پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

 

عنوان تحقيق:

 

بی نهایت در مدیریت (screaming in management)

 

محقق : مجيد گودرزي(Majid goudarzi)

 

مدرس مديريت مالي دولتي

 

 

 

زمستان:1393

  

 

 بی‌نهایت در مدیریت (screaming in management)

 

چكيده:

سالها پيش هربرت سايمون مديريت را مترادف با تصميم گيري دانسته است و تاكنون روشهاي بسياري براي بهبود تصميم گيري در شرايط گوناگون ابداع گرديده است. علوم رايانه ، تحقيق در عمليات ، روانشناسي ، آمار و احتمالات ، رياضيات ، اقتصاد و ... همگي دريچه‌هايي بر روي مديران گشوده است تا به دنيايي بي‌نهايتاز گزينه‌هاي تصميم‌گيري قدم بگذارند . رواج تصميم‌گيري‌هاي گروهي و حداكثر مشاركت ، ناشي از محدوديت‌هاي بي‌شماري است كه تصميم گيران را با پيچيدگي‌هاي بسياري روبرو كرده است . همه چيز در همه چيز اثر دارد ، غير ممكن غير ممكن است ، احتمال هيچ رويدادي صفر نيست و... همگي بر گستره‌ي ذهني تصميمات مديران اشاره دارد . سرعت تحولات خيره كننده است و تقريبا" تنها چيزي كه تغيير نمي‌كند ، خود تغيير است . اين دنياي ماست چه بخواهيم و چه نخواهيم .دنيايي كه حركت جزء ذات آن است و تغيير پيامد بي قيد وشرط حركت .گاهي تمام توان ما هم براي همراهي با تغييرات سريع كافي نيست . احاطه بر همه شقوق تصميم هم كاريست بسيار بسيار وقت گير و مشكل . اما بايد در اين دنياي بشدت پيچيده چه كاركرد ....

واژگان كليدي: :بي‌نهايت، تصميم‌گيري ، رياضيات ، خلاقيت ، تغيير ، سيستمها ، تركيب و تجزيه ، زمان و مكان

 بي‌نهايت در قرآن:

 حضرت باري تعالي در آيه 34 سوره ابراهيم مي‌فرمايد : « و خداوند از هر آنچه كه از او خواسته‌ايد و نياز داشته‌ايد به شما داده و اگر بخواهيد نعمتهاي خدا را بشماريد نمي‌توانيد آنها را به دقت شماره كنيد . همانا انسان بسيار ستمگر و ناسپاس است ».

و در آيه 18سوره نحل مي‌فرمايد : « و اگر بخواهيد نعمتهاي خداوند را بشماريد نمي‌توانيد همانا خداوند بخشنده و مهربان است » . (تفسير نور )

اولين سئوالي كه درذهن ايجاد مي‌گردد اينست كه با وجود ابر رايانه‌هايي كه انسان در اختيار دارد و قادرند در كسري از ثانيه چندين تريليون محاسبه را انجام دهند و نيز تغييرات مبناي شمارش مثلا" در مورد فواصل كيهاني كه مبنا از كيلومتر به سال نوري تغيير پيدا كرده است ، باز هم قرآن مي‌فرمايد شما قادر به شمارش نخواهيد بود ولي چرا ؟ تنها زماني كه چيزي به سمت بي‌نهايتميل كند انسان قادر به شمارش آن نيست . آيا مي‌توان گفت نعمتهاي خداوند بي‌نهايت هستند و انسان بر اساس آيات فوق توان شمارش آنها را ندارد ؟ قطعا"همين گونه است چون انسان قادر است دست به تركيب هر چيزي بزند و اين ابتدايي‌ترين بي‌نهايت است . محصول هر تركيبي با  قبل از تركيب كاملا" متفاوت است و نيز فاكتورهاي زيادي همانند تركيب وجود دارند كه نعمتهاي در اختيار انسان را بي‌نهايتكرده‌اند .

همچنين خداوند در قرآن دو بار به خودش احسنت فرستاده است؛ يك بار در آيه 64 سوره غافر و زماني كه از خلقت زمين و آسمانها سخن به ميان آورده است و خلقت انسان را در كنار آنها و هم ارزش با آنها بر مي‌شمارد : « خداست آنكه زمين را آرامگاه شما قرارداد و آسمان را برافراشت و شما را به نيكوترين صورتها بيافريد و از (بهترين) غذاهاي لذيذ خوش به شما روزي داد اين خدا ( كه چنين احسانها فرمود ) پروردگار شماست زهي بزرگتر و بزرگوار پروردگار عالميان ». يك بار ديگر در آيه 14 سوره مومنون و زماني كه از خلقت جسم انسان سخن به ميان آورده است : « و همانا آدمي‌ را از گل خالص آفريديم 12) پس آنگاه او را نطفه گردانيديم و در جاي استوار قرارداديم 13 ) آنگاه نطفه علقه و علقه را گوشت پاره و باز آن گوشت را استخوان و سپس بر استخوانها گوشت پوشانيديم پس از آن خلقتي ديگر انشا نمود آفرين بر قدرت كامل بهترين آفريننده » . در آيه شريفه ي اخير خلقتي ديگر شايد نشان از خلقتي فارغ از جسم انسان باشد و قدرتي به انسان اعطا گرديده است كه در جسم اوست اما بسيار عظيم‌تر از جسم . مجرداتي مانند عقل كه اصلا" قابل قياس با جسم آدمي ‌نيستند از آيه فوق مستفاد مي‌گردد . البته اظهار نظر در اين باره را به اهل فن وا مي‌گذاريم اما آنچه مسلم است اين است كه بايد عظمتي در اين مخلوق باشدكه در كنار خلقت آسمانها و زمين خداوند به انسان بيشتر فخر كرده است و آن را نشانه بزرگي خود دانسته است و آنهم بي‌نهايت بودن انديشه ، عقل و فكر آدمي ‌است كه به سادگي قابل اثبات است .و چه نيكو ناصرخسرو قبادياني مي‌سرايد :

خرد چو بر جان و تنم بنگريست                         از اين هر دو بيچاره بر جان گريست

در وصف منصور حلاج هم مولوي شعري سرده كه فاصله ظاهر و باطن را اينگونه مي سرايد

پس به صورت آدمي فرع جهان                             وز صفت اصل جهان ، اين را بدان

ظاهرش را پشه ايي آرد به چرخ                           باطنش باشد محيط هفت چرخ

مرحوم دكتر علي شريعتي درباره بي‌نهايتمي‌گويد : « اگر بينهايت وجود داشته باشدتنها در انديشه و احساس آدمي‌ است » . ( پور نعمتي ، ص 56، 1387 ) همچنين دكتر ژوزف مورفي مي‌گويد : « اگر قدرت عظيم نيروهاي موجود در ذهنمان را باور كنيم قادر خواهيم بود كارهاي حيرت انگيزي انجام دهيم ، كارهايي حتي بسيار بزرگتر از آنكه جرات تصورشان را داشته باشيم » . ( رابينز و ديگران ، 25 ، 1388 ) بزرگي ديگر مي‌گويد در دنيا چيزي بزرگ‌تر از انسان نيست و در انسان هم چيزي بزرگتر از فكر او نيست .

