باعث هوشياري مغز و اعصاب مي شود،خستگي عضلات و ماهيچه ها را برطرف مي كند ، اشتها را كاهش مي دهد ( كه اين خود مانع از بروز چاقي مي شود )، يبوست را از ميان مي برد، ماهيچه هاي شش را شل مي كند( كه باعث سهولت در امر تنفس مي شود) ، به دليل رفع خستگي، زمان و ميزان فعاليت را افزايش مي دهد، برهمكاري عضلات چشم مي افزايد( مهارت و دقت در كارها را افزايش مي دهد)، مركز تفكر را تحريك مي كند( لذا بر قدرت قضاوت و نيروي حافظه مي افزايد)، به انسان تيزهوشي همراه با آرامش مي دهد ، و گاهي در بعضي افراد عامل تحريك قواي شهواني مي شود.

با اين همه مصرف نامناسب قهوه ، زيان هايي را نيز در پي دارد كه وقوع اتفاقات و رويدادهاي زير را مي توان ناشي از آن دانست: گروهي از پژوهشگران به اين نتيجه رسيده اند كه قهوه موجب پيدايش سرطان در انسان مي شود و گروهي نيزمعتقدند كه كافئين ، باعث تحريك بيماران رواني مي شود.

اما واقعيت اين است كه هيچيك از اين پژوهش ها را نبايد به عنوان يك اصل اثبات شده علمي پذيرفت، زيرا گستره اين تحقيقات اغلب محدود است و در مقابل، فرضيه هاي مخالف نيز توانايي اثبات را دارند، چنان كه در سال ۱۹۹۸ ميلادي يك نشريه پزشكي مدعي شد كه بر اساس آزمون هاي صورت گرفته ، اين نتيجه به دست آمده است كه قهوه، برخي از سلول هاي سرطاني را تحت تأثير قرار مي دهد و آن ها را از رشد باز مي دارد يا كوچك مي كند، اما بر روي سلول هاي معمولي تأثيري ندارد.

بعضي از افراد نسبت به كافئين به شدت حساسيت دارند، به طوري كه مقدار اندكي از آن ، اشخاص را گرفتار هيجان مي كند، ضربان قلبشان را افزايش مي دهد و دچار بي خوابي مي كند. ع ترين نوع قهوه ، نسكافه است كه با ريختن آب جوش بر روي يك قاشق قهوه فراهم مي شود.درقرن شانزدهم مصرف قهوه در مصر بسيار شايع بود و بيشتر، افراد مذهبي آن را به كار مي بردند تا بتوانند بيدار بمانند و به عبادت پروردگاربپردازند.

اما بعدها هنگامي كه دريافتند اين ماده ضربان قلب را افزايش مي دهد و موجب عادت مي شود، خريد و فروش و مصرف آن را ممنوع ساختند و افراد متخلف را به شدت مجازات كردند، ولي چون مردم آن را دوست داشتند ، در اين راه موفقيتي كسب نكردند.

ابوعلي سينا حكيم بزرگ ايران، حدود هزار سال قبل در كتاب خود شرح جامعي در مورد قهوه آورده كه البته ايرانيان در آن عصر بر آن نام بونو( Buno) نهاده بودند و بوعلي نيز همين واژه را به كار بسته است . اين واژه اي است كه هنوز در اتيوپي آن را به كار مي برند. بوعلي سينا قهوه را به منظور تحريك بيماران افسرده ، مورد استفاده قرار داده است.

كليات گياه شناسي
قهوه درختي است كه ارتفاع آن تا هشت متر ميرسد داراي ساقه اي استوانه اي شكل و برگهاي نوك تيز ، متقابل ، بيضوي و هميشه سبز مي باشد . گلهاي قهوه برنگ سفيد و بطور رگوهي در كنار برگها ظاهر مي شود . ميوه آن كه به نام قهوه معروف است بشكل تخم مرغي و برنگ سبز بوده كه تدريجا زرد و سپس قرمز مي شود . بهترين نوع قهوه ، قهوه عربي است كه بحالت خودرو در حبشه ،‌سودان و مناطق استوائي آفريقا وجود دارد ولي اكنون كشت آندر برزيل ، ونزوئلا ، جزائر آنتيل و ديگر مناطق آمريكاي جنوبي مرسوم است .

بين گونه هاي مختلف قهوه ،۳ گونه از همه معروفتر هستند و بيشتر و در دنيا كشت مي شوند.
در درجه اول گونه اي كه همه معروفتر و بيشتر مورد توجه است و بالاترين كيفيت را دارد Coffea Arabica ميباشد ودر درجه دوم گونهCoffea liberica مي باشد كه با كيفيت پايينتري از قهوه عربي قرار دارد ولي روستايي تر و در شرايط نامساعد ،بيشتر مي تواند خود را منطبق سازد و در درجه سوم Coffea robustaمي باشد كه از نظر تحمل شرايط نامساعد بسيار قابل ملاحضه اي است ولي از نظر كيفيت ميوه پايين است.
درخت قهوه عربي در شرايط اقليمي استوايي و حاره خوب رشد مي كند و ثمر موفقي دارد و درآن اقليم اگر كمي در ارتفاع كاشته شده باشد از درختاني كه در ارتفاع سطح دريا كاشته شده اند،قهوه خيلي بهتر مي دهد.
گونه هاي  Robusta  طالب آب و هواي مرطوبترو گرمتر هستند.
تكثير قهوه از طريق كاشت بذر آن صورت مي گيرد ،ابتدا در خزانه كاشته مي شود كه سايه دار است و پس از اينكه نهال رشد كافي نمود به محل اصلي با فواصل ۵-۲۱ متر منتقل مي شود.معممولا درخت قهوه از سالهاي شوم و چهارم شروع به ثمر دادن مي نمايد.
تركيبات شيميايي:

از نظر تركيبات شيميايي در دانه هاي قهوه وجود آلكالوئيد كافئين گزارش شده است.در برگها و در ميوه علاوه بركافئين ،آلكالوئيد هاي آدنين،كزانتين ،هايپو كزانتين و همچنين ماده گوانين نيز وجود دارد.

كافئين يك آلكالوئيد متبلور و تلخي است و به فرمول خامC۸ H۱۰ N۴ O۲ كه از قهوه و چاي گرفته مي شود و مدر و محرك است.
آدنين يك آلكا لوئيدي است به فرمول C۵ H۵ N۵ كه از پورين گرفته مي شود و به عنوان قسمتي از اجزاي نوكلئيك اسيد در عضو هايي نظير لوزالمعده و طحال يافت مي شود.
كزانتين يك تركيب متيلور ازته به فرمول خام در ارتباط با اسيد اوريك مي باشد ،كه در بعضي نسوج حيواني از جمله قهوه يافت مي شود.در انسان در نسج عضله ،جگر،طحال و لوزالمعده وجود دارد و در ادرار و خون نيز يافت مي شود.
هايپو كزانتين يك آلكالوئيد متبلوي است به فرمول خام كه از خويشان نزديك كزانتين است و در نسوج حيواني و گياهي يافت مي شود.
گوانين يك ماده سفيد متبلوري است به فرمول خام كه در كبد و لوزالمعده حيوانات و جانوران نظير ماهي و نظاير آن يافت مي شود و از محصولاتي است كه از تجزيه نوكلئيك اسيد به دست مي آيد.
در دانه هاي قهوه همچنين وجود آلكالوئيد تريگونلين ومواد كولين و نياسين نيز به مقدار كم گزارش دشه است.
مقدار آلكالوئيد كافئين در دانه هاي قهوه در حدود ۲/۱-۱ دردص مي باشد.در قهوه سبز يا قهوه خام در حدود ۱۰ درصد روغن و مواد چرب و موم وجود دارد.بوي مطبوع عطر قهوه قسمتي مربوط به وجود مركاپتان است كه در قهوه بوداده وجود دارد.سرانجام در قهوه مواد ديگري از قبيل قند و اسيد كوفاليك ،سيتريك اسيد و…وجود دارد و پس از بو دادن قهوه مقدار قند آن كاهش پيدا مي كند و از ۸-۷ درصد به ۱ درصد مي رسد.قهوه از محصولاتي است كه در تركيب آن مقدار قابل ملاظه اي ازت غير پروتئيني يافت مي شود يا به عبارت ديگر مقدار عمده مواد ازته موجود در تركيب آن غير پروتئيني و غير قابل استفاده است.
در بازار دو نوع قهوه وجود دارد كه بنام قهوه سبز (خام ) و قهوه بو داده معروف است و از نظر تركيب شيميايي با هم متفاوتند .

