پارسی یاب مطالب مفید و خواندنی از سراسر وب

پارسی یاب : متفاوت ترین سرویس اشتراک مطالب جالب و خواندنی- پارسی یاب مطالب جالب و خواندنی سرگرمی و تفریحی جوک خنده اینستاگرام تلگرام

انسان از دیدگاه اسلام و غرب

بهزاد شینه جانی

دلا تا کی در این زندان فریب این و آن بینی

یکی زین چاه ظلمانی برون شو تا جهان بینی

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین والصلاه والسلام علی محمد وعلی ال محمد.

ما در این مقاله ، انسان را از دیدگاه اسلام و غرب مورد بررسی قرارمی دهیم تا پی ببریم که کدامیک از این دو دیدگاه ، انسانیتِ انسان را مراعات نموده و بدان اهمیت داده است و کدامیک از آنها حقوق لازمه انسان را رعایت کرده ، و هدف از نوشتن این مطالب آن است که هر خواننده ای بتواند بعد از فهمیدن و درک آن، مسیر و برنامه ی مفید زندکی و لازمه حیات را انتخاب کند.

در دنیای امروز ، ما با بسیاری از امور و علوم سروکار داریم و غرق در آنها شده ایم ؛ درحالی که معمولاً سرگرمی با بسیاری از این امور و علوم- که تنها در اطراف مسائل مادی دور می زنند- روابط روحی وجسمی و فعالیتهای درونی انسان را  خنثی نموده است.

با اینکه وضع تمدن جدید و پیشرفت علوم و صنایع ، در تمام شئون زندگی بطور محسوس تاثیر نموده ، اما با نهایت تاسف مشاهده می شود که نسل انسانی با اخذ این علومِ عجیب و بی سابقه بجای اینکه در مراتب اخلاقی و طرز زندگی و خصوصیات روحی پیشرفت نماید ، برعکس خوی بربریت و وحشی گری در پیش گرفته ، و تمام اختراعات و اکتشافات را برای نابودی و اضمحلالِ عالَم بشریت مورد استفاده قرارمی دهد ؛ و در عین حال که مرض های خطرناکی مانند سل ، حصبه و سایر بیماریها ، تقریباً نابود شده اما در عوض ، تعداد بیماریهای روحی و روانی افزایش یافته است و روز به روز جنایتکاران و دیوانه گان واشخاص فاقد مکارم اخلاقی بیشتر می شوند و مبلغ های هنگفتی  برای تعلیم وتربیت صرف می شود ، اما معمولا فرایند آن دارای روح و روان شاداب و مکارم اخلاقی نمی باشد و چنین افرادی به فاسدین و تبهکارانِ جامعه تبدیل می شوند، و این بدان خاطراست که بسیاری از این تمدن جدید ، مطابق فکر و وضع زندگی فطری ما نیست و این تمدن و ترقیات بدون شناسایی طبیعت و فطرت ما بوده و با آن در تضاد می باشد.

تنها چاره ی این همه بدبختیها ، شناخت عمیق خود انسان است که اگر خودمان و فطرتمان را خوب بشناسیم و بدانیم که برای چه خلق شده ایم و به کجا خواهیم رفت آن وقت خواهیم فهمید که چه عواملی برای آسایش آرامش درونمان لازم است.

به قول دکتر شریعتی، انسانِ متمدن امروزی بعداز رنسانس دچار چهار زندان گشته که عبارتند از طبیعتگرایی، تاریخ گرایی، جامعه گرایی وخودگرایی ؛که باید هر انسان کاملی ازآنها رهایی یابدکه از همه سختتر ومهمتر وخطرناکتر، زندان چهارم یعنی همان خودگرایی وخودخواهی است ، یعنی انسان مصلحت شخصی خود را فراموش کند و کاری کند که خودش آتش بگیرد تا دیگران آتش نگیرند که برای رسیدن به این مقام ایثار ، محبت و عشق فوق العاده قوی  می خواهد که در اینجا به آن  نمی پردازیم  بلکه ما در اینجا برنامه ای که از شخصیت انسان سخن گفته اند را بررسی می کنیم ، تا ببینیم که کدام برنامه ، ارزش و احترام را برای ما انسانها قائل شده اند تا انرا انتخاب کنیم.

کلمه انس که در قران کریم ذکر شده و بر انسان اطلاق می گردد، لغتاً بمعنی ضد نفرت آمده است یعنی با دیگران یا اشیاءِ محیط، انس و الفت پیدا می کند، و بعضی دیگر می گویند که ا ز  نسیان است چون عهد خداپرستی را- که  با خدا بسته- فراموش کرده است.

این مفهوم لفظی بود و اکنون ماهیت انسان را مورد بررسی قرار می دهیم :

وقتی که بصورت واقعبینانه به انسان بنگریم می بینیم که موجودی است دارای دو بعد یعنی دارای جسم است و غیر از جسم نیز دارای چیز دیگری می باشد که جسم را به حرکت درمی آورد و با عدم آن، جسم نیز از حرکت می افتد که آن چیزِ محرِّک را روح می نامند ، همانا که هنگام مردن اگر روح جدا شود آن جسم باقیمانده از حرکت می افتد و هیچ احساسی هم نحواهد داشت پس واقعیت این است که انسان موجودی دو بعدی اسست یعنی دارای جسم و روح می باشد.

قران به انسان به صورت واقعبینانه می نگرد یعنی تمام خصوصیات جسمی و روحی اش را درنظر می گیرد ، و بعداً برایش برنامه ریزی می کند و وظیفه اش را مشخص می نماید.

از دیدگاه اسلام ، انسان وقتی که خلق شد خداوند بر ای او امکانات بسیار زیادی را مسخر نمود و تمام زمین و آسمان و ماه و ستارگان و حیوانات و گیاهان را در اختیار انسان قرار داد ، و برای استفاده مفید از همه ی این  امکانات وسیع، خداوند به انسان نیروی بصیرت را بخشید تا واقعیتها را ببیند و نیروی تفکر و قلب را نیز به انسان بخشید تا از دیدن واقعیتها عبرت و نتیجه بگیرند و بتواند طبق واقعیتهای موجود ، زندگی اش را ادامه بدهد و آنچه در اینجا مهم است این است که خداوند امکانات بسیار وسیعی را برای انسان خلق نموده و استعدادهای بسیار زیاد هم به خود وی بخشیده تا استفاده مثبت و معقول و  نافعی را ببرد و کاری کند که بتواند خود و خدا و محیطش را بشناسد و مایه آرامش و سعادت خود و اطرافش گردد.

البته بدیهی است بعضی منافع و مضار هستند که انسان به آسانی آنها را درک نمی کند و برای اینکه چه راهی را انتخاب کند و چگونه آنرا طی کند تا به آرامش برسد احتیاج به برنامه ای دارد تا وی  را آگاه و مسیرش را مشخص و روشن کند ، که خداوند برای این هم نیروی سمع را به او بخشیده است.

