پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

مشکلات ادراری

برای مشکلات کنترل مثانه، به مبحث ۲، (مشکلات آموزش رفتن به دستشویی) مراجعه کنید.

بسیاری از کودکان بیشتر از بالغین ادرار دفع می کنند. چرا که مثانه کوچک تر است و آنها کنترل کمتری بر روی ماهیچه های بدن خود دارند. مشکلات ادراری مانند عفونت های مجاری ادراری در کودکان رایج است. علایم عفونت های مجاری ادراری در کودکان شامل در در هنگام خروج ادرار، نیاز به دفع مکرر ادرار، ادرار تیره رنگ و یا ادرار بدبو می باشد. گاهی اوقات استفراغ و تب نیز ممکن است به سبب عفونت های مجاری ادراری به وجود آید. در بعضی کودکان، عفونت های مجاری ادراری در ارتباط با برگشت ادرار می باشد که در این حالت، وقتی مثانه درحال تخلیه است، ادرار به کلیه ها بر می گردد. مشکلات ادراری در کودکان بایستی همواره به طور صحیح توسط پزشک بررسی گردد.

در صورتی که ادرار کردن کودک شما همراه با درد است:

* آیا آلت تناسلی یا مهبل کودک شما قرمز رنگ و یا زخمی به نظر می رسد؟

دلیل احتمالی: هر حالتی که باعث تورم در ناحیه تناسلی شود می تواند باعث درد در هنگام ادرار کردن گردد. دلیل درد، تماس ادرار با ناحیه متورم است. در نوزادان و کودکانی که هنوز به دستشویی نمی روند. التهاب ناحیه قنداق کودک (nappy rash) رایج ترین دلیل تورم پوست می باشند. در کودکان بزرگتر، عفونت قارچی پوست یا در دختران عفونت ناحیه تناسلی همراه با برفک، ممکن است عامل بیماری باشد.

اقدام درمانی: اگر هنوز کودکتان به دستشویی نمی رود، از اقدامات خودیاری برای تسکین التهاب ناحیه قنداق او، استفاده کنید. اگر کماکان دفع ادرار دردناک است، حتی وقتی پوست التیام یافته و یا اگر کودکتان آموزش رفتن به دستشویی را دیده، با پزشک خود مشورت کنید.

* آیا کودک شما برخی از علایم زیر را همراه یا بدون تب دارد؟

 • دفع مداوم مقدار بسیار کمی ادرار
 • خیس کردن رختخواب و عدم کنترل ادرار حتی در روز
 • بوی بد ادرار و ادرار تیره رنگ.

در مدت ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کنید.

دلیل احتمالی: کودک شما ممکن است دچار عفونت مجاری ادراری باشد.

اقدام درمانی: اگر امکان دارد، نمونه ای از ادرار کودک را در ظرف تمیزی نگهدارید و به پزشک ارائه دهید. اگر آزمایش نشان دهنده عفونت باشد، یک نمونه ادرار برای تجزیه و تشخیص کامل به آزمایشگاه ارسال و به طور همزمان به کودکتان آنتی بیوتیک داده خواهد شد. در بعضی حالات، آزمایشات بیشتر مانند سونوگرافی، ممکن است برای هر مسئله احتمالی لازم باشد. (بررسی مجاری ادراری در کودکان را مشاهده کنید.)

در صورتی که کودک شما بیش از حد معمول ادرار دفع می کند:

* آیا او یک یا تعداد بیشتری از علایم زیر را دارد؟

 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • تشنگی بیش از حد
 • خستگی بیش از حد

در مدت ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کنید.

دلیل احتمالی: دیابت (مرض قند)، دلیل احتمالی این حالات می باشد. این بیماری به دلیل تولید ناکافی هورمون انسولین که برای کسب انرژی از قندها و هیدراتهای کربن لازم است، بوجود می آید.

اقدام درمانی: پزشک، نمونه ای از خون را برای بررسی میزان قند خون کودک برخواهد داشت. اگر دیابت تأیید شود، به شما توصیه هایی در پیرامون نحوه زندگی و رژیم غذایی کودکتان داده خواهد شد. کودک همچنین نیاز به درمان مداوم با تزریق انسولین در ادامه زندگی اش خواهد داشت.

* آیا کودک شما احساس نگرانی، هیجان یا سرما می کند؟

دلیل احتمالی و اقدام درمانی: در زمان هیجان یا نگرانی یا در هوای سرد دفع ادرار، بیش از حد عادی است. اگر کودک بعد از بازگشت به شرایط عادی باز هم این مشکل را داشت، با پزشک خود مشورت کنید.

* آیا فرزند شما پسر است و در هنگام دفع ادرار پوست نوک آلت او متورم می گردد؟

دلیل احتمالی: کودک شما ممکن است فیموزیس (phimosis) داشته باشد که در این بیماری سوراخ نوک آلت بسیار کوچک می باشد.

به مبحث ۴۵، مشکلات تناسلی در پسران مراجعه کنید.

* آیا رنگ ادرار کودکتان تغییر کرده است؟

دلیل احتمالی و اقدام درمانی: بعضی غذاها مانند چغندر و بعضی داروها ممکن است رنگ ادرار کودک را تغییر دهند. به ندرت، تغییر در رنگ ادرار علامت یک بیماری کلیوی یا کبدی یا بر اثر وجود خون در ادرار می باشد. اگر دلیل تغییر رنگ را پیدا نمی کنید، با پزشک خود مشورت کنید و نمونه ای از ادرار را نیز با خود ببرید. پزشک، نمونه را از نظر وجود مواد غیر عادی مانند خون بررسی خواهد کرد.

در صورتی که کودک شما در کنترل مثانه مشکل داشته باشد:

* آیا او به طور منظم در طی روز یا شب خودش را خیس می کند؟

به مبحث ۲، مشکلات آموزش رفتن به توالت مراجعه کنید.

* آیا کودک شما از ادرار کردن امتناع می کند یا قادر به دفع ادرار نمی باشد؟

هم اکنون با پزشک خود تماس بگیرید.

دلایل احتمالی: درد موضعی یا یبوست شدید، دلایل احتمالی می باشند. در بعضی حالات، یک عفونت ادراری، ممکن است باعث درد در هنگام ادرار کردن شود و کودک را نسبت به دفع ادرار بی میل نماید. کودکی که احتیاج شدید به دفع ادرار احساس می کند ولی قادر به این کار نیست، بایستی تحت مراقبت و درمان سریع پزشکی قرار گیرد.

اقدام درمانی: پزشک، کودک را معاینه کرده و سعی می کند دلیل مشکل را بیابید. او ممکن است مسکن تجویز کرده و به شما توصیه کند که در هنگام قرار داشتن کودک در حمام آب گرم، او را تشویق به ادرار کردن نمایید. اگر این کار مؤثر واقع نشد، کودک ممکن است به بیمارستان منتقل گردد.