در صد گرم قهوه مواد زيرموجود است

آب                      ۱۰ گرم

چربي                  ۸ گرم

مواد قندي            ۷ گرم

سلولز                  ۱۵ گرم

كافئين                  ۱/۵ گرم

البته مقدر كافئين نسبت به نوع آن مختلف است و بين ۰/۷ درصد تا ۱/۵ درصد تغيير مي كند . هر فنجان قهوه معمولا داراي ۸۰ ميلي گرم كافئين مي باشد .

البته در قهوه بغير از كافئين ، آلكالوئيدهاي ديگري مانند آدنين ، گزانتين ،‌هايپوگزانتين و گوانين وجود دارد .

قهوه اي كه به مصرف نوشيدن مي رسد قهوه بو داده است زيرا قهوه سبز را نمي توان مصرف كرذ

قهوه پس از بودادن عطري مطبوع پيدا مي كند وبرنگ قهو ه اي در مي آيد و تغييرات شيميايي بسياري در آن بوجود مي آيد .

قهوه بو داده را بايد در ظروف در بسته نگاهدري كرد زيرا تدريجا رطوبت خود را از دست داده و اكسيذمي شود و بوي مطبوع آن از بين يم رود .

چون قهوه براي مبتلايان به بيماري قلبي و عصبي ضرر درد بنابراين براي اينگونه افراد قهوه بدون كافئين كه بنام Decafinated Coffee معروف است ودر بازار كرده اند كه ضرر آن بيش از قهوه معمولي است زيرا براي رگفتن كافئين از حلال هاي شيميايي نظير دي كلرواتيلن ، تري كلور اتيلن و كلرور اتيلن استفاده مي كنند كه مقدري از آن در قهوه مي ماند و اين مواد سمي و سرطان زا هستند
خواص داروئي:
قهوه از نظرطب قديم ايران سرد و خشك است و چون جزء دسته آلكالوئيدها مي باشد بنابراين بايد در مصرف آن احتياط كرده و فقط آنرا بعنوان دارو مصرف كدن كسانيكه به آن معتاد هستند بايد سعي  در ترك آن داشته باشند .

۱)قهوه محرك است و هضم را آسان مي كند

۲)تب بر است مخصوصا تب هاي نوبه اي را برطرف مي كند

۳)به بدن نيروي كاذب مي دهد

۴)سردرد را برطرف مي كند

۵)مسموميت هاي نشاي از مصرف الكل زياد را درمان مي كند

۶)براي برطرف كردن يرقان مفيد است

۷)ادرار آور است

۸)در درمان سرفه اي كه با بلغم همراه باشد موثر است

۹)دردهاي عصبي را درمان مي كند

۱۰)در درمان سياه سرفه مفيد است

۱۱)ضد عفوني كننده است

۱۲)گرد قهوه براي سوختگي ها مفيد است

۱۳)قهوه ضد افسردگي است

۱۴)مقاومت ورزشكاران رازياد مي كند

۱۵)برونشها را باز مي كند براي مبتلايان به بيماري آسم مفيد است

۱۶)براي برطرف كردن تب يونجه مفيد است

۱۷)از كرم خوردگي دندان جلوگيري مي كند

مضرات :
-قهوه فشار خون را بالا مي برد و آنهائيكه فشار خونشان بالاست بايد از نوشيدن قهوه خورددي كنند

۲-باعث تحريك و ضعيف شدن قلب مي شود

۳-باعث بيماري قلبي مي شود . تجربه ثابت كرده است كسانيكه قهوه مي نشوند احتمال بيماير قلبي در آنها سه برابر كساني است كه قهوه نمي خورند .

۴-كلسترول خون را افزايش مي دهد .

۵-زنان باردار به هيچ وجه نبايد قهوه مصرف كننذ زيرا باعث عوارض خطرناك براي كودك مي شود

۶-خوردن قهوه در خانم ها ممكن است باعث كيست در سينه شود

۷-ايجاد سردرد مي كند

۸-قهوه بيخوابي مي آورد

۹-ممكن است باعث حركات غير دري عضلاني شود

۱۰-ايجاد ناراحتي هاي روده اي و معده اي مي كند

۱۱-لرزش و رعشه مي آورد

۱۲-سوء هاضمه مي آورد

۱۳-دربرخي مصرف زياد توليد اسهال مي كند

۱۴-باعث تضعيف قواي جنسي مي شود .

مردم کدام کشورها قهوه مصرف می کنند ؟

بر اساس آمارهاي به دست آمده، ۸۹ درصد مردم جهان ، قهوه، چاي و يا هر دوي آنها رامصرف مي كنند. ۴۰ درصد آن ها ترجيح مي دهند چاي بنوشند و در صورت عدم دسترسي به چاي، قهوه مي نوشند و حدود ۳۰ درصد مردم دنيا نيز، قهوه را ترجيح مي دهند و درنبودن قهوه به نوشيدن چاي رضايت مي دهند و براي ۱۵ درصد نيز ميان چاي و قهوه تفاوتي وجود ندارد و هر كدام را كه در دسترس باشد مصرف مي كنند. ناگفته نماند كه ۱۵ درصد مردم جهان نيز چاي و قهوه را دوست ندارند و هيچيك را نمي نوشند.

مقدار مصرف صحيح قهوه چقدر است؟

دكتر Varro E.Tyler استاد دانشكده داروسازي در West Lafayette Indiana مي گويد:” من به شما توصيه مي كنم كه نوشيدن قهوه را به ۲ فنجان قهوه دم كرده يا سه فنجان قهوه فوري در روز محدود كنيد.”

لازم است كمي هم در مورد كافئين موجود در قهوه توضيح داده شود. كافئين خالص ، شبيه به پودري سفيد و ابريشمي است و حالت سوزني دارد و داراي طعمي تلخ وبي بو است، همچنين به سهولت در آب گرم حل مي شود و در حرارتي معادل ۴۶۰ درجه فارنهايت ، ذوب شده، و به حالت مايع درمي آيد.

اين ماده در صنعت داروسازي بسيار پر مصرف است و به ميزان اندك، دربيش از۶۰ نوع داروي مختلف ، به ويژه داروهاي ضد حساسيت به كار گرفته مي شود. كافئين نيز همچون مواد مخدر درصورت مصرف بلند مدت، موجب اعتياد مي شود، اما چون اين اعتياد زيان چنداني به انسان وارد نمي سازد، مصرف آن در ميان مردم جهان رواج يافته است. حتي بسياري از مردم نسبت به اعتياد آور بودن آن بي اطلاع هستند.

كافئين در طول روز به شكل هاي گوناگون مانند قهوه، برخي از نوشابه هاي گازدار وبسياري از انواع شكلات مورد مصرف قرار مي گيرد و در كودكان بيشتر ايجاد ناآرامي وبي خوابي مي كند. خردسالاني كه مواد كافئين دار مصرف مي كنند چنانچه روزي از مصرف آن خودداري كنند ، امكان دارد بعضي از علائم ترك اعتياد مانند بيخوابي، ناآرامي، احساس خستگي، كم اشتهايي و گريه زياد بر آن ها عارض شود.

* كافئين موجود در يك فنجان قهوه ، برابر ۱۵۰ سي سي است.

* قهوه اي كه با آب جوش قطره اي تهيه شود(Brewed Drip Method)  داراي ۶۰ تا ۱۸۰ ميلي گرم كافئين و ميانگين كافئين ۱۲۰ ميلي گرم است .

* قهوه بدون كافئين كه به طريقه بالا تهيه مي شود، داراي ۳ تا ۵ ميلي گرم كافئين ، و ميانگين كافئين ۴ ميلي گرم است .

* قهوه ترك داراي ۴۰ تا ۱۷۰ ميلي گرم كافئين و ميانگين كافئين ۱۰۰ ميلي گرم است .

* نسكافه فرانسوي( قهوه آماده = Instant) داراي ۳۰ تا ۱۲۰ ميلي گرم كافئين و ميانگين كافئين ۷۵ ميلي گرم است .

* نسكافه فرانسوي بدون كافئين داراي ۱ تا ۵ ميلي گرم كافئين و ميانگين كافئين ۳ ميلي گرم است .
كافئين را نمي توان به صورت صد درصد از قهوه خارج نمود . از اين رو حتي قهوه هاي بدون كافئين نيز مقدار اندكي از اين ماده را دارند. 
 
 

تأثير كافئين بر اندام بدن
واكنش هاي متفاوت بدن در برابر كافئين ، به آستانه تحمل افراد بستگي دارد اما به طور كلي تأثير آن ها را مي توان چنين بيان كرد:

۱- فشار خون: كافئين ، فشار خون را افزايش مي دهد. اگر كسي ۲۵۰ ميلي گرم قهوه مصرف كند، فشار خونش در يك ساعت ، ۱۰ ميلي متر بالا مي رود.

۲- قلب: پس از مصرف قهوه، ضربان قلب كاهش مي يابد اما پس از مدتي بر تعداد آن افزوده مي شود و تا هنگامي كه كافئين از بدن خارج نشده باشد به همان صورت باقي مي ماند.