اکنون می پرسیم که کدام برنامه مفید است ؟ و کدام برنامه مسیر را به درستی مشخص میکند؟ و کدام برنامه انسان را به سعادت می رساند؟

می گوییم برنامه ای مفید است که در آن تمام جنبه ـ های انسان رعایت شده باشد و انسانیت را محترم شمرده باشد.

وقتی برنامه ی مکتبها را بررسی کنیم درمی یابیم که براستی اسلام است که فطرت انسان را درک نموده و تمام حقوقش را رعایت کرده و بصورت واقعبینانه به او می نگرد.

اکنون بیایید تا با هم به پرتوی از قران بنگریم تا ببینیم که آیا انسانیت ما را محترم شمرده و حقوق ما را رعایت نموده یا اینکه برنامه های بشریت و مادیگرایان مفیدترند.

۱- انسان دارای خصوصیات مادی و اقتصادی می باشد و قران هم بندگان خدا را از چنین چیزی منع نکرده است ، برخلاف فهم بعضی که خیال می کنند مسلمان باید از دنیا و ما فیها دوری کند و اینرا به اسلام ربط می دهند درحالی که اسلام از چنین چیزی مبرّا می باشد و معتقد بودن به چنین قولی ، نشانه ی بد فهمی از اسلام است . چون اسلام اصل دانستن و چسبیدن به مادیات را نفی می کند نه استفاده ی صحیح از مادیات را  ؛ همانا که خداوند می فرماید: ((وَلَا تَنْسَ نَصِیبَکَ مِنَ الدُّنْیَا)) قصص/۷۷ یعنی :  بهره خود را از دنیا فراموش مکن .

و اینکه خداوند در سوره اسراء /۲۹ و فرقان/۶۷ می فرماید که نباید در انفاق کردن زیاده روی کنید بصورتی که هیچ چیزی در دست خودتان باقی نماند.

ویا همان دعای مشهور قرانی که می فرماید : رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیَا حَسَنَهً وَفِی الْآخِرَهِ حَسَنَهً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ . سوره بقره آیه ۲۰۱

 یا همانا که حضرت یوسف (ع) خزانه دار مصر بود و خداوند هم او را منع نکرد ، در این رابطه آیات و احادیث زیادند که اشاره به أنها احتیاج به صفحات بیشتری دارد،

۲- انسان دارای تمایلات زیبای طلبی است ‘ که اسلام آنرا نفی نمی کند ؛ بلکه آنرا مراعات نموده  بدینصورت که می فرماید: (( ای انسانها ما برای شما لباس را آفریده ایم که عورتتان را بپوشاتد و وسیله زینتتان باشد)) اعراف/۲۶ و همچنین خداوند در سوره نحل/۶و۸ وسوره های دیگر به کلمه زینت اهمیت داده است، وهمچنین در احادیث وارد است که پیامبر(ص) فرموده اند: (( إِنَّ اللَّهَ جَمِیلٌ یُحِبُّ الْجَمَالَ ))/ مسلم ، یعنی خدا زیباست وزیبای را دوست دارد.

ایات واحادیث هم دراین مورد زیادند اما…..

۳- انسان دارای خصوصیت فخرکردن میباشد یعنی دوست دارد که بر حیوانات یا ماشین و مرکبهای مختلف سوار شود و به خودش افتخار کند ، خداوند نیز می فرماید: (( ما اسبان ، شتران و گوش درازان را برای سواری شما خلق کرده ایم)) نحل/ ۸  اگر به دقت بنگریم می بینیم که این جزء یکی از خصوصیات پنهان فطرت انسان می باشد اما خداوند آنرا برای زندگی انسان در نظر گرفته است.

۴- انسان دارای تمایلات خوردن و نوشیدن می باشد که قران می فرماید :(( کُلُوا وَاشْرَبُوا مِنْ رِزْقِ اللَّهِ وَلَا تَعْثَوْا فِی الْأَرْضِ مُفْسِدِینَ)) بقره/ ۶۰  یعنی : بخورید وبیاشامید ولی در زمین، فساد نکنید. و یا اینکه خداوند در سوره ملک/ ۱۵ می فرماید (( در نواحی زمین سفرکنید و از رزق و نعمتهای آن بخورید)) .

و یا پیامبر((ص)) ، کسی که صله رحم را به جا آورد افزایش روزی را بعنوان جایزه برایش در نظر گرفته است. مَنْ سَرَّهُ أَنْ یُبْسَطَ لَهُ فِی رِزْقِهِ أَوْ یُنْسَأَ لَهُ فِی أَثَرِهِ فَلْیَصِلْ رَحِمَهُ/ بخاری

همانا شخصی که می خواست همیشه روزه داری کند پیامبر(ص) او را تشویق نمی کند بلکه با او به تندی برخورد کرد. آیات و احادیث در این مورد هم زیادند که لازم به اشاره آنها نیست و برای هر انسانِ آگاهی دانستن همین اندازه کافیست .

۵- اسلام ، انسان را از تاریکی وسرگردانی به سوی روشنایی و سرافرازی می برد واز راه انحراف به راه راست هدایت می کند:  سوره مائده/۱۶ : (( خداوند بوسیله قران کسانی را به راههای امن وامان هدایت می کندکه به دنبال رضایت او باشند و با مشیت و فرمان خودش ، آنان را از تاریکی ها بیرون آورده و بسوی نور می برد و ایشان را به راه راست رهنمود می کند)).

۶- خداوند تمام دنیا ( اعم از آسمانها و زمین و حیوانات و نباتات) را برای ما انسانها آفریده است:   سوره جاثیه/۱۳ : ((آنچه را که در زمین وآسمانها می باشد برای شما مسخر کرده و همه  آنها از اوست))،  بقره/۲۹و….

۷- انسان در اسلام دارای مقام بسیار بالایی می باشد: خداوند انسان را در قران بعنوان خلیفه و جانشین خود معرفی می کند که براستی همان جانشین خدا بودن بالاترین مقام و ارزش انسان می باشد؛ سوره بقره/۳۰  ،  انعام/۱۶۵ ، نمل/۶۲  و….

۸- اسلام به عقل و اندیشه اهمیت فراوانی می دهد ، همانا که درقران ۱۵ بار به اولوالالباب اشاره نموده که این نشانه اهتمام اسلام به عقل، و بزرگداشت خود انسان می باشد، در اسلام شرط تکلیف ، وجود عقل می باشد و خداوند به انسان، عقل را بخشیده تا از حیوانات جدا گردد و مسیر تکامل را بخوبی طی کند. آری خداوند همیشه صاحبان عقل و اندیشه را مدح می کند : آل عمران/۱۹۰ ، رعد/۱۹ ، غاشیه /۱۷ و…

۹ – قران انسان را محترم ومکرّم شمرده است: (( لقد کرّمنا بنی آدم )) سوره اسرء/۷۰ یعنی: ما آدمیزاد را (بوسیله بخشیدن عقل، اراده، اختیار، نیروی پندار و گفتار و نوشتار و …) گرامی داشته  ایم.