بي‌نهايت در رياضيات:

 بی نهایت از واژه لاتین finites به معنی محدود گرفته شده و با علامت رياضي                            چیزی است که "محدود" نیست ، که در آن هیچ محدودیت فضایی و زمانی وجود ندارد. در اواخر قرن نوزده، جرج کانتور به ‌طور رسمی نظریه مجموعه را ارائه داد. بر اساس نظریه کانتور ، مجموعه A را k عضوی گوییم ( ) هرگاه یک تناظر یک به یک بین A و مجموعه وجود داشته باشد . مجموعه متناهی مجموعه‌ایست که یا تهی باشد و یا (به ازای یک ،) k عضوی باشد. و بالاخره مجموعه نامتناهی مجموعه‌ایست که متناهی نباشد .

بی‌نهایت مفهومی است که در رشته‌های مختلف ریاضیات ( با تعبیرات مختلف ) به‌ کار می‌رود در آنالیز حقیقی بینهایت به معنای حدی بیکران است.  یعنی متغیر   فراتر از هر مقدار در نظر گرفته شده رشد می‌کند .


در آنالیز مختلط نیز همین علامت با همین نام به ‌کار می‌رود. در این رشته  یعنی قدر متغیر مختلط   ( که آن را با  نشان می‌دهند ) بیش از هر مقدار در نظر گرفته شده رشد می‌کند.

در نظریه مجموعه‌ها مفهوم بینهایت با اعداد ترتیبی و اعداد اصلی مربوط است . عدد اصلی مجموعه اعداد طبیعی را با  نمایش می‌دهند و می‌خوانند « الف صفر » ( از اولین حرف الفبای عبری به ‌نام « الف » ) . این عدد «تعداد» عددهای مجموعه اعداد طبیعی را نشان می‌دهد ، که « بینهایت » است. جالب است که بدانید که عدد اصلی مجموعه‌های N و Z و Q یکسان هستند ولی عدد اصلی مجموعه R برابر عددی است که آن را الف می‌خوانند . بینهایت دارای دو مفهوم فیزیکی و ریاضی است که کاملاً با یکدیگر متفاوتند. (www.wikipedia.org/wiki) حالا به وسيله قويترين منطق يعني همان رياضي به دنبال اثبات بي‌نهايت‌هاي انسان مي‌گرديم ؛ در رياضيات بين صفر و يك بي‌نهاينت عدد وجود دارد و ما تعداد زيادي از فاكتورهايي را در اطرافمان داريم كه قابل اندازه‌گيري هستند مانند : زمان ، مكان ، حجم، مساحت ، وزن ، دما ، فشار و .... ما تاكنون توانسته‌ايم زمان را تا 00001/0 ثانيه تقسيم كنيم اما قطعا" انتهايي براي آن نيست . در مورد ساير فاكتورها هم اين امر متصور است . تمامي‌ علوم بشري بازه‌هايي بي انتها هستند و هيچ گاه انسان در يك علم به بن بست و انتها نمي‌رسد .

بي‌نهايت در سيستم‌ها:

در تعريف سيستمها گفته مي‌شود « مجموعه‌ايي از اجزا به هم پيوسته كه داري هدفي خاص بوده و كل آن از مجموع اجزاء تشكيل دهنده بيشتر است » . اهداف سيستمهاي مختلف ، مكانيكي يا ارگانيكي بودن ، خرده سيستمهاي تشكيل دهنده ، اندازه سيستم ، مرزهاي سيستم‌ها ، طبقه‌بندي سيستمها ، درون داد - برون داد و فرايند هر سيستم ، بازخورد سيستمها ، كارايي و اثربخشي سيستمها و... همگي چيزهايي هستند كه سيستمها را به سمت بي‌نهايت سوق مي‌دهند . مثلا" اگر شما تنها يك جزء هر سيستم را تغيير دهيد سيستم جديدي به وجودخواهد آمد كه با همه‌ي سيستم‌هاي ديگر متفاوت است .شايد به اين خاطر باشد كه بولدينگ سيستمهاي اجتماعي را پيچيده‌ترين سيستمها مي‌داند . بر اساس تقسيم‌بندي بولدينگ اشيا اولين گروه سيستم‌ها از نظر پيچيدگي هستند و اجتماعات انساني از پيچيده‌ترين سيستمها هستند . و اصولا" بسياري از سيستمهاي پيچده‌ي دنيا با الگوگيري از اين سيستم طراحي گرديده است . استعاره سازمان به مثابه سيستم‌هاي زنده كه بايد داراي كانالهاي توزيع و جمع آوري اطلاعات باشد به تبعيت از بدن انسان است و بهترين نوع سيتم اطلاعات مي‌باشد .

اينكه هر سازماني كلي جدا از مجموعه‌هاي تشكيل دهنده‌اش است به مثابه‌ي شخصيت يك انسان است كه از مجموعه اعضايش جداست . و اصولا" كل جدا از مجموع تك تك اجزاست . و اينكه همه سازمانها در برخي از جهات مشابه ولي در كل همه با هم متفاوت هستند دقيقا" مانند ما انسانها كه هيچ جزئي از بدنمان كاملا"مشابه ديگري نيست و دنياي بينهايتي از تشابهات متفاوت است.