عفونت های مجاری ادراری در کودکان

اگر شک دارید که کودک شما دچار عفونت مجاری ادراری شده است، بایستی در مدت ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کنید. عفونت های مجاری ادراری در کودکان بسیار جدی تر از بالغین است چون ممکن است مربوط به بازگشت ادرار باشد که در آن وقتی مثانه در حال تخلیه می باشد، ادرار از طریق حالب ها به کلیه ها باز می گردد. اگر این حالت درمان نگردد، ممکن است باعث آسیب به کلیه ها شده و در کارکرد آنها در طی زندگی، مشکل ایجاد نماید.

بسیاری از کودکان خردسال، که دچار عفون مجاری ادراری شده اند بایستی تحت آزمایشاتی قرار گیرند، تا تعیین شود که آیا بازگشت (reflux) صورت پذیرفته است یا خیر و همچنین کارکرد کلیه ها نیز ارزیابی گردد. (بررسی مجاری ادراری در کودکان را مشاهده کنید) اگر کودک شما دچار بازگشت ادرار شده باشد، به او به میزان کم ولی مداوم آنتی بیوتیک داده خواهد شد تا خطر عفونت های بعدی و صدمه به کلیه ها کاهش یابد. این درمان را معمولاً می توان بعد از ۵ سالگی قطع کرد.

بررسی مجاری ادراری در کودکان

اگر کودک شما دچار عفونت مجاری ادراری شده است، احتمالاً تحت آزمایشات بیشتر کلیه و مثانه و بررسی آسیب احتمالی بر اثر عمل بازگشت ادرار که در آن وقتی مثانه در حال تخلیه می باشد، ادرار به کلیه ها بر می گردد، قرار خواهد گرفت. (عفونت های مجاری ادراری در کودکان را مشاهده کنید.)

در بسیاری از موارد، انجام سونوگرافی، تنها کاری است که بایستی صورت پذیرد. این بررسی که بدون درد و سریع است، برای تعیین اینکه آیا کلیه ها و مثانه اندازه طبیعی دارند، صورت می پذیرد.

در بعضی حالات، کودک ممکن است به اسکن DMSA نیز نیاز داشته باشد. این وسیله اطلاعات بیشتری را در مورد کارکرد کلیه ها به ما می دهد. این روش مشخص می کند که آیا حالت بازگشت ادرار وجود دارد یا خیر. در هنگام این عمل، مقدار بسیار کمی ماده رادیواکتیو به نام DMSA از طریق تزریق داخل وریدی به کودک داده می شود. بعد از این که DMSA وارد سیستم ادراری شد، تصاویر دقیقی از کلیه ها توسط یک دوربین اشعه گاما دریافت می گردد که می توان آن را برروی صفحه نمایش کامپیوتر مشاهده نمود. DMSA در ادرار حل شده و بعد از ۲۴ ساعت دفع خواهد شد و ضرری برای کودک نخواهد داشت.

مشکلات ادراری

این مبحث را برای مشکلاتی چون تغییر تعداد دفعات یامقدار ادرار تولید شده مطالعه کنید. در بعضی موارد، ممکن است این تغییرات ناشی از نوشیدن مقدار زیادی قهوه یا چای یا اضطراب باشد. با این حال ممکن است این تغییر به علت مشکل مثانه یا کلیه یا یک بیماری در اعصاب دستگاه ادراری باشد.

هشدار

خون در ادرار

اگر متوجه وجود خون در ادرارتان شدید، طی ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کنید. اگرچه معمولاً خونریزی ناشی از عفونت است و می تواند به راحتی درمان شود، ممکن است به علت یک بیماری خطرناکتر مثل سرطان مثانه ایجاد شود.

* آیا ادرار کردن دردناک است؟

به مبحث ادرار کردن دردناک مراجعه کنید.

در صورتی که ادرار شما کدر یا خونی رنگ است:

* آیا شکم یا ناحیه زیر دنده هایتان در پشت، طی ۴۸ ساعت گذشته ضربه خورده است؟

بلی- همین حالا به پزشک مراجعه کنید.

دلیل احتمالی: ممکن است ضربه منجر به آسیب به کلیه یا مثانه شده باشد.

اقدام درمانی: احتمالاً برای اقداماتی مثل سونوگرافی شکم برای ارزیابی آسیب دیدگی به بیمارستان ارجاع داده می شوید. در بعضی موارد، خونریزی، بدون درمان خاصی متوقف می شود. با این حال ممکن است زمانی که صدمه قابل توجه است نیاز به جراحی باشد.

خیر- طی ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کنید.

دلیل احتمالی: ممکن است خون موجود در ادرار ناشی از بیماری هایی مثل گلومرولونفریت (عفونت کلیه) باشد که در آن کلیه ملتهب می شود. همچنین ممکن است خونریزی به علت عفونت مثانه یا با شیوع کمتر به دلیل سرطان مثانه، ایجاد شده باشد.

اقدام درمانی: پزشک، آزمایش خون و ادرار درخواست خواهد کرد. ممکن است شما برای اقدامات دیگری مثل سیستسکوپی (مشاهده درون مثانه) برای مشخص کردن منبع خونریزی و تعیین درمان مناسب به بیمارستان ارجاع داده شوید.

در صورتی که حجم ادرار شما نسبت به حالت عادی بیشتر شده است:

* آیا هیچ کدام از علایم زیر را دارید؟

 • کاهش وزن غیرقابل توجیه
 • عطش زیاد
 • تاری دید

طی ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کنید.

دلیل احتمالی: ممکن است مرض قند وجود داشته باشد. این بیماری در اثر تولید ناکافی هورمون انسولین ایجاد می شود که بدن برای گرفتن انرژی از قند و غذاهای کربوهیدرات دار به آن نیازمند است.

اقدام درمانی: پزشک، برای اندازه گیری سطح قند خون یک نمونه خون خواهد گرفت. اگر تشخیص تایید شود، لازم است رژیم غذایی و نحوه زندگی خود را تغییر دهد. برای بعضی از افراد همین اقدامات کافی می باشد. با این حال سایر بیماران لازم است تمام عمر با قرص یا تزریق انسولین درمان شوند.

* آیا مقدار زیادی قهوه، چای، کولا یا الکل مصرف کرده اید؟

دلیل احتمالی و اقدام درمانی: این نوشیدنی ها مقدار تولید ادرار توسط کلیه ها را افزایش می دهند. مصرف این مایعات را کم کنید. اگر دفع زیاد در ادرار ادامه داشت با پزشک خود مشورت کنید.

