پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

مجله خبری لحظه نما:اگر این دارو را مصرف کنید یا کسی به شما توصیه کرده آن را مصرف کنید ، این مطلب برای شماست

تسکین با فلوکستین !

افسردگی ، اضطراب ، لاغری و … از جمله دلایل زیادی هستند که باعث شده این روزها عده ی زیادی از مردم به استفاده از قرص های فلوکستین یا همان پروزاک روی آورند و آن را مثل نقل و نبات مصرف کنند. در این میان خانم ها رکورددار هستند و این روزها « فلوکستین » جزو لاینفک وسایل داخل کیف بسیاری از خانم ها شده است. شایعاتی درباره اثرات معجزه آسای این دارو برای لاغری ، بهبود وضعیت خواب ، افزایش نشاط و … هم دهان به دهان می چرخد و به همه گیر شدن این دارو دامن می زند. در این شماره به بررسی چند و چون تاثیرات پروزاک پرداخته و برای اطلاع از صحت و سقم شایعات پیرامون این دارو سراغ دکتر فاطمه رنجبر ، روان پزشک رفتیم.

فلکوستین از کجا آمد ؟

یکی از پر سر و صداترین قرص های ضد اسفردگی که از دهه 1980 وارد بازار شد فلوکستین ( Fluoxetine ) یا همان پروزاک است. شاید وقتی شرکت الی لیلی برای اولین بار در سال 1986 این دارو را می ساخت تصور نمی کرد که پس از مدت زمانی مصرف این دارو تا این حد رایج شود ؛ به طوری که در سال 2007 در ایالات متحده آ»ریکا در بیش از 22 میلیون نسخه پروزاک تجویز شده باشد. اگر چه داروهای ضد افسردگی دیگری نیز وجود دارند که اثر بخشی آن ها به اندازه پروزاک است اما شاید این کپسول های 10 و 20 میلی گرمی خواص دیگری هم داشته یا شاید عوارض جانبی کمتری داشته باشند که سبب رواج آن شده است. بسیاری از پزشکان نگران مصرف بی رویه و خودسرانه این دارو بوده و بارها نسبت به مصرف آن هشدار داده اند.

یک دارو و چند بیماری

فلوکستین یا پروزاک داروی ضد افسردگی مهار کننده باز جذب سرتونین ( SSRI ) است. سروتونین ماده ای در بدن است که کاهش آن سبب عدم تعادل روانی ، علائم افسردگی ، خواب آلودگی ، نگرانی و … می شود. در بدن افزایش یافته و سبب بهبود علائم افسردگی و اضطراب و وسواس جبری تجویز می شود. فلوکستین غیر از کاربرد اصلی یعنی درمان اسفردگی و اضطراب ، در درمان برخی دیگر از اختلالات از جمله برخی اختلالات خوردن ( پر اشتهایی عصبی ) ، سندروم پیش از قاعدگی ، حملات ترس ( حملات غیر قابل پیش بینی و ناگهانی ترس و نگرانی شدید ) ، درمان مشکلات جنسی ، اختلالات خواب و برخی دیگر از اختلالات نیز کاربرد داشته و بر اساس بررسی و نظر پزشک تجویز می شود. پروزاک نیز مانند بسیاری دیگر از داروهای مشابه ، پس از مدتی مصرف تاثیر خود را ناشن خواهد داد و فرد نمی تواند بلافاصله پس از مصرف ، انتظار بهبود حالات خود را داشته باشد. به علاوه قطع ناگهانی و خود سرانه فلوکستین نیز به هیچ وجه مورد قبول نیست. در حقیقت قطع خودسرانه دارو همان قدر می تواند عوارض داشته باشد که مصرف خودسرانه آن. بنابراین با توجه به مکانیسم عمل ، شرایط هر بیمار ، سابقه خانوادگی و تاثیراتی که این دارو می تواند داشته باشد حتما باید با تجویز پزشک و تا مدت زمان تعیین شده از این دارو استفاده کرد.

چند تا فلوکستین بخورم ؟

دکتر فاطمه رنجبر ، روان پزشک درباره میزان و روش مصرف فلوکستین معتقد است : « دوز مصرف با توجه به وضعیت هر بیمار متغیر و خاص همان بیمار است. معمولا قرص های فلوکستین که در ایرانوجود دارد 10 و 20 میلی گرم بوده که معمولا درمان با 10 میلی گرم آغاز شده و پس از طی مدتی با توجه به نیاز بیمار یا پاسخ او نسبت به فلوکستین می توان آن را افزایش داد. نیاز هر بیمار هم با توجه به وزن ، سابقه بیماری های قبلی ، سابقه مصرف خانوادگی این دارو ، شدت بیماری فعلی و … توسط پزشک متخصص تعیین می شود. بنابراین نمی توان دوز مصرف مطلقی برای همه بیماران در نظر گرفت ؛ بلکه باید بر اساس بررسی های صورت گرفته میزان آن را مشخص کرد ».

در خصوص روش مصرف هم دکتر رنجبر تاکید می کند این دارو به صورت قرص رایج است و باید با آب بلعیده شود و جویدن این دارو توصیه نمی شود.