در متون ديني هم اشاراتي به ارتباط مجموعه‌ها شده است . در قسمتي از كتاب فرازهايي از اسلام اين مطلب اينگونه بيان مي‌گردد : « انسان فطري درك مي‌كند كه جهان هستي با اين همه اجزاء پراكنده خود يگ واحد بزرگ را تشكيل مي‌دهد كه همه اجزاء با يكديگر مرتبطند و همه چيز مطلقا" در همه چيزدخالت دارد و همبستگي كامل ميان آنها حكمفرماست . ( طباطبايي ، 1384 ، 65 )

بي‌نهايت در تصميم‌گيري :

در مديريت و خصوصا" در تصميم‌گيري دنياي بي‌نهايت آن بدين گونه بيان مي‌شود : ما براي هر تصميم بي‌نهايت گزينه داريم كه برخي از آنها غير ممكن به نظر مي‌رسند و تنها در برخي مقاطع غير ممكن است و چه بسا پيشرفتهايي كه اكنون بشر كرده است در قرنهاي گذشته و يا حتي سالهاي گذشته يك رويا و يك غير ممكن بوده است . برخي از گزينه‌ها مضحك و برخي ديگر بهينه نيستند آنهم در شرايط حال حاضر . اما ممكن است در برخي شرايط خاص بهترين گزينه باشد . و برخي گزينه‌هايي كه اكنون يك گزينه عالي به حساب مي‌آيند در چند ثانيه بكلي ارزش خود را از دست بدهند . حال اگر نبود اطلاعات كافي را هم به اين جريان اضافه كنيم ، مي‌بينيم كه قطعيت حتي براي كارهاي روزمره هم وجود ندارد . بر همين اساس است كه براي شناسايي گزينه‌هايي كه از ذهن دور مي‌مانند و براي فرار از افتادن در دام اولين گزينه علم تصميم‌گيري اقدام به رواج شيوه‌هاي گوناگوني كرده است كه از آن جمله است : طوفان مغزي ، فن دلفي و ... اولين گزينه و كفايت گزينه‌هاي ابتدايي آفت‌هاي تصميم‌گيري هستند .

سر كريستوفر هاگ رييس خبرگزاري رويترز مي‌گويد : « كسب و كار يك فرآيند فكري - عقلايي است ... كسب و كار به منابع فكري نياز دارد . شما با مجموعه‌هاي بي شماري سرو كار داريد و معمولا" تلاش مي‌كنيد با اطلاعات ناكافي و در زمان اندك تصميم‌گيري كنيد ( غلامزاده ، 1391 ، 123 )

بي‌نهايت درآمار:

حال بهتر است گذري هم بر علم آمارداشته باشيم . همانطور كهگفته شد حتي براي كارهاي عادي و روزمره هم به هيچ وجه قطعيت صد در صدي وجود ندارد . و هيچ گاه احتمال يك رخداد 1 نيست .چرا كه اگر قطعيت كامل وجود داشت ريسك معنا نداشت . اما كم يا زياد هميشه درصدي از ريسك در امور متصور است . پس بنابراين نه احتمال صفر يا غير ممكن كامل وجود دارد و نه ممكن تام و تمام . و همه امور ما بين صفر و يك وجود دارد . تمام رخدادهاي طبيعي توزيع نرمال دارند و تمام رخدادهاي بشري توزيع غير نرمال .و از طرف ديگر نقطه بهينه هر پديده متفاوت است مثلا" دماي بدن انسان 5/37 درجه است در حالي كه ممكن است اين دما براي برخي از جانداران فاجعه بار باشد . كيت گرنيت در كتاب مديريت فازي مي‌گويد : « ما در يك دنياي نا مطمئن زندگي مي‌كنيم كه در آن پيش بيني‌ها بطور تصادفي درست از آب در مي‌آيند و محيط در آن پيوسته در حال تغيير بوده و به روش هاي دلخواه در معرض تغيير قرار مي‌گيرد و تنها چيزي كه در اين دنيا قطعي و مطمئن است اينست كه هيچ چيزي در اين دنيا قطعي و مطمئن نيست . ( گرنيت ، ترجمه عادل آذر ، 1388 ، 28 )

بي‌نهايت در شيمي:

 در علم شيمي‌ ساده‌ترين مثال براي بي‌نهايت همان سه رنگ طبيعي است كه تركيب آنها بي‌نهايت رنگ توليد مي‌كند كه هر چند به ظاهر بسيار به هم نزديك هستند ولي هيچ گاه كاملا" شبيه هم نيستند و چه بسا در آينده دستگاههاي طيف نگاري توليد گردد كه قادر به تشخيص و كد گذاري حتي برگ درختان و تشخيص تفاوت‌هاي آنها باشد . همچنين تركيب عناصر و مواد هم بي‌نهايتي انكار ناپذير است .

تركيب و بي‌نهايت:

در فيزيك كيهاني انسان و علم انسان تا يك بتوان 23 پيش رفته و كاملا" مطمئن است به انتها نرسيده است و به قول قرآن انسان هر چقدر در علم پيش رود به « لا ادري ( نمي‌دانم ) » خواهد رسيد . در بعد مخالف نيز تا يك بتوان منفي 16 بازه علم خود را پيش برده است . و باز هم به ساحلي در درياي علم نرسيده است . در سال 1964 رهيافت سلولي باعث گرديد تغيير چيدمان قطعات كامپيوترها از يك كل جدا ناپذير به قطعات تشكيل دهنده ، شركت IBM را در دنياي رايانه‌هابي رقيب كند و اين شركت بتواند با موفقيت عظيم روبرو گردد . ( امير كبيري ، 1385 ، 56 ) در اقتصاد نيز ظهور اقتصاد مولكولي باعث تاثيرات شگرف در پيشرفت و توسعه‌ي اين كشور گرديد . و اين دو مقوله ( رهيافت سلولي و اقتصاد مولكولي ) دو نمونه از تجزيه كل به جزء بودندكه كمك فراواني به توسعه كرده‌اند . و بقول حكيم بزرگوار ابوعلي سينا :

« دل گر چه در اين باديه بسيار شتافت                            يك موي ندانست ولي موي شكافت »