* آیا دارو مصرف می کنید؟

بلی- دلیل احتمالی و اقدام درمانی: داروهایی مثل ادرارآورها که برای درمان بیماری هایی چون نارسایی قبلی تجویز می شوند، میزان دفع ادرار را افزایش می دهند. همچنین افزایش میزان ادرار می تواند عارضه جانبی بعضی از داروها باشد. مصرف داروهای بدون نسخه را قطع و با پزشک خود مشورت کنید. در این ضمن مصرف داروهای تجویز شده را متوقف نکنید.

خیر- دلیل احتمالی: اگر مقدار زیادی مایعات مصرف نکرده اید ممکن است یک بیماری کلیوی یا هورمونی وجود داشته باشد. با پزشک خود مشورت کنید.

اقدام درمانی: پزشک، شما را معاینه و آزمایش خون و ادرار درخواست می کند. ممکن است برای اقدامات دیگری مثل سونوگرافی کلیه ها که به تشخیص علت و تعیین درمان مناسب کمک می کند، به بیمارستان ارجاع داده شوید.

در صورتی که دفعات ادرار کردن شما بیش از حد معمول است:

* آیا ممکن است حامله باشید؟

دلیل احتمالی و اقدام درمانی: تکرر ادرار، یکی از علایم شایع در اوایل حاملگی می باشد و نگران کننده نیست. اگر در مورد حاملگی اطمینان ندارید، آزمایش حاملگی بدهید و با پزشک خود مشورت کنید.

* آیا برای رفتن به دستشویی دچار فوریت می شوید و حجم ادرارتان کم است؟

دلیل احتمالی: ممکن است شما یک مثانه کوچک یا بیش از حد حساس (تحریک پذیر) داشته باشید. یا اینکه خروجی مثانه به وسیله سنگ به طور نسبی بسته شده باشد. در مردان ممکن است بزرگی پروستات علت این مشکل باشد. با پزشک خود مشورت کنید.

اقدام درمانی: پزشک، ادرار شما را آزمایش خواهد کرد و ممکن است سونوگرافی، سیستسکوپی یا آزمایش هایی برای اندازه گیری فشار داخل مثانه درخواست کند. اگر شما مثانه تحریک پذیر یا کوچک داشته باشید، ممکن است پزشک اقدامات خودیاری را برای کنترل علایمتان توصیه کند یا اینکه دارو تجویز نماید. شاید برای برداشتن سنگ های مثانه نیاز به جراحی باشد. ممکن است یک پروستات بزرگ به وسیله دارو یا جراحی درمان شود.

* آیا معمولاً مضطرب هستید یا علایمتان زمانی که تحت استرس هستید رخ می دهند؟

دلیل احتمالی: معمولاً اضطراب باعث فوریت در ادرار کردن می شود. حتی هنگامی که مثانه کاملاً پر نباشد. به مبحث اضطراب مراجعه کنید.

* آیا در کنترل مثانه تان مشکل دارید؟

در صورتی که شما مرد هستید به مبحث مشکلات کنترل مثانه در مردان مراجعه کنید. و در غیر این صورت به مبحث مشکلات کنترل مثانه در خانم ها مراجعه نمایید.

اگر با استفاده از این سؤال و جواب ها نتوانستید به تشخیص برسید به پزشک مراجعه کنید.

سیستوسکوپی

در حین سیستوسکوپی یک لوله تصویری باریک به نام سیستوسکوپ، از طریق پیشابراه وارد مثانه می شود. مثانه از مایع پر می شود تا متسع گردد. این کار باعث می شود مخاط مثانه معاینه شده و اعمال کوچکی مثل نمونه برداری بافتی از طریق سیستسکوپ انجام شود. ممکن است سیستسکوپی تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام گردد.

بررسی ظاهر ادرارتان

ظاهر ادرار متغیر است. اغلب، صبح ها نسبت به بقیه اوقات روز، ادرار تیره تر می باشد. ممکن است تغییر موقتی رنگ ادرار ناشی از بعضی از داروها و غذاها مثل چغندر باشد. با این حال ممکن است تغییر رنگ ادرارتان نشان دهنده بیماری، ادرار بسیار تیره نشانه بیماری کبدی و ادرار قرمز کدر ناشی از خونریزی یا عفونت در کلیه یا مثانه باشد. اگر مطمئن نیستید که تغییر رنگ ادرارتان طبیعی است با پزشک خود مشورت کنید.

ادرار کردن دردناک

درد یا ناراحتی حین ادرار کردن معمولاً به علت التهاب مجرای ادراری تحتانی، اغلب ناشی از عفونت ایجاد می شود. در خانم ها، ممکن است درد هنگام ادرار کردن ناشی از التهاب ناحیه تناسلی باشد. گاهی ممکن است ادرار کردن دردناک با ادرار کدر یا خونی، همراه باشد.

هشدار

خون در ادرار

اگر متوجه وجود خون در ادرارتان شدید، طی ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کنید. اگرچه معمولاً خونریزی ناشی از عفونت است و به سادگی درمان می شود، اما ممکن است یک بیماری زمینه ای خطرناک، مثل سرطان مثانه وجود داشته باشد.

* آیا شما در پشت و اطراف کمر درد دارید و یا دمای بدنتان ۳۸ درجه سانتیگراد یا بالاتر است؟

همین حالا به پزشک مراجعه کنید.

دلیل احتمالی: محتملترین علل علایم شما، پیلونفریت (عفونت کلیه) یا سنگ کلیه می باشد.

اقدام درمانی: پزشک، شما را معاینه و آزمایش ادرار درخواست می کند. ممکن است برای انجام عکس رنگی کلیه ها به بیمارستان ارجاع داده شوید. اگر عفونت کلیه داشته باشید، برای شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد. اگر سنگ کلیه داشته باشید ممکن است لازم باشد برای درمان در بیمارستان بستری شوید.

در صورتی که دفعات ادرار کردن شما بیش از حد معمول باشد:

* آیا در قسمت تحتانی شکم درد دارید و یا ادرارتان خونی رنگ یا کدر می باشد؟

طی ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کنید.

دلیل احتمالی: احتمالاً شما سیستیت دارید که التهاب مخاط مثانه است و معمولاً به علت یک عفونت باکتریایی ایجاد می شود.

اقدام درمانی: پزشک، آزمایش ادرار درخواست می کند و احتمالاً آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. برای تخفیف علایم و کمک به پیشگیری از عود، اقدامات خودیاری را دنبال کنید.

* آیا شما خانم هستید و به تازگی رابطه جنسی داشته اید؟

دلیل احتمالی: پیشابراه- مجرایی که مثانه را به خارج مرتبط می سازد- ممکن است طی نزدیکی کوفته شده باشد یا اینکه سیستیت دارید. سیستیت التهاب مثانه است که معمولاً ناشی از عفونت می باشد.