۱۰- خدا انسان را از بندگی مردم دور می گرداند : (( ای محمد(ص) بگو:……جز خدای یگانه را نپرستیم و چیزی را شریک او قرار ندهیم و بعضی ازما بعضی دیگر را بجای خدای یگانه، بخدایی نگیریم.)) ال عمران/۶۴

۱۱- اسلام آزادی فکر واندیشه را قبول دارد: مثلاً در سوره یونس/۱۰۱ می فرماید: (( (ای محمد(ص) ) به آنها بگو: بنگرید و ببینید که چه چیزی در آسمانها و زمین وجود دارد؟ )) وقتی که به دقت بنگریم می فهمیم که خداوند کلمه ((انظروا))  را بکار برده و این بدین معنی است که خدا امر می کند تا انسان خودش عقل واندیشه اش را بکار اندازد و آزادانه  فکر کند ، کَذَلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمُ الْآیَاتِ لَعَلَّکُمْ تَتَفَکَّرُونَ ، آیه۲۱۹/بقره ، یعنی: این چنین خداوند آیات ( و احکام ) را برای شما روشن می سازد ، شاید ( درباره مصالح دنیا و آخرت خود ) بیندیشید .

۱۲- اسلام آزادی عقیده را  قبول دارد و در قبول ایمان هیچ جبری را بکار نمی گیرد بلکه  می فرماید: (( لا اکراه فی الدین)) بقره/۲۵۶  یعنی : هیچ اجباری در (قبول ) دین نیست.

کهف/۲۹: ((وَقُلِ الْحَقُّ مِنْ رَبِّکُمْ فَمَنْ شَاءَ فَلْیُؤْمِنْ وَمَنْ شَاءَ فَلْیَکْفُرْ)) یعنی: بگو حق( همان چیزی است که ) از سوی پروردگارتان آمده است پس هر کس که می خواهد (به آن ) ایمان آورد و هر کس که می خواهد (به آن) کافر شود. رعد/۱۱: (( خداوند حال و وضع هیچ قوم و ملتی را تغیر نمی دهد مگر اینکه آنان احوال خود را تغییر دهند))؛   سوره بقره/ ۲۶۵، کهف/۲۹، بنی اسرائیل/۷۰،  فصیلت/ ۴۶،  انسان/۳، کافرون/۶ البته شاید بعضی بگویند: پس آن جنگهای صدر اسلام بخاطر چه بوده است؟ می گوییم آن جنگها بخاطر این نبوده که با زور، اسلام را قبول کنند بلکه کفار مانع تبلیغ و پیشرفت مسلمانان می شدند و اسلام نیز برای رفع موانع بود که دفاع و جنگ می کرد.

۱۳- اسلام اختلاف نژاد را سبب برتری هیچ طائفه ای قرار نمی دهد و یا به تعبیری دیگر، مساواتِ نژادی یکی از قوانین اسلام می باشد همانا که در سوره حجرات/۱۳ می فرماید: (( ای مردمان، ما شما را از مرد و زنی آفریده ایم و شما را تیره تیره و قبیله قبیله نموده ایم تا همدیگر را بشناسید …))  در اینجا می بینیم که خداوند اختلاف نژاد را انگیزه شناخت همدیگر معرفی می کند نه وسیله اختلاف.

و البته  نزد خداوند، هنگام محاکمه و جزا و پاداش ، قضیه قوم و طائفه گری هیچ مفهومی ندارد همانا که خودش می فرماید: (( هنگامی که ( برای زنده شدن مرده گان ) در صور دمیده شود هیچگونه خویشاوندی و نسبتی در میان آنان نمی ماند (چون هر کسی در فکر نجات خویش می باشد) )) مومنون/۱۰۱

۱۴- در اسلام هرکسی در بهره گیری ازنعمتها وپاکیها آزاد می باشد :

(( بخورید و بنوشید ولی اسراف نکنید …(ای محمد(ص) ) بگو : چه کسی زینتهای الهی و روزیهای پاکیزه را که خدا  برای بندگانش آفریده، حرام کرده است؟…)) اعراف/۳۱و ۳۲

۱۵- ازدیدگاه اسلام هرکسی در دنیا، حق زندگی وحیات را دارد:

(( فرزندانتان را از ترس فقر وتنگدستی نکشید…….)) ، ((وکسی را نکشید که خداوند کشتن او را حرام کرده است مگر به حق….)) اسراء/۳۱ و ۳۳ ، مائده/۳۲

۱۶- خداوند سفرکردن وتحقیق کردن (وکسب شغل) را مادام که مضر نباشدمباح گردانیده است: سوره ملک/۱۵:  (( اوکسی است که زمین را برای شما رام گردانیده پس در اطراف و نواحی آن راه بروید  سفر کنید و از روزی او بخورید….))؛ انعام/۱۱۱:  (( قل سیروا فی الارض)) ؛ و…..

۱۷- اسلام مالکیت فردی را قبول دارد: (( للرجال نصیب مما اکتسبوا وللنساءنصیب مما اکتسبن…)) نساء/۳۲ یعنی: ازان مردان و زنان می باشد هر آنچه را که خودشان کسب کرده اند… ، پیامبر(ص) می فرمایند : ((مَنْ ظَلَمَ قِیدَ شِبْرٍ مِنَ الأرْضِ طُوِّقَهُ منْ سَبْعِ أَرَضِینَ” متفقٌ علیه ، یعنی هر کس در زمینی به اندازه ی یک وجب ظلم کند، همان ظلم در هفت طبقه ی زمین، طوق گردن او میشود . این نشانه مقبول ومحترم بودن ملک شخصی می باشد.

خداوند در سوره نساء/۲می فرمایند: (( اموال یتیمان را بازپس دهید…..واموال آنها را همراه اموال خودتان نخورید…..))

برای ورود به هر خانه ای اجازه از صاحب مال لازم و ضروری است ؛ که اینها نشانه های مالکیت شخصی و رعایت حقوق شخصی در اسلام می باشند.

۱۸- اسلام برای حق هرکسی احترام قائل شده و دفاع انسان از حق خویش را شرعی ولازم شمرده است: بقره/۱۹۴ (( … فمن اعتدی علیکم فاعتدوا علیه بمثل ما اعتدی علیکم….)) یعنی: … هرکسی که به شما تجاوز کرد (برای دفاع ازخویشتن) به همان اندازه بر او تجاوز کنید……

۱۹- عدالت در اسلام یک قانون کلی می باشد: نحل/۹۵: (( براستی خداوند به رعایت عداات و نیکوکاری امر می فرماید.)) ؛ و همچنین پیامبر((ص)) در باره دخترخودش می فرماید: ((وَایْمُ اللَّهِ لَوْ أَنَّ فَاطِمَهَ بِنْتَ مُحَمَّدٍ سَرَقَتْ لَقَطَعْتُ یَدَهَا)) یعنی:  قسم به خدا ، اگر فاطمه دختر محمد دزدی کند دستش را قطع خواهم کرد. /بخاری

۲۰- یکی از قانونهای مهم اسلام توجه به فقرا ومستضعفین جامعه می باشدو درسوره معارج/۲۴و۲۵   به ان اشاره می کندکه مسلمانان از اموال ودارایی که دارند ، باید حق محرومین راجدا کنند.