چنانچه ميزان كافئين مصرفي ، بالا باشد نه فقط تپش قلب ايجاد مي كند بلكه حالت ( Fibrilation) يعني حركت نامنظم ماهيچه هاي قلب نيز پديد مي آيد كه گاه ممكن است منجر به مرگ شود.

بر اساس آمارهاي به دست آمده، نوشيدن بيش از ۵ فنجان قهوه در روز ، احتمال سكته قلبي را افزايش مي دهد.

۳- هورمون ها: كافئين بر توليد برخي از هورمون هاي بدن مي افزايد، مانند : اپي نفرين( Epinephrine) كه منقبض كننده عروق است ، نوراپي نفرين ( Norepinephrine) كه بر ميزان فشار خون مي افزايد، رنين ( Renin) كه به علت كم خوني كليه ها و بر اثر كاهش فشار نبض در سرخرگ كليوي ، از كليه ها ترشح مي شود و پس از فعل و انفعالاتي ، باعث فشار خون مي گردد و كاتكولامين ( Catecholamine) كه باعث تحريك اعصاب قلب شده و حرارت بدن را افزايش مي دهد.

۴- معده: كافئين بر ترشح اسيد معده و ميزان پپسين ( Pepsin) كه نوعي آنزيم معدي است مي افزايد.

۵- خانم هاي باردار: اداره نظارت بر غذا و دارو در آمريكا ( FDR) در سال ۱۹۸۰ ميلادي اعلام كرده است كه كافئين باعث زايمان زودرس مي شود و ممكن است در نوزدان ناراحتي ايجاد كند.

اگر چه از آن تاريخ ، پژوهش ها و مطالعات بسياري در اين زمينه صورت گرفت اما تا كنون مشخص نشده است كه چه مقدار كافئين مي تواند عامل زايمان زودرس شود.

كافئين براي نوزادان دو عارضه ايجاد مي كند:

۱- از طريق شير مادر وارد دستگاه گوارش كودك مي شود و او را در وضعيت استفراغ قرار مي دهد.

۲- مدت زيادي در بدن نوزاد مي ماند تا متابوليزه شود، زيرا كبد نوزاد به اندازه كافي آنزيم ندارد.
 
 
در صورتي كه مادري دو فنجان قهوه تند بنوشد و سپس به نوزاد خود شير بدهد چون بخشي از كافئين ، همراه شير مادر وارد بدن نوزاد مي شود ، امكان دارد عوارض زير در نوزاد به وجود آيد: ناآرامي، لرزش دست ها، پاها و لب ها، سفت يا شل شدن عضلات و ماهيچه هاي بدن، بي خوابي، جيغ زدن، حساسيت نشان دادن به صدا، به گونه اي كه با كمترين صدايي كودك از خواب مي پرد. از اين رو به مادراني كه فرزند خود را شير مي دهند توصيه مي شود كه از مصرف قهوه يا مواد كافئين دار پرهيز كنند.
 
 
۶- مغز و اعصاب: تأثير كافئين بر مغز و اعصاب، مي تواند به پيدايش عوارض زير منجر شود:

۱- اضطراب۲- هيجان ۳- ناآرامي ۴- فراموشي و افسردگي .

كساني كه گرفتار عارضه افسردگي هستند ، نبايد بيش از يك گرم كافئين در روز مصرف كنند ؛ زيرا سبب شدت يافتن افسردگي آن ها مي شود.

۷- خون: كافئين باعث مي شود كه مقدار قابل ملاحظه اي از سديم و پتاسيم بدن از طريق كليه ها دفع شود، همچنين مقدار مصرف قند را نيز كاهش مي دهد كه نتيجه آن ، افزايش قند خون خواهد بود.

از اين رو به كساني كه مبتلا به بيماري قند ( ديابت) هستند توصيه مي شود از مصرف مواد كافئين دار، اجتناب ورزند. كافئين ، جذب آهن را در روده ها كم مي كند و لذا با توجه به نياز ضروري بدن به آهن، كه كار خون سازي را بر عهده دارد، توصيه مي شود كه از مصرف كافئين همراه با غذا و تا يك ساعت پس از آن، به طور جدي پرهيز شود.

۸- لاغري: كافئين ميزان سوخت و ساز بدن را بالا مي برد و در نتيجه مصرف كالري نيز افزايش پيدا مي كند. براي مثال ، چنان چه كسي يك فنجان قهوه حاوي ۱۰۰ ميلي گرم كافئين بنوشد ميزان متابوليسم بدن وي تا ۴ درصد افزوده شده و درنتيجه باعث لاغري او مي شود.

۹- فيبروكيستيك ( Fibrocystic) : زناني كه در سينه خود غده فيبروكيستيك دارند ، نبايد به ميزان زياد كافئين مصرف كنند، زيرا به بزرگ شدن اين غده كمك مي كند.
 

خواص و تأثيرات فيزيولوژيک قهوه (کافيين)
مکانيزم بيوشيميايی عملکرد کافيين در بدن:

کافيين از فعاليت آنزيم فسفو دی استراز ممانعت نموده و بدين وسیله از نابودی مولکول های پيام رسان ثانويه (cAMP) جلوگيری می نمايد و بدين واسطه cAMP قادر خواهد شد تا برای مدت زمان طولانی تری سلول های عصبی را به فعاليت تحريک نمايد. این عملکرد cAMP در تحريک سلولهای عصبی به نوبه ی خود موجب بهبود و نیز افزايش فعاليت های مغزی می گردد.

مکانيزم ديگر عملکرد کافيين به واسطه ی نقش آن در مهار گيرنده های مربوط به آدنوزين در مغز میباشد. آدنوزين مولکولی است که در مغز توليد می شود و هنگامی که سطح آن به حد مورد نياز افزايش يافت به گيرنده های آدنوزين مغز متصل می گردد. اتصال مولکولهای آدنوزين به گيرنده های مربوط به آدنوزين موجب ايجاد احساس خستگی و خواب آلودگی در فرد می گردد. اتصال مولکولهای آدنوزين به اين گيرنده ها همچنين می تواند موجب گشاد شدن رگهای خونی موجود در مغز و بدين واسطه افزايش اکسيژن رسانی به سلول های مغزی در هنگام خواب گردد. هر چه تعداد مولکول های آدنوزين بيشتری به گيرنده های مربوط به آدنوزين موجود در مغز متصل گردند احساس خستگی و خواب آلودگی بيشتری نیز در فرد ايجاد خواهد شد.

ساختار مولکول کافيين همانند ساختار مولکول آدنوزين می باشد. به واسطه ی شباهت ساختاری به مولکول آدنوزين، مولکول کافيين نيز قادر می باشد به گيرنده های مربوط به آدنوزين موجود در مغز متصل گردد. به واسطه ی اتصال به گيرنده های آدنوزين، کافيين قادر می باشد جايگاه اتصال مولکول آدنوزين به اين گيرنده ها را مهار نموده، و در نتيجه از اتصال آدنوزين به اين گيرنده ها ممانعت به عمل آورد. به واسطه نقش خود در ممانعت از اتصال مولکولهای آدنوزين به گيرنده های آدنوزين، کافيين قادر می باشد به کاهش میزان خستگی و نیز خواب آلودگی در افراد کمک نمايد. کافيين همچنين رگهای خونی موجود در مغز را منقبض نموده و بدین واسطه به بهبود سردرد های عروقی کمک می نمايد.
از ديگر تأثيرات کافيين بر روی بدن انسان می توان به موارد زير اشاره نمود:

افزايش ترشح هورمون آدرنالين توسط غدد فوق کليوی، افزايش سرعت ضربان قلب، گشاد شدن مردمک چشم ها، کاهش خونرسانی به اندام های گوارشی و در نتيجه متوقف شدن عملکرد های گوارشی از جمله هضم و جذب غذا، افزايش خونرسانی به ماهيچه ها و در مجموع افزايش فعاليت های سيستم سيمپاتتيک بدن.

عملکرد:

کافيين دستگاه عصبی مرکزی، تنفس و نیز گردش خون را تحريک می نماید. کافيين همچنين دارای تأثير ادرار آور نیز می باشد. استفاده از کافيين، گردش خون و همچنين سرعت اکسيد شدن اسيد های چرب را افزايش می دهد. به همين دليل نیز ورزشکاران برای تسریع متابوليسم اسيدهای چرب بدن خود از کافيين استفاده می نمایند.