اقدام درمانی: در ابتدا شما نمی توانید بگویید علایمتان ناشی از کوفتگی پیشابراه است یا سیستیت، اما کوفتگیف بدون درمان بهبود خواهد یافت. برای از بین بردن علایم عفونتهای مجاری ادراری، اقدامات خودیاری را انجام دهید. اگر علایم شدید هستند یا طی ۲۴ ساعت هنوز برطرف نشده اند، به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که مرد هستید:

* آیا از آلت تناسلی تان ترشح دارید؟

دلیل احتمالی: ممکن است علایم شما ناشی از یک عفونت منتقله از راه جنسی باشد.

به مبحث مشکلات آلت تناسلی مراجعه کنید.

* آیا شما بین پاهایتان (میان دلیل احتمالی و اقدام لازم راه) درد دارید؟

دلیل احتمالی: احتمال پروستاتیت وجود دارد. پروستاتیت التهاب غده پروستات است که معمولاً درنتیجه یک عفونت باکتریایی ایجاد می شود. در بعضی موارد ممکن است عفونت از راه جنسی منتقل شود.

اقدام درمانی: پزشک، شما را معاینه خواهد کرد و اگر احتمال عفونت منتقله از راه جنسی وجود داشته باشد، ممکن است برای شما آنتی بیوتیک تجویز نماید و توصیه کند مایعات زیاد بنوشید.

* آیا در نوک آلت تناسلی تان تاول یا زخم های سطحی دارید؟

دلیل احتمالی: ممکن است شما هرپس تناسلی داشته باشید. در این بیماری اگر ادرار با زخم ها تماس پیدا کند ممکن است درد ایجاد شود. با پزشک خود مشورت کنید.

اقدام درمانی: پزشک، شما را معاینه می کند و اگر احتمال هرپس تناسلی وجود داشته باشد ممکن است به درمانگاه عفونت های منتقله از راه جنسی ارجاع داده شوید. اگر تشخیص تأیید شود، ممکن است برایتان داروهای ضد ویروسی تجویز گردد. شاید مسکن هایی که بدون نسخه فروخته می شوند به از بین بردن درد کمک کنند. این بیماری گاهی عود می کند، اما معمولاً حملات بعدی شدت کمتری دارند.

در صورتی که خانم هستید و در ناحیه تناسلی تان خارش یا سوزش دارید:

* آیا ترشح مهبلی غیر طبیعی دارید؟

دلیل احتمالی: عفونت مهبلی می تواند موقع ادرار کردن درد ایجاد کند. به مبحث ترشح غیرطبیعی مهبل مراجعه کنید.

* آیا در ناحیه تناسلی تان تاول یا زخم های سطحی دارید؟

دلیل احتمالی: ممکن است هرپس تناسلی داشته باشید. اگر ادرار با این زخم ها تماس پیدا کند می تواند درد ایجاد کند. با پزشک خود مشورت کنید.

اقدام درمانی: پزشک، شما را معاینه خواهد کرد و اگر احتمال هرپس تناسلی وجود داشته باشد ممکن است به درمانگاه عفونت های منتقله از راه جنسی ارجاع داده شوید. اگر تشخیص تأیید شود، ممکن است برایتان داروهای ضد ویروسی تجویز گردد. شاید مسکن هایی که بدون نسخه فروخته می شوند به از بین بردن درد کمک کنند. این بیماری گاهی می تواند عود کند، اما معمولاً حملات بعدی شدت کمتری دارند.

اگر با استفاده از این سؤال و جواب ها نتوانستید به تشخیص برسید به پزشک مراجعه کنید.

خودیاری   عفونت های مجاری ادراری

معمولاً عفونت های مجاری ادراری نیاز به درمان آنتی بیوتیک دارند. ممکن است اقدامات زیر به بهبود علایم کمک کنند:

 • نوشیدن حدود نیم لیتر مایعات هر ساعت برای ۴ ساعت اول.
 • نوشیدن آب قره قاط (cranberry).
 • مصرف مسکن هایی مثل استامینوفن.

برای کمک به پیشگیری از حملات بعدی، بایستی هر روز ۳- ۲ لیتر مایعات مصرف کنید که در روزهای گرم این مقدار بایستی بیشتر شود. همچنین تخلیه مکرر و کامل مثانه مهم است. به علاوه، خانم هایی که عفونت های راجعه مجاری ادراری دارند بایستی اقدامات پیشگیری کننده زیر را انجام دهند:

 • در مورد بهداشت دقیق باشید. بعد از اجابت مزاج، برای جلوگیری از ورود باکتری های اطراف مقعد به پیشابراه، خودتان را از جلو به عقب تمیز کنید.
 • بعد از رابطه جنسی ادرار کنید.
 • از اسباب توالت بدون بو هنگام شستن خودتان استفاده کنید.
 • اگر علایمتان بعد از استفاده از دیافراگ یا اسپرم کش ایجاد می شود، روش پیشگیری از حاملگی خود را تغییر دهید.

عکس رنگی از مجاری ادراری

اوروگرافی داخل وریدی (IVU) یک تصویر رادیوگرافی است که برای یافتن بیماری های مجاری ادراری مثل سنگ کلیه استفاده می شود. یک ماده حاجب دارای ید که با اشعه X دیده می شود، به داخل یکی از وریدهای بازو تزریق می شود. ماده حاجب از طریق جریان خون به کلیه ها می رود و در آنجا تصفیه و از خون وارد ادرار می شود. سپس از کلیه ها وارد حالب ها و مثانه می گردد. چند تصویر رادیوگرافی با فاصله زمانی گرفته می شود تا خروج ماده حاجب از این اندام ها مشاهده شود. این عمل بدون درد است و کلاً کمتر از ۱ ساعت طول می کشد.

اختلالات کنترل مثانه در مردان

اختلالات کنترل مثانه از ناتوانی کامل در ادرار کردن تا بی اختیاری ادراری متغیر است. این اختلالات می تواند ناشی از بیماریهای زمینه ای مختلفی باشد. غده پروستاتی که بزرگ شده و مانع از عبور ادرار از مثانه می شود و اختلالات درگیر کننده اعصاب مثانه از جمله این بیماریهای زمینه ای هستند.

در صورتی که قادر به ادرار کردن نیستید:

* آیا به تازگی دچار صدمه به کمر یا گردن شده اید؟

وضعیت اورژانس، آمبولانس درخواست کنید.

دلیل احتمالی و اقدام درمانی: شما ممکن است دچار آسیب اعصاب کنترل کننده مثانه شده باشید. در بیمارستان، با استفاده از سوند، مثانه به سرعت تخلیه می شود. پس از آن آزمایشاتی مانند ام آر آی MRI برای تعیین علت بیماری و تصمیم گیری در مورد نحوه درمان انجام می شود.