تركيب قطعا"ساده‌ترين و قابل اثبات‌ترين بعد بي‌نهايت است اگر ما به هر تركيبي در عالم دست زنيم حاصل يك موجوديت جديد و بي مانند است . اين كار در علم شيمي ‌، فيزيك ، رياضي و بطور كلي در تمام علوم كاملا" رواج دارد . چنانچه با تركيب نزديك به 16000 قطعه خودرو ساخته مي‌شود. كه هيچ كدام كاملا" نه از لحاظ شكل و نه از لحاظ اندازه و در كل از لحاظ ماهيت شبيه هم نيستند . ( اين يك ترفند شركتهاي نظامي‌ روسيه است كه قطعات تجهيزات هم گروه قابل نصب روي ديگر تجهيزات مشابه يا به اصطاح قابليت كانابلايز را ندارند . و اين يك وابستگي دايمي‌ به خدمات پس از فروش و قطعات يدكي ايجاد مي‌كند . ) مدير شركت كرايسلر مي‌گويد : « ما روزانه هزاران خودرو توليد مي‌كنيم ولي هيچ كدام از آنها كاملا" شبيه هم نيستند » . در سالهاي اخير و براي حل ابتكاري بسياري از مشكلات علوم مختلف به تركيب رشته‌هاي مختلف دست زده‌اند . مثلا" در جنگ جهاني دوم و براي افزايش احتمال هدف قراردادن زير دريايي‌هاي دشمن علوم رياضي ، آمار ، روانشناسي و ... در كنار هم قرار داده و رشته جديدي به نام پژوهش عملياتي به وجود آمد كه اكنون خود اين علم در بسياري از رشته‌ها كاربرد دارد .

بي‌نهايت در زمان و مكان :

گذشته از نظرياتي كه در خصوص دايروي و يا خطي بودن زمان مطرح مي‌شود ، تكرار و يك جريان مداوم در زمان وجود دارد و زماني را كه ما در اختيار داريم بسيار بسيار اندك است و نه به گذشته دسترسي داريم و نه به آينده .

و البته ما تا كنون نتوانسته‌ايم زمان در اختيارمان را گسترش دهيم . و به قول حكيم عمر خيام :

در دايره‌اي  کامدن و رفتن ماست                                   آنرا نه بدايت نه نهايت پيداست

کس مي‌نزند دمي ‌در اين معني راست                            کاين آمدن از کجا و رفتن به کجاست

 داود بن محمود قیصری، در سده هشتم هجری و در رساله « معمای زمان » می‌نویسد که « زمان نه آغازی دارد و نه پایانی . زمان، قابل تقسیم نیست و آنچه که ما آنرا بخش می‌کنیم تنها در پندار ماست . » اين گفته را بسياري ديگر از دانشمندان قبول دارند چرا ما حركت زمين را معيار شبانه روز قرار داده ايم ولي اين حركت در كرات مختلف معاني متفاوتي دارد مثلا"در قريب به اتفاق كرات سماوي طول شبانه روز24ساعت نيست . در نظريه انيشتين نيز بيان شده است كه اگر جسمي‌ به سرعت نور برسد زمان برايش متوقف مي‌شود .

 در تعريف ارسطو و پيروانش بويژه شيخ الرئيس زمان عبارت است از : مقدار حركت و زمان قائم به ذات خود نيست ، بلكه به حركت و دگرگونى وابسته است چنانكه ارسطو درباره مفهوم زمان مى‌گويد: « ما نه فقط حركت را با زمان اندازه مى‌گيريم ، بلكه زمان را نيز باحركت مى سنجيم زيرا آن دو يكديگر را تعريف مى‌كنند زمان نشانگر حركت است زيرا كه مقدار آن است و حركت نيز نشانه و مقدار زمان است ».

 طبق نظريه جهان‌هاي موازي امکان دارد چندین جهان وجود داشته باشد که مشابه جهان ماست اما ترتیب وقایع در انها فرق می‌کند. پس وقتی به عقب برمی‌گردیم در یک جهان دیگر وجود داریم نه در جهانی که در ان هستیم. طبق این نظریه بی‌نهایت جهان موازی وجود دارد و ما هر دستکاری که در گذشته انجام بدهیم یک جهان جدید پدید می‌اید .

گوتفرید لایبنیتس و امانوئل کانت هم زمان را قابل اندازه‌گیری نمی‌داند و می‌گوید تمام اندازه‌ها در سیستم ذهنی بشر رخ می‌دهد.

واقعيت اينست كه هرگاه بتوان لحظات را بسيار كم كرد و اين كم شدن به سمت بي‌نهايت ميل كند آن وقت است كه جريان زمان شكل مي‌گيرد . چرا كه ما در اندازه‌گيري‌هايمان مثلا" در مسابقات فرمول يك ، يك ثانيه را تا 00001/. تقسيم كرده‌ايم و مطمئنا" در آينده قادر خواهيم بود حتي از اين مقدار هم عبور كنيم و اين تجزيه زمان به سمت بي‌نهايت ميل خواهد كرد . ولي اين سووال هنوز بي جواب مانده است كه زمان بسيار بسيار اندكي كه انسان در اختيار دارد و آنقدر كم است كه با تجزيه زمان به سمت بي‌نهايت ميل مي‌كند . آيا امكان گسترش را دارد ؟ وچگونه ؟

به نظرنيوتن فضا و زمان اشيايي واقعي و ظرف‌هايي به گستردگي نامتناهي هستند  (www.cph-theory.persiangig)

در مورد مكان هم شما از هر مسيري كه طي طريق نماييد قطعا"مسيري جديد است . مكان يك بي‌نهايت مطلق است آنهم براساس اصول رياضي كه مي‌گويد بين صفر و يك بي‌نهايت عدد وجود دارد . 

بي‌نهايت در روانشانسي: در روانشناسي ادراك،شخصيت،رفتار،حافظه،خلاقيت و...هركدام بي‌نهايتي رادروجودانسانهابه وجودآورده است.اگرتنهابه حافظه توجه كنيم دانشمندان معتقدندكه حافظه ي انسان هرگزپرنمي‌شودوچيزي هم ازآن پاك نمي‌شود،بلكه ماتوان به خاطرآوردن برخي حوادث و رويدادهارانداريم وچه بساچيزي راكه فكرمي‌كرده ايم ازذهنمان پاك شده است پس ازمدتي بصورت ناخودآگاه به خاطرآوريم واين نشان ازثبت دقيق وكامل رويدادها درذهن دارد.همه ي انسانهاازآدم تاخاتم هيچ گاه كاملا"شبيه هم نيستندواثرانگشت،قرنيه چشم DNAو...تاكنون تفاوتهاي وبي همتايي هرانساني رابه اثبات رسانده است. خلاقيت درراستاي خلق ايده هاوانديشه هاي نوهيچ گاه ازحركت بازنمي‌ايستدوارتباط دادن همه چيزبه يك چيزباعث ايجادراهكارهايي بكرخواهدگرديدكه تاپيش ازاين بن بستي درآن احساس مي‌شد.ايجادخلاقيت براي ذهن انسان هيچ گاه پاياني ندارد.وكاملا"بازه ايي بازدارد.امابه قول يكي ازدانشمندان درعالم كاري سخت ترازتبديل فكر به عمل وجودندارد.