ترکيب کافيين و آسپيرين برای بهبود سر درد بسیار مفید می باشد. در صورت استفاده ی بيش از حد، کافيين می تواند موجب کاهش تراکم استخوان ها گردد. مصرف کافيين به زنان حامله توصيه نمیشود. کافيين همچنين ميزان تجزيه ی دوپامين را کاهش داده و بدین واسطه موجب افزايش سطح دوپامين در مغز می گردد. دوپامين يک پيام رسان عصبی بوده و به ایجاد هماهنگی و تعادل در افکار، احساسات و نیز عملکردهای ماهيچه ای بدن کمک می نمايد. کمبود دوپامين در بدن، ممکن است موجب ايجاد عدم تعادل در حرکت گردد که اين یکی از نشانه های بيماری پارکينسون می باشد.

خواص دارویی قهوه در طب سنتی ایران
قهوه از نظرطب قدیم ایران سرد و خشك است و چون جز دسته آلكالوئیدها می‌باشد بنابراین باید در مصرف آن احتیاط كرده و فقط آن را به عنوان دارو مصرف كردن كسانی كه به آن معتاد هستند باید سعی در ترك آن داشته باشند .
۱) قهوه محرك است و هضم را آسان می‌كند

۲) تب بر است مخصوصا تب‌های نوبه‌ای را برطرف می‌كند

۳) به بدن نیروی كاذب می‌دهد

۴) مسمومیت‌های ناشی از مصرف الكل زیاد را درمان می‌كند

۵) برای برطرف كردن یرقان مفید است

۶) ادرار آور است

۷) در درمان سرفه ای كه با بلغم همراه باشد موثر است

 8) دردهای عصبی را درمان می‌كند

۹) در درمان سیاه سرفه مفید است

۱۰) ضد عفونی كننده است

۱۱) گرد قهوه برای سوختگی‌ها مفید است

۱۲) قهوه ضد افسردگی است

۱۳) مقاومت ورزشكاران رازیاد می‌كند

۱۴) برونش‌ها را باز می‌كند برای مبتلا‌یان به بیماری آسم مفید است

۱۵) برای برطرف كردن تب یونجه مفید است

۱۶) از كرم خوردگی دندان جلوگیری می‌كند
مضرات قهوه از نظر طب سنتی ایران :
۱) قهوه فشار خون را بالا‌ می‌برد و آنهایی كه فشار خونشان بالا‌ست باید از نوشیدن قهوه خودداری كنند
۲) ‌باعث تحریك و ضعیف شدن قلب می‌شود
۳‌) كلسترول خون را افزایش می‌دهد .
۴) زنان باردار به هیچ وجه نباید قهوه مصرف كنند زیرا باعث عوارض خطرناك برای كودك می‌شود
۵) خوردن قهوه در خانم‌ها ممكن است باعث كیست در سینه شود
۶) ‌قهوه بیخوابی می‌آورد
۷)  ایجاد ناراحتی‌های روده‌ای و معده‌ای می‌كند
۸) لرزش و رعشه می‌آورد
۹) سو ‌هاضمه می‌آورد
۱۰) دربرخی مصرف زیاد تولید اسهال می‌كند
۱۱) باعث تضعیف قوای جنسی می‌شود .
نظري به تحقيقات علمي جديد در مورد خواص درماني قهوه
قهوه يكي از نوشابه هاي معروف مورد علا قه ي مردم دنياست ، نوشابه اي كه آثار تحرك زايي آن براي مغز وعضلات به علت داشتن مقدار قابل ملاحظه اي كافئين به ثبوت رسيده است . قهوه همچنين براي عضلات برونشها آرامش بخش است و مقاومت بدن رادر جريان تمرين هاي سنگين ورزشي افزايش مي دهد ودر آخر مضراتي نيز دارد ولي نه در آن حد كه از آن معمولا انتقاد مي شود

قهوه به عنوان تحرك زايي مغز
كافئين ماده اي است كه كفايت وقدرت كار مغز انسان را افزايش مي دهد ، اين نظري است كه مورد قبول وتأييد جوديت و ورتمن ، دانشمند محقق در آثار تحرك زايي غذا ها در دانشگاه ام – آي – تي ، مي باشد اين كه خوردن قهوه به مقدار معمول روزانه چقدر در افزايش قدرت كار مغز اثر مي گذارد سوالي است كه تحقيقات دكتر هاريس ليبر من دانشمند روان شناس درگروه دانشگاهي مغز وعلوم عقلي در ام – آي – تي –به آن پاسخ مي دهد .
براي آنكه آثار قهوه خوردن معمولي اشخاص يعني مثلا هر صبح يك فنجان قهوه ، در كار مغز بررسي پود ،دكتر ليبر من كپسول هايي با ظرفيت هاي مختلف محتوي ۳۲ و ۶۴ و۱۲۸ و۲۵۶ ميلي گرم كافئين تهيه و هر روز به گروهي از مردان كه براي آزمايش داو طلب شده بودند داد كه بخورند.
(۳۲ ميلي گرم كافئين مقدار ي است كهمعمولا در يك بطري نوشابه كولا و يا يك فنجان با ظرفيت ۱۵۰ گرم چاي وجود دارد،و ۶۴ ميلي گرم مقدار كافئيني است كه در ۱۵۰ گرم قهوه رقيق تجارتي كه به اينستنت كافي معروف است وجود دارد،و ۱۲۸ ميلي گرم مقدار كافئيني است كه در يك فنجان با ظرفيت ۱۵۰ گرم قهوه كا با رئوش معمولي در خانه درست مي شود وجود داردو ۲۵۶ ميلي گرم مقدار كافئيني است كه در ۱ ليوان به ظرفيت ۳۰۰ گرم قهوه كه در خانه معمولا تهيه مي شود وجود دارد.)
صبح هر رو،هر يك از افراد داوطلب پس از ۱۲ ساعت چيزي نخوردن يك صبح ناشتا اين كپسول ها را مي خورند و كمي بعد از آنها آزمايش هوشياري بعمل مي آمد و مدت زماني كه براي جوا بدادن به هر سوال صرف مي كردندو دقت در پاسخ گويي وتمركز و تيزي درك ،و صحت جوابها هم اندازه گيري مي شد.

روز بعد به همه آنها كپسولهايي كاملا شبيه كپسولهاي روز پيش ولي به جاي كافئين محتوي پلاسبو (ماده بي اثر)داده مي شد كه البته خود انها نمي دانستند كه كپسولهايي با محتواي متفاوتي مي خورند، سپس مجداد از آنها تست بعمل مي آمد ،نتيجه بسيار هيجان آنگيز بود ،قهوه در تك تك هر يك از تست هاي مغزي اثرش را نشان مي دهد، حتي در مورد اشخاصي كه از كپسولهاي صبحانه با حداقل ظرفيت (۳۲ ميلي گرم ) خورده بودند اثر كرده بود. نتيجه آزمايش را دكتر و ورتمن چنين تفسير مي كنند« اثر تحر كزايي كافئين روي مغز و اعصاب محسوسا موجب تفكر سريعتر ،واكنش سريعتر ، هوشياري بيشتر و دقت بيشتر در پاسخگويي شده است.از اين آزمايشها چنين بر مي آيد،اعم از اينكه داوطلبها معمولا هيچ عادت به خوردن قهوه ندارند و يا كمي قهوه مي خورند يا زياد قهوه مي خورند،تاثير كافئين ردنيرومند كردن فعاليت مغزي آنها يكسان است.در آزمايش ديگري كه دكتر ليبرمن به عمل آورده ،نشان داده شده است كه كافئين قدرت و مقاومت شخص را در رانندگي افزايش مي دهد.

كافئين ماده اي كه انسان را سر حال مي آورد
كافئين در برخي افراد فرحزا مي باشد و واقعيت اين است كه طي قرنها اغلب مردم از نوشابه هاي كافئين دار نظير قهوه و چاي براي رفع افسردگي هاي ملايم استفاده مي كردند. با انجام تحقيقات جديد علمي محققان كشف كرده اند كه قهوه چطور مي تواند شيمي مغز را بنحوي تغيير دهد كه كافئين به صورت ماده ضد افسردگي شبيه داروهاي تجارتي ضد افسردگي موثر واقع شود.
دانشمندان ومحققان جانس هاپكينز و موسسه كارولينسكا در استكهلم دريافته اند كه مولكول كافئين مي تواند وارد سلولهاي مغز شده و مانع قعاليت يك عصب انتقال كه عامل قطع مواد شيميايي افزايش سر حال بودن است ،بشود.و به تعبير فني ديگر كافئين سلو لها را گول ميزند زيرا مولكولهاي كافئين از نظر شكل خيلي شبيه عصب انتقال طبيعي است.و به اين ترتيب كافئين با جابه جا كردن مواد شيميايي رفع افسردگي و ايجاد فرح در مغز فعال شوند و باعث سرحال آمدن و نشاط شخص گردند.در برخي اشخاص حتي يك فنجان قهوه ممكن است تبسمي در لبهاي شخص و ظاهر سازد و شخص را لااقل براي دو ساعت سرحال بياورد. با توضيح بالا به نظر مي رسد كه كافئين و طبعا قهوه كه داراي كافئين است مي تواند يك ماده خوراكي ضد افسردگي سالم نيرومند باشد.
كافئين عامل سريع اتاثير است زيرا سريعا جذب مي شود و ظرف ۵ دقيقه پس از مصرف در مايع نسوج وارد شده و به آساني داخل سلولهاي مغز شده وظرف حدود نيم ساعت در سطح حداكثر در خون ظاهر شود و از لحظه اي كه كافئين در بالاترين سطح در تركيب خون وارد شد پس از ۶-۳ ساعتو نصف آن و پس از ۶-۳ ساعت ديگر ربع آن ته نشين مي شود.به طور كلي عملا تمام كافئين جذب مي شود و شايد فقط حدود يك درصد آن دفع شود.