* آیا درحال حاضر داروی خاصی مصرف می کنید:

بلی- هم اکنون با پزشک خود تماس بگیرید.

دلیل احتمالی و اقدام درمانی: داروهای خاصی مثل بعضی از ضد افسردگی ها منجر به احتباس ادرار می شوند. پزشک، شما را به بیمارستان می فرستد تا مثانه با استفاده از سوند تخلیه شود. او ممکن است بتواند داروی دیگری را جایگزین داروی اولیه کند.

خیر- هم اکنون با پزشک خود تماس بگیرید.

دلیل احتمالی: غده پروستات بزرگ شده، ممکن است پیشابراه (لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن منتقل می کند) را مسدود کرده باشد. احتمال وقوع این حالت در سنین بالای ۵۵ سال بیشتر است.

اقدام درمانی: شما ممکن است در بیمارستان بستری شوید تا مثانه به وسیله سوند تخلیه شود. اگر غده پروستات بزرگ باشد، درمان دارویی یا جراحی لازم است.

در صورتی که در شروع تخلیه ادرار مشکل دارید و یا ادرار در آخر قطره قطره می آید؟

* آیا سن شما بالای ۵۵ سال است؟

دلیل احتمالی: غده پروستات بزرگ شده، محتملترین علت است. با این حال احتمال سرطان پروستات نیز وجود دارد. با پزشک خود مشورت کنید.

اقدام درمانی: پزشک شما را معاینه کرده و سونوگرافی درخواست می کند. پروستات بزرگ شده به وسیله دارو یا جراحی قابل درمان است. اگر سرطان پروستات داشته باشید؛ درمان شامل برداشتن پروستات، اشعه درمانی یا هورمون درمانی است.

* آیا سن شما کمتر از ۵۵ سال است؟

دلیل احتمالی: شما ممکن است دچار باریک شدگی پیشابراه (لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج بدن منتقل می کند) شده باشید. علت باریک شدگی مجرا می تواند آسیب قبلی یا عفونت باشد. بزرگی غده پروستات یکی دیگر از دلیل احتمالی است، خصوصاً اگر تکرار ادرار شبانه دارید. با پزشک خود مشورت کنید.

اقدام درمانی: پزشک، شما را معاینه کرده و تصویر برداری با اشعه ایکس از مجاری ادراری را درخواست می کند تا کنترل مثانه را ارزیابی نماید. اگر مجرای شما باریک شده باشد، نیاز به جراحی کوچکی خواهید داشت تا مجرا گشاد شود. برای پروستات بزرگ شده، درمان دارویی یا برداشتن پروستات از طریق جراحی پیشنهاد می شود.

در صورتی که گاهی اوقات رختخواب خود را خیس می کنید اما در طول روز بر مثانه خود کنترل دارید:

* آیا از دوران کودکی گاهی رختخواب خود را خیس می کرده اید؟

بلی- دلیل احتمالی و اقدام درمانی: حدود ۱ نفر از هر ۱۰۰ بالغ به طور مرتب رختخواب خود را در شب خیس می کنند. با پزشک خود مشورت کنید. امروزه داروهای مؤثری برای درمان این وضعیت موجود است.

خیر- دلیل احتمالی: در بالغین، شروع ناگهانی بی اختیاری شبانه ادراری، نیاز به ارزیابی فوری دارد. علت آن می تواند وقوع تشنج هنگام خواب باشد. مشکلات گلو و بینی هم می تواند موجب توقف کوتاه در تنفس شده و سبب بی اختیاری در کنترل ادرار شود.

اقدام درمانی: پزشک شما را معاینه کرده و برای انجام بررسی هایی نظیر C.T اسکن به بیمارستان ارجاع می دهد. تا علت بیماری و نحوه درمان مناسب تعیین شود.

در صورتی که در طول روز دچار بی اختیاری ادراری می شوید:

* آیا یکی از علایم زیر در مورد شما صدق می کند؟

 • به تازگی سکته کرده اید.
 • مبتلا به مرض قند هستید.
 • مبتلا به یک بیماری مزمن دستگاه عصبی مانند اسکلروز متعدد MS می باشید.

دلیل احتمالی: در بعضی موارد آسیب به مغز، طناب نخاعی یا اعصاب کنترل کننده مثانه، سبب بروز مشکلاتی در کنترل مثانه می شود با پزشک خود مشورت کنید.

اقدام درمانی: پزشک پس از معاینه، آزمایش ادرار درخواست می کند تا مشکلات دیگر مانند عفونت ادراری را رد کند. در بعضی موارد، درمان دارویی مفید است. در سایر موارد به مشاوری جهت آموزش خود کنترلی ارجاع داده می شوید. این شخص به شما کمک می کند تا از عهده مشکلات خود برآیید.

* آیا بی اختیاری ادراری در طول روز، همراه با تورم شکم است و زمانی که می خواهید ادرار کنید از مثانه مقدار کمی ادرار خارج می شود و دچار یبوست نیز هستید؟

دلیل احتمالی: در بعضی موارد، یبوست مانع تخلیه مثانه می شود. به دنبال آن مثانه بیش از حد پر شده و ادرار نشت می نماید. با پزشک خود مشورت کنید.

اقدام درمانی: پزشک جهت تأیید تشخیص، شما را معاینه می کند. او ممکن است ملین تجویز کند. و برای تعیین علت یبوست، ترتیب چند آزمایش را بدهد.

* آیا در عین داشتن علایم سوال قبل، بدون یبوست هستید؟

دلیل احتمالی: ممکن است بزرگی غده پروستات جریان ادرار به خارج از مثانه را مسدود نماید. این حالت باعث پر شدن بیش از حد مثانه و نشت ادرار می شود.

اقدام درمانی: پزشک، شما را معاینه می کند و برای تعیین علت اختلال، آزمایشاتی نظیر سونوگرافی درخواست می نماید. اگر انسداد ناشی از بزرگی پروستات باشد، درمان دارویی یا جراحی برای برداشتن پروستات پیشنهاد می شود.

* آیا داروی خاصی مصرف می کنید؟

دلیل احتمالی و اقدام درمانی: داروهایی نظیر ادرار آورها منجر به افزایش ناگهانی تولید ادرار می شوند. این مسئله باعث دوره هایی از بی اختیاری می شود، با پزشک خود مشورت کنید. او ممکن است بتواند داروی شما را تغییر دهد یا به شما بیاموزد که چگونه با اثرات دارو تطابق پیدا کنید.

* آیا سن شما بالای ۶۵ سال است و به تازگی به طور فزاینده ای دچار فراموشی می شوید؟

دلیل احتمالی: کاهش عملکرد مغز به دنبال کهولت، موجب بروز مشکلاتی در کنترل مثانه می شود. با پزشک خود مشورت کنید.