* فلوکستین غیر از کاربرد اصلی یعنی درمان افسردگی و اضطراب ، در درمان برخی دیگر از اختلالات از جمله برخی اختلالات خوردن ، سندرم پیش از قاعدگی ، حملات ترس ، درمان مشکلات جنسی ، اختلالات خواب و برخی دیگر از اختلالات نیز کاربرد دارد

* قرص هایی که برای درمان افسردگی و اضطراب تجویز می شود ، این روزها خوراک بسیاری از مردم شده و برای درمان بسیاری از اختلالات ، از اختلالات جنسی گرفته تا درمان چاقی ، دست به دامن آن می شوند.

خط قرمزهای مصرف !

دکتر رنجبر درباره تداخلات دارویی فلوکستین می گوید : « باید گفت که فلوکستین تداخل دارویی زیادی ندارد و هر موضوعی باید بر اساس سود و زیاد آن در نظر گفته شود. ممکن است اگر دارویی همراه فلوکستین مصرف شود ، خیلی عوارض داشته باشد ؛ اما وقتی شرایط بیمار را در نظر می گیریم ترجیح می دهیم که آن را تجویز کنیم و فواید آن را بیش از مضراتش می دانیم. بنابراین همه چیز بر اساس شرایط بیمار و طبق نظر پزشک تعیین می شود. در خصوص انواع داروها ، منبع مطلقی برای فلوکستین وجود ندارد ؛ اما در خصوص داروهای حیطه روان پزشکی ، آن دسته از داروهایی که مهار کننده های مونوآمین اکسیداز (MAOI ) هستند مورد منع مصرف همراه با فلوکستین محسوب می شوند که این داروها هم چندان در جامعه رایج نیستند. »

فلوکستین کودکان و زنان باردار

دکتر فاطمه رنجبر در مورد مصرف این دارو توسط کودکان و زنان باردار می گوید : « اگر نیاز به مصرف باشد ، از دو سال به بالا ممکن است فلوکستین تجویز شود و اتفاقا جزو داروهای منتخب روان پزشکان است. روان پزشکان معمولا برای درمان افسردگی یا اضطراب درکودکان اگر نیاز به دارو وجود داشته باشد ، خط اول انتخاب را فلوکستین قرار می دهند. معمولا داروهای روان پزشکی در خصوص کودکان زیر دو سال با احتیاط تجویز می شود ؛ اگر چه گاهی با توجه به شرایط برای زیر دو سال هم ممکن است دارو تجویز شود. در حقیقت منع مطلقی برای مصرف این دارو در دوران بارداری وجود ندارد اما بر اساس برخی گزارشاتی که از عوارض جانبی دیده شده که چندان هم تایید شده نیست ، ترجیح داده می شود که ز داروهای دیگر استفاده شود. در عین حال داروهای بهتری برای بارداران وجود دارد که در زمان بارداری یا شیر دهی می توان از آن ها استفاده کرد. باز هم باید بگوییم که همه چیز به تشخیص پزشک و شرایط ویژه هر بیمار بستگ یدارد ».

دردهای بعد از یک درمان

هر دارویی در کنار فوایدی که برای درمان دارد ، ممکن است سبب بروز برخی علائم ناراحت کننده که به عنوان عوارض جانبی شناخته می شود نیز بشود ؛ اگر چه فلوکستین از جمله داروهای کم خطری است که نسبت به فواید درمانی که دارد و البته نسبت به دیگر داروهای مشابه ، عوارض جانبی کمتری دارد. اما عوارض جانبی زیادی در بروشور دارو نوشته شده که اگر مصرف طبق نظر و بررسی های پزشک باشد ، بسیاری از عوارض ذکر شده نادر بوده و در کمتر فردی دیده می شود. در خصوص عوارض جانبی فلوکستین باید گفت که این عوارض می تواند در بخش های مختلف بدن بروز کند. از جمله : اعصاب مرکزی : سر درد ، عصبانیت ، بی خوابی ، خواب آلودگی ، اضطراب ، لرزش ، سرگیجه ، خستگی ، آشفتگی.

پوست : تعریق ، بثورات پوستی ، خارش ، راش

دستگاه گوارش : تهوع ، اسهال، خشکی دهان ، بی اشتهایی ، سوء هاضمه ، یبوست ، درد شکم ، استفراغ ، نفخ

ادراری – تناسلی : اختلال عمکرد جنسی عضلانی

اسکلتی : درد عضله

و سایر عوارض مثل بی قراری ، کاهش وزن ، اختلالات جنسی ، عدم تعادل ، افزایش افکار و میل به خودکشی و …