حال شايدبتوان پي بردكه انسان هيچ گاه به بن بست نمي‌رسدبلكه اين كوته فكري وارزيابي اولين گزينه براي تصميمات است كه اين باورراتداعي مي‌كندكه انسان مجبوراست .اگرذره ايي درخلقت انسان جبر و اجبار وجود مي‌داشت امتحان و بازخواست اصلا" معنا نداشت و اين با عدالت خداوند و معاد در تضاد آشكار است. به قول دكتر شريعتي اگر سنگي بر سر شخصي اصابت كند محاكمه سنگ مضحك است چون اختياري از خودش ندارد. پس بنابراين حي داور بي‌نهايت امكان را در اختيار ما قرارداده است تا هيچ بهانه ايي براي گناهان مان نباشد.

رابطه بي‌نهايت و حقوق: ما براي اينكه جوامع بشري را بتوانيم اداره و هماهنگ و سازماندهي كنيم نيازمند يك توافق اجتماعي به نام قانون هستيم.حال اگراين قانون آنقدر محدود باشد كه باعث محدود شدن آزادي مردم شود براي جامعه يك مانع فعاليت مي‌شود و اگر منافع عده ايي را فراهم كند و در مقابل منافع عده ايي ديگر را تضييع كند مي‌تواند يك ابزار سلطه شود. ناگفته پيداست كه همه ي محدوديتها انساني زاييده ي تفكر جزم انديش عده ايي است كه خواهان سهم بيشتري هستند. و چون خلقت اين دنيا بر اساس عدالت بوده است زياده خواهي عده ايي باعث محروم شدن عده ايي ديگر از حقوقشان مي‌گردد. حضرت علي (ع) مي‌فرمايد: « ثروتي جمع نمي‌شود مگر ستمي ‌روا داشته شود» چنانچه اگر در دنيا فقري مشاهده مي‌شود زاييده ي طبيعت نيست چون طبيعت با همه رفتاري ازلحاظ علم آمار و احتمالات، كاملا"نرمال دارد. حتي رخدادهاي بد را بصورت نرمال توزيع كرده است. قانون از افراد جامعه از ميان بينهايت رفتار ممكن تنها يك يا چند رفتار را مي‌پذيرد.

بي‌نهايت در مديريت : اگر به قول هربرت سايمون بخواهيم مديريت را مترادف با تصميم گيري بدانيم.(حاضر ، 1374 ،3) متوجه خواهيم شد انتخاب يك گزينه از بينهايت گزينه ممكن فراروي مديران است .و همين انتخاب است كه از باعث مي‌گردد برخي مديران موفق و برخي ديگر ناموفق مي‌شوند. عامل هاي بسيار زيادي بر يك تصميم اثر مي‌گذارند كه انتخاب اولين گزينه امكان بررسي پيش آمدهاي گوناگون را از بين مي‌برد. و بدون بررسي شقوق ممكن يك تصميم موفقيت بسيار شكننده است. همانگونه كه گفته شد زمان ،مكان، تركيب،تجزيه، احتمالات، سيستمها، تصميم گيري ،رياضيات، قوانين ،انسان ،جوامع، علوم مختلف و... بي‌نهايت هاي اطراف يك انسان وب طور اخص يك مدير است كه به راحتي قابل اثبات است و احاطه بر همه آنها ممكن نيست حتي موفق ترين و تواناترين مديران و فقط در قادر متعال است. مديران اگر در جهت عدالت بخواهند گام بردارند راههاي بي شماري دارند و اگر بر عكس بازهم راههاي فراواني را در اختيار دارند. تمسك جستن به قانون اگر عادلانه نباشد نمي‌تواند دافع مسئوليت آنها باشد. چرا كه دشمنان ائمه اطهار هم قطعا" موظف به تبعيت از قانون خودشان بودند. در سازمانهاي سرتاسر جهان نيز بخشنامه ها، تفاهم نامه ها، آيين نامه ها و دستورالعمل هاي شماري براي به بند كشيدن اين انساني كه بي‌نهايت خلق شده است، وجود دارد. انساني كه قادر است تنها با تركيب كردن، بي‌نهايت خلق كند. انساني كه تنها مصداق بي‌نهايت در طبيعت است. انسان اگر به دام جزيي نگري بيفتد تا حد يك شئ و يا حتي يك ماشين سقوط مي‌كند و اين مسلم است كه خداوند خواستار خلق ماشين نبوده است. چرا كه اين كار از عهده انسان هم برمي‌آيد. و باز هم به قول دكتر علي شريعتي: « ارزش هر كس به اندازه ايست كه مي‌آفريند و خلق مي‌كند، نه گفته هاي ديگران را تكرار مي‌كند » . همانگونه كه در انتهاي ايه 34 سوره ابراهيم ذكر گرديده است انسان در دنيايي به معناي واقعي كلمه بي‌نهايت زندگي مي‌كند و محدوديتهاي او تنها زاييده انسانهاي ديگر و شايد هم خود اوست كه از بي‌نهايت كنش و عمل ممكن تنها خود و ديگران را به يك گزينه محدود مي‌كند و تخطي از اين يك گزينه را گناهي بزرگ مي‌دانند و مستوجب عقوبت. و به همين خاطر است كه انسان را بسيار ستمگر و ناسپاس خطاب مي‌كند.