نتایج آخرین تحقیقات اعلام شده در رابطه با قهوه

کافئین، ماده طبیعی است که در بسیاری از غذاها و نوشابه‌ها از جمله قهوه، چای، شکلات یافت می‌شود، می‌تواند باعث علائمی متفاوت از فردی به فرد دیگر شود.
این علائم که به آن “حساسیت به کافئین”‌می‌گویند که به میزان کافئینی اشاره دارد که فرد باید مصرف کند، قبل از آنکه عوارض جانبی ناشی از این ماده در او بروز کند.

برخی از عوارض شایع ناشی از کافئین اینها  هستند:

افزایش سرعت ضربان قلب.
تکرر ادرار.
تهوع و استفراغ.
بیقراری و بیخوابی.
اضطراب و افسردگی.
لرزش اندام‌ها.
اگر شما هریک از این علائم  به طور مرتب در شما بروز می‌کند، باید با دکترتان مشورت کنید.
تحمل شما نسبت به کافئین ممکن است کمتر از حدی باشد که فکر می‌کنید.
 
نوشيدن قهوه خطر ديابت را كم مي‌كند

نتايج يك تحقيق نشان مي‌دهد كه نوشيدن قهوه به خصوص نوع بدوت كافئين آن با كاهش خطر ابتلا به ديابت همراه است.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز دكتر مارك پريرا و همكارانش در دانشگاه مينه‌سوتا در مينياپوليس آمريكا  با تجزيه و تحليل داده‌هاي مربوط به ۲۸۸۱۲ زن كه بين سالهاي ۱۹۸۶ و ۱۹۹۷  در ايالت آيوا در ” تحقيق بهداشت زنان” شركت كرده بودند و در هنگام شروع تحقيق به ديابت نوع دوم (ديابت بزرگسالان) يا بيماري قلبي مبتلا نبودند توانستند اثر حفاظتي قهوه را در مقابل ديابت نشان دهند.

زناني كه شش فنجان قهوه يا بيشتر در روز مي‌نوشيدند ۲۲ درصد  كمتر  در معرض خطر ابتلا به ديابت بودند تا زناني كه قهوه نمي‌نوشيدند. اين كاهش خطر ابتلا در مورد زناني كه به همين ميزان  قهوه بدون كافئين  به ۳۳ درصد مي‌رسيد.

در حال حاضر روشن نيست كه چه موادي در قهوه مسئول اين اثر حفاظتي است. بررسي‌‌ها نشان مي‌دهند كه منيزيوم و فيتات در قهوه به فراواني موجودند در اين اثر نقشي ندارند. مصرف كافئين نيز به خودي خود چه از طريق قهوه يا ساير نوشيدني‌ها بر خطر ابتلا به ديابت اثري ندارد.

دانشمندان مي‌گويند گرچه ورزش و رزيم غذايي نقش اصلي را در پيشگيري از  ديابت نوع دوم دارد اما با توجه به پرمصرف بودن قهوه و شيوع بالاي ديابت در سالمندان اين يافته‌ها مي‌توانند از لحاظ بهداشت عمومي نقش مهمي داشته باشند.

قهوه ممکن است مانع ديابت نوع ۲ شود

نوشیدن قهوه می تواند به جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند و ممکن است حتی به پیشگیری برخی از سرطان‌‌ها کمک کند.
دکتر راب وان دم از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد، که در مورد تاثیرات مصرف قهوه بر دیابت بررسی‌های بسیاری انجام داده است در این مورد گفت: “البته منظور ما این نیست که قهوه را به عنوان یک غذای سلامت‌بخش جدید تبلیغ کنیم و از مردمی که قهوه را دوست ندارند بخواهیم که حتما قهوه بخورند.”

دکتر ون دم در یک جلسه بحث در مورد قهوه در اجلاس زیست‌شناسی تجربی ۲۰۰۷ در شهر واشنگتن سخن می‌گفت.

در این اجلاس پژوهشگرانی از دانشگاه UCLA نیز شرکت داشتند که نتایج بازبینی تقریبا ۴۰۰ بررسی در مورد مصرف قهوه و خطر سرطان را ارائه کردند.

بر اساس یافته‌های ارائه‌شده بوسیله آنها در این اجلاس قهوه ممکن است ار بروز برخی از انواع سرطان روده بزرگ و نیز سرطان راست‌روده و کبد احتمالا با کاهش میزان ترشخ کلسترول، اسید صفراوی و  استرول  طبیعی در روده بزرگ ، سرعت‌بخشیدن به عبور مدفوع در روده بزرگ (و بنابراین  جلوگیری از قرارگرفتن پوشش روده در برابر مواد سرطان‌زای بالقوه در غذا) و نیز سایر مکانیسم‌ها جلوگیری کند.

از طرف دیگر در این جلسه یافته‌هایی نیز در مورد افزایش خطر ابتلا به سرطان خون و معده با مصرف قهوه مطرح شد.

بنابراین به گفته دکتر ون دم افرادی که به این خطرات قهوه حساسند، برای مثال زنان باردار و کودکان، باید مصرف آن را محدود کند.

ون‌دم می‌گوید او گروه پژوهشیش در حال بررسی “صدها هزار” جزء موچود در قهوه هستند که ممکن است مسئول این اثرات باشند.

به نظر او احتمالا این کافئین نیست که عامل ایجاد این تاثیرات است، زیرا قهوه‌های کافئین‌دار و بدون کافئین اثرات مشابهی در کاهش خطرات دیابت دارند. وان‌دم می‌گوید احتمالا اسید کلروژنیک، یک ماده آنتی‌اکسیدان موجود در قهوه که جذب قند را از روده‌ها کند می‌کند، مسئول اثر ضددیابت قهوه است.
كافئين قهوه با نوشابه‌هاي انرژي زا برابري مي‌كند

با وجود اينكه نامهاي زيادي به عنوان نوشابه‌هاي انرژي زا به گوش مي‌رسند ولي تحقيقات جديد دانشمندان نشان مي‌دهد مواد محرك اعصاب موجود در اين نوشابه‌ها بيشتر از قهوه نيست.

طبق يك مقاله منتشر شده در ماه سپتامبر مقايسه‌اي بين ۱۲ نوشابه انرژي زا با قهوه انجام شده و نتيجه بدست آمده نشان مي‌دهد كافئين موجود در ۲۲۵ گرم از اين نوشابه‌ها بين ۵۰ تا ۱۴۵ ميلي گرم مي‌باشد كه البته اكثريت اين نوشابه‌ها كافئيني معادل ۷۵ تا ۸۰ ميلي گرم را دارند.

كمترين مقدار كافئين به‌دست آمده از نوشابه‌اي با طعم مخلوط ميوه‌ها بود كه داراي ۵۰ ميلي گرم كافئين بوده است و بيشترين مقدار مربوط به نوشابه‌اي با عصاره ليمو بود كه حاوي ۱۴۵ ميلي گرم كافئين بود.

از مارك‌هاي معروف اين نوشابه‌ها،AMP داراي ۷۵ ميلي گرم كافئين و RUSH، REDBULL و Coca Cola داري ۸۰ ميلي گرم كافئين بودند.

يكي از تهيه كنندگان اين گزارش مي‌گويد: “اين خبر خوبي است كه كافئين اين نوشابه‌ها با قهوه تقريبا برابر است ولي از طرفي مصرف كنندگان اين نوشابه‌ها مي‌بايست هوشيار باشند، چرا كه اكثريت اين نوشابه‌ها داراي ظرفهايي هستند كه محتوياتشان از ۲۲۵ گرم بيشتر است و مشتريان مي‌بايست نسبت به اين مسئله توجه كنند و با توجه به نياز روزانه از مواد كافئين دار استفاده كنند.”