آیا فلوکستین سبب سندروم سروتونین می شود ؟

دکتر رنجبر ، معتقد است : « اگر چه فلوکستین یا همان پروازک با مهار جذب سرتونین ، باعث افزایش میزان این ماده در بدن می شود اما سبب عارضه ای به نام سندروم سروتونین نمی شود. ( سندرومی که در صورت تجمع و انباشت سروتونین ایجاد شده و علائمی از قبیل سر درد ، اضطراب ، گیجی ، توهم ، نشئگی ، افزایش ضربان قلب و فشار خون ، تعرق و افزایش دمای بدن ، گرفتگی عضلات ، جنون ، لرز ، درد عضلانی ، اسهال و تهوع ، کما و حتی مرگ را ایجاد می کند ). در واقع این اختلال سندرمی است که در مواقع خاص ممکن است به وجود آید ؛ موارد مثل این که دارو را با دوز بسیار بالا شروع کنیم ، یا نوبت های مصرف را اشتباه کرده و بسیار بیش از حد در نظر گرفته استفاده کرده باشیم یا در صورت مصرف برخی داروهای مکمل دیگر مثلا با داروهای مهار کننده مونوآمین اکسیداز ) همراه با فلوکستین و امثال این ها. در چنین موارد خاصی که شاید خیلی کم اتفاق بیفتند ، ممکن است احتمال سندروم سروتونین بالا برود وگرنه مصرف اصولی و طبق تشخیص پزشک چنین نتیجه ای نخواهد داشت ».

کارشناسان چه می گویند ؟

به اعتقاد دکتر رنجبر برای هر داروییی طیف وسیعی از عوارض جانبی وجود دارد که به هیچ عنوان 100 درصد نبوده و قرار نیست در همه افراد بروز کند. در حقیقت این عوارض جانبی به عنوان هشدارهایی مطرح می شوند که باید نسبت به بروز آن ها توجه داشت ؛ وگرنه شاید هیچ گاه بروز پیدا نکنند. دکتر رنجبر می گوید : معمولا اکثر داروهایی که در درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند علائمی به عنوان عوارض جانبی مصرف دارو ذکر می شود. حتی در مورد داروی پیش پا افتاده و کم خطری مثل استامینوفن هم راش پوستی ، مسمومیت کبدی با علائم دیگر به عنوان عوارض جانبی در نظر گرفته می شود. آن چه اهمیت دارد این است که مهم ترین و شایع ترین عارضه ممکن برای هر دارو را بشناسیم تا در صورت بروز با پزشک خود مشورت کنیم. داروهای اعصاب و روان بر خلاف آن چه در اذهان عمومی وجود دارد و مردم تصور می کنند ، اگر طبق نظر و مشورت پزشک متخصص مصرف شوند عوارض خطرناک زیادی ندارند. در خصوص داروی فلوکستین ، باید گفت عوارض گوارشی مثل دل درد ، سوء هاضمه ، اسهال ، یبوست ، تهوع ، استفراغ و … بیشتر از سایر عوارض ممکن است دیده شود. گاهی عوارض مثل راش پوستی ، بی قراری و … هم دیده شود که اگر درمان طبق نظر پزشک و با دوز کم شروع شود ، این عوارض به حداقل رسیده و حتی در صورت بروز ، پزشک می تواند آن را مدیریت کرده و از بین ببرد. گاهی هم ممکن است مثلا عارضه بی قراری به شکل لرزش دست ، تعریق ، خواب آلودگی یا بالعکس بی خوابی ، تپش قلب و … بروز پیدا کند که در حقیقت همان بی قراری محسوب می شود ؛ نه عارضه های متعدد دیگر. در واقع بسیاری از عوارض جانبی که ذکر می شود جزوی از زیر مجموعه عارضه دیگری هستند. این است که برای هر دارو می توان لیست زیادی از عوارض جانبی را بر شمرد. که البته بسیار نادر اتفاق می افتند. مهم است که بیمار در صورت دیدن عوارض شایع تر فلوکستین مثل عوارض گوارشی ، بی قراری و راش پوستی نترسد و خودسرانه مصرف دارو را قطع نکند. حتما باید با مدیریت متخصص مصرف دارو را کنترل کرد.

بهترین جایگزین ها

دکتر رنجبر درباره جایگزین های فلوکستین می گوید : « برای هر مراجعی درمان مخصوصی در نظر گرفته می شود ، به طوری که ممکن است به ازای یک میلیون فرد افسرده ، یک میلیون هم دستور دارویی وجود داشته باشد. وقتی فردی مراجعه می کند که اسفردی خفیف تا متوسط یا خلق و خوی پایین دارد موارد درمانی مختلفی را می توان درنظر گرفت. اگر بیمار وقت و وضع اقتصادی خوبی داشته باشد و به پزشکی مه در درمان های غیر دارویی متخصص است. دسترسی دارد ، تجیح ما استفاده از درمان های غیر دارویی یا همان روان درمانی است. درمان شناختی – رفتاری می تواند برای درمان افسردگی های خفیف تا متوسط بسیار موثر باشد. اما زمانی که توان مالی فرد برای جلسات متعدد روان درمانی کافی نیست. ، وقت مراجعات متعدد را ندارد یا به پزشک متخصص این درمان دسترسی ندارد ، مجبوریم که از دارو برای درمان استفاده کنیم و باید گفت بین درمان های دارویی هم فلوکستین یا همان پروازک جزو انتخاب های اول روان پزشکان محسوب می شود ».