 

منابع:

1-قرآن كريم

 2-خدابرترين قدرت تاليف آنتوني رابينزوديگران ترجمه آرزوصادقي،چاپ اول 1388انتشارات جهان سترگ

3-تفسيرنور

4-گزيده سخنان شريعتي تاليف ليلا پورنعمتي،نشرراستين،تهران 1387

5-رويكردهاي سازمان ومديريت ورفتارسازماني،تاليف دكترعليرضااميركبيري،چاپ اول،1385

6-فرازهايي ازاسلام،سيدحسن طباطبايي،انتشارات جهان آرا،قم،1384

7-تصميم گيري درمديريت،تاليف منوچهرحاضرچاپ دوم1374

8-رهبري،استنتاج درس هايي ازبافت سازمان،ريچاردال هاگس وديگران،ترجمه دكتر داريوش غلامزاده ،انتشارات ترمه،چاپ اول 1391

9- حلاج راز انالحق،عطا الدين تدين،انتشارات تهران،1371،چاپ دوم صفحه14

10-مديريت فازي،كيت گرينت،ترجمه دكترعادل آذرودكترعلي شائمي،انتشارات موسسه نشرعلوم نوين،چاپ اول،بهار1388

www.wikipedia.org/wiki

www.aftabir.com

www.froum.p3parsi.com

www.cph-theory.persiangig.com


برچسب‌ها: مقاله, مديريت, بي نهايت, تركيب, تجزيه
[Blog_Page]

تعداد صفحات : [Blog_Page_Count]