اقدام درمانی: پزشک، شما را معاینه می کند و آزمایشاتی برای رد سایر علل درخواست می کند. او شما را به مشاوری برای خود کنترلی ارجاع می دهد مشاور به شما می آموزد چگونه با مشکل خود تطابق پیدا کنید.

عمل جراحی برداشتن پروستات (پروستاتکتومی)

پروستاتکتومی یک روش جراحی است که طی آن قسمتی از غده پروستات یا تمامی آن برداشته می شود. پروستاتکتومی نسبی معمولاً برای کاهش بعضی علایم ادراری مانند نشت ادرار در نتیجه بزرگی غده پروستات، انجام می شود. شایعترین روش، پروستاتکتومی از طریق مجرای ادرار است که (TUR) نامیده می شود. در این روش بافت اضافی از طریق مجرای ادرار برداشته می شود. پروستاتکتومی کامل برای درمان سرطان پروستات انجام می شود و کل غده از طریق برشی بر روی شکم خارج می گردد. در این روش، بیمار به مدت طولانی تری نسبت به روش (TUR) در بیمارستان می ماند. هر دو روش ممکن است باعث بروز مشکلاتی در باروری شود، زیرا اسپرم در زمان انزال به مثانه بر می گردد.

سایر عوارض نظیر بی اختیاری یا کاهش میل جنسی در (TUR) نادر و در پروستاتکتومی کامل، شایعتر است.

[Blog_Page]

تعداد صفحات : [Blog_Page_Count]