فلوکستین بخورم ، خودکشی می کنم ؟

گفته می شود که مصرف فلوکستین ممکن است سبب افزایش افکار و میل به خودکشی شود. دکتر رنجبر درباره صحت و سقم این مطلب و چرایی آن توضیح می دهد : « حقیقت این است که مصرف داروی فلوکستین ممکن است در آغاز روند بهبودی ، افکار و میل به خودکشی ایجاد کند. به همین دلیل از طرف سازمان دارو و غذای آ»ریکا در بروشور داخل دارو این موضع را به صورت هشدار مطرح کرده اند ، پزشک هم در هنگام تجویز ، این هشدار را به خانواده ها می دهد. البته این موضوع در مورد افزایش افکار مربوط به خودکشی است نه اقدام به آن ؛ به این صورت که فرد ممکن است به خودکشی فکر کند اما هرگز فکر خود را عملی نکند. در خصوص علت این امر باید گفت این موضوع چندان به مکانیسم های فیزیولوژیکی مرتبط نیست. بیماری که افسردگی دارد به دلیل بیماری خود حوصله ندارد ، فکر نمی کند ، ممکن است زیاد بخوابد و … کسی که فلوکستین مصرف می کند ، ممکن است در ابتدای درمان به لحاظ فیزیکی و ذهنی تا حدی فعال شود ، در این زمان ممکن است به فکر خودکشی بیفتد. در واقع در ابتدای مصرف دارو ، فعالیت های ذهنی که به دلیل افسردگی از کار افتاده بودند فعال می شوند اما افسردگی هنوز وجود دارد و درمان نشده است. بنابراین فرد برای حل مشکلات خود تفکر می کند ، اما چون هنوز افسرده است و درمان نشده ، به فکر خودکشی برای رهایی از مشکلات می افتد. در حقیقت این موضوع ، اثر درمانی فلوکستین است که فعالیت های مغزی و تفکر را راه اندازی کرده ، اما چون هنوز روند درمان کامل نشده فکر ناکارآمد و غیر منطقی است. جوان ها به این دلیل که کمتر آینده نگر هستند و به دنبال رهایی یک باره از مشکلات هستند ممکن است بیشتر از سایرین چنین تفکراتی را داشته باشند. اگر چه همان طور که گفته شد این موضوع فقط در خصوص افکار خودکشی است نه اقدام به خودکشی یا مرگ در اثر این موضوع.

* داروهایی که برای درمان افسردگی یا اضطراب مورد استفاده قرار می گیرند نشاط آور نیستند ؛ دارویی مثل فلوکستین که قرار است چند ماه مصرف شود تا خلق را بالا ببرد ، نشاط آور محسوب نمی شود. کسی که خلق پایینی دارد پس از مدتی که دارو را مصرف کند ، خلق او نرمال می شود که این هم بعد از حداقل 5 هفته شروع می شود.

رویای لاغری با فلوکستین

دکتر رنجبر درباره کاهش وزن با فلوکستین نیز توضیح می دهد : « یکی از عوارضی که برای فلوکستین در نظر گرفته می شود کاهش وزن است اما وقتی از عوارض یک دارو صحبت می شود ممکن است فقط در یک نفر رخ دهد و قرار نیست در همه کسانی که از دارو استفاده می کنند دیده شود. یکی از علائم افسردگی بی اشتهایی است که اتفاقا برخی افراد پس از مصرف فلوکستین و بهبود افسردگی ، اشتها پیدا کرده و ممکن است حتی وزن اضافه کنند. این است که کاهش زن بر اثر فلوکستین 100 درصد نیست. به علاوه در همان افرادی هم که بر اثر مصرف فلوکستین وزن کم کرده اند ؛ این کاهش وزن محدود بوده و بهاین صورت نیست که چند ماه فلوکستین مصرف کنند و هر ماه مقداری وزن کم کنند. بعد از چند ماهکاهش وزن متوقف می شود زیرا بدن به دارو عادت می کند. معمولا عوارض دارویی در شروع مصرف رخ می دهند ، کاهش وزن بر اثر مصرف فلوکستین را فقط به عنوان داروی کاهنده وزن مصرف کند اتفاقا ممکن است عوارض جانبی زیاد و ناراحت کننده یی به همراه داشته باشد ؛ چرا که این دارو اصولا به عنوان داروی کاهش وزن در نظر گرفته نمی شود ».

افزایش نشاط و داروی ضد افسردگی ؟

دکتر رنجبر معتقد است : « این که فلوکستین را نشاط آور بدانیم باور اشتباهی است. موادی وجود دارد که به صورت فوری سبب افزایش نشاط می شود. موادی به عنوان نشاط آور محسوب می شوند که فرد پس از مصرف آن سریعا احساس نشاط کند یا اعلام کند احساس خوبی دارد. اما داروهایی که برای درمان افسردگی یا اضطراب مورد استفاده قرار می گیرند نظاط آور نیستند ؛ دارویی مثل فلوکستین که قرار است چند ماهمصرف شود تا خلق را بالا ببرد ، نشاط آور محسوب نمی شود. کسی که خلق پایینی دارد پس از مدت یکه دارو را مصرف کند ، خلق او نرمال می شود که این هم بعد از حداقل 5 هفته شروع می شود. حتی در مواردی که بالا رفتن خلق بیش از حد مطلوب اتفاق بیفتد ، پزشک مصرفدارو را قطع می کند. بنابراین کسی که افسرده نیست و بخواهد از پروازک برای افزایش نشاط استفاده کند ، چه بسا عوارض نامطلوبی داتشه باشد ».

