پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

همه ما انسان‌ها در پی یافتن خوشبختی هستیم و خواهان آنیم تا بالاخره روزی آن را به‌دست آوریم.
اغلب ما براین باوریم كه موظف هستیم تا حد امكان خوشبخت باشیم و در واقع وظیفه داریم به این مرحله برسیم‌ اما خوشبختی چیزی بیش از یك تعهد و تمایل شخصی و فراتر از یك تكلیف اخلاقی است.

می‌توان گفت هیچ تعریف خاصی از خوشبختی نمی‌توان ارائه داد و این ممكن است عجیب به نظر برسد. اما اگر بیشتر دقت كنیم می‌بینیم شاید چندان هم عجیب نباشد زیرا اغلب جدی‌گرفتن و مهم‌دانستن هر موضوعی منوط به ارائه تعاریف و مقیاس‌ها و آمار و ارقام است؛ حال آنكه بیشتر امور با اهمیت زندگی را نمی‌توان به طور دقیق تعریف یا اندازه‌گیری كرد. به عنوان مثال آیا ما می‌توانیم عشق، دوستی یا شایستگی را اندازه‌گیری یا تعریف كنیم؟

البته خوشبختی را می‌توان خوش‌شانسی، برخورداری از اقبال، لذت‌بردن، خوش‌بودن، خشنودی، داشتن رضایت‌خاطر و... دانست اما آیا فكر می‌كنید این تعاریف به فهم بهتر ما از احساس خوشبختی كمك زیادی خواهد كرد؟

مشكل زمانی آغاز می‌شود كه بیشتر افراد برای خشنودشدن در انتظار واقعه‌ای خارق‌العاده و شادی‌آور هستند اما می‌توان گفت تا زمانی كه اتفاق بدی پیش نیامده، احساس خوشبختی كنیم.

مقابله با آفات خوشبختی

چگونه می‌توانیم بدانیم كه شخص خوشبختی هستیم؟ شاید ابتدا پاسخ به این سؤال آسان به نظر برسد؛ به این ترتیب كه بگوییم هر لحظه‌ای كه احساس خوشبختی می‌كنیم خوشبخت هستیم‌ اما این راه‌حلی دقیق و میزان مناسبی برای ارزشیابی خوشبختی خود نیست. ولی اگر فقط احساس ما نمی‌تواند تعیین‌كننده میزان خوشبختی‌مان باشد، پس چه چیزی دیگری را می‌توان نام برد و معیار خوشبختی دانست؟ پاسخ اكثریت افراد به این سؤال، مقایسه خود با دیگران است و این مقایسه اغلب با كسانی است كه تصور می‌كنند از آنها خوشبخت‌ترند.

به عنوان مثال عده زیادی زندگی خود را با افراد مشهور مقایسه می‌كنند و بر خوشبختی فرضی یا واقعی آنها غبطه می‌خورند. این یك اشتباه معمول و فراگیر است كه از دور افرادی را كه در واقع خوشبخت نیستند، خوشبخت‌ فرض كنیم و در نتیجه حسرت بخوریم. اما اگر ما متوجه می‌شدیم زندگی افرادی كه خوشبختی خود را با آنها مقایسه می‌كنیم هم توأم با درد و رنجی است كه ما از آن آگاهی نداریم، مسلما هرگز خود را با آنها مقایسه نمی‌كردیم و به حال آنها غبطه نمی‌خوردیم.

یكی دیگر از ویژگی‌های ما انسان‌ها كه از بزرگ‌ترین آفت‌های خوشبختی نیز به حساب می‌آید، تمركز بر كاستی‌ها و كمبودهاست. اما باید این را به خاطر داشته باشیم كه با این كار حق لذت‌بردن از زندگی را از خود سلب می‌كنیم زیرا هیچ زندگی بدون كم و كاستی و هیچ انسانی نیز بدون ایراد نیست پس ساختن ذهن به سوی كمبودها باعث می‌شود نتوانیم از آنچه داریم خشنود باشیم.

یكی دیگر از موانع بر سر راه خوشبختی، یكسان دانستن خوشبختی با موفقیت است؛ به عبارت دیگر پیروی از این خیال باطل است كه موفقیت همان خوشبختی است و این دو معادل همدیگر هستند‌ اما اگر از این لحاظ خواهان موفقیت باشیم كه موجب خوشبختی ما شود و خوشبختی خود را نیز وابسته به آن بدانیم و اگر تصور كنیم كه خوشبختی بستگی به میزان درآمد و شهرت و تایید مردم دارد، دچار اشتباه بزرگی شده‌ایم زیرا این تفكر اصلا صحیح نیست و باعث خوشبختی ما نیز نمی‌شود.

در واقع همین كه برای احساس برخورداری از خوشبختی و شادمانی خود شرط و شروط خاصی تعیین كرده و آن را در گروی رسیدن به هدفی دیگر بدانیم، مطمئنا هیچ‌گاه هم نمی‌توانیم احساس خوشبختی كنیم، زیرا همیشه چیزی هست كه خواهان رسیدن به آنیم و خواسته‌هایمان نیز هیچ‌گاه تمامی ندارد.

یكی دیگر از اشتباهاتی كه معمولا هنگام تعریف خوشبختی می‌شود این است كه بعضی آن را مترادف خوشگذرانی می‌دانند، حال آنكه باید به این نكته توجه داشت كه خوشگذرانی امری است موقتی و زودگذر اما خوشبختی حالتی است پایدار؛ به این معنا كه خوشگذرانی و تفریحات مختلف مختص زمان حال است، در صورتی كه خوشبختی علاوه بر زمان حال به آینده نیز مربوط می‌شود.