جدیدترین مطالب
 • چگونه در زمان خستگی ورزش کنیم
 • نتایج بیشتر ...
 • چطور ابرو‌های خالی را پر کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • همه چیز درباره اعمال مستحبی عید نوروز
 • نتایج بیشتر ...
 • موادی که به پاکسازی کلیه‌ها کمک می‌کنند
 • نتایج بیشتر ...
 • روش های شستن لباس ها با سرکه
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه موقعیت مکانی فیس بوک را در آیفون و آیپد غیرفعال کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • داستان ضرب المثل خاک برسر
 • نتایج بیشتر ...
 • پیامک تبریک عید نوروز
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه شیرینی گردویی
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی گلچهره سجادیه بازیگر سینما و تلویزیون + عکس های گلچهره سجادیه
 • نتایج بیشتر ...
 • اضطراب و استرس، مسری است
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با بیماری های نادر
 • نتایج بیشتر ...
 • 5 ماسک خانگی برای تقویت پوست و مو
 • نتایج بیشتر ...
 • فال روزانه - شنبه 26 اسفند 1396
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز پنجشنبه 24 اسفند
 • نتایج بیشتر ...
 • معرفی بهترین تالارهای عروسی و باغ تالارها
 • نتایج بیشتر ...
 • بهترین نوع پارکت چوبی و چوب ترمو
 • نتایج بیشتر ...
 • باید‌ها و نبایدهای آجیلی
 • نتایج بیشتر ...
 • برجی که آلودگی هوا را می مکد و هوای پاک تولید می کند
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با مدهای بهاری امسال
 • نتایج بیشتر ...
 • با بکرترین مناطق شمال ایران آشنا شوید!
 • نتایج بیشتر ...
 • چه مقدار از درآمد ماهانه را باید پس انداز کرد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • ورزش را به درستی انجام نمی دهید اگر این علایم را دارید + راه حل
 • نتایج بیشتر ...
 • مدیریت زمان برای والدین پرمشغله
 • نتایج بیشتر ...
 • چرا مجردها منزوی می‌شوند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • علل و درمان بیماری بلفارواسپاسم (پلک زدن غیر ارادی)
 • نتایج بیشتر ...
 • قصه باغچه مادربزرگ
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه مرغ و سیب زمینی تنوری
 • نتایج بیشتر ...
 • روشهایی برای شروع یک تغییر سالم
 • نتایج بیشتر ...
 • دیالوگ های زیبا و ماندگار فیلم ها (24)
 • نتایج بیشتر ...
 • دعای استخاره با قرآن
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان خانگی قارچ پوستی
 • نتایج بیشتر ...
 • داستان زیبا و پندآموز "من گاو هستم"
 • نتایج بیشتر ...
 • تنبیه های مناسب کودکان
 • نتایج بیشتر ...
 • تغییر شکل وینـدوز 10 به ویندوز 7
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز چهارشنبه 23 اسفند
 • نتایج بیشتر ...
 • فال روزانه - جمعه 25 اسفند 1396
 • نتایج بیشتر ...
 • نکاتی برای تمیز کردن آشپزخانه
 • نتایج بیشتر ...
 • معمای جالب ساعت دیجیتال
 • نتایج بیشتر ...
 • نوروز گردی در چهار محال و بختیاری
 • نتایج بیشتر ...
 • مسائل کم اهمیتی که رابطه‎تان را نابود می‌کند
 • نتایج بیشتر ...
 • چطور در مهمانی های عید کودکان را کنترل کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه در زمان خستگی ورزش کنیم
 • نتایج بیشتر ...
 • چطور ابرو‌های خالی را پر کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • همه چیز درباره اعمال مستحبی عید نوروز
 • نتایج بیشتر ...
 • موادی که به پاکسازی کلیه‌ها کمک می‌کنند
 • نتایج بیشتر ...
 • روش های شستن لباس ها با سرکه
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه موقعیت مکانی فیس بوک را در آیفون و آیپد غیرفعال کنیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • داستان ضرب المثل خاک برسر
 • نتایج بیشتر ...
 • پیامک تبریک عید نوروز
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه شیرینی گردویی
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی گلچهره سجادیه بازیگر سینما و تلویزیون + عکس های گلچهره سجادیه
 • نتایج بیشتر ...
 • اضطراب و استرس، مسری است
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با بیماری های نادر
 • نتایج بیشتر ...
 • 5 ماسک خانگی برای تقویت پوست و مو
 • نتایج بیشتر ...
 • باز شدن اپ استورعلی‌رغم انتشار خبر مسدودشدن دائمی آیفون در ایران / اپل همچنان در سکوت
 • نتایج بیشتر ...
 • معرفی بهترین تالارهای عروسی و باغ تالارها
 • نتایج بیشتر ...
 • بهترین نوع پارکت چوبی و چوب ترمو
 • نتایج بیشتر ...
 • باید‌ها و نبایدهای آجیلی
 • نتایج بیشتر ...
 • برجی که آلودگی هوا را می مکد و هوای پاک تولید می کند
 • نتایج بیشتر ...
 • آشنایی با مدهای بهاری امسال
 • نتایج بیشتر ...
 • با بکرترین مناطق شمال ایران آشنا شوید!
 • نتایج بیشتر ...
 • تزیین ظروف هفت سین جواهر نما
 • نتایج بیشتر ...
 • کاریکاتورهای مفهومی و جالب (61)
 • نتایج بیشتر ...
 • آداب و رسوم نوروز در شوشتر ازدیر باز تا کنون
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه استوری اینستاگرام دیگران را به صورت ناشناس ببینیم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • چه مقدار از درآمد ماهانه را باید پس انداز کرد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • ورزش را به درستی انجام نمی دهید اگر این علایم را دارید + راه حل
 • نتایج بیشتر ...
 • مدیریت زمان برای والدین پرمشغله
 • نتایج بیشتر ...
 • چرا مجردها منزوی می‌شوند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • علل و درمان بیماری بلفارواسپاسم (پلک زدن غیر ارادی)
 • نتایج بیشتر ...
 • قصه باغچه مادربزرگ
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه مرغ و سیب زمینی تنوری
 • نتایج بیشتر ...
 • روشهایی برای شروع یک تغییر سالم
 • نتایج بیشتر ...
 • دیالوگ های زیبا و ماندگار فیلم ها (24)
 • نتایج بیشتر ...
 • دعای استخاره با قرآن
 • نتایج بیشتر ...
 • درمان خانگی قارچ پوستی
 • نتایج بیشتر ...
 • داستان زیبا و پندآموز "من گاو هستم"
 • نتایج بیشتر ...
 • تنبیه های مناسب کودکان
 • نتایج بیشتر ...
 • تغییر شکل وینـدوز 10 به ویندوز 7
 • نتایج بیشتر ...
 • نکاتی برای تمیز کردن آشپزخانه
 • نتایج بیشتر ...
 • معمای جالب ساعت دیجیتال
 • نتایج بیشتر ...
 • نوروز گردی در چهار محال و بختیاری
 • نتایج بیشتر ...
 • مسائل کم اهمیتی که رابطه‎تان را نابود می‌کند
 • نتایج بیشتر ...
 • فواید خنده و گریه
 • نتایج بیشتر ...
 • تغییر فونت مرورگر کروم
 • نتایج بیشتر ...
 • الکساندر کوکورین جام جهانی را از دست داد
 • نتایج بیشتر ...
 • کاخ سفید شایعات درباره برکناری قریب‌الوقوع مک مستر را تکذیب کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • شهردار تهران: برخی خبر دروغ می‌سازند و به خبری که خودشان ساخته‌اند حمله می‌کنند
 • نتایج بیشتر ...
 • معرفی فیلم‌های کلاسیک جشنواره جهانی فجر
 • نتایج بیشتر ...
 • مطهری: مسئولان قول داده بودند تا پیش از عید رفع حصر صورت گیرد / ادامه پیگیری‌ها از ابتدای سال آینده
 • نتایج بیشتر ...
 • کاخ صدام دانشگاه آمریکایی می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • موگابه: علیه من کودتا شد/ نمی‌خواهم دوباره رئیس‌جمهور شوم
 • نتایج بیشتر ...
 • تاجرنیا: مجلس نتوانسته اعتماد افکار عمومی را جلب کند
 • نتایج بیشتر ...
 • فهرست کالاها و خدمات مالیات ارزش افزوده ابلاغ شد/ معافیت برای شالی کوبی و بسته بندی
 • نتایج بیشتر ...
 • عروس ترامپ، درخواست طلاق داد
 • نتایج بیشتر ...
 • زمان واریز آخرین یارانه نقدی سال ۹۶
 • نتایج بیشتر ...
 • انتقاد شدید عارف از اخراج اساتید دانشگاه آزاد
 • نتایج بیشتر ...
 • مدارس باز هم هتل نوروزی شدند/ ۱۲ هزار کلاس آماده اسکان نوروزی فرهنگیان
 • نتایج بیشتر ...
 • تغییر مسیر سام درخشانی، از مدلینگ تا محبوبیت/ واکنش مدیری به قطع یارانه‌ها
 • نتایج بیشتر ...
 • انگلیس ماده شیمیایی به کار رفته در ترور اسکریپال را برای سازمان منع تسلیحات شیمیایی می‌فرستد
 • نتایج بیشتر ...
 • دولت ترامپ روسیه را هدف تحریم‌های جدیدی قرار داد
 • نتایج بیشتر ...
 • متیس: ایران به دنبال اعمال نفوذ در انتخابات عراق است
 • نتایج بیشتر ...
 • دژاگه فصل را از دست داد/ اشکان در ناتینگهام فارست می‌ماند
 • نتایج بیشتر ...
 • افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده در سال آینده
 • نتایج بیشتر ...
 • بازی دوستانه تیم‌ملی لغو شد؟/فدراسیون سیرالئون: بازی با ایران؟ خبر نداریم!
 • نتایج بیشتر ...
 • بیانیۀ مشترک ایران، روسیه و ترکیه در نشست آستانه درباره سوریه
 • نتایج بیشتر ...
 • مخالفت اتحادیه جهانی با میزبانی ایران/ ابهام در خصوص ریاست خادم
 • نتایج بیشتر ...
 • سری جدید «بوی عیدی» هر شب از شبکه یک
 • نتایج بیشتر ...
 • محققان اسپانیایی ژن جدید دخیل در سرطان ارثی سینه را کشف کردند
 • نتایج بیشتر ...
 • همکاری تازه و کنجکاوی‌برانگیز جیک جیلنهال، رنه روسو و دن گیلروی
 • نتایج بیشتر ...
 • روایت پوتین از رباعیات عمر خیام / کم مانده بود راننده تاکسی شوم
 • نتایج بیشتر ...
 • مقام‌های آمریکایی: بن‌سلمان مانع از دیدار مادر و پدرش شده است
 • نتایج بیشتر ...
 • رکناری تیلرسون درخواست امارات و عربستان بود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش آشنا به ادعای کریمی قدوسی/ آنان که ادعا می‌کنند به جاهایی وصلند اول از بزرگترانشان استعلام کنند
 • نتایج بیشتر ...
 • آمارها ثابت می‌کند؛ مردم خرج‌های مهم‌تری از عید دارند!

