پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

پاسخ:
باسلام وتشکر .
در باره فراز اول پرسش تان باید گفت :
متاسفانه در باره مطلب مورد ادعا چیزی ودلیلی مبنی بر قانع نمودن بنده بیان نکرده اید .
ولی در باره مسله مطرح شده به چند دقت نماید :
۱- بی تردیدی خواست ومشیت الهی بر این تعلق گرفته که امام حسین وسایر معصومین آدمان خوب باشند لذا در قران در آیه تطهیر فرمود : «انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا (۱) خدا فقط می خواهد پلیدی را از شما اهل بیت ببرد و شما را از هر عیب پاک گرداند » .
در این آیه آمده که اراده تکوینی خدا که تخلف ناپذیر است بر آن تعلق گرفته است که اهل بیت از هر گونه ناپاکی و آلودگی ظاهری و معنوی پاکیزه بوده ، در هر دو بعد عقل نظری و عملی از مصونیت الهی و عصمت برخوردار باشند، بنابراین از این آیه به آسانی معلوم می‌شود که گناه و اشتباه در ساحت قدس اهل بیت هرگز راه ندارد . آن ها از عصمت کامل الهی برخوردار هستند. (۲) پس خواست وارده خدا وند بر عصمت وخوبی امام حسین ع تعلق یافته است . ولی باید توجه داشت که گرچه اصل عنایات والطاف الهی در عصمت انبیا وامامان بدیهی است اما از آنجا که این عنایت اختیار را از آنها سلب نمی کند، و به نوعی همانند این عنایات وخواست الهی مثل توفیقاتی است که خدا در انجام امور خیر به ما می دهد که ما را مجبور به انجام آن کارها نمی کند تا اصل اختیار ما در آنها محفوظ بوده، لایق دریافت پاداش در قبال آنها باشیم.
اگر قرار باشد لطف وعنایات الهی عامل جبر محسوب شود، انجام هیچ کار خیر وثوابی به اختیار ما نخواهد بود. در نتیجه در برابر آن مستحق دریافت پاداشی نخواهیم بود.
اراده خداوند، همان چیزی است که در کارهای اختیاری ما نیز اراده الهی تحقق دارد. همان گونه که در اعمال ما، با وجود مشیت و اراده الهی، جبری صورت نمی گیرد، در مورد مقام عصمت امامان نیز چنین است.
۲- بی تردید خداوند نه تنها بد بودن وطغیان یزید ودیگر ظالمان را نخواسته بلکه بر همه گان واز جمله بر یزید واجب نموده آدم خوب باشد ، باید توجه داشت :
ظالم بودن یا نبودن یک فرد ( مثلا یزید ) بسته به نوع انتخاب و بهره برداری از نعمت اختیار و آزادی خدادای توسط او دارد . خداوند برای هیچ کس ظالم و گنهکار و جهنمی بودن را تعیین و مقدر نفرموده ،فردی همچون یزید می‌توانست یکی از بهترین بندگان خدا باشد . نعمت وجود و خلق شدنی را که خدا به او داده ، در مسیر رسیدن به سعادت به کار ببندد .پس خلقت او نعمت خدا برای او بود، هرچند وی با سوء اختیار خود آن را به بدترین فرصت بدل نمود .
انسان موجودی مختار است .لازمه آفرینش موجود مختار و کمال مند, این است که برای آن موجود, زمینه مخالفت نیز فراهم باشد; یعنی، بتواند با دستورها مخالفت کند و در عین حال , راه بندگی و اطاعت را انتخاب کند. چرا که اگر برای این موجود, فقط راه اطاعت باز باشد, اطاعت او مانند ملائکه خواهد بود.
روشن است که چنین امتناعی با اصل هدف آفرینش انسان , منافات دارد. پس نه تنها حکمت اقتضا نمی کند که خداوند, فقط انسان های مطیع را بیافریند; بلکه اقتضا می کند برای موجوداتی که آفریده , راه مخالفت را بازبگذارد. لازمه آفرینش کمال اختیاری , این است که خداوند امکان کفر و مخالفت را برای انسان بازبگذارد.