البته خوشگذرانی و داشتن تفریح و سرگرمی اگر با درك درست و صحیح انجام شود، می‌تواند در ایجاد خوشبختی و داشتن رفاه و آسایش بیشتر مؤثر باشد در غیر این صورت می‌تواند از آفات خوشبختی به حساب آید.

در واقع داشتن درك درستی از خوشگذرانی یكی از مهم‌ترین راه‌های خوب زندگی‌كردن و در پی آن سلامت و آسایش بیشتر است زیرا باعث بهتر سپری‌شدن اوقات ما و هدایت آن در مسیر درست می‌شود.

اما یكی دیگر از نتایج یكسان‌دانستن خوشگذرانی با خوشبختی؛ داشتن این باور است كه اگر بخواهیم خوشبخت باشیم باید از رنج‌كشیدن به دور باشیم؛ در نتیجه برپایه این تفكر غلط، بسیاری از افراد از اموری كه باعث درگیری بیشتر و تحمل رنج و سختی و تعهد می‌شوند، دوری می‌كنند، با این استدلال كه می‌خواهند با مشكلات كمتری مواجه باشند‌ اما این اصلا درست نیست كه فكر كنیم برای خوب زندگی كردن باید هیچ رنج و سختی‌ای متحمل نشد بلكه لازمه رسیدن به زندگی بهتر طی مراحلی است كه گاه سخت و رنج‌آور نیز هست.
حال تصمیم با خود افراد است كه آیا می‌خواهند تا حد امكان زندگی‌شان عاری از درد و رنج باشد یا ترجیح می‌دهند با تحمل كمی درد و رنج، از آینده‌ای پربارتر و بهتر برخوردار باشند.

كلید اصلی خوشبختی

یكی از مهم‌ترین نكات درباره خوشبختی، حسی است كه باید هركس خود، آن را تجربه كند؛ در واقع باید از درون وجود خود احساس خوشبختی كنیم و یكی از مهم‌ترین عوامل برای داشتن احساسی خوب، توأم با آرامش، شكرگزار بودن است‌ زیرا شاكربودن كلید شادمانی است و هر قدر ما نسبت به داشته‌ها و نعمت‌های خود بی‌اعتناتر باشیم از میزان خوشبختی‌مان نیز كمتر می‌شود.

متاسفانه همه ما تنها هنگامی قدر نعمت‌های خود را می‌دانیم كه آنها را از دست می‌دهیم. اما شكرگزار بودن یكی از عوامل اصلی و مهم خوشبختی است. برای اینكه بتوانیم قدر نعمت‌های كنونی خود را بدانیم بهتر است سطح توقعات و انتظارات خود را پایین بیاوریم. همه انسان‌ها باید بیاموزند كه چگونه با رنج ناشی از ناموفقیت‌ها روبه‌رو شوند. مثلا اگر رسیدن به شغل مورد علاقه‌تان را در نظر بگیرید، بسیاری از افراد می‌گویند در صورت شكست، فرد باید بتواند بگوید «درست است كه خیلی مایل بودم این شغل را به دست آورم اما حتما توانایی برخورد با این شكست را دارم؛ البته حتما در آینده می‌توانم كار بهتری هم پیدا كنم.»
یكی از فایده‌های نداشتن توقعات و انتظارات بیجا، برخورداربودن از دیدگاه مثبت است كه می‌تواند لازمه خوشبختی نیز باشد.

انتظار و توقع برای رسیدن به آنچه می‌خواهیم، نه‌تنها نشانه دیدگاه مثبت نیست بلكه نشان می‌دهد فرد نمی‌تواند احساس خوبی داشته باشد و به دنبال آن نیز خوشبخت باشد.خوشبختی را می‌توان تقریبا تحت هر شرایط و اوضاع و احوالی به دست آورد؛ به شرط آنكه زندگی دارای هدف و معنا باشد.

هر شخص با توجه به نوع دیدگاه خود می‌تواند به زندگی‌اش معنا و هدف خاصی ببخشد كه مطابق آن هم در مسیری كه انتخاب می‌كند گام بردارد اما اگر هدف نداشته باشد نمی‌تواند از لحظات خود لذت ببرد و در نتیجه احساس خوشبختی هم نخواهد كرد.

در واقع خوشبختی برای زندگی انسان مهم است اما اگر آن را مهم‌ترین ارزش برای خود تلقی كنید هرگز به آن دست نمی‌یابید؛ خوشبختی هنگامی قابل دسترس‌تر خواهد بود كه به عنوان هدف نهایی و تنها مقصود شما از زندگی نباشد.

سختی‌های زندگی را بپذیرید

هیچ‌كدام از انسان‌ها تحمل سختی‌ها و رنج‌ها را دوست ندارند و همیشه سعی و تلاش در دوری‌گزیدن از آنها را دارند اما همانگونه كه همه ما تجربه‌ كرده‌ایم زندگی بدون درد و رنج امكان‌پذیر نیست و همه ما در دوره‌هایی از زندگی خود باید متحمل سختی‌های گوناگونی شویم.

اما تنش و تحمل سختی‌ها برای رشد انسان امری ضروری است. در واقع هرچه بیشتر یاد بگیریم كه از ناملایمات و سختی‌ها درس بگیریم، بیشتر به معنای واقعی زندگی پی می‌بریم و بیشتر قدر خوشی‌‌ها و لحظات شادی را درمی‌یابیم.البته لازمه زندگی، بهره بردن از شادی‌ها و نعمات گوناگون و همچنین تحمل سختی‌هاست ولی در این میان رعایت اعتدال نیز بسیار مهم است.

[Blog_Page]

تعداد صفحات : [Blog_Page_Count]

جدیدترین مطالب