بهبود عملکرد یا کاهش میل جنسی ؟ تناقضی دو سویه

فاطمه رنجبر می گوید : « ممکن است افراد تاثیراتی از فلوکستین را مطالعه کنند که نسبت به مصرف آن راغب شوند ، در حالی که ممکن است مطالب متناقض دیگری هم نوشته شد هباشد. این است که حتما باید از مصرف خود سرانه انواع داروها پرهیز شود. پزشک با در نظر گرفتن تمام جنبه های مصرف دارو و شرایط بیمار ، می تواند بهترین دارو و دوز مصرف را تجویز کند. فلوکستین برای درمان مشکلات جنسی تجویز نمی شود بلکه برای درمان افسردگی و اضطراب مورد استفاده قرار می گیرد. این است که تاخیر در ارگاسم یا درمان انزال زودرس ممکن است به عنوان مسائل جانبی به وجود آید. یکی از عوارض فلوکستین ممکن است کاهش میل جنسی باشد که پزشک در صورت لزوم این موضوع را کنترل می کند. در موارد یهم عکس قضیه اتفاق می افتد. به این صورت که فرد افسرده چندان رغبت و تمایلی به مسائل جنسی ندارد ، با مصرف فلوکستین و بهبود افسردگی ، طبیعتا میل جنسی او نیز افزایش می یابد. در واقع این افزایش میل جنسی در نتیجه بهبود افسردگی بوده است. اگر افسردگی درمان شده اما میل جنسی کاهش یافته این موضوع دیگر جزو عوارض در ابتدای درمان رخ می دهد و با تغییر دوز مصرف یا ادامه درمان ، عوارض رفع یا بدن نسبت به دارو عادت می کند. اما عوارض جنسی ممکن است تا پایان درمان باقی مانده و از بین نرود. در این صورت بررسی شده و ممکن است داروی دیگری اضافه شود تا مشکل حل شود ».

فراموش نکنید

برخی نکاتی که در رابطه با مصرف فلوکستین باید در نظر داشت از جمله :

از مصرف خود سرانه این دارو هم مانند سایر داروها بپرهیزید.

فلوکستین در ابتدای درمان ممکن است سبب بروز افکار خودکشی شود ، حتما مراقب علایم هشدار دهنده باشید.

فلوکستین به تدریج و از طریق دستگاه گوارش جذب می شود. بنابراین به هیچ عنوان نباید دارو را جوید یا آن را به صورت شکسته مصرف کرد.

اثرات درمانی فلوکستین پس از چند هفته مصرف بروز پیدا می کند ؛ بنابراین در ابتدای درمان نا امید نشده و مصرف آن را بدون اطلاع پزشک متخصص قطع نکنید.

در صورت بروز هر نوع علائم ناراحت کننده از جمله مشکلات گوارشی ، بی قراری ، اختلالات خواب و … پزشک خود را در جریان بگذارید. ممکن است تغییر دوز یا تعداد دفعات مصرف نیاز باشد.

در صورت بروز مشکلات جنسی پس از مصرف پروازک ، حتما موضوع را با پزشک خود مطرح کنید. در بررسی علت این امر ممکن است داروی دیگری تجویز شود.

گفت و شنودهای رایج بین مردم را رها کرده و از مصرف خود سرانه این دارو برای درمان چاقی ، افزایش نشاط ، اختلالات خواب یا بهبود عملکرد جنسی پرهیز کنید. همه تاثیرات فلوکستین باید طبق نظر پزشک باشد.

نشاط آور دانستن فلوکستین باور اشتباهی است. این دارو می تواند باعث بالا رفتن خلق تا سطح نرمال در افراد افسرده شود. دارویی که باید چند ماه مصرف شود تا خلق را بالا ببرد ، نشاط آور محسوب نمی شود.
برای افسردگی های خفیف تا متوسط راه های بهتری برای درمان وجود دارد ، راه های غیر غیر دارویی مثل درمان های شناخت – رفتاری

[Blog_Page]

تعداد صفحات : [Blog_Page_Count]