۲۱- شوری و مشورت یکی از برنامه های مهم اسلام می باشد همانا که خداوند خطاب به پیامبر(ص) می فرماید: (( برای مردم طلب آمرزش کن ، و در کار و امور با آنها مشورت کن)) آل عمران/۱۵۹ ؛ شوری/۳۸

۲۲- رعایت احوال و اوضاع اجتماعی بینوایان ویتیمان، یکی از برنامه های اسلام می باشد: (( یتیمان را خوار و زبون مدار)) ضحی/۹ ؛ (( ….اصلاح حال یتیمان بهتر است و هرگاه با ایشان جمع شدید آنان برادران شما هستند(وباید با آنها برادرانه رفتار کنید) و   …)) بقره/۲۲۰

۲۳- رعایت حقوق اقتصادی بینوایان ویتیمان، یکی دیگر از برنامه های اسلام می باشد: (( وبه یتیمان اموالشان را بازپس دهید و اموال ناپاک را با اموال پاکِ(یتیمان) جابجا نکنید و اموال آنان را با اموال خودتان(مخلوط نکنید و) نخورید، بیگمان چنین کاری،گناه بزرگی است)) نساء/۲

۲۴- در اسلام اهمیت زیادی به رعایت حقوق اقوام و خویشاوندان داده شده است: ((وَآتِ ذَا الْقُرْبَى حَقَّهُ وَالْمِسْکِینَ اسراء/۳۶  یعنی: (( حق اقوام وفقراء و…را اداء کن )).

۲۵- یکی از مهمترین قوانین اسلام رعایت حقوق والدین می باشد ، خداوند می فرمایدکه (( ما به انسان سفارش کرده ایم که به والدینشان احسان ونیکی کنند)) احقاف/۱۵یا۱۶

پیامبر(ص)می فرماید: ((أَلَا أُنَبِّئُکُمْ بِأَکْبَرِ الْکَبَائِرِ… ))یعنی : گناهان کبیره عبارتند از: شریک قراردادن برای خدا، نافرمانی پدر و مادر ، قتل نفس و سوگند دروغ/ بخاری

۲۶- اهمیت دادن به حقوق همسایه یکی از برنامه هایی مهم اسلام می باشد همانا که پیامبر (ص) می فرماید: ((  لَیْسَ الْمُؤْمِنُ الَّذِی یَبِیتُ شَبْعَانَ وَجَارُهُ إِلَى جَنْبِهِ جَائِعٌ)) یعنی: کسی که خودش سیر باشد در حالی همسایه اش گرسنه است پس او مومن کامل نیست/ المستدرک على الصحیحین للحاکم

۲۷- اهمیت به هدایت و روشنفکری : خداوند در قران بیان می فرماید که کسانی رستگار وسرافراز می باشند که هدایت یافته باشند/ بقره آیه ۵ ؛و یا در سوره آل عمران/۱۹۰و۱۹۱ می فرماید : خردمندان کسانی هستند که اهل ذکر و تفکر باشند و …

۲۸- اهمیت به تعلیم و یادگیری : در قران ۸۱۱ بار کلمه علم تکرار شده و در حدیث آمده که : ((وَمَنْ سَلَکَ طَرِیقًا یَطْلُبُ بِهِ عِلْمًا سَهَّلَ اللَّهُ لَهُ طَرِیقًا إِلَى الْجَنَّهِ )) / بخاری و ابوداود ؛یعنی: هرکس راهی را در پیش بگیرد که از آن راه ، علم را جستجو کند، خداوند راهی به سوی بهشت را برایش آسان میگرداند .

۲۹- اهمیت به تزکیه و پاکی درون: پیامبر(ص) می فرماید : (( إِنَّ الله لا یَنْظُرُ إِلى أَجْسامِکْم … )) (( براستی که خداوند به پیکرها و چهره های شما نمی نگرد بلکه به دلهایتان می نگرد))/ مسلم

۳۰- اهمیت به تزکیه و پاکی بیرونِ فرد و جامعه : پیامبر (ص) می فرماید: الْمُسْلِمُ مَنْ سَلِمَ الْمُسْلِمُونَ مِنْ لِسَانِهِ وَیَدِهِ (( مسلمان واقعی کسی است که مسلمانان جامعه از زبان و دست او در امان باشند))/ متفق علیه

و در حدیثی دیگر آمده است که : (( اهل مکر، خدعه و خیانت در دوزخ هستند))/ ابوداود ، یعنی باید جامعه از تمام اینها پاک و دور باشد.

۳۱- رحمت اسلام وسیع و عام است: ((وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا رَحْمَهً لِلْعَالَمِینَ)) انبیاء/۱۰۷ یعنی : و ما تو را جز بعنوان رحمت برای جهانیان نفرستاده ایم.

۳۲- پند و تذکرهای اسلام برای عموم مردم می باشد : ((إِنْ هُوَ إِلَّا ذِکْرٌ لِلْعَالَمِینَ))سوره ص/۸۷  یعنی: قران چیزی نیست جز پند و تذکر برای جهانیان .

۳۳- در اسلام زنان و مردان با هم مساوی هستند: خداوند می فرماید : ((من عمل هیچ کسی از شما را که کاری کرده باشد، خواه مرد باشد یا زن، ضایع نخواهم کرد….)) نساء/۱۶۵  .

۳۴- اسلام حقوق زنان را کلاًً رعایت نموده است ، بعنوان مثال خداوند در سوره نساء/۲۰ می فرماید: ((  و اگر خواستید همسری را بجای همسری دیگر برگزینید هرچند مال فراوانی هم مهر یکی از آنان کرده باشید، برای شما درست نیست که چیزی از آن مال را بگیرید…….))، بقره/ ۲۲۹ ، نساء/۱۲ ، طلاق/۶ ؛ آیات واحادیث در این رابطه زیادند که در اینجا ، بحث از آن میسّر نخواهد بود.

۳۵- اسلام برای همه عالَم، بشیر ونذیر می باشد، یعنی به تمام مردم بشارت ومژده نیکیها وسعادت وآرامش را می دهد و همچنین تمام مردم را از شرّبدیها وفساد وگناه بر حذر می دارد: ((وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا کَافَّهً لِلنَّاسِ بَشِیرًا وَنَذِیرًا)) سباء/ ۲۸ یعنی: ما تو را برای تمام مردمان فرستاده ایم تا به آنها (در مورد خوبیها) مژده بدهی و آنها را (از بدیها) بترسانی…….