در نهایت به این نکته هم توجه داشته باشید که در ساختار آفرینش الهی تنها به یک فرد به طور مشخص توجه نمی شود بلکه مجموعه نظام آفرینش و همه امور مرتبط با این فرد مورد ملاحظه قرار می گیرد ؛ در نتیجه بنا نیست که اگر عاقبت یک فرد در نهایت به جهنم ختم می شود از اساس خداوند مانع خلقت او گردد ، زیرا ممکن است که در نسل وی انسان های صالحی پدید آیند که اهل بهشت و سعادت و بندگی گردند و عدم خلقت آن فرد جهنمی به معنای مانع شدن از خلقت و سعادت نسل او خواهد بود . چه این که حتی از یزید وبرخی شرکت کنند گان در قتل امام حسین ع فرزندان خوب بوجود آمدند . مثلا معاویه فرزند یزید ادم خوبی شد وی در بیست سالگی به جای پدر حاکم شام شد. چون چهل روز گذشت، به منبر رفت و خطاب به مردم گفت:
ای مردم، به این حکومت علاقه‌ای ندارم، چه اینکه جد من (معاویه) حق کسی را که به این مقام شایسته‌تر بود، غصب نمود و آن جنایات را مرتکب شد. شما مردم نیز با وی همکاری نمودید. خدا او را مورد عفو قرار دهد. پدرم که به هیچ وجه شایسته این مقام نبود، راه پدر را ادامه داد. مدت کوتاهی بیش نماند و به سرنوشت خویش رسید. من سومین آنان هستم. از هم ‌اکنون حکومت را رها می‌کنم و امر حکومت را به خود شما واگذار کردم. هر کس را خواهید، بر خویش بگمارید. (۳)
برخی نقل کرده‌اند که مردم را مورد خطاب قرار داد و گفت:
بنا دارم حکومت را رها کنم و میان مردم بررسی کردم، فردی مانند عمر بن خطاب را نیافتم که او را به عنوان خلیفه معرفی کنم، همچنین شش نفر مانند اعضای شش نفره‌ای که عمر برای انتخاب خلیفه از بین آنان معین کرد، پیدا نکردم، پس خود هر که را خواستید، برای خود برگزینید.
این را گفت و به خانه رفت و بعد از مدتی از دنیا رفت. برخی نوشته‌اند که او را مسموم کردند و از دنیا رفت. نوشته‌اند که در هنگام مرگ به او گفتند: آیا برای خود جانشینی معین نمی‌کنی؟ پاسخ داد: کاری نمی‌کنم که عواقب سوء آن دامن مرا بگیرد و بنی‌امیه از شرینی و حلاوت آن بهره ببرند. (۴)
۳- در باره فراز دوم پرسش تان باید گفت :
بهشتی شدن ویا جهنمی شدن انسان ها بدست خود شان تامین می گردد ، بهشتی و جهنمی شدن به ایمان و عقاید، عملکردها و انگیزه‌ها مربوط می‌شود،
محور و مخاطب تعالیم آسمانی و پیامبران، و متعلق ایمان و تعالی و تکامل انسان «روح» است، چنان که انسانیت و
حقیقت و حیاتش نیز به «روح» اوست لذت و شدّت نشاط و رنج، خوشی و ناخوشی انسان نیز به روح تعلق دارد.
قران کریم آن عوامل را به صورت کلی ذکر می‌کند و می‌فرماید:
«والذین آمنوا وعَمِلوا الصالحات اولئک اصحاب الجنّه؛(۵) آنهایی که ایمان آوردند و عمل صالح کارهای نیک و شایسته انجام دادند، اهل بهشتند».
در این آیه شرط ورود به بهشت را داشتن ایمان و عقاید صحیح و عمل صالح و شایسته دانسته شده است.
وهم چنین در باره جهنمی شدن در قران کریم فرمود : "وَ الَّذِین‌َ کَفَرُواْ وَ کَذَّبُواْ بایَـَتِنَآ أُوْلئکَ أَصْحَـَب‌ُ النَّارِ هُم‌ْ فِیهَا خَالِدُون‌َ ;(۶) و کسانی که کافر شدند و آیات ما را دروغ پنداشتند اهل دوزخند; و همیشه در آن خواهند ماند." در این آیه هم مسله مربوط به خود انسان دانسنته شده است .
ودر مجموع باید توجه داشت که بهشتی شدن ویا جهنمی شدن افراد با انتخاب وعمل کرد خود انسان تامین می شود ، گرچه خداوند از همه گان خواسته است که زمینه ی بهشتی شدن شان را فراهم نمایند .
پی نوشت ها:
۱. احزاب (۳۳) آیه ۳۳.
۲. پرسش‌هایی درباره عصمت، نشر مرکز مطالعات و پژوهش های فرهنگی حوزه علمیه، ۱۳۸۸ ش ،ص ۶۲.
۳. معارف و معاریف، ج ۹، ص ۴۶۸، به نقل از بحار الانوار، ج ۴۶، ص ۱۱۸.
۴. الکامل فی التاریخ، ابن اثیر، ج ۴، ص ۱۳۰.
۵. بقره (۲) آیه ۸۲.
۶. بقره‌،۳۹

[Blog_Page]

تعداد صفحات : [Blog_Page_Count]

جدیدترین مطالب