شايد به زودي قهوه نيز با يكي از بر چسب‌هايي كه روي آنها تصاوير گرافيكي انرژي زا بودن را نشان مي‌دهد پشت ويترين مغازه‌ها ديده شود.
تاثير قهوه در كاهش بيماري كبدي 

نوشيدن قهوه ممكن است خطر نارسايي كبدي(سيروز) ناشي از الكل را كاهش دهد.
تحقيقي كه در بر روي ۱۲۵۵۸۰ مرد و زن آمريكايي در طول بيست سال انجام شده است نشن مي‌دهد كه نوشيدن يك فنجان قهوه در روز مي‌تواند ۲۲ درصد خطر ابتلا به سيروز الكلي را كاهش دهد.
از آنجايي كه مصرف با چنين كاهشي همراه نبود دانشمندان نتيجه گرفتند كه ماده‌اي به جز كافئين در اين اثر محافظتي دخيل است.البته كارشناسان هشدار مي‌دهند حتي اگر قهوه جلوي اثر مضرالكل را بر كبد كاهش دهد،اجتناب از مصرف الكل تنها راه جلوگيري كامل  از اين آسيب است
قهوه ممکن است از ام‌اس پیشگیری کند

خوردن یک فنجان قهوه غلیظ ممکن است کارهای بیش از هشیارکردن شما در اول صبح انجام دهد
یک بررسی جدید  نشان می‌دهد که قهوه ممکن است در برابر بیماری ام‌اس محافظت ایجاد کند.

دانشمندان بنیاد پژوهش پزشکی اوکلاهما در آمریکا نشان دادند که  که موش‌هایی که از طریق تحریک دستگاه ایمنی در  آنها یک بیماری مشابه بیماری اسکلروز متعدد یا  ام‌اس (MS) در انسان آنها ایجاد شده بود، هنگامی که هر روز معادل مصرف شش تا هشت فنجان قهوه در انسان به آنها قهوه دادند، از ابتلا  به این بیماری در امان ماندند.

لیندا تامپسن از بنیاد پژوهش پزشکی اوکلاهما در آمریکا که به همراه همکارانی از دانشگاه کورنل و دانشگاه تورکو در فنلاند این بررسی را انجام داده است، در این باره گفت:‌”یافته هیجان‌انگیز و غیرمنتظره‌ای است و به نظر من می‌تواند در بررسی ام‌اس و سایر بیماری‌ها مهم باشد.”

کافئین موجود در قهوه از اتصال آدنوزین، که یکی از چهار واحد ساختمانی DNA هم هست، با گیرنده‌هایش در بدن موش‌ها جلوگیری کرده بود.

آدنوزین مولکولی همه‌جا حاضر در بدن انسان‌ها است و نقش عمده‌ای در کمک به کنترل روندهای بیوشیمیایی آن از خواب گرفته تا مهار بیداری ایفا می‌کند.

هنگامی که اتصال این مولکول به گیرنده‌ آن مهار می‌شود،گلبول‌های سفید دستگاه ایمنی نمی‌تواند به  دستگاه عصبی برسند و واکنش‌هایی را ایجاد کنند به بیماری مشابه ام‌اس انسان‌ها در موش‌ها با نام “آنسفالومیلیت خودایمنی تجربی” (EAE) می‌انجامد.

این یافته‌ها می‌تواند کاربردهای مهمی برای سایر بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید داشت باشد که ناشی از حمله دستگاه ایمنی به بدن خود بیماران هستند

البته خانم تامپسن که نتایج تحقیقات او همکارانش در نشریه   the Proceedings of the National Academy of Sciences  منتشر شده است، هشدار می‌دهد که هنوز کار بسیار بیشتری لازم است تا راهی برای درمان ام‌اس این بیماری ناتوان‌کننده و پیشرونده در انسان‌ها یافت شود.

او می‌گوید: “بدن موش با بدن انسان متفاوت است، و ما بدون آزمایش‌های بیشتر نمی‌توانیم مطمئن باشیم که کافئین اثر مشابهی در بدن انسان‌های مستعد به ابتلا به ام‌اس دارد.”
به نظر او شاید قدم عمده بعدی در این راه بررسی‌های گذشته‌نگر برای ارزیابی میزان مصرف کافئین در بیماران مبتلا به ام‌اس باشد.

تخمین زده می‌شود که حدود ۲.۵ میلیون نفر در سراسر جهان به ام‌اس مبتلا  باشند. در این بیماری تخریب دستگاه عصبی مرکزی به دلایل ناشناخته باعث از بین‌رفتن قدرت و هماهنگی عضلات می‌شود .

زيان‌هاي احتمالي قهوه براي مادران

اين روزها مطالعات زيادي در مورد فوايد و زيان‌هاي احتمالي قهوه و نوشيدني‌هاي کافئين‌دار انجام مي‌شود که به نظر مي‌رسد با توجه به شيوع اخير مصرف اين نوع نوشيدني‌ها، لازم است مردم کشور ما هم به نتايج آنها توجه داشته باشند.
يکي از تازه‌ترين اين مطالعات در مورد نقش کافئين در بالا بردن احتمال سقط جنين است.

در مطالعه‌اي که در مرکز مطالعات کايسر در آمريکا انجام شده، مشخص شده مصرف بيش از 200 ميلي‌گرم کافئين در روز، در ماه‌هاي اول بارداري، مي‌تواند احتمال سقط جنين را افزايش دهد.

اين مطالعه تنها به نقش قهوه اشاره ندارد، بلکه ميزان کافئين مصرفي روزانه را مورد بررسي قرار داده است.

کافئين مي‌تواند در نوشيدني‌هاي مختلف وجود داشته باشد؛ از جمله در چاي، نوشابه‌هاي کولادار، نوشابه‌هاي موسوم به «انرژي‌زا» و همچنين شکلات.

بنابراين نتايج اين بررسي، بايد در مورد همه اين نوشيدني‌ها و خوراکي‌ها، تعميم داده شود.

هم‌اکنون مراکز ارائه استانداردهاي غذايي، مانند اداره استاندارد تغذيه‌اي انگلستان، ميزان کافئين مجاز مصرفي براي زنان باردار را، 300 ميلي‌گرم اعلام کرده‌اند و تصريح شده که مقادير کمتر از اين براي زنان باردار هيچ‌گونه خطري ندارد.

اين ميزان کافئين تقريبا معادل 4 فنجان متوسط قهوه معمولي است. در مطالعه جديد مقادير کمتر هم خطرناک توصيف شده، چنان‌که مجريان آن مي‌گويند مطالعات‌شان نشان داده احتمال سقط جنين در بين زناني که تا هفته بيستم بارداري، 200 ميلي‌گرم کافئين دريافت مي‌کردند، 15 درصد بود؛ در حالي که اين رقم در بين سايرين، 12 درصد بود و با افزايش ميزان کافئين دريافتي، احتمال سقط جنين نيز تا 25 درصد بيشتر مي‌شد.

براساس مطالعات گوناگوني که پيش ازاين انجام شده بود، مشخص شده که کافئين از جفت عبور مي‌کند و به جنين مي‌رسد.

با اين حال اثر آن در کاهش رشد جنين هنوز اثبات نشده و حتي در برخي مطالعات رد شده بود؛ به عنوان مثال، مطالعه‌اي که سال 2003 در موسسه تحقيقاتي کارولينسکاي سوئد و با همکاري دانشگاه «اوپسالا» انجام شده بود، تاثير کافئين و قهوه را بر کاهش رشد جنين رد کرده بود.

با وجود دقت و جامعيت اين مطالعه خاص، باز هم اداره استانداردهاي تغذيه‌اي انگلستان اعلام کرده که قصد ندارد در محدوده مجاز مصرف کافئين براي زنان باردار تجديد نظر کند. به گفته کارشناسان اين اداره، براي تعيين استانداردهاي تغذيه‌اي، بايد مطالعات متعدد صورت گيرد تا فايده محدوديت‌هاي بيشتر روشن‌تر شود.

اما همان‌طور که اشاره شد، اين مطالعه جديد، که در آخرين شماره نشريه «بيماري‌هاي زنان و زايمان آمريکا» منتشر شده، هشدارهاي جدي‌اي مي‌دهد.

به گفته اين محققان، از آنجا که احتمال از دست رفتن زودرس بارداري، به خصوص در ماه‌هاي اول، بسيار زياد است، به همه زنان باردار توصيه مي‌شود در اين دوره تا آنجا که ممکن است از نوشيدني‌هاي حاوي کافئين اجتناب کنند.

قهوه با نقرس مقابله می کند .

بعد از این که فایده‌های قهوه در مبارزه با انواع بیماری‌های گوناگون روشن شد، محققان سعی کردند تا بیشتر بررسی کنند شاید بتوانند ممنوعیت آن را در مورد بیماری‌های دیگر هم بردارند.

این بار در مورد نقرس مطالعه کرده‌اند و متوجه شده‌اند نوشیدن 5فنجان قهوه در روز نه تنها برای نقرسی‌ها اشکالی ندارد، بلکه اصولا احتمال ابتلا به آن را در افراد سالم کم هم می‌کند.