۳۶- اسلام تمام مردم را برادر می خواند و اعلام می کند که (( براستی تمام مسلمانان با هم  برادرند )) حجرات/۱۰

۳۷- خداوند انسان را بر اکثر مخلوقات دیگر برتری داده است: (( ما انسانها را بر بسیاری از  آفریدگان خود ، کاملاًً برتریشان داده ایم )) اسراء/۷۰

۳۸- خداوند چیزهای پاک و طیب را به انسان نسبت می دهد نه چیزهای پست و رذیل را: (( و رزقناهم من الطیبات)) اسراء/۷۰  یعنی: ما رزق و روزی انسانها را از پاکیها داده ایم.

۳۹- اسلام به کارگران اهمیت زیادی را می دهد ومی خواهد که حق آنها رابه صورت کامل رعایت کند، بعنوان مثال پیامبر(ص) می فرماید: ((أَعْطُوا الْأَجِیرَ أَجْرَهُ قَبْلَ أَنْ یَجِفَّ عَرَقُهُ)) /ابن ماجه؛ یعنی: پیش از خشک شدن عرقِ کارگر ، اجرت او را پرداخت کنید.، و یا در حدیثی دیگر می فرماید: (( قَالَ اللَّهُ: ثَلاثَهٌ أَنَا خَصْمُهُمْ یَوْمَ الْقِیَامَهِ … رَجُلٌ اسْتَأْجَرَ أَجِیرًا فَاسْتَوْفَى مِنْهُ وَلَمْ یُعْطِ أَجْرَهُ )) یعنی : من در روز قیامت با سه نفر دشمن خواهم بود … کسی که کارگری را به کار بگیرد وکار لازم را از او  بکشد، اما دستمزدِ مناسب با کارش رابه او نپردازد……/ بخاری

۴۰- حمایت از حق مظلومان یکی دیگر از قوانین اسلام می باشد: قران در آیات زیادی بیان میکندکه : خداوند ظالمین را دوست ندارد وسزای آنها را می دهد و…..

پیامبر(ص) می فرماید: ((إِنَّ اللَّهَ یُعَذِّبُ الَّذِینَ یُعَذِّبُونَ النَّاسَ فِی الدُّنْیَا))/ رواه الخمسه  یعنی: بدون شک خداوند کسانی را که در دنیا مردمی( را که مظلومند)  شکنجه می دهند، عذاب خواهد داد .

این چهل مورد از خصوصیات و حقوقهای کلی اسلام می باشد، البته ما بخاطر طولانی نشدن مطلب تنها به این چهل مورد اشاره نمودیم هر چند که ویژگیها و حقوق اسلام بسیار زیادند مثلاً حق برابری ، مساوات بین زن و شوهر، حمایت از حقوق شخصی، حقوق فرزندان، اسلام و نظافت (و یا به تعبیر دیگر، بهداشت بیرون)، اسلام و درون، اسلام و علم، اسلام و تفریح، اسلام و ورزش، اسلام و عدالت ، اسلام و اقتصاد، اسلام وازدواج،  اسلام واخلاق، اسلام وسیاست، اسلام و مشارکت، اسلام ومشورت، اسلام و انسانیت، فطری بودن اسلام ،استدلالی بودن اسلام ،     امیدواری در اسلام و غیره که اینها خود، زمان کثیر و صفحات طویلی را می حواهند واین را هم اضافه کنم که اگر انسان، اهل ایمان و اسلام باشد از نظر اسلام احترام وکرامت بیشتری خواهد داشت بعنوان مثال خداوند در رابطه با مسلمانان و مومنان می فرماید: (( کنتم خیر امه ـ و لله العزه و لرسوله و للمومنین  ـ الله ولی الذین امنوا یخرجهم من الظلمات الی النورـ وکان حقاً علینا نصر المومنین ـ کذالک حقاً علینا ننجی المومنین ـ ان الله یدافععن الذین امنوا ـ و…))

اکنون حقوق و شخصیت انسان را از دیدگاه برنامه های غیر اسلامی و غرب مورد بررسی قرار می دهیم:

از دیدگاه  مادیگران، انسان حیوانی دگرگون یافته است یا حیوانی پیشرفته و یا حیوانی اجتماعی می باشد، به هرحال حیوان است و مانند بقیه حیوانات با مردن فنا و نابود می شود با این تفاوت که بوسیله علوم تجربی بر طبیعت، تسلط یافته است و ادعای خدایی می کند.

وقتی که ما به دیدگاههای غیر اسلامی می نگریم می بینیم که مقام انسان را با حیوانات یکسان نموده و انسان را پست و خوار جلوه داده است و یا عده محدودی را به مقام خدایی رسانیده و بقیه را برده او شمرده ، که هیچ یک از این دو مقام ، شایسته انسان نمی باشد.

اکنون با هم به بعضی از قوانین و ادعاهای غرب وگروههای غربی می نگریم تا برایمان روشن گردد که تا چه اندازه حقوق ما انسانها را رعایت کرده اند:

۱- بعضی از اصول و قوانین سوسیالیسم عبارتند از: الف: ازمیان برداشتن کامل مالکیتِ خصوصی وجایگزین کردن مالکیت عمومی . ب: تساوی همگان در دستمزد وحقوق. ج: از میان برداشتن و ردکردن دین (هر دینی که باشد).

۲- بعضی از اصول وقوانین مارکسیسم عبارتند از: الف: اصل در همه چیز، ماده است. ب: ردکردن قوانین متافیزیک و باورهای دینی.

۳- یکی از تلاشهای سکولاریزم و علمانیت ،کمرنگ کردن ارزشهای اخلاقی است و تنها دنیا را اصل میدانند.

۴- انسان ازدیدگاه ماتریالیست، تنها مشتی از خاک می باشد همانا که یکی از دانشمندان می گوید: اگر آدمی را بیاوریم که وزنش در حدود۷۰کیلو باشد خواهیم دید که از این موادتشکیل شده است:

*.مقداری روغن که برای ساختن ۷ قلب صابون کافی است.

*.مقداری آهن که می توان بوسیله آن یک میخِ متوسط ساخت.

*.مقداری رنگ سفید که برای سفید کردن یک آشیانه مرغ کافیست، ومقداری…… که همه این مواد را می توان در بازار به مبلغی در حدود ۱یا ۵/۱ دلار خرید. (این است ارزش انسان ازدیدگاه ماتریالیستها).

۵- عده ای از جاهلان از جمله مارکس، فروید و دورکیم می گویند: حقیقت عالَم، مادیات می باشد و دین، افیون ونابود کننده ملتها می باشد.

۶- فروید همه ی زندگی را غریزه جنسی می داند و می گوید: حتی ادرار و مکیدن پستانِ مادر توسط فرزندش بعلت غریزه جنسی می باشد ، و دختر به مادرش عشق می ورزد و پسر به مادرش، اما مانع پدر ومادری وجود دارد.