جدیدترین مطالب
 • متولدین ماههای مختلف چه زمانی عاشق می‌شوند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • قلعه خرانق + تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب (72)
 • نتایج بیشتر ...
 • طالع بینی آذر ماه 96
 • نتایج بیشتر ...
 • رایجترین مشکلات زندگی زناشویی بعد از تولد بچه
 • نتایج بیشتر ...
 • افزایش میل جنسی با روشی جدید
 • نتایج بیشتر ...
 • رموز بیخودی (اقبال لاهوری)
 • نتایج بیشتر ...
 • ده فرمان معنوی در بارداری
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا وضو با خالکوبی باطل است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • اگزما را با گیاهان دارویی ریشه‌کن کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا بشر از نئاندرتال­ ها باهوش­ تر بودند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • 4 راه برای هوشمندتر کردن سیری بر روی آیفون
 • نتایج بیشتر ...
 • 7 روش برای حفظ سلامت مثانه
 • نتایج بیشتر ...
 • 3 روش مختلف برای طرز لبو
 • نتایج بیشتر ...
 • مهم ترین مشکلات تغذیه ای کودکان و راه های پیشگیری از آنها
 • نتایج بیشتر ...
 • تنظیم وزن بدن با آب کرفس
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز سه شنبه 30 آبان
 • نتایج بیشتر ...
 • ضرب المثل بوق سگ!
 • نتایج بیشتر ...
 • زلزله چگونه بوجود می آید؟
 • نتایج بیشتر ...
 • رموز اصلی شوهرداری در زندگی زناشویی که خانمها باید بدانند!!
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان افسردگی بچه ها، روش جالب موثر!
 • نتایج بیشتر ...
 • گیاه خرنوب چیست و چه خواصی دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • ترفندهای استفاده از گوگل مپ به صورت آفلاین
 • نتایج بیشتر ...
 • کاروانسرای شاه عباسی کرمانشاه
 • نتایج بیشتر ...
 • همه چیز درباره بیماری ویلسون
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه پنكيک كدو حلوايى
 • نتایج بیشتر ...
 • نکته هایی برای خرید و انتخاب نیم بوت زنانه
 • نتایج بیشتر ...
 • داستان جالب «قدرت انتقاد واصلاح»
 • نتایج بیشتر ...
 • جملات زیبا و خواندنی (41)
 • نتایج بیشتر ...
 • ۶ روش استفاده از روغن زیتون برای درمان آکنه
 • نتایج بیشتر ...
 • چرا شاد بودن برای سلامتی خوب است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • از ایده‌های بزرگ‌تان نترسید
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با ساز فلوت
 • نتایج بیشتر ...
 • آیه‌ای از قرآن که خطر "زلزله" را برطرف می‌کند
 • نتایج بیشتر ...
 • 10 درد شایع و مهم که ممکن است هر خانم بارداری آن را تجربه کند
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز دوشنبه 29 آبان
 • نتایج بیشتر ...
 • 6 دلیل شگفت انگیز برای دویدن در هوای سرد!
 • نتایج بیشتر ...
 • 8 اختلافی که زن و شوهرها در مورد پول دارند!
 • نتایج بیشتر ...
 • 5 دلیلی که باعث می شود عاشق جنس مخالف شوید!!
 • نتایج بیشتر ...
 • عاداتی که به موهای رنگ شده آسیب می رساند
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا باید در مورد ارگاسم با همسرتان صحبت کنید؟
 • نتایج بیشتر ...
 • متولدین ماههای مختلف چه زمانی عاشق می‌شوند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • قلعه خرانق + تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • طنز نوشته های کوتاه جدید و جالب (72)
 • نتایج بیشتر ...
 • رایجترین مشکلات زندگی زناشویی بعد از تولد بچه
 • نتایج بیشتر ...
 • افزایش میل جنسی با روشی جدید
 • نتایج بیشتر ...
 • رموز بیخودی (اقبال لاهوری)
 • نتایج بیشتر ...
 • ده فرمان معنوی در بارداری
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا وضو با خالکوبی باطل است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • اگزما را با گیاهان دارویی ریشه‌کن کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا بشر از نئاندرتال­ ها باهوش­ تر بودند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • 4 راه برای هوشمندتر کردن سیری بر روی آیفون
 • نتایج بیشتر ...
 • 7 روش برای حفظ سلامت مثانه
 • نتایج بیشتر ...
 • 3 روش مختلف برای طرز لبو
 • نتایج بیشتر ...
 • مهم ترین مشکلات تغذیه ای کودکان و راه های پیشگیری از آنها
 • نتایج بیشتر ...
 • تنظیم وزن بدن با آب کرفس
 • نتایج بیشتر ...
 • ضرب المثل بوق سگ!
 • نتایج بیشتر ...
 • زلزله چگونه بوجود می آید؟
 • نتایج بیشتر ...
 • رموز اصلی شوهرداری در زندگی زناشویی که خانمها باید بدانند!!
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان افسردگی بچه ها، روش جالب موثر!
 • نتایج بیشتر ...