 • نتایج بیشتر ...
 • مرحله یک هشتم نهایی لیگ اروپا؛ حذف عجیب دورتموند و لیون در شب صعود توپچی ها
 • نتایج بیشتر ...
 • تحویل سال به زبان آدمیزاد
 • نتایج بیشتر ...
 • مشاور امنیت ملی ترامپ: باید با اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در منطقه و سوریه مقابله کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • نتانیاهو: ترامپ در آستانه خروج از برجام است
 • نتایج بیشتر ...
 • ارزیابی ظریف از نشست چهارجانبه ایران، آذربایجان، گرجستان و ترکیه در باکو
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش قاسمی به اظهارات اهانت‌آمیز محمد بن سلمان
 • نتایج بیشتر ...
 • حکم ۸ سال زندان برای ستاره سابق رئال و بایرن
 • نتایج بیشتر ...
 • ترامپ: روسیه در مسمومیت جاسوس روس دست داشته است
 • نتایج بیشتر ...
 • ظریف: امیدواریم عربستان به سمت سلاح هسته‌ای نرود/ دولت آمریکا در موقعیتی نیست که حق غنی‌سازی را از کشورها بگیرد
 • نتایج بیشتر ...
 • تصویب طرح ضدایرانی در کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • مخالفت اتحادیه جهانی با میزبانی ایران از جام جهانی کشتی در فروردین
 • نتایج بیشتر ...
 • صدور ۱۹۷ کیفرخواست درباره حوادث دی‌ماه و متهمان یک گروهک ضد انقلاب
 • نتایج بیشتر ...
 • نیمار پیش از آغاز جام جهانی رئالی می شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • حسین انصاری‌راد: کسانی از انقلابی بودن حرف می‌زنند که کارنامه آنان سراسر حرکت‌های غیرانقلابی است
 • نتایج بیشتر ...
 • آمریکا تحریم‌های تازه‌ای علیه روسیه اعمال کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • وزیر دفاع انگلیس: روسیه دهانش را ببندد و گم شود!
 • نتایج بیشتر ...
 • مشاور ولیعهد ابوظبی: امارات در برکناری تیلرسون دست داشت
 • نتایج بیشتر ...
 • لاوروف: آمریکا حمایت از تروریسم را بخصوص در غوطه متوقف کند
 • نتایج بیشتر ...
 • گزارشی از مفاد حکم محکومیت بقایی منتشر شد
 • نتایج بیشتر ...
 • بوریس جانسون: متحدان فاسد پوتین هم هدف ما قرار می‌گیرند
 • نتایج بیشتر ...
 • ولیعهد عربستان: اگر ایران بمب هسته ای بسازد ما نیز می سازیم!
 • نتایج بیشتر ...
 • «دیوار به دیوار ۲» جایگزین «آرماندو» شد
 • نتایج بیشتر ...
 • بلیت هواپیما در نوروز گران نمی‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • سی‌بی‌اس: مک مستر تا پایان هفته استعفا می‌دهد/ احتمال انتخاب جان بولتون به عنوان مشاور ترامپ
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش مسکو به اخراج ۲۳ دیپلمات روس از انگلیس
 • نتایج بیشتر ...
 • ترفند شرکت‌های دخانیات برای جلب نظر جوانان
 • نتایج بیشتر ...
 • بوریس جانسون: ایران نقش مهمی در خاورمیانه دارد/ برجام موفقیت بزرگ دیپلماتیک بود
 • نتایج بیشتر ...
 • کدام نماینده سرنوشت استیضاح ربیعی را عوض کرد؟ /واکنش نوبخت به ابقای سه وزیر در کابینه
 • نتایج بیشتر ...
 • «زنگ خطر» عراقچی برای آمریکا
 • نتایج بیشتر ...
 • شکاف ۶/۱‌میلیون تومانی درآمد و هزینه
 • نتایج بیشتر ...
 • وکیل‌مدافع اولیای‌دم روح‌الامینی: ادعای مرتضوی برای اعمال ماده 477 مانع از اجرای حکم نمی‌ شود
 • نتایج بیشتر ...
 • سه نوع دلا‌ر در کانال ۴۸۰۰
 • نتایج بیشتر ...
 • قیمت وام مسکن برای زوج‌ها از ۹ تا ۱۴ میلیون تومان
 • نتایج بیشتر ...
 • نتانیاهو: مطمئنم می‌توانیم با پمپئو همکاری خوبی داشته باشیم
 • نتایج بیشتر ...
 • جلودارزاده: استیضاح کم‌کم به مساله‌ای تکراری تبدیل شده است/ مردم ترجیح می‌دهند دولت کار کند و در جهت اصلاح امور قدم بردارد
 • نتایج بیشتر ...
 • چه کسی بجای نجفی به بهشت می رود؟/جهانگیری،مرعشی،هاشمی،حناچی یا...؟
 • نتایج بیشتر ...
 • دادستان تهران: اختلاس ۱۶ میلیارد تومانی و ۳.۷ میلیون یورویی توسط بقایی تایید شده است
 • نتایج بیشتر ...
 • تاثیر برکناری وزیر امور خارجه آمریکا بر توافق هسته‌ای
 • نتایج بیشتر ...
 • ۳۵ هزار میلیارد اسکناس و سکه دست مردم است
 • نتایج بیشتر ...
 • چرا نجفی استعفا کرد؟/صادق زیباکلام: از ماندن نجفی باید تعجب می کردیم نه از رفتنش
 • نتایج بیشتر ...
 • آخرین وضعیت ساخت سریال «پدر»
 • نتایج بیشتر ...
 • مجید درخشانی: دیگر برای کارممنوعیتی ندارم
 • نتایج بیشتر ...
 • جَنگ آخر جَنگ اکران
 • نتایج بیشتر ...
 • اعتراض آمریکایی‌ها با ۷ هزار جفت کفش!(+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • تفریح عجیب بچه‌پولدارهای عرب /عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • مردی که با کفش پاشنه بلند به سر کار می‌رود /عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • عمر طولانی گل‌های رز با فناوری جدید (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • انعطاف‌پذیری مغز حین یادگیری کمتر از تصورات قبلی است
 • نتایج بیشتر ...
 • محققان: سیگاری ها بیش از دیگران در معرض کاهش شنوایی هستند
 • نتایج بیشتر ...
 • کریل‌ها امیدی برای مقابله با آلودگی‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها
 • نتایج بیشتر ...
 • آمار جالب کلین شیت‌های علیرضا بیرانوند
 • نتایج بیشتر ...
 • افشای جزییات تازه از پرونده تخلف مالی در تیم ملی فوتبال
 • نتایج بیشتر ...
 • وحشت فیفا از افزایش فشار جهانی برای تحریم جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه
 • نتایج بیشتر ...
 • روایت یک داستان؛ تاوان یک اظهارنظر
 • نتایج بیشتر ...
 • نیکول کیدمن در یک سریال تازه
 • نتایج بیشتر ...
 • اولین تصاویر از «سامو بندری»/ ادامه کار در بندر بوشهر
 • نتایج بیشتر ...
 • حراج عجیب‌ترین جایزه‌ای که در مراسم اسکار اهدا شد/ عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • همه آن‌چه می‌خواهید درباره فیلم‌های نوروزی بدانید
 • نتایج بیشتر ...
 • رامبد جوان بازیگر «قانون مورفی» شد.
 • نتایج بیشتر ...