۷- مارکس می گوید : امروزه می دانیم که اخلاق یک نوع خفقانی است که با هستیٍ انسان سازگار نیست و باید آنرا بدور انداخت.

۸- دورکیم می گوید : باید سازمانِ دین را منحل کنیم زیرا این قیدی است که مانع پیشرفت و تطور می باشد.

۹- داروین انسان را خیلی پست و بی ارزش جلوه می دهد و می گوید : انسان از نسل میمون است(و سرانجامی مانند آن خواهد داشت).

۱۰- انسان از دیدگاه عده ای دیگر تنها گوشت و خون و استخوان است و مانند بقیه جانوران درنده دارای خواب و خوردن می باشد همانطورکه کوپرنیک می گوید : انسان در این جهان پهناور، چیزی بسیار ناچیز است.

البته اقوال و افعال ضد انسانیت و ضد بشریت در میان غربیان و غربگرایان زیاد است که جنبه روحی ، فطری و اخلاقی انسان را زیر پا گذاشته اند مثلا :

* تجاوزهای غیرانسانی به زنان، که حتی خودشان بدست آن می نالند.

* شکنجه های وحشتناک و بی قید وبند در زندانها.

* رعایت نکردن حقوق مردمِ عامه خصوصاَ اقلیتها و….

وقتی که به دقت می نگریم می بینیم که اسلام آمد و حق جسم و روح را هر دو با هم ادا نمود ، و پی می بریم که مکتب اسلام، مقام و منزلت انسان را درهمان آغازِ خلقت مشخص کرده است که آفریده ای برتر و مورد احترام و مسئول می باشد، خلیفه و جانشین خداست، محورِ حرکتِ جهان هستی است، تمام هستی مسخّرِ انسان می باشند، تمام نعمات برای استفاده انسان آفریده شده است و….

پس براستی انسان از دیدگاه اسلام بالاترین ارزش و احترام ،و بیشترین حقوق لازمه را دارد، اما غربیان و مادیگرایان پست ترین ارزش وکمترین حقوق را برای انسان قائل می شوند، اکنون هر کدام از شما حق انتخاب را دارد:

(( اسلامی که انسانیت را به ارمغان می آورد یا غربی که از مقام حیوانیت بالاتر نمی رود )).

وای به حال مسلمانانِ خفته و غافل از دین، که خودشان را بوسیله برنامه و فیلمهای فاسد و بی شرمانه غرب و غربگرایان سرگرم کرده اند وا اسفا ، وا مصیبتا .

  

                                                   

                                                       بهزاد شینه جانی  ۱۵/۱۱/۱۳۸۴

                                                                  مقاله ششم / سقز     

 

 

 

   منابع

قران کریم

حدیث پیامبر ((ص))

حقوق بشر / محمد غزالی

انسان کامل / مرتضی مطهری

این سه نفر یهودی / محمد قطب

 اختاپوس صهیونیسم /  فواد رفاعی

قران منشور زندگی/د.یوسف قرضاوی

نقش ایمان درزندگی/د.یوسف قرضاوی

دورنمای جامعه اسلامی/د.یوسف قرضاوی

بازگشت به قران / مهندس مهدی  بازرگان

روح الدین اسلامی /  عفیف عبد الفتاح طباره

اسلام و بتهای غرب منهای معنویت/مصطفی طباطبایی

و……………………………………………………………………………..

به اشتراک بگذارید در ...
[Blog_Page]

تعداد صفحات : [Blog_Page_Count]