 • تغذیه مناسب دوچرخه‌سواران در فصل سرما
 • نتایج بیشتر ...
 • تصاویری از پشت صحنه سریال لیسانسه ها
 • نتایج بیشتر ...
 • تمیز کردن ظروف مختلف آشپزخانه
 • نتایج بیشتر ...
 • ترفندهای آشپزی برای آشپزهای حرفه ای
 • نتایج بیشتر ...
 • گیاه خرنوب چیست و چه خواصی دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • ترفندهای استفاده از گوگل مپ به صورت آفلاین
 • نتایج بیشتر ...
 • کاروانسرای شاه عباسی کرمانشاه
 • نتایج بیشتر ...
 • همه چیز درباره بیماری ویلسون
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه پنكيک كدو حلوايى
 • نتایج بیشتر ...
 • نکته هایی برای خرید و انتخاب نیم بوت زنانه
 • نتایج بیشتر ...
 • داستان جالب «قدرت انتقاد واصلاح»
 • نتایج بیشتر ...
 • جملات زیبا و خواندنی (41)
 • نتایج بیشتر ...
 • ۶ روش استفاده از روغن زیتون برای درمان آکنه
 • نتایج بیشتر ...
 • چرا شاد بودن برای سلامتی خوب است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • از ایده‌های بزرگ‌تان نترسید
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با ساز فلوت
 • نتایج بیشتر ...
 • آیه‌ای از قرآن که خطر "زلزله" را برطرف می‌کند
 • نتایج بیشتر ...
 • 10 درد شایع و مهم که ممکن است هر خانم بارداری آن را تجربه کند
 • نتایج بیشتر ...
 • 6 دلیل شگفت انگیز برای دویدن در هوای سرد!
 • نتایج بیشتر ...
 • 8 اختلافی که زن و شوهرها در مورد پول دارند!
 • نتایج بیشتر ...
 • 5 دلیلی که باعث می شود عاشق جنس مخالف شوید!!
 • نتایج بیشتر ...
 • عاداتی که به موهای رنگ شده آسیب می رساند
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا باید در مورد ارگاسم با همسرتان صحبت کنید؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه کورتانا را در ویندوز 10 غیرفعال کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چه فصلی، چه پوستی، چه لباسی، بپوشیم ؟
 • نتایج بیشتر ...
 • مدت زمان سفر به منظومهٔ ۷ سیاره ای
 • نتایج بیشتر ...
 • آمریکا کره‌شمالی را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داد
 • نتایج بیشتر ...
 • آمریکا 2 فرد و 2 شرکت ایرانی دیگر را تحریم کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • عراقچی: اروپا برجام را قابل مذاکره مجدد نمی‌داند/فعلا خروج آمریکا از توافق به آسانی مقدور نیست
 • نتایج بیشتر ...
 • حدود اختیارات رئیس‌جمهور برای رفع حصر /روحانی چرخش نکرده است/اصولگراها خوشحالند چون...
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش عضو هیات مدیره پرسپولیس به حرکت جنجالی بیرانوند
 • نتایج بیشتر ...
 • سید حسن نصرالله: سردار سلیمانی در خط مقدم جبهه «البوکمال» حضور داشت
 • نتایج بیشتر ...
 • برانکو: همیشه پیروز شدن کار ساده‌ای نیست/ بیرانوند جریمه می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • توضیحات سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره نشست اصفهان
 • نتایج بیشتر ...
 • تساوی بدموقع پرسپولیس برابر پدیده/برانکو هدیه تارتار را پس فرستاد
 • نتایج بیشتر ...
 • پرداخت وام ۳۵ میلیون تومانی ساخت مسکن به زلزله‌زدگان
 • نتایج بیشتر ...
 • رییس‌جمهور چهارشنبه به روسیه می‌رود
 • نتایج بیشتر ...
 • مشایی با قرار کفالت آزاد شد
 • نتایج بیشتر ...
 • رایزنی هلگا اشمید با ظریف در تهران
 • نتایج بیشتر ...
 • معاون اول رییس جمهور: رونق بخش مسکن از برنامه های مهم دولت است
 • نتایج بیشتر ...
 • یانگوم ۴۵ هزار دلار به زلزله زدگان کرمانشاه کمک کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • انتقال خانواده داعشی‌های خارجی به بغداد برای تحویل به کشورهایشان
 • نتایج بیشتر ...
 • قالیباف: تلاش می کنم صدای تغییر در جریان اصولگرایی باشم
 • نتایج بیشتر ...
 • تازه‌ترین آلبوم رضا یزدانی با عنوان درهم منتشر شد
 • نتایج بیشتر ...
 • پشت پرده اردوی پرسپولیس در عمان/ وقتی پدر مسئول باشگاه به سفر می‌رود!
 • نتایج بیشتر ...
 • دیدار نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور افغانستان با ظریف
 • نتایج بیشتر ...
 • صدرعاملی با 'سال دوم دانشکده من' به جشنواره فجر می آید
 • نتایج بیشتر ...
 • شناسایی یخچال‌های سیل آسا توسط ناسا
 • نتایج بیشتر ...
 • صابر ابر به فیلم سینمایی روسی پیوست
 • نتایج بیشتر ...
 • داود نماینده: دوبلور باید شناسنامه داشته باشد
 • نتایج بیشتر ...
 • پنه‌لوپه‌ کروز از نبوغ اصغر فرهادی می‌گوید
 • نتایج بیشتر ...
 • رونالدو با این روند تا پایان فصل چند گل خواهد زد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • رزیتا غفاری: سینما و تلویزیون اوضاع مناسبی ندارند
 • نتایج بیشتر ...