مطالعه مشترک پژوهشگران دانشگاه ونکوور کانادا و هاروارد نشان داد 4 تا 5 فنجان قهوه در روز، احتمال ابتلا به نقرس را تا 40 درصد کم می‌کند. 6 فنجان یا بیشتر، این احتمال را 60 درصد کم می‌کند و خلاصه این که بیماران مبتلا به نقرس هم نباید خودشان را در قهوه دلخواهشان محدود کنند، چون احتمالا باعث تشدید مشکل مفاصل آنها نمی‌شود.

در بیماری نقرس که بیشتر در آقایان اتفاق می‌افتد، اسید اوریک بدن به صورت کریستال‌هایی در مفاصل رسوب می‌کند و همین باعث دردهای شدید مفصلی، به صورت حمله‌ای در بیمار می‌شود.

[Blog_Page]

تعداد صفحات : [Blog_Page_Count]

جدیدترین مطالب
 • شیک ترین مدل انگشترهای زنانه
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس های فلسفی (سری 36)
 • نتایج بیشتر ...
 • دعایی از امام صادق (ع) به هنگام شروع کسب رزق و روزی
 • نتایج بیشتر ...
 • داستان کوتاه «روستایی فقیر»
 • نتایج بیشتر ...
 • نکاتی برای مراقبت و نگهداری از لباس
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی نادر مشایخی (فرزند جمشید مشایخی)
 • نتایج بیشتر ...
 • یک گربه کاغذی ساده برای فرزند خود بسازید
 • نتایج بیشتر ...
 • نگهداری از حیوانات خانگی در آپارتمان
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه نوشیدنی موز انبه
 • نتایج بیشتر ...
 • خیانت تنها راه‌حل منطقی برای مقابله با مشکلات زناشویی نیست
 • نتایج بیشتر ...
 • برای درمان جوش صورت تان از این روشهای طبیعی استفاده کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • برای پیشگیری از سرطان سینه چند ساعت در روز پوشیدن سوتین مجاز است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • برج دانمارکی در قلب طبیعت + تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • اختلال نعوظ فقط یک خبر بد برای رابطه جنسی تان نیست!
 • نتایج بیشتر ...
 • iOS 11 را بدون استفاده از دکمه پاور خاموش کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز پنجشنبه 27مهر
 • نتایج بیشتر ...
 • لوح برتر ملی گردشگری ایران در دستان بزرگترین آژانس مسافرتی ایران
 • نتایج بیشتر ...
 • تایچی ورزش مناسب برای ریکاروی قلب
 • نتایج بیشتر ...
 • کلید موفقیت در ازدواج های امروزی کشف شد!!
 • نتایج بیشتر ...
 • اگر می‌خواهید کودکی لوس نداشته باشید، بخوانید!
 • نتایج بیشتر ...
 • وقت­‌هایی که پدرم باید در خانه باشد!
 • نتایج بیشتر ...
 • سفری دل انگیز به جنگل رویایی الیمستان
 • نتایج بیشتر ...
 • معمای ریاضی همه ارقام در سه تساوی!
 • نتایج بیشتر ...
 • اشتباهاتی که بر سلامت تیروئید تاثیر می گذارد
 • نتایج بیشتر ...
 • چرا باید در رژیم غذایی خود از ماهی استفاده کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • افسانه تو (عباس معروفی)
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه عکس های اینستاگرام را در کامپیوتر ذخیره کنیم
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با انواع پنجره های دو جداره
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه همبرگر خانگی
 • نتایج بیشتر ...
 • موسیقی شاد باعث افزایش قوه تفکر خلاقانه می شود
 • نتایج بیشتر ...
 • در نماز جماعت آیا امامت زن برای بانوان جایز است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • Wi-Fi خود را بدون لو دادن رمز با دوستانتان به اشتراک بگذارید
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل دسته گل های دور مچ عروس
 • نتایج بیشتر ...
 • اصول و نحوه انتخاب و خرید بخارپز
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز چهارشنبه 26مهر
 • نتایج بیشتر ...
 • سخـنان حکیـمانه از بـزرگان (12)
 • نتایج بیشتر ...
 • فال روزانه - جمعه 28 مهر 1396
 • نتایج بیشتر ...
 • ورزش‌های کوتاه مدت و شدید برای همه افراد جامعه مناسب نیستند
 • نتایج بیشتر ...
 • طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب (67)
 • نتایج بیشتر ...
 • در ابتدا و انتهای روز، قرائت کدام سوره‌ها مستحب است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • با توت فرنگی برای صورتتان ماسک بسازید
 • نتایج بیشتر ...
 • شیک ترین مدل انگشترهای زنانه
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس های فلسفی (سری 36)
 • نتایج بیشتر ...
 • دعایی از امام صادق (ع) به هنگام شروع کسب رزق و روزی
 • نتایج بیشتر ...
 • داستان کوتاه «روستایی فقیر»
 • نتایج بیشتر ...
 • نکاتی برای مراقبت و نگهداری از لباس
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی نادر مشایخی (فرزند جمشید مشایخی)
 • نتایج بیشتر ...
 • یک گربه کاغذی ساده برای فرزند خود بسازید
 • نتایج بیشتر ...
 • نگهداری از حیوانات خانگی در آپارتمان
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه نوشیدنی موز انبه
 • نتایج بیشتر ...
 • خیانت تنها راه‌حل منطقی برای مقابله با مشکلات زناشویی نیست
 • نتایج بیشتر ...
 • برای درمان جوش صورت تان از این روشهای طبیعی استفاده کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • برای پیشگیری از سرطان سینه چند ساعت در روز پوشیدن سوتین مجاز است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • برج دانمارکی در قلب طبیعت + تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • اختلال نعوظ فقط یک خبر بد برای رابطه جنسی تان نیست!
 • نتایج بیشتر ...
 • iOS 11 را بدون استفاده از دکمه پاور خاموش کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • لوح برتر ملی گردشگری ایران در دستان بزرگترین آژانس مسافرتی ایران
 • نتایج بیشتر ...
 • رونمایی از قدرتمندترین تبلت دو تکه
 • نتایج بیشتر ...
 • تایچی ورزش مناسب برای ریکاروی قلب
 • نتایج بیشتر ...
 • کلید موفقیت در ازدواج های امروزی کشف شد!!
 • نتایج بیشتر ...
 • اگر می‌خواهید کودکی لوس نداشته باشید، بخوانید!
 • نتایج بیشتر ...
 • وقت­‌هایی که پدرم باید در خانه باشد!
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا زنان خودخواه‌تر از مردان هستند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان های خانگی زگیل
 • نتایج بیشتر ...
 • 6 اصل طب سنتی برای سلامتی
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی امیر آقایی + تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • سفری دل انگیز به جنگل رویایی الیمستان
 • نتایج بیشتر ...
 • معمای ریاضی همه ارقام در سه تساوی!
 • نتایج بیشتر ...
 • اشتباهاتی که بر سلامت تیروئید تاثیر می گذارد
 • نتایج بیشتر ...
 • چرا باید در رژیم غذایی خود از ماهی استفاده کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • افسانه تو (عباس معروفی)
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه عکس های اینستاگرام را در کامپیوتر ذخیره کنیم
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با انواع پنجره های دو جداره
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه همبرگر خانگی
 • نتایج بیشتر ...
 • موسیقی شاد باعث افزایش قوه تفکر خلاقانه می شود
 • نتایج بیشتر ...
 • در نماز جماعت آیا امامت زن برای بانوان جایز است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • Wi-Fi خود را بدون لو دادن رمز با دوستانتان به اشتراک بگذارید
 • نتایج بیشتر ...
 • مدل دسته گل های دور مچ عروس
 • نتایج بیشتر ...
 • اصول و نحوه انتخاب و خرید بخارپز
 • نتایج بیشتر ...
 • سخـنان حکیـمانه از بـزرگان (12)
 • نتایج بیشتر ...
 • ورزش‌های کوتاه مدت و شدید برای همه افراد جامعه مناسب نیستند
 • نتایج بیشتر ...
 • طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب (67)
 • نتایج بیشتر ...
 • در ابتدا و انتهای روز، قرائت کدام سوره‌ها مستحب است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • با توت فرنگی برای صورتتان ماسک بسازید