جدیدترین مطالب
 • نکاتی برای بزرگتر نشان دادن خانه
 • نتایج بیشتر ...
 • غلبه بر افسردگی، چگونه یک مدیر را قوی‌تر کرد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • شب های عاشقی
 • نتایج بیشتر ...
 • زندگی زیباست (95)
 • نتایج بیشتر ...
 • راههای مراقبت از پوست در سفر هوایی
 • نتایج بیشتر ...
 • داستان سریال هاتف+بازیگران سریال هاتف
 • نتایج بیشتر ...
 • حر بن یزید ریاحی که بود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه خوراک نخود و بادمجان
 • نتایج بیشتر ...
 • روش‌های طبیعی برای پیشگیری از نابینایی دیابتی
 • نتایج بیشتر ...
 • تست هوش تصویری: نقاش های مشابه را بیابید!
 • نتایج بیشتر ...
 • بیماری ام اس در دوران بارداری
 • نتایج بیشتر ...
 • اشعار شهادت حضرت حر
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا گریل کردن سالم ترین روش پخت غذا است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • 6 روش برای از بین بردن لکه دئودورانت
 • نتایج بیشتر ...
 • 5 نیاز مردانه ای که زنان باید به آنها توجه کنند!!
 • نتایج بیشتر ...
 • 3 نکته در مورد کاهش وزن که تا به حال کسی به شما نگفته است
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز یکشنبه 02 مهر
 • نتایج بیشتر ...
 • اشعار شهادت حضرت رقیه سلام الله علیها
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس نوشته های محرم (2)
 • نتایج بیشتر ...
 • طالع بینی مهر ماه 96
 • نتایج بیشتر ...
 • این 8 ویژگی ویندوز 10 را غیرفعال کنید تا کارایی سیستم‌ افزایش پیدا کند
 • نتایج بیشتر ...
 • این علائم نشان می دهند، در یک خانواده‌ی سمی بزرگ شده‌اید
 • نتایج بیشتر ...
 • روش هایی برای ست کردن شلوار گلدار
 • نتایج بیشتر ...
 • بدن به چه مقدار ویتامین B3 نیاز دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • تصاویر شهادت حضرت رقیه (س)
 • نتایج بیشتر ...
 • تبدیل زباله به سوخت جت!
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه خورش قیمه با مرغ و زرشک
 • نتایج بیشتر ...
 • روغن های گیاهی بی نظیر برای سلامتی
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های سلنا گومز چهره جدید تبلیغاتی برند پوما
 • نتایج بیشتر ...
 • نو کردن لباس مشکی رنگ و رو رفته
 • نتایج بیشتر ...
 • روش ساده برای بخارپز کردن غذا
 • نتایج بیشتر ...
 • اتفاقات دهه اول محرم
 • نتایج بیشتر ...
 • مور و قلم
 • نتایج بیشتر ...
 • جاذبه های تاریخی شهرستان سلماس
 • نتایج بیشتر ...
 • به تغذیه دانش آموزان در مدرسه اهمیت دهید
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های جالب و دیدنی روز شنبه 01 مهر
 • نتایج بیشتر ...
 • گوشه‌گیری نوجوانان را جدی بگیرید
 • نتایج بیشتر ...
 • نحوه آماده سازی آیفون برای دریافت iOS 11 +آموزش
 • نتایج بیشتر ...
 • نکته هایی برای مصرف و نگهداری سبزیجات
 • نتایج بیشتر ...
 • چیزکیک انبه و شکلات سفید
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه بفهمیم چه قدر تقوا داریم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • نکاتی برای بزرگتر نشان دادن خانه
 • نتایج بیشتر ...
 • غلبه بر افسردگی، چگونه یک مدیر را قوی‌تر کرد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • شب های عاشقی
 • نتایج بیشتر ...
 • زندگی زیباست (95)
 • نتایج بیشتر ...
 • راههای مراقبت از پوست در سفر هوایی
 • نتایج بیشتر ...
 • داستان سریال هاتف+بازیگران سریال هاتف
 • نتایج بیشتر ...
 • حر بن یزید ریاحی که بود؟
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه خوراک نخود و بادمجان
 • نتایج بیشتر ...
 • روش‌های طبیعی برای پیشگیری از نابینایی دیابتی
 • نتایج بیشتر ...
 • تست هوش تصویری: نقاش های مشابه را بیابید!
 • نتایج بیشتر ...
 • بیماری ام اس در دوران بارداری
 • نتایج بیشتر ...
 • اشعار شهادت حضرت حر
 • نتایج بیشتر ...
 • آیا گریل کردن سالم ترین روش پخت غذا است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • 6 روش برای از بین بردن لکه دئودورانت
 • نتایج بیشتر ...
 • 5 نیاز مردانه ای که زنان باید به آنها توجه کنند!!
 • نتایج بیشتر ...
 • 3 نکته در مورد کاهش وزن که تا به حال کسی به شما نگفته است
 • نتایج بیشتر ...
 • یک سوپرمارکت مسئولیت پر کردن یخچال مشتریان را بر عهده گرفت
 • نتایج بیشتر ...
 • اشعار شهادت حضرت رقیه سلام الله علیها
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس نوشته های محرم (2)
 • نتایج بیشتر ...
 • این 8 ویژگی ویندوز 10 را غیرفعال کنید تا کارایی سیستم‌ افزایش پیدا کند
 • نتایج بیشتر ...
 • ریه سالمندان از پس ورزش برمی‌آید
 • نتایج بیشتر ...
 • بهترین روش‌های رفع استرس و اضطراب
 • نتایج بیشتر ...
 • تیغ یا کرم موبر؟ کدام برای از بین بردن موهای زائد بهتر است؟
 • نتایج بیشتر ...
 • علت کاهش میل جنسی شما یکی از این عوامل است
 • نتایج بیشتر ...
 • این علائم نشان می دهند، در یک خانواده‌ی سمی بزرگ شده‌اید
 • نتایج بیشتر ...
 • روش هایی برای ست کردن شلوار گلدار
 • نتایج بیشتر ...
 • بدن به چه مقدار ویتامین B3 نیاز دارد؟
 • نتایج بیشتر ...
 • تصاویر شهادت حضرت رقیه (س)
 • نتایج بیشتر ...
 • تبدیل زباله به سوخت جت!
 • نتایج بیشتر ...
 • طرز تهیه خورش قیمه با مرغ و زرشک
 • نتایج بیشتر ...
 • روغن های گیاهی بی نظیر برای سلامتی
 • نتایج بیشتر ...
 • عکس های سلنا گومز چهره جدید تبلیغاتی برند پوما
 • نتایج بیشتر ...
 • نو کردن لباس مشکی رنگ و رو رفته
 • نتایج بیشتر ...
 • روش ساده برای بخارپز کردن غذا
 • نتایج بیشتر ...
 • اتفاقات دهه اول محرم
 • نتایج بیشتر ...
 • مور و قلم
 • نتایج بیشتر ...
 • جاذبه های تاریخی شهرستان سلماس
 • نتایج بیشتر ...
 • به تغذیه دانش آموزان در مدرسه اهمیت دهید
 • نتایج بیشتر ...
 • از این پس گوشی را با هدفون کنترل کنید
 • نتایج بیشتر ...
 • گوشه‌گیری نوجوانان را جدی بگیرید
 • نتایج بیشتر ...
 • نحوه آماده سازی آیفون برای دریافت iOS 11 +آموزش
 • نتایج بیشتر ...
 • نکته هایی برای مصرف و نگهداری سبزیجات
 • نتایج بیشتر ...
 • چیزکیک انبه و شکلات سفید
 • نتایج بیشتر ...
 • چگونه بفهمیم چه قدر تقوا داریم؟
 • نتایج بیشتر ...
 • دمای اقیانوس ها در زمان فرگشت حیات
 • نتایج بیشتر ...
 • حقوق شهریور ماه بازنشستگان کشوری امشب واریز می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • وزیر خزانه داری آمریکا:ترامپ برای جلوگیری از جنگ هسته‌ای با کره‌شمالی هرکاری می‌کند
 • نتایج بیشتر ...
 • همسر ایده آل از نظر شبنم فرشادجو
 • نتایج بیشتر ...
 • مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تابستان تا 15مهر است
 • نتایج بیشتر ...
 • بارزانی: پس از همه‌پرسی مذاکراتی با بغداد ظرف یک یا دو سال خواهیم داشت
 • نتایج بیشتر ...
 • محکومیت طیبی و القطر، مثل طارمی و پرسپولیس
 • نتایج بیشتر ...
 • میشل عون:باور کنید یا نه، ایران در امور لبنان دخالت نمی‌کند
 • نتایج بیشتر ...
 • ایران و ترکیه، کردستان عراق را تحریم هوایی کردند
 • نتایج بیشتر ...
 • گاف بزرگ مدیران پرسپولیس در پرونده طارمی + سند
 • نتایج بیشتر ...
 • پوریا شکیبایی بازیگر «دریبل» شد
 • نتایج بیشتر ...
 • ییلدیریم: همه‌پرسی استقلال کردستان "غیرمشروع، بی ارزش و باطل" است
 • نتایج بیشتر ...
 • مسیر داغ سیمرغی ها
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش بهاره رهنما به برداشت‌های نادرست از نمایش تازه‌اش/ اجرای نمایش ربطی به ازدواجم ندارد
 • نتایج بیشتر ...
 • بازیگر «شهرزاد» از سختی‌های بازی در نقشی پر رمز و راز گفت
 • نتایج بیشتر ...
 • اولین نمایش جهانی «آذر» در جشنواره ونکوور کانادا
 • نتایج بیشتر ...
 • خواننده مشهور در اعتراض به ترامپ زانو زد
 • نتایج بیشتر ...
 • عارف: امیدوارم فردی شایسته بر مبنای توانایی و نه رایزنی برای وزارت علوم انتخاب شود
 • نتایج بیشتر ...
 • جنجال در برزیل پس از سخنان یک ژنرال درباره احتمال دخالت در بحران فساد
 • نتایج بیشتر ...
 • مهدی کروبی به برگزاری دادگاه علنی تاکید دارد
 • نتایج بیشتر ...
 • نیویورک تایمز: ترامپ با خروج از برجام اعتماد جهان به آمریکا را از بین می‌برد
 • نتایج بیشتر ...
 • رنگارنگ‌ترین مقصد‌های گردشگری را ببینید /تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • عضو جمنا منکر ادعای قالیباف شد
 • نتایج بیشتر ...
 • تمام ماجراهای یک عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • لاوروف: واشنگتن به کره‌شمالی حمله نمی‌کند چون می‌داند بمب هسته‌ای دارد
 • نتایج بیشتر ...
 • حقوق شهریورماه بازنشستگان کشوری امشب واریز می‌شود
 • نتایج بیشتر ...
 • تخفیف خرید مرغ و گوشت برای هیات‌های عزاداری + قیمت‌ها
 • نتایج بیشتر ...
 • اتفاق عجیب بعد از جدایی منصوریان از استقلال
 • نتایج بیشتر ...
 • دیدار مخفیانه استراتژیست سابق کاخ سفید با یک مقام ارشد چینی
 • نتایج بیشتر ...
 • تاج: بازی با توگو لغو نشده است/ موظفیم به پرسپولیس کمک کنیم
 • نتایج بیشتر ...
 • هشدار نژاد بهرام درمورد تکرار پلاسکو در پایتخت/1000 مدرسه پایتخت ناایمن است
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش محسن هاشمی به موضوع تبلت و خودروهای شورای شهر
 • نتایج بیشتر ...
 • آمریکایی‌ها به ژنرال‌های ارتش بیشتر از ترامپ در مدیریت بحران کره‌شمالی اعتماد دارند
 • نتایج بیشتر ...
 • آغاز فیلمبرداری فیلمی با بازی جواد عزتی
 • نتایج بیشتر ...
 • بیماری‌های قلبی اولین علت مرگ در جهان
 • نتایج بیشتر ...
 • دلایل لغو بازی دوستانه ایران و توگو در روسیه
 • نتایج بیشتر ...
 • سوال مهم زیباکلام از اصولگرایان
 • نتایج بیشتر ...
 • علیرضا منصوریان به کمیته اخلاق احضار شد
 • نتایج بیشتر ...
 • 3 کشور دیگر وارد میدان رقابت اسکار شدند
 • نتایج بیشتر ...
 • آلودگی هوا موجب نارسایی کلیه ها می شود
 • نتایج بیشتر ...
 • وضعیت پرسپولیس از اون لحاظ!
 • نتایج بیشتر ...
 • شهرداری بی وقفه در صدد برون رفت از شرایط خطرناک مالی است
 • نتایج بیشتر ...
 • تاثیر میوه و سبزیجات رنگی در مبارزه با سرطان روده
 • نتایج بیشتر ...
 • رئیس‌جمهوری اکوادور به آسانژ پناهندگی بلندمدت داد
 • نتایج بیشتر ...
 • توئیت تازۀ ظریف در واکنش به فرمان تازۀ ترامپ/عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • میشل عون:باور کنید یا نه، ایران در امور لبنان دخالت نمی‌کند
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به رونمایی از موشک خرمشهر
 • نتایج بیشتر ...
 • اقتصاد ایران به دلال‌ها اصالت می‌دهد نه سرمایه یا کارگر/کار به جایی رسیده که شخصیت‌فروشی می‌کنند
 • نتایج بیشتر ...
 • جنجال در برزیل پس از سخنان یک ژنرال درباره احتمال دخالت در بحران فساد
 • نتایج بیشتر ...
 • فراوانی عرضه نوسازهای 100 متری در پایتخت
 • نتایج بیشتر ...
 • درخواست مطهری از وزارت خارجه برای اعلام نظر درباره اظهارات موگرینی
 • نتایج بیشتر ...
 • تخفیف خرید مرغ و گوشت برای هیات‌های عزاداری + قیمت‌ها
 • نتایج بیشتر ...
 • شهردار لندن: میزبانی بریتانیا از ترامپ کار اشتباهی است
 • نتایج بیشتر ...
 • اثر کاهش نرخ سود بر تقاضای مسکن
 • نتایج بیشتر ...
 • بارزانی: پس از همه‌پرسی مذاکراتی با بغداد ظرف یک یا دو سال خواهیم داشت
 • نتایج بیشتر ...
 • مهدی کروبی به برگزاری دادگاه علنی تاکید دارد
 • نتایج بیشتر ...
 • آماده باش بورس برای تازه‌واردها
 • نتایج بیشتر ...
 • جزئیات امضای دو قرارداد مهم تأمین مالی بانک‌های کشور با بانک‌های اروپایی
 • نتایج بیشتر ...
 • هشدار نژاد بهرام درمورد تکرار پلاسکو در پایتخت/1000 مدرسه پایتخت ناایمن است
 • نتایج بیشتر ...
 • مجید مظفری یار "کاوه" شد
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش بهاره رهنما به برداشت‌های نادرست از نمایش تازه‌اش/ اجرای نمایش ربطی به ازدواجم ندارد
 • نتایج بیشتر ...
 • اولین نمایش جهانی «آذر» در جشنواره ونکوور کانادا
 • نتایج بیشتر ...
 • تغییر موضع بازیگر مشهور هالیوود درباره کلینتون
 • نتایج بیشتر ...
 • پر طرفدارترین گربه جهان با چهره غمگین+عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • رنگارنگ‌ترین مقصد‌های گردشگری را ببینید /تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • شهری که توسط اختاپوس ها ساخته شده است
 • نتایج بیشتر ...
 • درنده ترین قورباغه دنیا / تصاویر
 • نتایج بیشتر ...
 • تراکتور از استقلال و پرسپولیس جلو زد!
 • نتایج بیشتر ...
 • گاف بزرگ مدیران پرسپولیس در پرونده طارمی + سند
 • نتایج بیشتر ...
 • اتفاق عجیب بعد از جدایی منصوریان از استقلال
 • نتایج بیشتر ...
 • استفاده از امواج صوتی برای ذخیره اطلاعات
 • نتایج بیشتر ...
 • دلیل عدم تشخیص سمت چپ و راست توسط برخی افراد چیست؟
 • نتایج بیشتر ...
 • آخرین تصاویر کاسینی از زحل منتشر شد
 • نتایج بیشتر ...
 • واکنش تند داریوش پیرنیاکان به اظهارات علی اکبر گلپا علیه شجریان/ عکس
 • نتایج بیشتر ...
 • بازیگر «جیمزباند» در فیلم جدید کارگردان ایرانی
 • نتایج بیشتر ...
 • اسامی ۲۵ بازیگر زن برتر قرن ۲۱/ لیلا حاتمی در فهرست قرار گرفت
 • نتایج بیشتر ...
 • دلیل محبوبیت محمدرضا شجریان علیرغم غیبت طولانی/ هوشنگ کامکار: او در دل‌ها جا دارد
 • نتایج بیشتر ...