جدیدترین مطالب
 • عکس نوشته های طنز و خنده دار (22)
 • نتایج بیشتر ...
 • علل جفت سر راهی چیست؟
 • نتایج بیشتر ...
 • ضرب المثل خدا شری بدهد كه خیر ما در آن باشد
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه با خیانت همسرم کنار بیایم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • صرفه‌جویی در مصرف اینترنت توسط تلگرام
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه هات داگ مک و پنیر
 • نتایج بیشتر ...
 • داستان زیبای «اثر»
 • نتایج بیشتر ...
 • تنبیه مثبت چیست و چه تاثیری دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • شیرینی خرمایی، شیرینی نوروزی
 • نتایج بیشتر ...
 • خراب شدن پوست بر اثر این عادت های ورزشی نادرست
 • نتایج بیشتر ...
 • تاثیر رنگ ها در دكوراسيون
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی سینا شعبانخانی + عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • بیماری هموکروماتوز (بیماری ژنتیکی ناشی از افزایش جذب آهن )
 • نتایج بیشتر ...
 • ایده هایی برای تزیین سالاد فصل
 • نتایج بیشتر ...
 • ازدواج بدون رابطه جنسی عادی است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا اموات در عالم برزخ از احوال خانواده خود اطلاع دارند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز شنبه 05 اسفند
 • نتایج بیشتر ...
 • تصاویر روز مهندس
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه از فرودگاه آتاتورک استانبول به هتل خود برسید؟
 • نتایج بیشتر ...
 • کاسرول کوفته مرغ با سس میگو
 • نتایج بیشتر ...
 • کارت تبریک روز سپندارمذگان
 • نتایج بیشتر ...
 • علایمی که می گویند باید بیشتر ورزش کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • شکوفایی خلاقیت، با این کارها
 • نتایج بیشتر ...
 • سریال‌های نوروزی سال ۹۷+تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • سردرد در کودکان + علل
 • نتایج بیشتر ...
 • علت دردهای قاعدگی بعد از روز سوم
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا ژیمناستیک سبب کوتاهی قد در بزرگسالی می‌شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • جملات زیبا و خواندنی (46)
 • نتایج بیشتر ...
 • تزریق چربی به صورت برای چه افرادی مناسب است
 • نتایج بیشتر ...
 • تمیز کردن لکه های دیوار گچی
 • نتایج بیشتر ...
 • با تولد ابزاري كه سطح‌ها را هوشمند مي‌كند
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس تبریک سپندارمذگان (5)
 • نتایج بیشتر ...
 • احساس درد پیش از اجابت مزاج چیست؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا رابطه مقعدی ضرر دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • فال روزانه - شنبه 05 اسفند 1396
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز پنجشنبه 03 اسفند
 • نتایج بیشتر ...
 • زیبایی و استایل پاریسی با بورژوا به تهران آمد
 • نتایج بیشتر ...
 • چند نکته برای تقویت قدرت اراده
 • نتایج بیشتر ...
 • چه مشکلاتی در بارداری مانع سفر است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • هشت سالگی؛ بهترین سن برای شروع ورزش کودک
 • نتایج بیشتر ...
 • نکاتی برای نگهداری از کاج مطبق
 • نتایج بیشتر ...
 • نکاتی ساده و سریع برای خانه تکانی
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس نوشته های طنز و خنده دار (22)
 • نتایج بیشتر ...
 • علل جفت سر راهی چیست؟
 • نتایج بیشتر ...
 • ضرب المثل خدا شری بدهد كه خیر ما در آن باشد
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه با خیانت همسرم کنار بیایم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • صرفه‌جویی در مصرف اینترنت توسط تلگرام
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه هات داگ مک و پنیر
 • نتایج بیشتر ...
 • داستان زیبای «اثر»
 • نتایج بیشتر ...
 • تنبیه مثبت چیست و چه تاثیری دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • شیرینی خرمایی، شیرینی نوروزی
 • نتایج بیشتر ...
 • خراب شدن پوست بر اثر این عادت های ورزشی نادرست
 • نتایج بیشتر ...
 • تاثیر رنگ ها در دكوراسيون
 • نتایج بیشتر ...
 • بیوگرافی سینا شعبانخانی + عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • بیماری هموکروماتوز (بیماری ژنتیکی ناشی از افزایش جذب آهن )
 • نتایج بیشتر ...
 • ایده هایی برای تزیین سالاد فصل
 • نتایج بیشتر ...
 • ازدواج بدون رابطه جنسی عادی است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا اموات در عالم برزخ از احوال خانواده خود اطلاع دارند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • تصاویر روز مهندس
 • نتایج بیشتر ...
 • تولید اولین ساعت مکانیکی هوشمند جهان
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه از فرودگاه آتاتورک استانبول به هتل خود برسید؟
 • نتایج بیشتر ...
 • کاسرول کوفته مرغ با سس میگو
 • نتایج بیشتر ...
 • کارت تبریک روز سپندارمذگان
 • نتایج بیشتر ...
 • لباس های مهمانی برای خانم های درشت اندام
 • نتایج بیشتر ...
 • پرورش جنین گوسفند از سلول های انسانی
 • نتایج بیشتر ...
 • متن آهنگ قرص قمر بهنام بانی
 • نتایج بیشتر ...
 • غسل‌های مخصوص بانوان
 • نتایج بیشتر ...
 • علایمی که می گویند باید بیشتر ورزش کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • شکوفایی خلاقیت، با این کارها
 • نتایج بیشتر ...
 • سریال‌های نوروزی سال ۹۷+تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • سردرد در کودکان + علل
 • نتایج بیشتر ...
 • علت دردهای قاعدگی بعد از روز سوم
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا ژیمناستیک سبب کوتاهی قد در بزرگسالی می‌شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • جملات زیبا و خواندنی (46)
 • نتایج بیشتر ...
 • تزریق چربی به صورت برای چه افرادی مناسب است
 • نتایج بیشتر ...
 • تمیز کردن لکه های دیوار گچی
 • نتایج بیشتر ...
 • با تولد ابزاري كه سطح‌ها را هوشمند مي‌كند
 • نتایج بیشتر ...
 • اس ام اس تبریک سپندارمذگان (5)
 • نتایج بیشتر ...
 • احساس درد پیش از اجابت مزاج چیست؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا رابطه مقعدی ضرر دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • برای ارسال پیام های سه بعدی آماده باشید / فیسبوک اشتراک گذاری اشیاء را هم ممکن می کند
 • نتایج بیشتر ...
 • زیبایی و استایل پاریسی با بورژوا به تهران آمد
 • نتایج بیشتر ...
 • چند نکته برای تقویت قدرت اراده
 • نتایج بیشتر ...
 • چه مشکلاتی در بارداری مانع سفر است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • هشت سالگی؛ بهترین سن برای شروع ورزش کودک
 • نتایج بیشتر ...
 • نکاتی برای نگهداری از کاج مطبق
 • نتایج بیشتر ...
 • گزارش «رای الیوم» از رد و بدل پیام های جدید بین ایران و اروپا؛ وزیر خارجه اسپانیا، نبض ایرانی ها را گرفت
 • نتایج بیشتر ...
 • دستيار اقتصادي رييس‌جمهور: دروازه‌باني مي‌كنم
 • نتایج بیشتر ...
 • یونسی:زهراکاظمی جاسوس نبود اما مرتضوی او را جاسوس دانست وبرای کشور هزینه درست کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • نبض بازار مسکن در بهمن
 • نتایج بیشتر ...
 • آمدي جانم به قربانت ولي حالا چرا
 • نتایج بیشتر ...
 • قطعنامه آتش‌بس سوریه در شورای امنیت تصویب شد
 • نتایج بیشتر ...
 • تصویربرداری سریال «افسانه هزارپایان» در مراحل پایانی
 • نتایج بیشتر ...
 • فیلم «سراسر شب» آماده نمایش شد
 • نتایج بیشتر ...
 • برانکو: خودمان را برای جشن قهرمانی آماده کردیم/ سه امتیاز برای ما مهم بود
 • نتایج بیشتر ...
 • مدافع تیم فوتبال استقلال ادامه فصل را از دست داد
 • نتایج بیشتر ...
 • گرشاسبی: به دنبال جلسه با اینفانتینو هستیم/ فکر تساوی در دربی نیستیم