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان افسردگی با قارچ‌های جادویی
 • نتایج بیشتر ...
 • کاربرد مسواک در تمیزکاری
 • نتایج بیشتر ...
 • لاوروف: نگران حضور ناتو در منطقه بالتیک هستیم
 • نتایج بیشتر ...
 • شفر: کار کردن در استقلال راحت نیست
 • نتایج بیشتر ...
 • گادوین منشا بهترین بازیکن دور برگشت نیمه نهایی آسیا + عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • وینفرد شفر: می‌توانم مربی بدنساز تیم رسانه ورزش باشم!
 • نتایج بیشتر ...
 • برجام سندی بین‌المللی و غیرقابل خدشه است
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش تهمینه میلانی به قانون ممنوعیت تعرض کلامی به بانوان در فرانسه/ عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • تازه ترین تهدید کره‌شمالی علیه آمریکا: با حمله‌ای غیر قابل تصور روبرو می‌شوی!
 • نتایج بیشتر ...
 • اردوغان: هر لحظه ممکن است مرز زمینی با کردستان عراق را ببندیم
 • نتایج بیشتر ...
 • بازدید شهردار تهران از مرکز بازیافت اینچئون در سئول
 • نتایج بیشتر ...
 • جان کری: دولت ترامپ درباره برجام دروغ می گوید / درخواست مصر، اردن و سعودی از اوباما برای بمباران ایران
 • نتایج بیشتر ...
 • کاتالونیا اعلام استقلال را تعلیق کرد / اسپانیا روند تعلیق خودمختاری کاتالونیا را آغاز می کند
 • نتایج بیشتر ...
 • سیدحسن خمینی : واکنش به موقع در برابر تهاجم به نیروهای نظامی
 • نتایج بیشتر ...
 • تمایل اوپک به تمدید ۹ ماهه توافق نفتی
 • نتایج بیشتر ...
 • جنجال داوری بازی پرسپولیس با الهلال ادامه دارد
 • نتایج بیشتر ...
 • عراقچی و ریابکوف در مسکو: رویکرد ضدبرجامی آمریکا غیرمسئولانه است
 • نتایج بیشتر ...
 • درخشان : حرفهای کریمی را به دل نگرفتم/ دلیل ندارد مالکیت نفت را عوض کنند
 • نتایج بیشتر ...
 • برنامه ترامپ: کنترل نفوذ ایران در جهان عرب/ چرا روابط با عربستان برای روسیه تا این حد اهمیت دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • بهرام رادان صدرنشین این روزهای گیشه سینمای ایران/فیلم جدید پرویز شهبازی اولین شکست خورده پاییز+عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • نامه‌ ای که پس از ۲۹ سال جواب داده شد! +عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • «تجربه»‌ای که باید «تجربه» کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • جولان یک فیلم ترسناک کم هزینه
 • نتایج بیشتر ...
 • نقطه قوتی که پاشنه آشیل پرسپولیس شد/ چه بر سر بیرانوند آمد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • ظهور "ابر انسان‌ها" طی 20 سال آینده
 • نتایج بیشتر ...
 • خوشرو: تلاش آمریکا برای خروج مساله فلسطین از شورای امنیت بیهوده است
 • نتایج بیشتر ...
 • وزیر کشور عراق: بغداد هیچ دشمنی با اربیل ندارد / گفتگو با رهبران کرد ادامه دارد
 • نتایج بیشتر ...
 • مدیر شبکه ورزش خبر داد؛مشکل پخش فوتبال‌ها حل می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • شوک بزرگ برای مسعود بارزانی ؛ توهم استقلال چگونه نقش بر آب شد ؟
 • نتایج بیشتر ...
 • حسن‌پور: قحطی آب در کشور جدی گرفته شود
 • نتایج بیشتر ...
 • ارتباط مصرف قند و افزایش ابتلا به سرطان
 • نتایج بیشتر ...
 • گرانترین کیف پول دنیا با 382 قیراط الماس! +عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • آغاز تصویربرداری سریال «بچه مهندس» از نیمه آبان
 • نتایج بیشتر ...
 • افزایش بهره‌وری سلول‌های خورشیدی با جلبک
 • نتایج بیشتر ...
 • وزیر خارجه اقلیم کردستان: قصد نداریم با عراق بجنگیم
 • نتایج بیشتر ...
 • نماینده کنگره آمریکا: عربستان جزو بزرگ‌ترین حامیان داعش است/ نبرد آمریکا با تروریسم متناقض است
 • نتایج بیشتر ...
 • گزارش لس‌آنجس‌تایمز از «تجارت سیاه کلیه» در ایران
 • نتایج بیشتر ...
 • تکرار یک رفتار از برانکو؛ حمایت تمام قد از بازیکن سوگلی
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش نماینده مجلس به لغو عضویت یک زرتشتی در شورای شهر:این کار مایه وهن اسلام و تشیع است
 • نتایج بیشتر ...
 • آخرین واکنش بابک زنجانی به اعدام!/کاریکاتور
 • نتایج بیشتر ...
 • ابعاد حقوقی قرارگرفتن سپاه در فهرست حامیان تروریسم
 • نتایج بیشتر ...
 • تخلف میلیاردی احمدی نژادی از اون لحاظ!
 • نتایج بیشتر ...
 • اذعان ترامپ به پایبندی ایران به چارچوب فنی برجام
 • نتایج بیشتر ...
 • یادگاری‌های سیاه داعش در رقه (+ عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • سیدعلی خمینی از تریبون نماز جمعه:ترامپ مثل یک کودک جیغ می‌زند/چرا بدن فرزند امام کالبدشکافی نشد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • اردوغان: نمی‌توانم آمریکا را یک کشور متمدن بنامم
 • نتایج بیشتر ...
 • هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد
 • نتایج بیشتر ...
 • جزئیات تورم شهریور اعلام شد
 • نتایج بیشتر ...
 • جهانگیری: دو میلیارد دلار اعتبار برای کشورهای وارد کننده کالای ایرانی/ آمریکایی ها را از اقتصاد ایران منع نکردیم
 • نتایج بیشتر ...
 • اعلام موقعیت بازار مسکن
 • نتایج بیشتر ...
 • دوترته: شخصا مجرمان را می‌کشم!
 • نتایج بیشتر ...
 • مصرف نان در ایران ٦ برابر مردم جهان
 • نتایج بیشتر ...
 • سخنگوی پنتاگون: تلاش می‌کنیم تا فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران متوقف شود
 • نتایج بیشتر ...
 • عیان و نهان مخالفان روحانی
 • نتایج بیشتر ...
 • ریابکوف: تایید نکردن پایبندی ایران به برجام غیرمسئولانه است
 • نتایج بیشتر ...
 • مجلس برای بار پنجم از احمدی‌نژاد شکایت می‌کند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • یک زن ایرانی در کابینه جدید امارات/ آل‌مکتوم کابینه جدید را دولت جوانان اعلام کرد/عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • راز مخالفت های موتلفه با جمنا؛ پیرمردهای سنتی ،محوریت تشکیلات واحد را می پذیرند ؟
 • نتایج بیشتر ...
 • علی مطهری به سردار نجات: چه اشکالی دارد محصوران بعد از 7 سال مجازات سنگین حصر بدون توبه آزاد شوند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • جولان یک فیلم ترسناک کم هزینه
 • نتایج بیشتر ...
 • نوید محمدزاده و رضا درمیشیان در جشن تولد باران کوثری /عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • نصرالله مدقالچی: دوبلورهایی که به جم رفتند آبرو و حیثیت خود را بردند
 • نتایج بیشتر ...
 • جواد رضویان: خداحافظ تلویزیون!
 • نتایج بیشتر ...
 • فخیم‌زاده: دیگر سریال مذهبی نمی‌سازم/ شرایط تلویزیون برای کار کردن فراهم نیست
 • نتایج بیشتر ...
 • آندرانیک تیموریان از گسترش فولاد کنار گذاشته شد
 • نتایج بیشتر ...
 • وینفرد شفر: می‌توانم مربی بدنساز تیم رسانه ورزش باشم!
 • نتایج بیشتر ...
 • جنجال داوری بازی پرسپولیس با الهلال ادامه دارد
 • نتایج بیشتر ...
 • نقطه قوتی که پاشنه آشیل پرسپولیس شد/ چه بر سر بیرانوند آمد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • افزایش بهره‌وری سلول‌های خورشیدی با جلبک
 • نتایج بیشتر ...
 • دانشمندان چینی برنج ۲ متری پرورش دادند
 • نتایج بیشتر ...
 • ظهور "ابر انسان‌ها" طی 20 سال آینده
 • نتایج بیشتر ...
 • گرانترین کیف پول دنیا با 382 قیراط الماس! +عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • نامه‌ ای که پس از ۲۹ سال جواب داده شد! +عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • دوستی این سگ مثال زدنی است /عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • چهره ها در شبکه‌های اجتماعی (549)
 • نتایج بیشتر ...
 • جرارد باتلر با موتورسیکلت تصادف کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • داوود موثقی : «بی تو» در پیش‌تولید متوقف شد
 • نتایج بیشتر ...
 • فیلم سینمایی «برادرم خسرو» با بازی شهاب حسینی در شبکه نمایش خانگی
 • نتایج بیشتر ...