 • سهیلا گلستانی در فستیوال بین المللی فیلم Courts Devant
 • نتایج بیشتر ...
 • نیکی کریمی بهترین بازیگر زن جشنواره سینه ایران شد
 • نتایج بیشتر ...
 • حرکت اتوبوس‌های اردوی دانش‌آموزان منوط به ارسال «کد»
 • نتایج بیشتر ...
 • اکران فیلم سینمایی « آذر» از ۸ آذرماه
 • نتایج بیشتر ...
 • کیم جونگ اون مریض است؟!
 • نتایج بیشتر ...
 • گیلرمو دل تورو: «شکل آب» بهترین فیلمم است
 • نتایج بیشتر ...
 • پوتین خسته از قدرت کناره گیری می کند!؟
 • نتایج بیشتر ...
 • حریری فردا شب وارد بیروت می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • مخاطبان دنبال «پایتخت» هستند
 • نتایج بیشتر ...
 • تعداد نزدیکان ترامپ که با سفیر سابق روسیه دیدار داشتند، بیش از آن است که تصور می‌شد
 • نتایج بیشتر ...
 • "قفس" فرار از اینترنت ساخته شد!
 • نتایج بیشتر ...
 • اعلام تاریخ اکران «آذر» و برگزیده شدن نیکی کریمی در کانادا
 • نتایج بیشتر ...
 • اعلام شرایط معافیت، مرخصی اضطراری و تعویق اعزام سربازی در مناطق زلزله زده
 • نتایج بیشتر ...
 • سئول: کره شمالی احتمالا به موشک‌هایی با قابلیت هدف‌گیری خاک آمریکا دست یافته است
 • نتایج بیشتر ...
 • زنان باردار برای پیشگیری از مرده‌زایی به پهلو بخوابند
 • نتایج بیشتر ...
 • قیمت نان قطعا افزایش می‌یابد/ آرد و گندم گران نمی‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • سردار آزمون در میان ۳۲ ستاره جام جهانی ۲۰۱۸ + عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • دادگاه عالی فدرال عراق همه‌پرسی اقلیم کردستان را غیرقانونی اعلام کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • سکه طرح قدیم گران شد / دلار چهار هزار و 103 تومان
 • نتایج بیشتر ...
 • تکلیف "حقوق‌های نجومی" مشخص شد
 • نتایج بیشتر ...
 • نوبخت: انتقاد رئیس‌جمهور از مسکن مهر به جا بود
 • نتایج بیشتر ...
 • واردات برنج آزاد شد
 • نتایج بیشتر ...
 • نجفی: باید در کالبد تهران روح تازه ای بدمیم
 • نتایج بیشتر ...
 • مدت‌هاست تریبون نماز جمعه در اختیار یک جریان فکری خاص قرار دارد
 • نتایج بیشتر ...
 • عباس عبدی:رفتارهای امروزاحمدی نژاد درآن8سال هم وجودداشت/اصولگرایان جواب بدهندچرا حامی او بودند
 • نتایج بیشتر ...
 • مشاور امنیت ملی ترامپ: ترامپ احمقی است که اطلاعاتش در حد کودکان است
 • نتایج بیشتر ...
 • سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش احمدی‌نژاد و بقایی به تخریب مسکن مهر!
 • نتایج بیشتر ...
 • رییس جمهو : مبارزه تهران با گروه های تروریستی در منطقه تا ریشه کنی آنها ادامه می یابد
 • نتایج بیشتر ...
 • امیر محبیان : این حرف ها از قالیباف بعید بود/ قالیباف به هردلیلی در حال تغییر فاز رفتار سیاسی خود است
 • نتایج بیشتر ...
 • تفاوت لاریجانیِ امروز با سال ۷۶ /رییس مجلس ته دلش با ورود زنان به استادیوم موافق است
 • نتایج بیشتر ...
 • تولید مسکن یک سوم تقاضا + قیمت
 • نتایج بیشتر ...
 • مطهری: روح داعشی‌گری در برخی از ما وجود دارد
 • نتایج بیشتر ...
 • بیانیه وزارت امورخارجه در خصوص پایان دولت خود خوانده و تروریستی داعش
 • نتایج بیشتر ...
 • نه به وکيل ‌اجباری
 • نتایج بیشتر ...
 • مخاطبان دنبال «پایتخت» هستند
 • نتایج بیشتر ...
 • سهیلا گلستانی در فستیوال بین المللی فیلم Courts Devant
 • نتایج بیشتر ...
 • تازه‌ترین آلبوم رضا یزدانی با عنوان درهم منتشر شد
 • نتایج بیشتر ...
 • صابر ابر به فیلم سینمایی روسی پیوست
 • نتایج بیشتر ...
 • داود نماینده: دوبلور باید شناسنامه داشته باشد
 • نتایج بیشتر ...
 • نیکی کریمی بهترین بازیگر زن جشنواره سینه ایران شد
 • نتایج بیشتر ...
 • عجیب ترین هتل دنیا +عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • بزرگترین جشنواره نورپردازی بریتانیا/تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • تیم برتر قرن 21 اروپا اعلام شد
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش عضو هیات مدیره پرسپولیس به حرکت جنجالی بیرانوند
 • نتایج بیشتر ...
 • سردار آزمون در میان ۳۲ ستاره جام جهانی ۲۰۱۸ + عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • "قفس" فرار از اینترنت ساخته شد!
 • نتایج بیشتر ...
 • کنترل حلزون‌های مهاجم توسط شناسایی ژن
 • نتایج بیشتر ...
 • روسیه ۲۰۲۰ کشتی فضایی به ماه می‌فرستد
 • نتایج بیشتر ...
 • چهره ها در شبکه‌های اجتماعی (570)
 • نتایج بیشتر ...
 • گریم متفاوت فقیهه سلطانی براى نمايشى بنام "پدر"/عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • محکومیت پزشک مرحوم کیارستمی به پرداخت دیه
 • نتایج بیشتر ...
 • هالیوود ستاره متهمان رسوایی اخلاقی را پس نمی‌گیرد
 • نتایج بیشتر ...