 • نتایج بیشتر ...
 • لیورپول به رده دوم جدول صعود کرد/ منچستر یونایتد خطر را احساس کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • هرتابرلین ترمز تیم بایرن مونیخ را کشید
 • نتایج بیشتر ...
 • وزیر بهداشت: با عرضه‌ کنندگان داروهای غیرمجاز برخورد جدی خواهیم کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند احمدی نژاد به اندازه کافی جرم مرتکب، ولی شرایط برخورد باید فراهم شود
 • نتایج بیشتر ...
 • سناتور آمریکایی: توان موشکی حزب‌الله به کابوس تل آویو مبدل شده است
 • نتایج بیشتر ...
 • بحرین: همه می‌دانند ایران حامی تروریسم است!
 • نتایج بیشتر ...
 • شهردار تهران: حریق در ساختمان وزارت نیرو می‌توانست به فاجعه ملی تبدیل شود
 • نتایج بیشتر ...
 • شفر: تصمیم داور برای حسینی سخت بود/ پس فردا به پرسپولیس فکر می‌کنم!
 • نتایج بیشتر ...
 • سید حسین حسینی دربی را از دست داد!
 • نتایج بیشتر ...
 • احمد مازنی: اگر دراویش بخواهند قانونی تجمع کنند چه اقدامی باید انجام دهند؟
 • نتایج بیشتر ...
 • غلامعلی رجایی: دوره مدارا با احمدی‌نژاد تمام شده است/ صورت خوشی ندارد که با احمدی‌نژاد برخورد نمی‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • آمریکا: برجام روی روایتی نادرست بنا شده و اگر اصلاح نشود، از آن خارج می‌شویم
 • نتایج بیشتر ...
 • استقلال با پیروزی پرگل به استقبال دربی رفت/ سه امتیاز و یک قربانی
 • نتایج بیشتر ...
 • مولاوردی: مستندی که صداوسیما در مورد کاووس سیدامامی پخش کرد صد در صد با فرمان هشت ماده‌ای امام مغایرت دارد
 • نتایج بیشتر ...
 • نوبخت: هر ماه ٣٨٠٠ میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • «شوخی کردم» مهران مدیری در تلویزیون
 • نتایج بیشتر ...
 • اردوغان: کشتار غیرنظامیان در خون ما نیست
 • نتایج بیشتر ...
 • سایت مجمع تشخیص مصلحت نظام زندگینامه آیت الله هاشمی را حذف کرد
 • نتایج بیشتر ...
 • 105دختر بچه ربوده شدند/نیجریه فاجعه ملی اعلام کرد(+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • کنایه توئیتری زیباکلام به تلاش احمد‌نژاد برای مهندسی انتخابات ۸۸ /خبری از جوج سورس نیست
 • نتایج بیشتر ...
 • آب در سراسر کره ماه وجود دارد
 • نتایج بیشتر ...
 • شوخی نوازی سامان احتشامی در برنامه دورهمی
 • نتایج بیشتر ...
 • دنیای خوک های آبی (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • پوشش بومی زنان بولیوی (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • تجلیل از فیلم «درساژ» در جشنواره فیلم برلین
 • نتایج بیشتر ...
 • مشایی: نه نگرانیم و نه می‌ترسیم/ اگر چوبه‌دار هم بزنند راحت از‌ آن بالا می‌روم
 • نتایج بیشتر ...
 • بقایی : ظرف چند روز آینده لایحه دفاعیات آخر را به دادگاه می‌دهیم/ درباره سکه‌ها و کارت‌های هدیه توضیح دادم
 • نتایج بیشتر ...
 • مقصر اشتباهات مربی پرسپولیس است/ خیال بیرانوند نباید راحت باشد
 • نتایج بیشتر ...
 • بعد از «سرو زیر آب» ۵۳ فیلمنامه خواندم/ اکران بعد از جام جهانی
 • نتایج بیشتر ...
 • وزیر کشور:در برابر واگذاری مسئولیت به شهرداری ها و استانداری ها مقاومت می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • چرا باید از هواپیمایی که عمر مفیدش تمام شده استفاده شود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • وزیر ارتباطات :دزدی سایت های اینترنتی از کاربران/ اتمام حجت با «ارزکاوان مجازی»
 • نتایج بیشتر ...
 • وزیر خارجه: برخی کشورهای منطقه استقلال خود را گرو گذاشتند تا امنیت بخرند
 • نتایج بیشتر ...
 • خواننده رپ کشته‌شده روی صحنه می‌آید/ زندگی «توپاک» در تئاتر مستند
 • نتایج بیشتر ...
 • لباس‌ پلیس‌های تهران، خراسان و اصفهان دوربین‌دار می‌شود/ نظارت نامحسوس بر پلیس
 • نتایج بیشتر ...
 • مسجدی که دست‌کمی از باغ‌های بهشتی ندارد (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • بازپرداخت وام ازدواج ۱۵ میلیونی ۵ ساله شد
 • نتایج بیشتر ...
 • توضیح پزشکی قانونی درباره اعلام اسامی جانباختگان هواپیمای تهران -یاسوج
 • نتایج بیشتر ...
 • مطهری: بهتر بود پیشنهادات احمدی‌نژاد قبل از بازداشت دوستانش مطرح می‌شد
 • نتایج بیشتر ...
 • قمرهای "سیب‌زمینی" شکل مریخ را ببینید+تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • ورود سامانه بارشی جدید به کشور
 • نتایج بیشتر ...
 • می‌خواهم زنده بمانم!
 • نتایج بیشتر ...
 • توصیه فغانی به کمیته داوران درباره داور داربی ۸۶
 • نتایج بیشتر ...
 • دادستان تهران : هیچ فردی حق ندارد به بهانه آزادی، امنیت را مخدوش کند
 • نتایج بیشتر ...
 • نوبخت: هر ماه ٣٨٠٠ میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • توهم احمدی‌نژاد
 • نتایج بیشتر ...
 • آمریکا: برجام روی روایتی نادرست بنا شده و اگر اصلاح نشود، از آن خارج می‌شویم
 • نتایج بیشتر ...
 • مطهری: بهتر بود پیشنهادات احمدی‌نژاد قبل از بازداشت دوستانش مطرح می‌شد
 • نتایج بیشتر ...
 • بازپرداخت وام ازدواج ۱۵ میلیونی ۵ ساله شد
 • نتایج بیشتر ...
 • ردپای مافیای اقتصادی در افزایش قیمت تخم مرغ
 • نتایج بیشتر ...
 • سناتور آمریکایی: توان موشکی حزب‌الله به کابوس تل آویو مبدل شده است
 • نتایج بیشتر ...
 • بحرین: همه می‌دانند ایران حامی تروریسم است!
 • نتایج بیشتر ...
 • باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند احمدی نژاد به اندازه کافی جرم مرتکب، ولی شرایط برخورد باید فراهم شود
 • نتایج بیشتر ...
 • غلامعلی رجایی: دوره مدارا با احمدی‌نژاد تمام شده است/ صورت خوشی ندارد که با احمدی‌نژاد برخورد نمی‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • پمپ بنزین اینترنتی هم آمد!
 • نتایج بیشتر ...
 • توافق امنیتی «الهام علی اف» با عربستان علیه تهران / سعودی ها به آذربایجان: ممکن است به نسخه قفقازی عراق برای ایران تبدیل شوید!
 • نتایج بیشتر ...
 • شهردار تهران: حریق در ساختمان وزارت نیرو می‌توانست به فاجعه ملی تبدیل شود
 • نتایج بیشتر ...
 • آمدي جانم به قربانت ولي حالا چرا
 • نتایج بیشتر ...
 • تجارت قبر در امامزاده‌ها به اسم ساماندهی
 • نتایج بیشتر ...
 • «شوخی کردم» مهران مدیری در تلویزیون
 • نتایج بیشتر ...
 • شوخی نوازی سامان احتشامی در برنامه دورهمی
 • نتایج بیشتر ...
 • خواننده رپ کشته‌شده روی صحنه می‌آید/ زندگی «توپاک» در تئاتر مستند
 • نتایج بیشتر ...
 • علیدوستی در مراسم ختم مادر زهرا رهنورد/ عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • روایت یک نشست جنجالی
 • نتایج بیشتر ...
 • گریم متفاوت پرویز پرستویی در فیلم «لس آنجلس- تهران» (+عکس)
 • نتایج بیشتر ...
 • کارگردانی آخرین سکانس «لازانیا» با رضا عطاران
 • نتایج بیشتر ...
 • پوشش بومی زنان بولیوی (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • دنیای خوک های آبی (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • مسجدی که دست‌کمی از باغ‌های بهشتی ندارد (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • شگفت انگیزترین مجسمه‎های آبی دنیا در دل اقیانوس (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • تازه‎داماد خودشیفته تیتر اول روزنامه‌ها شد (+تصاویر)
 • نتایج بیشتر ...
 • ایستگاه مترویی جالب در اعماق آب + تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • آب در سراسر کره ماه وجود دارد
 • نتایج بیشتر ...
 • قمرهای "سیب‌زمینی" شکل مریخ را ببینید+تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • "خوابیدن"؛ کلید یادگیری جدید
 • نتایج بیشتر ...
 • خودکاری که نوشته‌ها را ذخیره می‌کند
 • نتایج بیشتر ...
 • برانکو: خودمان را برای جشن قهرمانی آماده کردیم/ سه امتیاز برای ما مهم بود
 • نتایج بیشتر ...
 • شفر: تصمیم داور برای حسینی سخت بود/ پس فردا به پرسپولیس فکر می‌کنم!
 • نتایج بیشتر ...